Polski Krajowy Plan Odbudowy. Jest zgoda państw członkowskich UE
Państwa członkowskie Unii Europejskiej zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy - przekazała korespondentka Polsat News w Brukseli Dorota Bawołek. Jak dodała, od głosu wstrzymała się jedynie Holandia, ale cztery inne kraje poparły nasz KPO pod pewnymi warunkami.
"Zielone światło" dla KPO przedstawionego przez Polskę dali unijni ministrowie finansów, obradujący w Luksemburgu.
Unia wypłaci pieniądze z KPO, gdy Polska zrealizuje "kamienie milowe"
Komisja Europejska czeka teraz na ruch władz Polski, czyli realizację tzw. kamieni milowych. Spełnienie wymagań Komisji Europejskich, takich jak wdrożenie nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, pozwoli na wypłatę pieniędzy z KPO.
Jak dodała Dorota Bawołek, Dania, Szwecja, Holandia i Belgia "zażądały dodatkowych deklaracji od KE, że będzie rygorystycznie oceniać realizacje przez Polskę kamieni milowych".
Także Paolo Gentiloni, unijny komisarz ds. finansów, przekazał, iż Polska "musi spełnić kluczowe zobowiązania, zanim dojdzie do wypłat pieniędzy".
KPO: Ponad 35 mld euro dla Polski
Polski KPO został zatwierdzony przez KE 1 czerwca. Decyzja ministrów, jaka zapadła w piątek, to kolejny krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy.
ZOBACZ: Ziobro: Nie ma naszej zgody na opłaty od aut spalinowych
FO ma przyczynić się do budowy silniejszej gospodarki Unii Europejskiej w reakcji na kryzys wywołany pandemią COVID-19. W sumie fundusz wart jest 800 mld euro.
Na razie nie wiadomo, kiedy nasz kraj mógłby otrzymać część tych środków.
Czytaj więcej