Wielka Brytania. Platynowy jubileusz. 70 lat panowania Elżbiety II
W Wielkiej Brytanii ruszają czterodniowe obchody platynowego jubileuszu 70 lat panowania królowej Elżbiety II. O etykiecie i garderobie monarchini z Londynu opowiada Agnieszka Laskowska.
- Nawet najbardziej zagorzali przeciwnicy w spotkaniu z królową Elżbietą II tracą rezon - wskazała Agnieszka Laskowska z Polsat News. Dodała, że rzadko kiedy można spotkać w prawdziwym życiu monarchę. - Tutaj zaś w muzeum możemy przyjrzeć się jej z bliska - przekazała dziennikarka.
ZOBACZ: Chcieli zwolnić pogrzeb ks. Filipa z restrykcji. Elżbieta II odmówiła
- Z okazji 70 lecia panowania Elżbiety II jesteśmy w Madame Tussauds, w muzeum figur woskowych, gdzie prezentowana jest wystawa strojów Elżbiety II - poinformowała Agnieszka Laskowska. Obchody platynowego jubileuszu będą trwać 4 dni - dodała. - Wśród eksponatów znajdują się figury całej rodziny królewskiej. W muzeum jest figura woskowa księcia Karola, następcy tronu. Są również figury Katherine i Williama. Znajdują się tu także podobizny Harrego z Meghan, których figury dołączyły tutaj właśnie z okazji jubileuszu - zrelacjonowała dziennikarka.
Etykieta dworska zabrania pierwszemu witać się z królową
Agnieszka Laskowska omówiła etykietę i sposób zachowania w obecności przedstawicieli rodziny królewskiej. - W prawdziwym życiu nie stanęłabym tak blisko prawdziwej królowej Elżbiety II, jak stoję tu, w muzeum - dodała. Poinformowała, że nie mogłaby też stanąć tyłem do rodziny królewskiej. - Zasady panujące na dworze angielskim zakazują pierwszemu podać rękę monarchini, bo to ona zaczyna procedurę przywitania. Przed królową należy także "dygnąć", czyli wykonać widoczne skłonienie - przekazała dziennikarka.
Garderoba Elżbiety II na wystawie
W muzeum, z okazji jubileuszu, odbywa się ekspozycja replik strojów, które nosiła królowa - przypomniała Agnieszka Laskowska. - Przez 70 lat strojów były setki, jeśli nie tysiące - dodała.
Na wystawie możemy dowiedzieć się, że królowa zabiega o wygodę ubrań. Ważny dla monarchini gest pozdrawiania poddanych nie może być krępowany przez strój. W tym celu więc wykonywane są poprawki u krawca - przekazała dziennikarka Polsat News. - Na wystawie znajduje się także replika stroju koronacyjnego. Ekspozycję uświetnia najbardziej oficjalny strój królowej z Orderem Podwiązki - dodała.
ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką
- Elżbieta II lubi żywe kolory, wie że musi być widziana. Jej ubrania są więc wyraziste. Nosi też wyrazistą szminkę, aby usta odznaczały się na fotografiach - powiedziała Agnieszka Laskowska. - Elżbieta II nie zmienia fryzury. Przez 70 lat nosiła włosy tak ułożone i polakierowane, aby korona dostojnie się prezentowała - wskazała dziennikarka. Z wystawy możemy się dowiedzieć, że wszystkie stroje królowej są testowane na specjalnym manekinie. Ocenia się na przykład czy powiew wiatru, nie narazi na szwank wizerunku Elżbiety II.
- Buty królowej są drogie - poinformowała Agnieszka Laskowska. - Kosztują około 1000 euro, ale oburzonym powiem, że królowa jest bardzo oszczędna. Starte zelówki przekazuje do naprawy królewskiemu szewcowi - dodała. - Gdy pada deszcz, a to w Anglii się zdarza często, królowa używa parasola. Jest on przezroczysty, aby nie było wątpliwości, kto pod nim przebywa - powiedziała dziennikarka. Dodała, że o Elżbiecie II mówi się, że nie ona podąża za modą, ale moda podąża za nią.
Elżbieta II jest najstarszym brytyjskim monarchą w historii. Oprócz niej jedynymi, którzy przekroczyli 80. rok życia byli król Jerzy III oraz królowa Wiktoria. Obydwoje zmarli w wieku 81 lat. Jest także pierwszym brytyjskim monarchą obchodzącym 70-lecie panowania.
Czytaj więcej