Straż Graniczna: 51 osób próbowało w piątek dostać się nielegalnie przez granicę białorusko-polską

Polska
Straż Graniczna: 51 osób próbowało w piątek dostać się nielegalnie przez granicę białorusko-polską
Twitter/Straż Graniczna
Według danych SG, od początku maja było ok. pół tysiąca prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi; od początku roku - blisko 5 tys.

51 cudzoziemców próbowało w piątek dostać się nielegalnie do Polski przez granicę z Białorusią, byli to m.in. obywatele Iraku, Maroka i Turcji - podała w raporcie z minionej doby SG. W jednym z miejsc imigranci próbowali sforsować concertinę przerzucając przez nią kładkę.

Największa grupa, licząca 31 osób, próbowała nielegalnie dostać się do Polski na odcinku granicy, za którego ochronę odpowiada placówka SG w Narewce (Podlaskie) - podała Straż Graniczna w sobotę rano na Twitterze. W grupie byli obywatele Iraku, Maroka i Turcji.

 

ZOBACZ: Warszawa. Zarzut zniesławienia Straży Granicznej usłyszała aktorka Barbara K.-Sz.

 

Jak poinformowano, przejść na stronę polską przez kładkę przerzuconą przez concertinę (ogrodzenie z drutu ostrzowego) cudzoziemcy próbowali w okolicach Dubicz Cerkiewnych.

Czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią

Według danych SG, od początku maja było ok. pół tysiąca prób nielegalnego przedostania się do Polski z Białorusi; od początku roku - blisko 5 tys.

 

 

Do 30 czerwca obowiązuje czasowy zakaz przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Zakaz jest wprowadzony rozporządzeniem MSWiA. Taki zakaz obowiązywał także wcześniej od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022r. Od 2 września do 30 listopada 2021 r., na tym terenie był wprowadzony stan wyjątkowy.

 

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. 80. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA NA ŻYWO]

 

W rozporządzeniu MSWiA podano, że zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

 

Trwa budowa zapory na tej granicy. Rzecznik SG por. Anna Michalska informowała w ostatnich dniach, że inwestycja idzie zgodnie z planem, który zakłada, że budowa zakończy się do 30 czerwca. Takie deklaracje składają wykonawcy.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie