2 mld na szpitale pediatryczne. Premier: by leczyły według europejskich standardów

Polska
2 mld na szpitale pediatryczne. Premier: by leczyły według europejskich standardów
PAP/Aleksander Koźmiński
Morawiecki podkreślił, że "aby leczyć, potrzebujemy przede wszystkim lekarzy"

Przeznaczyliśmy ponad 2 mld zł na szpitale pediatryczne, aby mogły leczyć według najwyższych europejskich i światowych standardów - podkreślił w niedzielę podczas wizyty w Ostrowie Wielkopolskim premier Mateusz Morawiecki.

W obchodzonym 15 maja Międzynarodowym Dniu Rodzin, szef rządu wraz z minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg odwiedzili w Ostrowie Wielkopolskim Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej.

 

- Jako rząd, jako państwo polskie przeznaczyliśmy ponad 2 miliardy złotych na szpitale pediatryczne w całej Polsce, aby mogły one leczyć dzieci według najwyższych europejskich i światowych standardów - powiedział Morawiecki na briefingu prasowym.

 

Jak zapewniał po informacjach uzyskanych od kierownictwa placówki, "mamy już i w tym szpitalu w Ostrowie Wielkopolskim, ale także wielu innych szpitalach, sprzęt najwyższej światowej klasy".

"Aby leczyć, potrzebujemy przede wszystkim lekarzy"

Morawiecki podkreślił, że "aby leczyć, potrzebujemy przede wszystkim lekarzy".

 

- Przed 2015 rokiem, przez poprzednie 20 lat, wyjechało z Polski ponad 20 tysięcy lekarzy. To był bardzo chory, nomen omen, trend i niedobra, niezdrowa sytuacja. Wykształcenie lekarza kosztuje, więc relatywnie niezamożna Polska w ten sposób łożyła środki na bogatą Szwecję, Niemcy i Wielką Brytanię, i inne kraje oczywiście - mówił.

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki o reakcji Kremla na tekst w "Daily Telegraph": Prawda w oczy kole

 

Dodał, że był to "nienormalny stan", ale "od kilku lat postawiliśmy na kształcenie lekarzy".

 

- Mogę dziś z dumą powiedzieć, że mamy 20 tysięcy więcej lekarzy; od 2015 roku przybyło już 20 tys. lekarzy. Na najróżniejsze sposoby kształcimy też lekarzy dzisiaj i z zagranicy, ale również przede wszystkim zachęcamy Polaków do kształcenia na kierunkach medycznych - stwierdził.

Dziś jest o 20 tysięcy medyków więcej 

Według Morawieckiego, w 2015 roku "było to mniej więcej 165 tys. lekarzy, a dzisiaj jest to około 185 tys. lekarzy i lekarzy stomatologów, którzy pomagają po prostu Polakom". Dodał, że podobnie jest z pielęgniarkami. "6-7 lat temu to było 220 tys. pielęgniarek, położnych, dzisiaj to jest blisko 20 tys. więcej".

 

Premier cenił, że "współpraca pomiędzy państwem polskim, rządem polskim a samorządem, tak jak tutaj w Ostrowie Wielkopolskim, i współpraca ze środowiskiem medycznym, dała ten dobry rezultat".

 

ZOBACZ: Premier Mateusz Morawiecki: w przyszłym tygodniu rząd zajmie się ustawą o 14. emeryturze

 

- Służba zdrowia to ten obszar, ta dziedzina naszego życia, która wymaga ogromnych nakładów, wielkiej uwagi, i staramy się to robić. A najlepszym dowodem niech będą te liczby, które przytoczyłem - podkreślił szef rządu.

 

Dodał, że zarówno ostrowski szpital jak i inne placówki w kraju będą gotowe do udzielania pomocy chorym w razie ewentualnego nawrotu pandemii koronawirusa. Wskazał również, że w ostrowskiej placówce są obecnie leczeni ranni ukraińscy żołnierze, "którzy walczyli na wschodzie z agresją rosyjską, z bestialstwem rosyjskim".

 

Premier podziękował polskim lekarzom, pielęgniarkom i całemu personelowi "za to, że w tej jednej polskiej rodzinie staramy się pomagać naszym sąsiadom ukraińskim". Jak dodał, Ukraińcy walczą nie tylko o wolność swojego kraju, lecz także o to, "aby zapanował pokój, bezpieczeństwo, a barbarzyńska napaść rosyjska odeszła do przeszłości".

laf / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie