Koszmar dzieci z niepełnosprawnością w Jordanowie: Terlikowski: sprawę należy wyjaśnić w Kościele
- Smutek, żal, wściekłość - powiedział dr Tomasz Terlikowski, publicysta i teolog o informacjach z Jordanowa pod Krakowem. Jak wynika z doniesień medialnych w tamtejszym Domu Opieki Społecznej zakonnice znęcały się nad dziećmi z niepełnoprawnością intelektualną.
W Domu Pomocy Społecznej w Jordanowie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną "były bite, poniżane i zamykane w klatkach" - ustalili dziennikarze WP. Prokuratura dziś postawiła zarzuty dwóm siostrom zakonnym w tej w sprawie.
- Mam świadomość, że tę sprawę trzeba do końca wyjaśnić, zarówno w przestrzeni cywilnej - karnej, jak i w przestrzeni kanonicznej - kościelnej - powiedział Terlikowski.
Publicysta podkreślił, że z kontrolą Domów Pomocy Społecznej jest ogólny problem. - Przemoc, agresja mają miejsce także w innych DPS-ach, także w tych nie prowadzonych przez zgromadzenia czy zakony katolickie - stwierdził Terlikowski.
WIDEO: Dr Tomasz Terlikowski: sprawę należy wyjaśnić także w Kościele
Terlikowski: Ludzie ani od święceń kapłańskich, ani od ślubów wieczystych nie staja się innymi ludźmi
- Nie ma żadnych powodów, żeby zakładać, że jeśli coś podlega zakonowi czy kościołowi, to tam nie dzieją się złe rzeczy - podkreślił Terlikowski. - Ludzie ani od święceń kapłańskich, ani od ślubów wieczystych nie stają się innymi ludźmi niż byli - dodał.
- To jest mit, że jak ktoś jest księdzem czy siostrą zakonną to jest doskonały i nigdy nie zrobi nic złego - stwierdził.
- Zgromadzenie zakonne, także kościół jest swego rodzaju korporacją, dodatkowo korporacją w której władza jest sakralizowana, czyli jest wyrazem woli bożej. Władza tam jest dużo łatwiej nadużywana. Z drugiej strony - w imię ochrony instytucji - chroni się sprawców - podkreślił publicysta.
Terlikowski: Marzy mi się instytucja rzecznika osób ochrzczonych
- Potrzebna jest podwójna kontrola: jak nad każdym DPS-em, równie ostra surowa i jednoznaczna prawnie kontrola państwa oraz kontrola ze strony struktur kościelnych - powiedział Terlikowski.
- Marzy mi się instytucja rzecznika praw osób ochrzczonych, niezależna od struktur kościelnych - stwierdził.
ZOBACZ: Libura: niepełnosprawni intelektualnie są podatni na zjawisko zaciemnienia diagnostycznego
- Powinniśmy ufać kościołowi ale powinniśmy osoby z nim związane kontrolować, dokładnie taj samo jak kontroluje się nauczycieli czy urzędników państwowych - podkreślił Terlikowski.
Teolog stwierdził, że sprawa jest szczególnie bolesna, bo osoby pokrzywdzone są potrójnie bezbronne: są małoletnie, zależne ze względu na niepełnosprawność a także przebywają w ośrodku zamkniętym.
Terlikowski: Osoby z niepełnosprawnością intelektualną są częściej ofiarami przemocy
- Mam nadzieję, że tego typu informacje będą nas skłaniać abyśmy mądrzej, empatycznej myśleli o osobach niepełnosprawnych intelektualnie.
ZOBACZ: Wielka Brytania: Niepełnosprawny intelektualnie był przez 40 lat zmuszany do niewolniczej pracy
Terlikowski zauważył, że według wielu badań i statystyk osoby niepełnoprawne intelektualnie są częściej ofiarami przemocy fizycznej, duchowej czy seksualnej.
- Im będziemy bardziej uważni, tym takich spraw będzie mniej , bo będą szybciej ujawniane a osoby odpierdzielane nie tylko za same nadużycia, ale również za ich tuszowanie - będą pociągane do odpowiedzialności - podsumował Terlikowski.
Czytaj więcej