Nawałnice nad Lublinem. Ponad 1600 odbiorców bez prądu
Czterdzieści siedem razy wyjeżdżali lubelscy strażacy do usuwania skutków ulewnych deszczy, opadów kilkucentymetrowego gradu i silnego wiatru, które w poniedziałek przeszły przez Lublin i okolice. Z powodu zerwanych linii energetycznych bez prądu było ok. 1600 mieszkańców województwa. Burze z gradem przejdą wieczorem nad wschodnią połową kraju. Wydano alerty drugiego i pierwszego stopnia.
Rzecznik Lubelskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Lublinie st. asp. Tomasz Stachyra poinformował, że z powodu burz, które w poniedziałek po południu przeszły nad Lublinem i powiatem lubelskim strażacy interweniowali łącznie 47 razy.
ZOBACZ: Pogoda na poniedziałek. Gwałtowne burze z gradem i alerty RCB. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Stachyra przekazał, że strażacy najczęściej wyjeżdżali do usuwania z dróg połamanych konarów i drzew (26 interwencji), następnie do samochodów uszkodzonych grad i gałęzie (6), wypompowywania wody z pomieszczeń i piwnic (9), uszkodzonych dachów (6 interwencji, w tym jedna dotycząca budynku mieszkalnego i 5 - gospodarczych).
Jedno ze zgłoszeń dotyczyło też pożaru budynku gospodarczego w Przybysławicach (gmina Garbów). Zapalił on się od uderzenia pioruna. Strażacy byli także angażowani do usuwania liści i gałęzi ze studzienek kanalizacyjnych, których zapchanie mogłoby prowadzić do lokalnych podtopień.
Lokalne media i mieszkańcy piszą o opadach gradu o średnicy kilku centymetrów.
Rzecznik PGE Dystrybucja Karol Łukasik poinformował, że trwa naprawianie linii energetycznych uszkodzonych podczas burzy. Bez prądu było ok. 95 odbiorców w Lublinie i ok. 1500 w okolicach Lubartowa, Parczewa, Łęcznej i Cycowa.
Burze z gradem. Ostrzeżenia IMGW
To nie koniec problemów z pogodą. Burze z gradem przejdą w poniedziałek wieczorem nad wschodnią połową kraju. Dla dziesięciu województw IMGW (podlaskie, lubelskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, śląskie, małopolskie, podkarpackie, warmińsko-mazurskie i częściowo woj. kujawsko-pomorskie) wydał alerty drugiego i pierwszego stopnia.
ZOBACZ: Hiszpania. Powódź na północy kraju. Najcięższa sytuacja w Kraju Basków
W większości alerty przez burzami z gradem mają drugi stopień na trzy, czyli średni. Na tym obszarze podczas burz spadnie do 40 mm deszczu, a porywy wiatru mogą osiągać do 100 km/h. Pierwszy, najniższy stopień mają alerty tylko w części woj. kujawsko-pomorskiego i na zachodzie woj. warmińsko-mazurskiego. Synoptycy prognozują tam mniejsze opady deszczu i porywy wiatru do 85 km/h.
Czytaj więcej