Mniej zgonów na COVID-19 w krajach rządzonych przez kobiety? Nowe badania

Świat
Mniej zgonów na COVID-19 w krajach rządzonych przez kobiety? Nowe badania
Zdjęcie ilustracyjne/Pixabay
"Kraje, w których kobiety stały na czele rządu, osiągnęły lepsze wyniki niż kraje, których liderami byli mężczyźni"

W krajach, w których przywódcami były kobiety, odnotowano o blisko 40 proc. mniej zgonów spowodowanych wirusem COVID-19 niż w krajach rządzonych przez mężczyzn - twierdzą badacze z Uniwersytetu w Australii. Z czego to wynika? - Kobiety-liderki podejmują szybkie i zdecydowane działania i są niechętne do podejmowania ryzyka narażenia na utratę życia obywateli - twierdzą naukowcy.

- Kraje, w których kobiety stały na czele rządu, osiągnęły lepsze wyniki niż kraje, których liderami byli mężczyźni. Jeśli chodzi o państwa, którym przewodziły kobiety, odnotowano średnio 39,9 proc. mniej potwierdzonych zgonów z powodu COVID-19 - oświadczył dr Kelvin Tan z University of Queensland Business School.

 

ZOBACZ: Tajemnicza choroba wątroby u dzieci. 11 przypadków w Polsce, pacjenci mieli wcześniej COVID-19


Jak wyjaśnił, wynik ten można uzasadnić odmiennym podejściem do podejmowania szybkich decyzji: kobiety-liderki mają tendencję do szybkiego i zdecydowanego działania. Bardziej sceptycznie podchodzą też do podejmowania ryzyka narażenia na utratę życia obywateli. - A to - dodał profesor - odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu pandemii.

W jaki sposób przeprowadzono badanie?

W badaniu przeanalizowano sposób reagowania na pandemię 91 krajów w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. i określono, które działania wpłynęły na statystyki związane z wirusem COVID-19 w danym kraju.


Dr Tan stwierdził, że choć wiele krajów miało podobne podejście, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, to wystąpiły "drastyczne różnice w zachorowalności i śmiertelności", nawet wśród krajów o podobnych warunkach społeczno-ekonomicznych. Jako przykład, uczony wymienił Australię i Nową Zelandię.

 

ZOBACZ: Koronawirus. Badania: szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność ani ciążę


"Na dzień 31 grudnia 2020 r., mimo że populacja Australii była tylko pięć razy większa od populacji Nowej Zelandii, Australia zgłosiła blisko 13 razy więcej zakażeń i 36 razy więcej zgonów niż Nowa Zelandia" - relacjonował dr Tan.


Badacz podkreślił, że wyniki przeprowadzonych analiz pokazują znaczenie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa, a nie - jak podkreślił - leczenia.


- Mamy nadzieję, że nasze badania przyczynią się do umiejętnego zarządzania ryzykiem w przypadku kolejnych sytuacji kryzysowych - oświadczył profesor. Cała praca naukowców została opublikowana w czasopiśmie akademickim Scientific Reports.

nb/bas / Polsatnews.pl / Medical Express
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie