Ukraina. Rosyjska rakieta przeleciała "krytycznie nisko" nad elektrownią atomową
Wystrzelony przez Rosjan pocisk rakietowy przeleciał nisko nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową. - To jest stara elektrownia, wybudowana w tej samej technologii co elektrownia w Czarnobylu - informuje reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński.
O zdarzeniu poinformował Enerhoatom. Państwowy ukraiński koncern nazwał je "kolejnym aktem terroryzmu jądrowego".
Przekazano, że wyglądający na rakietę typu Kalibr pocisk przeleciał "krytycznie nisko" nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową w obwodzie mikołajowskim. Doszło to tego o godz. 4.30 czasu polskiego
Strona Ukraińska podejrzewa, że pocisk miał uderzyć w Kijów.
ZOBACZ: Wiele eksplozji w Kijowie. Czarny dym nad miastem
Według Enerhoatomu nawet odłamek rakiety może wywołać katastrofę jądrową czy wyciek promieniowania, jeśli uszkodzi działający blok energetyczny.
Rosjanie ostrzelali Kijów z samolotów Tu-95 znad Morza Kaspijskiego
Reporter Polsat News w Kijowie
Reporter Polsat News Andrzej Wyrwiński, który przebywa aktualnie w Kijowie potwierdza informacje przekazane przez koncern Enerhoatom.
Wideo: Rosyjska rakieta przeleciała "krytycznie nisko" nad elektrownią atomową
- Jeden z tych pocisków miał przelecieć bardzo nisko nad południowoukraińską elektrownią atomową (obwód mikołajowski - około 80 km na północny-zachód od Kijowa). To jest stara elektrownia, wybudowana w tej samej technologii co elektrownia w Czarnobylu. Tam działają 3 reaktory, w 1989 roku zrezygnowano z budowy czwartego reaktora - informuje Wyrwiński.
ZOBACZ: Ukraina. Doradca mera: w Mariupolu po wodę pitną trzeba zapisać się do kolejki
- Według Ukraińskiego przedsiębiorstwa Enerhoatom, odpowiedzialnego za zarządzanie elektrowniami, gdyby część tej rakiety uderzyła w działającą elektrownię atomową mogłoby dojść do katastrofy nuklearnej. Przypomniał mi się atak na elektrownię zaporoską na początku wojny, wtedy też byłem we Lwowie - mówił.
Jak przekazał, według Ukraińców zagrożenie tragedią związaną z atakiem w okolicy elektrowni atomowej było ogromne, a wizja "drugiego Czarnobyla" mogła stać się rzeczywistością.
Czytaj więcej