Wojna w Ukrainie. Minuta ciszy w całym kraju. Decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

Świat
Wojna w Ukrainie. Minuta ciszy w całym kraju. Decyzja prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
PAP/EPA/STR
Ukraińscy żołnierze rozmawiają z mężczyzną w pobliżu zniszczonego domu, z którego uciekł (Lisiczańsk w obwodzie ługańskim)

Minuta ciszy będzie obowiązywać w całej Ukrainie w celu uczczenia pamięci poległych w zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej - zdecydował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z dekretem, będzie obowiązywać codziennie o godz. 9:00.

"W celu uczczenia jasnej pamięci, obywatelskiej odwagi i poświęcenia, siły ducha, odporności i bohaterskich czynów żołnierzy poległych w misjach bojowych o ochronę suwerenności państwa i integralności terytorialnej Ukrainy oraz cywilów zabitych w zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, postanawiam: rozpoczęcie ogólnokrajowej minuty ciszy narodowej każdego dnia o godzinie 9:00" - czytamy w dokumencie cytowanym przez Ukrinform.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 71 rosyjskich i białoruskich firm na "czarnej liście" USA

 

Zgodnie z dekretem prezydenta, Gabinet Ministrów Ukrainy (rząd - red.), regionalna i kijowska administracja państwowa mają obowiązek zapewnić państwową minutę ciszy, także w placówkach oświatowych.

 

Według dziennikarzy Ukrinform, w dekrecie pojawił się zapis, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych ma także obowiązek "zapewnić minutę ciszy przez zagraniczne misje dyplomatyczne Ukrainy".

Wojna w Ukrainie

Piątek to 100. dzień wojny w Ukrainie. 24 lutego Władimir Putin rozpoczął inwazję na dużą skalę. Wojska rosyjskie ostrzeliwują i niszczą infrastrukturę, prowadząc zmasowany ostrzał osiedli ukraińskich miast i wsi za pomocą artylerii, granatów rakietowych i pocisków balistycznych.

 

W piątek trwa ostrzał pozycji ukraińskich, a wojska rosyjskie przeprowadziły nieudaną próbę szturmu w okolicach wsi Metjulkine i Biłohoriwka.

 

Zachodnia Europa i Stany Zjednoczone wprowadziły szósty pakiet sankcji na Rosję. Najnowszy pakiet sankcji obejmuje m.in. częściowy zakaz wydobycia ropy i usunięcie głównego pożyczkodawcy Rosji Sbierbank z międzynarodowego systemu SWIFT.

aml/grz / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie