Wojna w Ukrainie. 83. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 83. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Zniszczenia wojenne w Charkowie

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Wojskowy opowiada, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody, odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł "puścić kulkę w łeb lub poćwiartować BTR-em".

nb/ac / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 83. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Wtorek, 17 maja.
 

Od początku wojny w Ukrainie ogromnie wzrosło zainteresowanie Niemców Bundeswehrą: więcej osób szuka informacji w internecie o armii i jej misjach, podwoiła się też liczba chętnych do służby – pisze portal dziennika "Merkur".

 

Lotnictwo i obrona przeciwlotnicza uderzyły w ciągu dnia 15 wrogich celów.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Grand Theatre Lumiere, połączono się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który zaapelował do filmowców, by nie pozostawali obojętni wobec wojny. Prezydent Zełenski wspomniał o związku kina z rzeczywistością, przywołując m.in. filmy "Czas apokalipsy" Francisa Forda Coppoli oraz "Dyktator" Charliego Chaplina. "Potrzebujemy nowego Chaplina, który pokaże, że kino naszych czasów nie jest nieme" - powiedział. Jego przemówienie uhonorowano owacją na stojąco. W Theatre Claude Debussy, gdzie transmisję gali śledzili m.in. dziennikarze, wzniesiono ukraińską flagę.

 

Inwazja Rosji na Ukrainę, konsekwencje wojny, działania dla powstrzymania rosyjskiej agresji oraz potrzeba unijnej jedności i solidarności w tym względzie, a także szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji - były wśród tematów spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek i prezydent Węgier Katalin Novak.

 

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że Rosja przygotowuje się do długiej wojny, gromadząc zasoby i budując fortyfikacje obronne na okupowanych terytoriach. Swoje wnioski szef resortu przedstawił we wtorek podczas zdalnego wystąpienia w Radzie do Spraw Zagranicznych UE w formacie obronność.

 

Zełenski przemawiał na żywo podczas ceremonii otwarcia 75. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Wojska rosyjskie próbują przełamać ukraińską linię obrony pod Popasną i Siewierodonieckiem w obwodzie ługańskim – poinformował we wtorek wieczorem szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

Chargé d'affaires Christine Quinn wydała nieoczekiwane oświadczenie sugerujące, że Ukraina może ominąć MAP w drodze do NATO, podobnie jak Finlandia i Szwecja. Zaznaczyła jednocześnie, że nie jest to procedura skrócona.

Rosja chce wycofać się z WTO i WHO.

Prezydent Ukrainy polecił Gabinetowi Ministrów powołanie komisji do zbadania strat Rosji.

 

Rosja przesłuchuje w sprawach karnych ukraińskich żołnierzy ewakuowanych z Azowstalu. Rosyjski Komitet Śledczy poinformował 17 maja, że zgodnie z jedną z propagandowych narracji Kremla "sprawdzi ich pod kątem udziału w zbrodniach" na ludności cywilnej.

Rosjanie we wtorek siedmiokrotnie ostrzelali terytoria przy granicy w obwodzie sumskim, dwa razy – w obwodzie czernihowskim – poinformowała straż graniczna Ukrainy.

Ostrzeliwany był rejon szostkiński w obwodzie sumskim i rejon horodniański w obwodzie czernihowskim.

Według straży granicznej Rosjanie w dwóch przypadkach prowadzili także ostrzał swojego terytorium.

 

Ostrzeżenie przeciwlotnicze obejmuje teraz większość środkowej, południowo-zachodniej i wschodniej Ukrainy

Mariupolowi grozi wybuch cholery – WHO już przygotowuje szczepionkę.

UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego. Placówka działa na terenie Galerii Malta, ale aby skorzystać z oferowanej tam pomocy, trzeba najpierw wypełnić formularz online. Mogą to zrobić wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy do Polski po 24 lutego.

 

Ukraińcy z terytoriów odkupionych i stref walk będą mogli otrzymywać dopłaty.

Ukraina otrzyma 150 mln euro kredytu uprzywilejowanego z Niemiec.

Muzea w Kijowie zaczynają wznawiać prace.

W mediach pojawiają się doniesienia o operacji, którą przeszedł Władimir Putin - w związku z problemami zdrowotnymi.

 

Miedwiediew powiedział, że Rosja nie pozwoli na III wojnę światową.

Sztab Generalny: Wojska rosyjskie podejmują kilka ofensyw w Donbasie. Rosjanie próbują posuwać się w kierunku Słowiańska w obwodzie donieckim i Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, a także wzdłuż całej linii frontu w pobliżu miasta Donieck - poinformował Sztab Generalny Ukrainy.

Niedawno w centrum Kijowa pojawił się zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy – został zamieniony na część zbiorów Ministerstwa Obrony, a wszyscy przechodnie mogą stać się zwiedzającymi wystawę.

To, czego Ukraińcy i ich rząd nadal chcą – i wiedzą, że raczej nie dostaną – to strefa zakazu lotów patrolowana przez USA i ich sojuszników. We Lwowie jest duży znak z napisem "Zamknij niebo, a nie oczy".

Departament Stanu USA poinformował we wtorek, że uruchomił Obserwatorium Konfliktu - program śledzenia zbrodni wojennych i aktów przemocy popełnianych przez rosyjskie siły na Ukrainie, który pozwoli wymierzyć Rosji sprawiedliwość.

 

Mariupol może znaleźć się pod kontrolą Kadyrowców.

Podczas posiedzenia Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Komisji Spraw Zagranicznych PE europosłowie przyjęli sprawozdanie autorstwa eurodeputowanego PiS Witolda Waszczykowskiego, w którym wzywają UE do większej pomocy wojskowej dla Ukrainy.

 

Pierwsza Dama Ukrainy Olena Zełenska przeprowadziła rozmowę telefoniczną z Pierwszą Damą Izraela Michal Herzog.

 

Rosjanie zmuszają mieszkańców położonego na południu Ukrainy obwodu chersońskiego do organizowania wypoczynku dla rosyjskich żołnierzy - poinformowała we wtorek ukraińska Rzecznik Praw Człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

 

Protegowany Kremla na Krymie mówi, że odwiedził okupowany Chersoń.

Macron obiecuje Zełenskiemu zwiększenie dostaw francuskiej broni dla Ukrainy.

Ambasada Izraela wraca do Kijowa. Ambasador Izraela na Ukrainie Michael Brodsky podniósł flagę izraelską w pobliżu budynku ambasady w Kijowie 17 maja, napisała ambasada na Twitterze.

Rosjanie przesłuchają ukraińskich bojowników Azowstalu.

Rosja kontynuuje działania ofensywne we Wschodniej Strefie Operacyjnej, przeprowadziła ataki rakietowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodach lwowskim, czernihowskim i sumskim – informuje we wtorek sztab generalny armii Ukrainy.

 

Rosja chce zablokować wymianę obrońców Azowa.


 

Walka i bombardowanie: wróg próbuje posunąć się na wschód.

Niedawno odwiedziło ją 120 architektów z całej Ukrainy. Tak wielu odpowiedziało na zaproszenie władz lokalnych, aby pomóc miastu podnieść się z ruin.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek na Twitterze, że "odbył długą i ważną" rozmowę z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie wojny, dostaw broni i paliw dla Kijowa oraz eksportu ukraińskich produktów rolnych - relacjonuje agencja Reutera.

Minister finansów USA Janet Yellen powiedziała we wtorek w Brukseli, że wierzy, iż UE udzieli Ukrainie "znaczącej" pomocy finansowej, oczekuje też od krajów G7 zwiększenia wsparcia dla Kijowa. Podkreśliła, że Waszyngton popiera zabiegi Unii o nałożenie embarga na rosyjska ropę.

 

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy publikuje kolejną przechwyconą rozmowę rosyjskiego żołnierza. Wojskowy opowiada, jak w obwodzie charkowskim jego oddział ostrzeliwał we wsi domy, samochody, odciął ucho jeńcowi, chociaż mógł "puścić kulkę w łeb lub poćwiartować BTR-em".

 

Misja doradcza UE wznowiła pracę w Kijowie.

W obwodzie donieckim wróg rozpoczął nalot na przedsiębiorstwo Knauf.

Ponad 1,3 mln Ukraińców zostało deportowanych do Rosji.

We wsi Andriyivka w rejonie Bucza traktorzysta wysadził minę pozostawioną przez najeźdźców. 

Celem rosyjskiego ataku rakietowego przeprowadzonego w niedzielę w obwodzie lwowskim Ukrainy był najprawdopodobniej położony w pobliżu granicy z Polską wojskowy ośrodek szkoleniowy w Jaworowie - poinformował wysoki urzędnik Pentagonu. Dodał, że ostrzał prawdopodobnie nie spowodował większych szkód.

 

W gminie Nowojaworowska nieprzyjaciel ostrzeliwał uszkodzone domy, przedszkola i szpitale.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział we wtorek na konferencji w Brukseli, że UE nie pozwoli, aby Ukrainie zabrakło sprzętu wojskowego, ponieważ na jej terytorium trwa wojna z Rosją.

 

Za zwiększeniem unijnych nakładów na wojskowe wsparcie Ukrainy i mobilność wojsk opowiedział się szef MON Mariusz Błaszczak, który we wtorek wziął udział w spotkaniu ministrów obrony państw UE w Brukseli. Wyraził poparcie dla akcesji Finlandii i Szwecji do NATO.

 

Przeciwnik nie zdołał wziąć w okrążenie ukraińskiego zgrupowania w obwodach donieckim i ługańskim, chociaż to był cel, który Rosja stawiała sobie po tym, jak nie udało się zająć Kijowa – oświadczyła wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

 

Co najmniej 7 autobusów z ukraińskimi obrońcami pod rosyjskim nadzorem opuściło Azovstal.

Kułeba ma nadzieję, że rząd holenderski znajdzie sposób na wsparcie integracji europejskiej Ukrainy.

 

Szef administracji wojskowej obwodu sumskiego: wojska rosyjskie próbują przebić się przez granicę sumską, bitwa trwa.

SBU otrzymała nowe dowody na okrucieństwa okupantów w obwodzie charkowskim. Rosjanie chwalą się torturowaniem ukraińskiego wojska i ostrzeliwaniem pokojowych osiedli. Świadczy o tym nowa rozmowa rosyjskich najeźdźców, która została przechwycona przez SBU.

W gdańskim "Zieleniaku" otwarto punkt dystrybucji pomocy finansowej UNHCR, agencji ONZ ds. Uchodźców. Pracownicy w punkcie będą rejestrować i monitorować wypłacanie pomocy gotówkowej rodzinom z Ukrainy.

 

Indie wstrzymały negocjacje z Rosją w sprawie zakupu 10 śmigłowców pokładowych wczesnego ostrzegania Ka-31 (w kodzie NATO - Helix) za 520 mln dolarów - podał portal DefenseNews. Rząd w Delhi na razie oficjalnie nie potwierdził tych doniesień.

 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych doradzało przesiedleńcom, jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi za granicą.

Po agresji Rosji na Ukrainę nazywamy rosyjskie cyberataki po imieniu i mamy więcej możliwości przeciwdziałania im – ocenił na katowickiej konferencji Cybersec, poświęconej cyberbezpieczeństwu, wiceminister spraw zagranicznych MSZ Paweł Jabłoński.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji zwróciło się do Sądu Najwyższego o uznanie pułku "Azow" za organizację terrorystyczną.

Ciężko ranne 9-letnie dziecko oraz zwłoki nieżyjącego mężczyzny zostały wyciągnięte spod gruzów budynku mieszkalnego w Bachmut.

W Bachmut rosyjski pocisk uderzył w pięciopiętrowy budynek, zabijając jedną osobę.

Odpływ obywateli Ukrainy z regionalnego rynku pracy po 24 lutego br. jest zauważalny; napływ uchodźców z pewnością go nie uzupełni - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski.

 

Senackie komisje zarekomendowały we wtorek przyjęcie bez poprawek nowelizacji ustawy, która ma ułatwić kontakty uchodźców z Ukrainy z pracodawcami. Nowela wprowadza zmiany w tzw. ustawie pomocowej oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

 

Pomagamy uchodźcom z Ukrainy; zagłosowaliśmy za wszystkimi pięcioma dotychczasowymi pakietami sankcyjnymi wobec Rosji - powiedziała we wtorek po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą prezydent Węgier Katalin Novak, która składa roboczą wizytę w Polsce.

 

Rosjanie po raz kolejny zaatakowali rakietami most przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy – poinformowało dowództwo operacyjne Południe.

W nocy w most trafiły dwie rosyjskie rakiety manewrujące. Jak podało w komunikacie na Facebooku dowództwo Południe, most po wcześniejszych atakach jest zniszczony i nie pracuje od ponad dwóch tygodni.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) unieszkodliwiła siatkę agenturalną, działającą na terenie Mikołajowa i okolic - poinformował portal unian.net. Mikołajów to ważny port i ośrodek przemysłu stoczniowego na południu Ukrainy.

Siatka agentów miała zapewnić przeniknięcie grup zwiadowczo-dywersyjnych do Mikołajowa. Ustalono, że została stworzona przez miejscowego rezydenta, a nadzorowana była przez rosyjskiego generała. W jej skład wchodziło pięciu mieszkańców Mikołajowa. Agenci zbierali również informacje dotyczące sytuacji społeczno-politycznej w regionie.

Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Karim Khan poinformował, że MTK wysłał na Ukrainę 42 ekspertów, którzy będą badać zbrodnie popełnione tam przez Rosjan. Dodał, że to największa taka misja wysłana kiedykolwiek przez Trybunał.

Drugiego marca MTK wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa" popełnionych na Ukrainie.

Otwarcie konta w rublach, tak jak domaga się tego prezydent Rosji Władimir Putin, w celu rozliczania się za gaz, byłoby złamaniem sankcji nałożonych na ten kraj przez UE - oświadczył w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

Potępiamy zbrojny atak Rosji na Ukrainę, chcemy pokoju na Węgrzech i w krajach sąsiadujących - powiedziała w Warszawie prezydent Węgier Katalin Novak. Podkreśliła, że Węgry popierają przystąpienie Ukrainy do wspólnoty krajów europejskich.

Oba nasze kraje nie otrzymują europejskiego wsparcia, by mogły wspierać uchodźców z Ukrainy. Nie mam wątpliwości, że taka polityka podważa jedność europejską, ale będziemy czynili wszystko, by goście z Ukrainy czuli się w Polsce jak najlepiej - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Węgier.

 

Prezydent USA Joe Biden przyjmie w czwartek premier Szwecji Magdalenę Andersson i prezydenta Finlandii Sauliego Niinisto. Przywódcy będą rozmawiać o akcesji tych krajów do NATO i pomocy dla Ukrainy - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre.

Mam nadzieję, że będzie możliwość wynegocjowania, także razem z władzami węgierskimi, pakietu sankcji wobec Rosji w takiej postaci, żeby mógł być on zastosowany - mówił prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydent Węgier Katalin Novak.

Nie odnotowaliśmy sforsowania granicy przez Rosjan – poinformował we wtorek szef władz obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, Dmytro Żywycki. Wcześniej tego dnia powiadomił on o próbie wdarcia się rosyjskich wojsk na terytorium Ukrainy i „toczących się walkach”.

"Trwa prowokacyjny ostrzał" – dodał.

Impas, w jakim znajdują się nasze kraje i cały demokratyczny świat w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę był głównym tematem rozmowy z prezydent Węgier Katalin Novak; sytuacja polityczna Polski jest dziś w jakimś sensie znacznie prostsza niż sytuacja Węgier - powiedział prezydent Andrzej Duda.

Fiński parlament zatwierdził rządowy wniosek dotyczący ubiegania się przez ten kraj o przyjęcie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Za członkostwem Finlandii w NATO opowiedziało się 188 z 200 zasiadających w jednoizbowym parlamencie posłów.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz metropolita lubelski abp Stanisław Budzik odwiedzą Lwów i Kijów - poinformował portal niedziela.pl.

We włoskiej, szerokiej koalicji rządowej nasilają się podziały na tle wysyłania broni na Ukrainę - odnotowują media. Przeciwni temu są przywódca Ligi Matteo Salvini i lider Ruchu Pięciu Gwiazd, były premier Giuseppe Conte.

Ambasada Izraela wznowiła działalność w Kijowie; flagę na maszcie przed budynkiem podniósł ambasador Michael Brodsky - poinformowały służby prasowe izraelskiej misji na Twitterze.

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję byłoby bezpośrednią konsekwencją agresji Rosji na Ukrainę, powiedział szef ministerstwa spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok. Powiedział też, że nie można ignorować zastrzeżeń Turcji dotyczących włączenia Finlandii i Szwecji do NATO.

Trwają walki z rosyjskimi wojskami, które próbują sforsować granicę z Ukrainą i wedrzeć się do obwodu sumskiego na północy kraju - poinformował na Telegramie szef władz tego regionu Dmytro Żywycki. Sumszczyzna jest też od rana ostrzeliwana przez siły wroga, atakujące z terytorium Rosji - dodał.

Władze Mołdawii ukarały finansowo dwie stacje telewizyjne za opublikowanie materiałów promujących symbol rosyjskiej inwazji na Ukrainę, za jaki od 20 kwietnia uznawana jest pomarańczowo-czarna wstążka św. Jerzego.

Dwa tiry, głównie ze środkami czystości i higienicznymi, wysłano z wojewódzkiego magazynu w Białymstoku do Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, która organizuje transport na Ukrainę.

Doradca w kancelarii prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak oświadczył, że negocjacje z Rosją zostały zawieszone, ponieważ rosyjskie kierownictwo polityczno-wojskowe nie bierze pod uwagę zmian sytuacji na froncie, które miały miejsce od początku wojny.

Minister finansów Stanów Zjednoczonych Janet Yellen oceniła w Brukseli, że dotychczasowe wsparcie dla Ukrainy ze strony USA i sojuszników będzie niewystarczające nawet w krótkim okresie.

- Podczas spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydent Węgier Katalin Novak będziemy poruszali temat sankcji przeciwko Rosji, będziemy przekonywać do poparcia szóstego pakietu, liczymy, że siła argumentów skruszy opór - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

Julia Tymoszenko odwiedziła kobiety i dzieci z Ukrainy zakwaterowane w ośrodku wypoczynkowym Solidarności w Spale (woj. łódzkie). - Dziękuję, że w tym miejscu ukraińskie rodziny spotkały się z miłością, ciepłem. Razem z Polską wygramy tę wojnę - podkreśliła była premier Ukrainy.

PAP/Grzegorz Michałowski

- Około 2 tys. kierowców czeka we wtorek w 11-kilometrowej kolejce do odprawy samochodów w tranzycie przez przejście z Ukrainą w Zosinie (woj. lubelskie). Szacowany czas oczekiwania na wyjazd z Polski wynosi ok. 4-5 dni - poinformował rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

Przemawiający w ukraińskiej telewizji Podolak przekazał również, że rozmowy na temat ewakuacji większej liczby ludzi z zakładów metalurgicznych Azowstal były trudne, ale dawały nadzieję na osiągnięcie porozumienia.

- Opór obrońców Mariupola, którzy przez 82 dni powstrzymywali wojska rosyjskie, zmienił bieg wojny - powiedział doradca szefa gabinetu prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Od początku wojny z Rosją (24 lutego) w Ukrainie przeprowadzono trzy fazy amnestii, podczas których uwolniono z zakładów karnych i wysłano na front 363 osoby - poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska, cytowany przez agencję UNIAN.

- Zielony wodór jest niezbędny, aby położyć kres uzależnieniu Europy od niepewnego i niebezpiecznego dostawcy, jakim jest Rosja - powiedziała przewodnicząca KE Ursula von der Leyen do uczestników I Środkowoeuropejskiego Forum Technologii Wodorowych H2POLAND w Poznaniu.

Wołodymyr Zełenski i jego żona żegnają zmarłego prezydenta Ukrainy:

W czasie ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy rosyjska armia zniszczyła bank roślinnych zasobów genowych, jedną z największych takich instytucji na świecie, której zasoby chroniły nawet hitlerowskie Niemcy w czasie II wojny światowej - przekazał dr Serhij Awramenko z Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, cytowany we wtorek przez portal The Insider.

SBU zidentyfikowała 1140 rosyjskich najeźdźców, którzy popełnili zbrodnie wobec ludności cywilnej w obwodzie kijowskim. Na zdjęciu jeden z Rosjan, którzy gwałcili Ukrainki - Fassakhov Bulat Lenarovich, urodzony 20 listopada 2001 roku.

Okupanci próbują przebić się do granicy obwodu ługańskiego.

Wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow wyróżniony nagrodą European Cybersec Award 2022, przyznawaną przez radę programową poświęconej cyberbezpieczeństwu konferencji Cybersec. Ukraina walczy o światło; niech cyberprzestrzeń będzie w świetle – mówił laureat.

- Cały czas toczymy cyberwojnę, a nasze wojska rujnują mit Rosji jako cyberpotęgi - mówił Fedorow, podkreślając, że nowoczesne aplikacje pozwalają także utrzymywać usługi dla ludności w warunkach wojennych.

Na rozpoczynającym się we wtorek festiwalu w Cannes zostanie poza konkursem zaprezentowany film Mantasa Kvedaraviciusa litewskiego reżysera zabitego w kwietniu w Mariupolu - „Mariupolis 2”.

45-letni reżyser, antropolog i archeolog Mantas Kvedaravicius, który wyreżyserował, m.in.: "Barzakh" (2011), "Mariupolis" (2016) i "Partenon" (2019), zginął podczas próby opuszczenia Mariupola, gdzie kręcił swój ostatni film „Mariupolis 2”.

„'Mariupolis 2' pokazuje życie toczące się pod bombami i ukazuje obrazy równie tragiczne, co niosące nadzieję. Zostanie on wyemitowany 19 i 20 maja" - podano w komunikacie prasowym festiwalu.

W Kijowie odbył się pogrzeb pierwszego prezydenta Ukrainy Łeonida Krawczuka. Dzisiaj bronimy niepodległości naszego kraju, która narodziła się za czasów Krawczuka - oświadczył podczas uroczystości minister obrony Ołeksij Reznikow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Szef rosyjskiej agencji kosmicznej Roskomos Dmitrij Rogozin wpisuje się w działania rosyjskiej dezinformacji, manipulując relacjami NATO-Rosja oraz próbując zastraszyć Zachód - ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosjanie ostrzelali w nocy pociskami rakietowymi obiekt wojskowy w obwodzie lwowskim; od ostrzałów ucierpiały obwody czernihowski i sumski, w obwodach donieckim i ługańskim ataki spowodowały ofiary i znaczne zniszczenia - podał portal Ukrainska Prawda.

W zakładach Azowstal wciąż trwa akcja ewakuacyjna obrońców Mariupola

 

Osiem osób zginęło, a 11 zostało rannych we wtorek w rosyjskim ostrzale wsi Desna w obwodzie czernihowskim, leżącym na północ od Kijowa - podała ukraińska agencja UNIAN powołując się na służby ratownicze.

"Według stanu na godz. 11 (godz. 10 w Polsce) w wyniku ostrzału rakietowego zginęło 8 osób, a 11 zostało rannych" - poinformowały służby ratownicze. Na miejscu wciąż pracują lekarze i ratownicy.

Władze Rosji karzą dowódców wojskowych za niepowodzenia w wojnie z Ukrainą - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

- Mieszkańcy Mariupola, którzy opuścili miasto, nie powinni poddawać się rosyjskiej propagandzie i wierzyć w zapewnienia o rekompensatach za zniszczone domy. One sięgnęłyby miliardów dolarów - ostrzegł mer Wadym Bojczenko.

Dodał, że obecnie można wjechać do miasta, ale wyjechać z niego jest bardzo trudno. - Trzeba będzie przejść przez tortury, obozy filtracyjne, załatwiać różnego rodzaju dokumenty. To są niestety bardzo smutne doświadczenia - opisał Bojczenko.

"Reżim milczenia" w Mariupolu

Agencja Ukrinfrom, powołując się na  doradcę mera Mariupola Petra Andriuszczenkę, poinformowała, że w Mariupolu panuje "reżim milczenia". Andriuszczenka oświadczył, że jeszcze wczoraj siły rosyjskie szturmowały Azowstal do momentu rozpoczęcia negocjacji. 

- Potem, o ile rozumiem, ogłoszono reżim milczenia. Jak dotąd nie został naruszony przez żadną partię” – powiedział Andryszczenko. Jak dodał, nie może komentować akcji ratowania obrońców Mariupola aż do jej zakończenia.

W zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu trwa misja ewakuacyjna; w poniedziałek ewakuowano 52 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy, którzy po wyleczeniu zostaną wymienieni na rosyjskich jeńców wojennych - oświadczyła na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

"Ujawniono tożsamość kolejnego okupanta-gwałciciela. To 20-letni Bułat Fassachow" - podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na Prokuraturę Generalną Ukrainy. 

Mieszkańcy Mariupola, którzy opuścili miasto, nie powinni poddawać się rosyjskiej propagandzie i wierzyć w zapewnienia o rekompensatach za zniszczone domy; obecnie można wjechać do miasta, ale wyjechać z niego jest bardzo trudno - powiedział mer Mariupola Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję UNIAN.

Nawet 600 tysięcy dzieci na świecie może ucierpieć z powodu niedożywienia i braku dostępu do specjalnej odżywczej pasty terapeutycznej w ciągu najbliższych sześciu miesięcy - poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF). Wśród przyczyn wymienia światowy kryzys żywnościowy związany m.in. z wojną na Ukrainie.

Na Ukrainie stworzono wirtualne muzeum pamięci wojny. Jest to projekt online, który publikuje w formacie 3D zdjęcia zniszczonych przez wojska rosyjskie miejscowości w obwodzie kijowskim. Fotografie pochodzą m.in. z Buczy, Irpienia, Borodzianki i Hostomla - podaje we wtorek Ukrainska Prawda.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz nie oczekuje, że wojna na Ukrainie skończy się w najbliższej przyszłości, a wręcz obawia się pogorszenia sytuacji. - Musimy się obawiać, że dojdzie do eskalacji wojny - powiedział w rozmowie w telewizji RTL.

Podkreślił jednak, że nie może to paraliżować podejmowania "rozsądnych, bardzo świadomych, a także bardzo odważnych decyzji".

Zniszczenia po ataku rakietowym na Ochtyrkę

Ostatnie sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją sprawiają, że przywódcy Francji, Niemiec czy Włoch zaczynają uważać zwycięstwo Ukraińców za możliwe i obawiają się, że takie "upokorzenie" Rosji stworzyłoby nowe problemy polityczne. Dlatego niektóre kraje po cichu opowiadają się za takim rozwiązaniem konfliktu, które pozwoliłoby Moskwie "zachować twarz", nawet jeśli oznaczałoby oddanie jej części terytorium Ukrainy - pisze portal Politico.

Ukraińcy przejęli 434 wagony kolejowe rosyjskich firm, których wartość to około 300 mln hrywien (nieco ponad 45 mln złotych). Służby, konfiskując mienie spółek z kraju-agresora, podparły się decyzją sądu oraz prawem obowiązującym podczas wojny.

Jak dodano, zyski z komercyjnego użytkowania przejętych wagonów trafią na rzecz ukraińskiej armii.

Szef dyplomacji UE Josep Borrell ocenił, że Władimir Putin chciał zatrzymać rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego, lecz osiągnął zupełnie odwrotny efekt. Borrell skomentował w ten sposób planowane przez Szwecję i Finlandię wspólne złożenie wniosków o członkostwo w NATO.

