Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś: jesteśmy blisko porozumienia ws. ustawy o Sądzie Najwyższym
- Jesteśmy bardzo blisko porozumienia z PiS-em (ws. ustawy o Sądzie Najwyższym - red.), są intensywne rozmowy, są dobre sygnały - powiedział w "Gościu Wydarzeń" wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, zaznaczając, że ostateczna decyzja Solidarnej Polski w tej sprawie jest uzależniona od końcowego kształtu projektu ustawy, po pracach w sejmowej komisji.
- Myślę, że w przyszłym tygodniu ustawa będzie głosowana - zapowiedział, zaznaczając, że "nie chce wchodzić w szczegóły negocjacji".
Zmiany w wymiarze sprawiedliwości
Woś przypomniał, że jego partia ma zastrzeżenia do procedowanego projektu autorstwa prezydenta, a szczególnie do tzw. testu bezstronności sędziego. - Test bezstronności wywróci działanie sądownictwa, to trzeba dalece zmodyfikować - ocenił.
ZOBACZ: Warszawa. Zebranie klubu parlamentarnego PiS. Na Nowogrodzkiej zjawił się Adam Glapiński
Jak mówił, gdy przedstawiciele Solidarnej Polski wskazywali w ustawie prezydenta "konkretne artykuły, które są niebezpieczne dla systemu sądownictwa, które pogorszyłby stan sądownictwa napotykali opór". - Kiedy rozmawialiśmy z Kancelarią Prezydenta, mieliśmy wrażenie, że jest duże zrozumienie, natomiast kiedy dochodziło do zwrotnej informacji było "nie i nie" - i niekoniecznie ze strony kancelarii, ale innych podmiotów uczestniczących w tych rozmowach - przekonywał, wskazując na Kancelarię Premiera.
Wideo: Michał Woś w "Gościu Wydarzeń"
Wiceminister sprawiedliwości przekonywał, że dzięki zmianom w wymiarze sprawiedliwości skróciły się postępowania sądowe. - Postępowania karne w pierwszej instancji w 2015 roku - 10 miesięcy, teraz jest osiem miesięcy. Jest krócej. Zmieniliśmy procedury mimo strajku włoskiego, mimo wściekłych ataków z wewnątrz - Iustiti czy opozycji, a z zewnątrz UE - tłumaczył.
Przyznał jednak, że niezwykle długo czeka się np. na decyzje z wydziałów ksiąg wieczystych - jak zapowiedział, ma się to zmienić, dzięki informatyzacji. - Zmieniamy ustawę, że banki nie czerpały z tego takiej korzyści, to jest absurd. Za projekt odpowiada wiceminister Warchoł, minister Ziobro polecił go pilnie procedować - mówił.
Woś pytany o wartość unijnych miliardów dla Polski w ramach KPO podkreślał, że "to pożyczka" zaciągnięta przez UE na rynkach finansowych. - Pieniądze są Polsce i Polakom potrzebne. Co do tego nie ma sporu. Były wątpliwości co do sposobu kreowania tych pieniędzy, bo przecież skala kreacji pieniądza, m.in. przez UE i USA to jedna z przyczyn inflacji. Większą przyczyną jest wojna, winnym jest Putin - stwierdził.
Adam Glapiński ponownie prezesem NBP
Wiceminister sprawiedliwości pozytywnie ocenił działania prezesa NBP Adam Glapińskiego. Ocenił, że "stał się on niesłusznie obiektem ataku" i krytyki.
- Profesjonalizm prezesa NBP objawiał się w działaniach w roku 2019, tak samo w czasie pandemii i teraz w czasie wojny. Rekordową inflację notuje wiele państw. U nas inflacja jest niższa niż w Czechach - zaznaczył.
- Polacy powinni patrzeć przez pryzmat faktów. Za rządów Tuska stopy procentowe były wyższe - podkreślał.
Poprzednie wydania programu są dostępne tutaj.
Czytaj więcej