Małpia ospa. Potwierdzono pierwszy przypadek w Belgii
W Belgii potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy - poinformowała w czwartek późnym wieczorem stacja VRT, powołując się na źródła medyczne. Zakażona osoba zgłosiła się do instytutu chorób tropikalnych w Antwerpii.
Według stacji VRT zakażona osoba "nie jest bardzo chora".
ZOBACZ: Małpia ospa w Europie. Zakaźna choroba w kolejnych krajach, m.in w Szwecji, Włoszech, Hiszpanii
Pierwsze przypadki małpiej ospy wykryto wcześniej m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Portugalii.
Małpia ospa w Europie
Jak poinformowało w czwartek francuskie ministerstwo zdrowia, pierwsze podejrzanie zakażenia wirusem małpiej ospy stwierdzono we Francji, w regionie Paryż/Ile-de-France.
ZOBACZ: Chiny. Pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H3N8
Małpia ospa (z ang. monkeypox) jest kolejną chorobą odzwierzęcą, która stwarza potencjalne zagrożenie epidemią w Europie. Wirus z rodzaju Orthopoxvirus, należący do rodziny Poxviridae, który wywołuje małpią ospę, jak dotąd nie występował na Starym Kontynencie. Odpowiadał za zakażenia przede wszystkim w krajach Afryki Środkowej i Zachodniej.
Sytuacja zmieniła się 7 maja, gdy Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) poinformowała o pierwszym przypadku zakażenia małpią ospą na Wyspach Brytyjskich. Od tego czasu Europejskie władze sanitarne stale monitorują sytuację.
Do zakażenia małpią ospą najczęściej dochodzi w efekcie pogryzienia, bezpośredniego kontaktu z chorymi zwierzętami lub spożywania ich mięsa. Wirusa przenoszą nie tylko małpy, ale również wiewiórki i szczury.
Jak jednak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) transmisja wirusa z człowieka na człowieka, czyli tzw. przenoszenie wtórne jest rzadkie i może do niej dojść w wyniku bliskiego kontaktu z wydzielinami dróg oddechowych, zmianami skórnymi zakażonej osoby albo drogą kropelkową.
ZOBACZ: USA. Wiceprezydent Kamala Harris zakażona koronawirusem
Pierwszy taki przypadek wykryto dopiero w 1970 roku w Demokratycznej Republice Konga. Od tego czasu wirus u ludzi diagnozowany był sporadycznie w kilku innych krajach Afryki Środkowej i Zachodniej, a przypadki ospy małpiej spoza Afryki były powiązane z podróżami międzynarodowymi albo importem zwierząt.
Pierwsze objawy małpiej ospy najczęściej pojawiają się w przedziale od pięciu do 13 dni, ale okres inkubacji wirusa może wynosić nawet do 21 dni. Zaniepokoić powinny nas szczególnie takie symptomy jak:
- charakterystyczny obrzęk węzłów chłonnych
- silny ból głowy
- brak energii
- ból mięśni
- ból pleców
- gorączka
- wysypka na twarzy i kończynach (pojawia się po 1-3 od wystąpienia gorączki)
- zmiany w jamie ustnej, na spojówkach w okolicy narządów płciowych
Wysypka, która należy do najczęstszych objawów małpiej ospy, początkowo może przypominać niewinne plamki o płaskiej podstawie, które stopniowo zmieniać się będą się w twarde grudki, krosty i pęcherze, aby w końcu zamienić się w strupki, które wyschną i odpadną.
Powikłania po małpiej ospie mogą być poważne. Poza wtórnymi infekcjami pacjenci mogą cierpieć również na odoskrzelowe zapalenie płuc, posocznicę, a nawet zapalenie mózgu czy infekcję rogówki, która może prowadzić do utraty wzroku.
Na temat leczenia małpiej ospy przeczytasz w Interii.