Praktycznie nie ma już zagrożenia rosyjską operacją desantu morskiego w pobliżu Odessy, ponieważ przeciwnik nie dysponuje wystarczającą liczbą okrętów; przeprowadzenie desantu z powietrza byłoby szaleństwem - ocenił ukraiński pułkownik Serhij Hrabski w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy przechwyciła i udostępniła kolejną rozmowę rosyjskiego żołnierza. Wynika z niej, że Rosjanie zazdroszczą Ukraińcom broni i sprzętu wojskowego.

- Mam głęboką nadzieję, że Finlandia i Szwecja wejdą do NATO, a procedura rozpocznie się przed czerwcowym szczytem Sojuszu w Madrycie, najdalej na nim - mówił w "Graffiti" Polsat News ambasador RP przy NATO Tomasz Szatkowski.

Jego zdaniem "jeśli nie stałoby się to w najbliższych tygodniach, Rosja zapewne starałaby się zrobić zamieszanie w strukturach NATO".

Kiedy Finlandia i Szwecja wejdą do NATO? Szatkowski o możliwej dacie

Pożar w Rosji. Płonie fabryka chemikaliów w obwodzie nowosybirskim.

Pożar objął 2 tys. metrów kwadratowych budynku w mieście Berdsk, oddalonym o około 35 km od Nowosybirska. Zapłonął najpewniej zgromadzony tan polietylen.

Szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde podpisała wniosek o wstąpienie kraju do NATO. Dokument ma zostać wysłany do Brukseli, gdzie mieści się kwatera główna Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspólnie z Finlandią.

"Robimy to, co najlepsze dla naszego kraju" - skomentowała Linde po podpisaniu dokumentu.

Wojska rosyjskie rozpoczęły atak rakietowy na Ochtyrkę - podaje agencja Ukrinform.

Prezydent Rosji Władimir Putin przeszedł operację w nocy z poniedziałku na wtorek - podał włoski dziennik "La Stampa" powołując się na swoje niesprecyzowane źródła. Powodem operacji ma być rak, na który choruje Putin.

Według gazety po to, aby zapewnić maksymalną dyskrecję, operację przeprowadzono w nocy.

Jak twierdzą cytowane źródła, rezultat operacji Putina będzie znany za pięć dni.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni z Niemiec na Ukrainę dotarło 2450 sztuk ręcznych granatników przeciwpancernych RGW 90, 1600 min przeciwpancernych DM22 oraz 3000 min przeciwpancernych DM31, które zostały przekazane tamtejszej armii - wynika z informacji uzyskanych przez tygodnik "Spiegel".

Wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na infrastrukturę regionalnego oddziału Kolei Lwowskiej w rejonie jaworowskim, nieopodal granicy z Polską - przekazał Maksym Kozicki, szef lokalnej administracji wojskowej.

Dodał, że w ataku nikt nie zginął, nie ma też informacji o rannych. Jak uściślił, rakiety nadleciały ze wschodu. 

We wtorek rano gaz na holenderskim hubie TTF tanieje. Kontrakty z dostawą w czerwcu tracą ponad 4 proc. i są wyceniane na ok. 88,92 euro za MWh.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił straty Rosjan.

"Rosyjski pocisk manewrujący został zestrzelony nad obwodem mikołajowskim" - podaje agencja Ukrinform.

Wycofanie się rosyjskich wojsk w północnej części obwodu charkowskiego ma inny charakter, niż wcześniejszy odwrót najeźdźców z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego; agresor dąży do zachowania kontroli nad granicą z Ukrainą - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

"Od 24 lutego funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 3,416 mln osób" - napisała na Twitterze Straż Graniczna.

NEXTA podaje, że w nocy we Lwowie zestrzelono trzy pociski manewrujące, wycelowane w obiekty infrastrukturalne.

"W obwodzie donieckim i ługańskim w ciągu jednego dnia w wyniku rosyjskiego ostrzału zginęło 18 osób" - informuje agencja Ukrinform.

"Rankiem wróg dokonał ostrzału rakietowego wsi Desna. Według wstępnych ocen są zabici i wielu rannych" - oświadczył szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczeslaw Czaus w komunikacie na Telegramie.

Rosyjski prezydent Władimir Putin pogłębia niepowodzenia na Ukrainie, wtrącając się w podejmowanie decyzji taktycznych na niskim szczeblu - podał brytyjski dziennik "The Times" powołując się na zachodnie źródła wojskowe.

Według tych źródeł, Putin i generał Walerij Gierasimow, szef Sztabu Generalnego, podejmują decyzje dotyczące działań poszczególnych oddziałów liczących zaledwie 700-1000 żołnierzy.

