Przedłużenie tarcz antyinflacyjnych. Sejmowa komisja przyjęła poprawkę
Sejmowa Komisja Finansów Publicznych przyjęła w środę poprawkę PiS wydłużającą działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października br. Zmiana dotyczy projektu ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którym pracuje komisja.
We wtorek Komisja Finansów Publicznych rozpoczęła omawianie sprawozdania podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Projekt zawiera m.in. możliwość wprowadzenia wakacji kredytowych dla kredytobiorców (przez cztery miesiące w tym roku oraz przez cztery w przyszłym).
Wydłużenie działania tarcz
Komisja przyjęła poprawkę PiS, której celem jest wydłużenie działania tarcz antyinflacyjnych do 31 października br.
- Celem poprawki jest przedłużenie do 31 października 2022 roku wprowadzonych w obszarze podatków rozwiązań, zmierzających do złagodzenia skutków inflacji – powiedział poseł Marcin Porzucek (PiS), który zgłosił poprawkę dotyczącą tarcz antyinflacyjnych.
ZOBACZ: Piotr Patkowski: Tarcza antyinflacyjna będzie najprawdopodobniej przedłużona o trzy miesiące
- Poprawka jest czystym przedłużeniem rozwiązań z tarcz antyinflacyjnych w zakresie stawek akcyzy, VAT, podatku detalicznego, dotyczących paliw, nośników energii i nawozów – powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie obrad komisji. - Tarcze nie podwyższają inflacji, ale ją obniżają po 1,5-2 pkt. proc., co zostało empirycznie potwierdzono poprzez odczyt inflacji w lutym, kiedy to inflacja spadła – dodał Patkowski.
Tarcze antyinflacyjne
W ramach tarcz antyinflacyjnych, które obecnie obowiązują do 31 lipca, stosowana jest niższa stawka podatku VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc. a stawka tego podatku na gaz wynosi 0 proc. Do tego dochodzi jeszcze stosowanie zerowej stawki na podstawowe produkty żywnościowe i na nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej.
Poza tym niedawno do 31 lipca przedłużono obniżkę akcyzy na prąd, zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży ww. paliw. Wprowadzono także obniżkę akcyzy na lekki olej opałowy
Czytaj więcej