KE: 248 mln euro dla krajów, które poniosły największe koszty, przyjmując uchodźców z Ukrainy

Świat
KE: 248 mln euro dla krajów, które poniosły największe koszty, przyjmując uchodźców z Ukrainy
Wikimedia/ EmDee
Siedziba Komisji Europejskiej

Komisja Europejska podjęła w środę decyzję o udostępnieniu 248 mln euro 5 państwom członkowskim - Polsce, Rumunii, Węgrom, Słowacji i Czechom - które poniosły największe koszty od początku wojny w związku z przyjmowaniem uchodźców.

"Decyzja jest następstwem globalnego wydarzenia z 9 kwietnia Stand Up for Ukraine, podczas którego Komisja zobowiązała się do przeznaczenia do 400 mln euro wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w najbardziej dotkniętych państwach członkowskich. (...)

Państwa członkowskie mogą wykorzystać te fundusze, aby zapewnić natychmiastową pomoc, taką jak żywność, transport i tymczasowe zakwaterowanie dla osób uciekających przed niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając swoją zdolność do zarządzania zewnętrznymi granicami UE" - czytamy w komunikacie Komisji.

 

ZOBACZ: Szefowa KE Ursula von der Leyen: Rosja jest najbardziej bezpośrednim zagrożeniem dla ładu światowego

 

"Aby zapewnić szybkie wydatkowanie środków bez dużego obciążenia administracyjnego, Komisja będzie uwalniać te środki na podstawie osiągniętych wyników, a nie rzeczywistych kosztów. (...) Komisja udostępni pozostałe 152 mln euro po uzyskaniu zgody służb odpowiedzialnych za budżet" - podała KE.

300 mld euro na zmniejszenie zależności energetycznej od Rosji

Komisja Europejska chce, by UE zmobilizowała ok. 300 mld euro, w tym około 72 mld euro w dotacjach i 225 mld euro w pożyczkach, na zmniejszenie swojej zależności energetycznej od Rosji. Szefowa KE Ursula von der Leyen przedstawiła w środę zarys tego planu.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen: jeśli UE ma działać szybciej, zasada jednomyślności jest bez sensu

 

- Wojna Putina zakłóca światowy rynek energii. To pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od importowanych paliw kopalnych. (…) Musimy teraz jak najszybciej zmniejszyć naszą zależność od rosyjskich paliw kopalnych – przekazała przewodnicząca KE w środowym oświadczeniu.

 

Odpowiedzią na to – jak dodała - ma być nowy plan Komisji, REPowerEU. 

- Możemy zastąpić rosyjskie paliwa kopalne, pracując na trzech poziomach: po stronie popytu - oszczędzając energię, po stronie podaży - dywersyfikując nasz import energii z paliw kopalnych i przyspieszając przejście na czystą energię - zaznaczyła.

nat / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie