Ogólnopolski Dzień Bez Alkoholu. W tym roku po raz siedemnasty

Polska
Ogólnopolski Dzień Bez Alkoholu. W tym roku po raz siedemnasty
Marko Milivojevic/pixnio.com
Pierwszy czerwca jest Ogólnopolskim Dniem Bez Alkoholu

1 czerwca jest Ogólnopolskim Dniem Bez Alkoholu. Święto, które ustanowione zostało uchwałą Sejmu RP w maju 2006 roku, obchodzimy po raz 17. Jego celem jest uświadamianie społeczeństwa, jak negatywny wpływ na życie człowieka może mieć sięganie po napoje alkoholowe.

Parlamentarzyści, którzy zdecydowali 24 maja 2006 roku o wprowadzeniu Ogólnopolskiego Dnia Bez Alkoholu, chcieli zachęcić do "podjęcia wszelkich działań zmierzających do ograniczenia spożycia napojów alkoholowych oraz zmniejszenia dostępności do alkoholu". Data nie jest tutaj przypadkowa. Pierwszy czerwca został wybrany ze względu na "szczególną wymowę Międzynarodowego Dnia Dziecka".

 

ZOBACZ: Lubelskie. 59-latka pod wpływem alkoholu potrąciła matkę i syna. Stan 3-latka jest ciężki

 

"Alkohol jest substancją toksyczną i psychoaktywną o właściwościach uzależniających" - przypomina Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i zwraca uwagę, że stanowi część "krajobrazu społecznego" w wielu państwach. "Alkohol często towarzyszy socjalizacji" - czytamy na stronie WHO. 

Skutki picia alkoholu

Spożycie alkoholu przyczynia się każdego roku do trzech milionów zgonów na całym świecie, a także do niepełnosprawności i złego stanu zdrowia milionów ludzi - wylicza WHO.

 

Dalej czytamy, że ten rodzaj używki w skali globalnej odpowiada za ponad pięć proc. chorób. "Jest głównym czynnikiem ryzyka przedwczesnej śmiertelności i niepełnosprawności wśród osób w wieku od 15 do 49 lat, stanowiąc 10 procent wszystkich zgonów w tej grupie wiekowej" - podaje organizacja.

 

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia Polska jest w czołówce krajów pod względem spożycia alkoholu.

 

ap / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie