Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO. "Musimy wstąpić jak najszybciej"
Finlandia złoży wniosek o przystąpienie do NATO - poinformowali w czwartek prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin. Pogląd Finów na obecność w sojuszu zmienił się diametralnie, po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą agresorzy nazywają "operacją specjalną".
Fiński prezydent Sauli Niinisto i premier Sanna Marin oświadczyli w czwartek we wspólnym oświadczeniu, co jest poważną zmianą polityki wywołaną inwazją Rosji na Ukrainę.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraińcy powstrzymują ofensywę Rosjan na południu
"Finlandia musi bezzwłocznie ubiegać się o członkostwo w NATO" – napisali we wspólnym oświadczeniu Niinisto i Marin.
Wspólne oświadczenie Prezydenta Republiki i Premiera Finlandii w sprawie członkostwa Finlandii w NATO
Treść dokumentu
"Wiosną tego roku odbyła się ważna dyskusja na temat ewentualnego członkostwa Finlandii w NATO. Potrzebny był czas, aby Parlament i całe społeczeństwo ustosunkowało się do tej sprawy. Potrzebny był czas na bliskie kontakty międzynarodowe z NATO i jego krajami członkowskimi, a także ze Szwecją. Chcieliśmy nadać dyskusji wymaganą przestrzeń" - czytamy na początku pisma.
ZOBACZ: Biały Dom: drzwi do NATO są otwarte dla Finlandii i Szwecji
"Teraz, gdy zbliża się moment podjęcia decyzji, wyrażamy równorzędne poglądy, także w celach informacyjnych dla ugrupowań i partii parlamentarnych. Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Finlandii. Jako członek NATO Finlandia wzmocniłaby cały sojusz obronny. Finlandia musi bezzwłocznie wystąpić o członkostwo w NATO. Mamy nadzieję, że krajowe kroki potrzebne do podjęcia tej decyzji zostaną podjęte szybko w ciągu najbliższych kilku dni" - zakończono.
Finlandia, która dzieli z Rosją granicę o długości 1300 km (810 mil) i trudną przeszłość, pozostawała wcześniej poza Organizacją Traktatu Północnoatlantyckiego, aby utrzymywać przyjazne stosunki ze swoim wschodnim sąsiadem.
Finlandia zapewni sobie bezpieczeństwo
- Moje przesłanie jest jasne: Finlandia zapewni sobie bezpieczeństwo. To nie jest niczyja szkoda - powiedział Niinisto w zeszłym tygodniu po spotkaniu z parlamentarną komisją obrony.
ZOBACZ: Dzień Zwycięstwa w Rosji. Władimir Putin uderzył w NATO i powtarzał kłamliwe tezy
W wywiadzie dla fińskiej gazety Ilta-Sanomat w zeszłym miesiącu powiedział: - Jeśli wydarzy się tak, jak wydaje się prawdopodobne, że Finlandia i Szwecja dołączą (NATO), to stworzy to dla nas nowy rodzaj Północy, odpowiedzialny, stabilny i silny – powiedział Niinisto.
Pogląd Finów na NATO zmienił się diametralnie po rosyjskiej agresji na Ukrainę, którą nazywa "operacją specjalną".
USA: historyczne wydarzenie
- Dołączenie Finlandii do Sojuszu Północnoatlantyckiego byłoby historycznym wydarzeniem - przekazał rzecznik Pentagonu John Kirby w czwartkowej wypowiedzi dla amerykańskiej stacji MSNBC, komentując zapowiedź fińskiego prezydenta i premier, że kraj bezzwłocznie złoży wniosek o przystąpienie do NATO.
Kirby dodał, że integracja kraju w sojuszu wojskowym nie byłaby trudna.
Zełenski chwali Finlandię
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto pochwalił w czwartek gotowość tego kraju do ubiegania się o członkostwo w NATO.
"Dyskutowaliśmy także (kwestie związane z) integracją europejską Ukrainy i współdziałanie wojskowe" – napisał Zełenski na Twitterze po zakończeniu rozmowy.
"Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu"
"Decyzja Finlandii o rozpoczęciu procedury przystąpienia do NATO, to bardzo dobra wiadomość dla bezpieczeństwa Polski i Europy" - napisał Morawiecki na Twitterze.
Pogratulował też prezydentowi i premier Finlandii tej "ważnej decyzji".
"Polska opowiada się za jak najszybszym przyjęciem Finlandii do Sojuszu" - zapewnił polski premier.
"Z radością przyjmujemy aspiracje Finlandii dotyczące NATO; historyczna decyzja w sprawie wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego wzmocni zarówno tę organizację, jak i bezpieczeństwo europejskie" - napisało w czwartek Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE na Twitterze.
Stoltenberg: Finlandia to ważny współtwórca euroatlantyckiego bezpieczeństwa
Finlandia to jeden z najbliższych partnerów Sojuszu Północnoatlantyckiego, dojrzała demokracja, członek Unii Europejskiej i ważny współtwórca euroatlantyckiego bezpieczeństwa - powiedział w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, cytowany przez agencję Reutera. Jego oświadczenie zostało wygłoszone w związku z zapowiedzią fińskiego prezydenta i premier, że kraj bezzwłocznie złoży wniosek o przystąpienie do sojuszu.
Stoltenberg dodał, że dołączenie Helsinek wzmocniłoby zarówno zachodnią koalicję wojskową, jak i Finlandię.
- Gdyby Finlandia zdecydowała się złożyć wniosek o dołączenie, byłaby mile widziana w NATO, a proces akcesyjny przebiegłby gładko i szybko - zapewnił szef NATO.
Finowie zmienili zdanie po napaści Rosji na Ukrainę
Po ataku Rosji na Ukrainę, stosunek Finów do NATO zmienił się fundamentalnie, a wejście kraju do Sojuszu - według ostatnich sondaży - popiera już ok. 75 proc. obywateli (wcześniej przez lata jedynie ok. 20-25 proc. popierało ten krok).
Fińska Służba Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu już wcześniej ostrzegała, że w miarę postępującej debaty na temat NATO, Finlandia może być poddana cyberatakom czy wpływom hybrydowym.
Na ewentualne cyberataki przygotowują się m.in. fińscy teleoperatorzy czy banki.
Czytaj więcej