- Sądzimy, że Putin i Gierasimow są zaangażowani w podejmowanie decyzji taktycznych na poziomie, na którym normalnie spodziewalibyśmy się, że powinien je podejmować pułkownik lub brygadier - powiedziało cytowane źródło. Jak dodaje, uważa się, iż najstarszy rangą rosyjski generał nadal jest zaangażowany w wojnę, pomimo twierdzeń, że został zawieszony po niepowodzeniach.

"Rosjanie wystrzelili pociski w regionie Czernihowa. Są ofiary i ranni" - poinformowała agencja Ukrinform

652 dzieci zostało rannych na skutek rosyjskiego ostrzału w Ukrainie. 229 z nich zmarło - podaje "Ukraińska Prawda"

Zniszczony przez Ukraińców sprzęt rosyjski. Nagranie udostępniła NEXTA na Twitterze. 

11 ataków rosyjskich odparła w Donbasie armia ukraińska w ciągu minionej doby; Rosjanie stracili m.in. pięć czołgów – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie opisującym sytuację na froncie.

Jak podał sztab, straty rosyjskie w Donbasie, na kierunku donieckim i ługańskim, obejmują także: sześć systemów artyleryjskich i 12 jednostek sprzętu opancerzonego.

NEXTA cytuje ukraińskiego pułkownika Serhija Grabskiego, który w rozmowie z RBK stwierdził, że jego kraj "prawie uniemożliwił możliwość rosyjskiego desantu drogą morską". - Po prostu nie mają wystarczającej liczby statków. Atak z powietrza jest niezwykle ryzykowny - wyjaśnił.

"Wrogie samoloty zniszczyły infrastrukturę cywilną i wojskową we Wschodniej Strefie Operacyjnej oraz obiekty przemysłowe w głębi Ukrainy” – przekazał Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Rosyjski ostrzał blisko granicy z Polską

Rosyjskie wojska w nocy ponownie ostrzelały obiekt infrastruktury wojskowej w rejonie (powiecie) jaworowskim obwodu lwowskiego na zachodzie Ukrainy, prawie na granicy z Polską - przekazał na Telegramie szef władz obwodowych Maksym Kozycki.

Nieopodal Makarowa w obwodzie kijowskim ukraińskie służby odkryły miejsca pochówku osób zastrzelonych przez rosyjskich najeźdźców. Wśród nich był także obywatel Czech – podała tamtejsza policja.

Zwłoki znajdowały się w dole. Ślady po pociskach były widoczne na różnych częściach ciała. W tym samym miejscu odnaleziono też granat pozostawiony przez rosyjskie wojsko.

Funkcjonariusze ustalili, że jeszcze przed wojną Czech był w Ukrainie kierowcą ciężarówki. Gdy rozpoczęła się wojna, 49-latek pracował jako wolontariusz.

"Rosjanie ponieśli straty i wycofują się w kierunku północnym" - czytamy w najnowszym raporcie ukraińskich sił zbrojnych. 

Kanada chce pomóc w dostawach ukraińskiego zboża do Afryki i na Bliski Wschód. Może w tym celu wysłać swoje statki do portów Rumunii i sąsiednich krajów – powiedziała w poniedziałek kanadyjska minister spraw zagranicznych Melanie Joly.

"Kanada jest nastawiona na rozwiązanie problemu i zamierza uczestniczyć w misji uwolnienia ukraińskiej pszenicy” - podała agencja The Canadian Press.

Ewakuacja obrońców Mariupola

"Wybuchy we Lwowie. Według wstępnych danych obrona przeciwlotnicza zadziałała" - podaje Gordonua.com

"Rosjanie strzelali z moździerzy do straży granicznej w rejonie Sumy" - podaje agencja Ukrinform. 

"W związku z okrucieństwem Rosjan w Ukrainie, USA przygotowuje nowe przepisy dotyczące zbrodni wojennych" - informuje "Ukraińska Prawda"

W Wiedniu odbyła się demonstracja wzywająca do ratowania obrońców Mariupola - podaje Ukrinform.

 

Wojska lotnicze USA poinformowały w poniedziałek o przeprowadzeniu pomyślnej próby z pociskiem hiperdźwiękowym, który osiągnął pięciokrotną szybkość dźwięku.

Z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowano ponad 260 żołnierzy. 53 rannych przewieziono do szpitala, pozostałych 211 do Nowoazowska i innych miejscowości - poinformowała w poniedziałek wieczorem wiceminister obrony Ukrainy Anna Maljar.

Seria głośnych eksplozji dala się słyszeć w nocy we Lwowie. Brak informacji o ofiarach - informują lokalne media. "To największy atak rakietowy od początku wojny" - podają media.

 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie