Rosja i Chiny zacieśniają współpracę. Putin rozmawiał z Xi Jinpingiem
Energetyka, transport i finanse - między innymi w tych sektorach Rosja i Chiny mają bliżej współpracować, by Moskwa poradziła sobie z zachodnimi sankcjami - brzmi komunikat Kremla po telefonicznej rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina z Xi Jinpingiem, przywódcą Chin. Polityk stojący na czele pekińskiego reżimu nazwał Putina "starym przyjacielem".
O rozmowie telefonicznej liderów Federacji Rosyjskiej i Chińskiej Republiki Ludowej poinformował Kreml. Jak podano, Putin i Xi ustalili, że współpraca ich państw w kilku sektorach będzie "poszerzona".
ZOBACZ: Rosyjski deputowany: Niepodległość Łotwy, Estonii i Ukrainy powinna być unieważniona
Moskiewskie władze wyliczyły, że rosyjsko-chińskie zbliżenie będzie dotyczyć energetyki, finansów, transportu oraz przemysłu. Jak czytamy w komunikacie, podanym przez agencję Reutera, to reakcja na "bezprecedensowe" sankcje, jakie Zachód nałożył po ataku na Ukrainę.
"Bierzemy pod uwagę, że globalna sytuacja gospodarcza stała się bardziej skomplikowana ze względu na politykę nielegalnych restrykcji państw zachodnich" - ocenili przedstawiciele obu krajów.
Xi Jinping: Działania Rosji na rzecz ochrony interesów narodowych są uzasadnione
Natomiast rosyjska agencja RIA Nowosti dodała, że Putin przedstawił też Xi "zasadnicze oceny sytuacji" w Ukrainie. "Przywódcy stwierdzili, że stosunki rosyjsko-chińskie są na bezprecedensowo wysokim poziomie i stale się poprawiają" - przekazano.
Zacytowano też słowa Xi Jinpinga, według którego "działania Rosji na rzecz ochrony interesów narodowych i bezpieczeństwa w obliczu zewnętrznych wyzwań są uzasadnione".
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ekspert z Pentagonu: Putin ma ambicję zająć całą Ukrainę
Zdaniem kontrolowanego przez Kreml medium, liderzy "potwierdzili chęć konsekwentnego pogłębiania wszechstronnego partnerstwa i strategicznej współpracy". Ponadto - ich zdaniem - roczna wielkość współpracy handlowej Rosji i Chin może "osiągnąć rekordowe poziomy".
Z kolei francuska AFP przekazała, iż podczas telefonicznej rozmowy Xi potwierdził "dobre relacje" ze "starym przyjacielem" Putinem. Według agencji, media w ChRL mówią, iż Chiny "są gotowe dążyć do wzajemnego wspierania się z Rosją w kwestiach suwerenności, bezpieczeństwa, a także w innych kwestiach o podstawowym znaczeniu".
Rekordowe zarobki Rosji na surowcach
W poniedziałek wyszło na jaw, że Rosja - mimo sankcji - w ciągu pierwszych 100 dni wojny zarobiła 93 miliardy euro na eksporcie paliw kopalnych - podało fińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA), nazywając zarobek "rekordowym".
ZOBACZ: Premier: Wzywam do dalszych dostaw broni do Ukrainy
Większość dostaw trafiła do Unii Europejskiej odbierającej 61 proc. rosyjskiego eksportu paliw kopalnych o wartości około 57 miliardów euro.
Największymi importerami były Chiny (surowce o wartości 12,6 mld euro), Niemcy (12,1 mld), Włochy (7,8 mld), Holandia (7,8 mld), Turcja (6,7 mld), Polska (4,4 mld), Francja (4,4 mld) i Indie (3,4 mld).
Czytaj więcej