Praca zdalna. Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który reguluje zasady pracy zdalnej. Mają one obowiązywać na zasadzie porozumienia pracodawcy z pracownikami. W ustawie pojawiły się także zapisy ułatwiające pracę zdalną rodzicom z małymi dziećmi i kobietom w ciąży.
Szefowa MRiPS poinformowała na konferencji prasowej, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który m.in. reguluje zasady pracy zdalnej.
- Przepisy o pracy zdalnej, które dziś zostały przyjęte przez Radę Ministrów i będą wpisane do Kodeksu pracy, to przede wszystkim usystematyzowanie już istniejących zapisów. Będzie możliwe porozumienie między pracodawcą a pracownikiem. Może być zawarte na początku, przy zawieraniu umowy o pracę, ale także na każdym etapie późniejszym - wyjaśniła minister Marlena Maląg.
Jak dodała, szczegóły pracy zdalnej powinny być ustalone z działającymi w danej firmie związkami zawodowymi lub z przedstawicielami pracowników.
- Pracodawca bierze na siebie ciężar w partycypacji w kosztach pracy zdalnej. To także będzie zawarte w regulaminach pracy - wskazała. Minister podkreśliła, że praca zdalna jest potrzebna przede wszystkim młodym rodzicom.
Usystematyzowanie zapisów o pracy zdalnej
Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych przez rząd w czasie pandemii koronawirusa. Praca zdalna obowiązuje obecnie na zasadach opartych o tzw. ustawę covidową i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca. Przygotowany przez resort rodziny projekt nowelizacji kodeksu na stałe wprowadza pracę zdalną do porządku prawnego.
Zgodnie z projektem zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy, odpowiednio z uwzględnieniem ustaleń ze związkami albo po konsultacji z przedstawicielami pracowników.
ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: czternasta emerytura to troska o najsłabszych
Według propozycji pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.
Projekt nowelizacji Kodeksu prawa pracy zawiera też przepisy pozwalające pracodawcom na wprowadzenie kontroli trzeźwości pracowników i kontroli na obecność w ich organizmach środków działających podobnie do alkoholu. Pracodawca będzie mógł wprowadzić takie kontrole, jeżeli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
Czytaj więcej