Małpia ospa w Polsce. Kolejne przypadki zachorowań
W Polsce mamy 12 przypadków zakażenia małpią ospą - poinformowało polsatnews.pl Ministerstwo Zdrowia. Pacjenci przebywają w szpitalu, a ich stan jest dobry. "Nadal nie mamy w Polsce żadnego zagrożenia szerszą transmisją wirusa małpiej ospy" - dodał resort zdrowia.
"Mamy obecnie 12 przypadków małpiej ospy" - poinformowało polsatnews.pl Ministerstwo Zdrowia.
"Pacjenci znajdują się pod opieką lekarzy w szpitalu. Przebieg zakażenia jest charakterystyczny dla małpiej ospy. Stan pacjentów jest dobry" - dodał resort.
ZOBACZ: Koronawirus w Polsce dzisiaj. Tygodniowy raport Ministerstwa Zdrowia. Środa, 15 czerwca
Osoby, które miały kontakt z chorymi są pod nadzorem Sanepidu.
"Nadal nie mamy w Polsce żadnego zagrożenia szerszą transmisją wirusa małpiej ospy, choć oczywiście nowe zakażenia będą się sporadycznie pojawiać" - podkreśla ministerstwo.
Małpia ospa. "Nie ma przypadków bezobjawowych"
Ministerstwo informuje, że przy zakażeniu małpią ospą nie ma przypadków bezobjawowych, więc nie ma możliwości niekontrolowanego rozprzestrzeniania się.
"Zakażenie małpią ospą wymaga, w przeciwieństwie do koronawirusa, intensywnego kontaktu z zakażonym" - podsumowuje MZ.
W środę rano dr Grażyna Cholewińska-Szymańska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie informowała o sześciu kolejnych przypadkach zakażenia wariusem małpiej ospy.
Małpia ospa w Polsce. Pierwszy przypadek
Pierwszy potwierdzony przypadek małpiej ospy wykryto u mieszkańca Mazowsza, który wcześniej przebywał na Gran Canarii.
ZOBACZ: Małpia ospa jest już w 24 krajach, ponad 400 potwierdzonych przypadków
Mężczyzna zakończył już 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny – poinformowała w poniedziałek konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr n. med. Grażyna Cholewińska.
Małpia ospa. Zakażenie przez bliski kontakt
Małpia ospa to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała.
Objawy ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach. Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z płynami ustrojowymi zainfekowanej osoby, w tym przez stosunki seksualne.
Czytaj więcej