Komisja Europejska: inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc.
Komisja Europejska prognozuje, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc. W 2023 r. spadnie do 7,3 proc. Wcześniejsze prognozy z lutego mówiły odpowiednio o 6,8 proc. i 3,8 proc. Natomiast wzrost PKB Unii Europejskiej ma wynieść w 2022 r. – 2,7 proc., a w 2023 r. - 2,3 proc. Najnowsze rokowania są mniej optymistyczne, niż te z zimy.
"Rosnące ceny surowców, rosnący popyt i wąskie gardła po stronie podaży przyczyniły się do stałego i wyraźnego wzrostu inflacji HICP w ostatnich miesiącach. Pomimo szeregu środków politycznych wprowadzonych w celu obniżenia stawek podatkowych płaconych od niektórych towarów, przewiduje się, że w 2022 r. utrzyma się silna dynamika cen, głównie ze względu na rosnące światowe ceny energii i żywności, które prawdopodobnie wzrosną po wojnie" stwierdziła KE.
"Oczekuje się również, że rosnące jednostkowe koszty pracy i zakłócenia w łańcuchu dostaw będą wywierać presję na wzrost inflacji bazowej, zwłaszcza w 2022 roku. Przewiduje się, że inflacja spadnie do 7,3 proc. w 2023 r. z powodu złagodzenia światowych cen towarów, presji płacowej i zakłóceń łańcucha dostaw" - dodała Komisja.
ZOBACZ: Inflacja, wyższe ceny żywności. Ekonomiści ostrzegają: przez wojnę i suszę będzie jeszcze drożej
Według szacunków KE inflacja w Polsce w 2021 r. wyniosła 5,2 proc.
Inflacja w Europie
Według KE inflacja w UE wzrośnie z 2,9 proc. w 2021 r. do 6,8 proc. w roku bieżącym, a w 2023 ma spaść do 3,2 proc. Jeśli chodzi o strefę euro, to wskaźnik ten w 2022 r. osiągnie 6,1 proc., po czym spadnie do 2,7 proc. w nadchodzącym roku.
- Rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje niewypowiedziane cierpienia i zniszczenia, ale także utrudnia ożywienie gospodarcze Europy. Wojna doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen energii i dalszego zakłócenia łańcuchów dostaw, tak więc inflacja ma teraz pozostać wyższa na dłużej - powiedział w Brukseli unijny komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.
Niższe PKB
Zgodnie z wiosenną prognozą gospodarczą KE, tempo wzrostu PKB całej Unii i strefy euro w roku 2022 wyniesie 2,7 proc. Szacunki te są niższe o 1,3 pkt. proc. w porównaniu z prognozami z lutego br.
ZOBACZ: Hiszpania. Ceny żywności najwyższe od 30 lat
Oczekiwany wzrost w 2023 r. dla całej UE i strefy euro to 2,3 proc. To mniej o 0,5 (0,4 dla strefy euro) pkt. proc. niż w lutym.
KE wytłumaczyła, że przyczyną obniżenia prognoz jest sytuacja wynikająca z trwającej inwazji Rosji na Ukrainę. Spowodowała ona wzrost cen surowców i zakłócenia w łańcuchach dostaw, hamując odrabianie strat po pandemii Covid-19.
Czytaj więcej