Wojna w Ukrainie. ONZ szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek ataku biologicznego lub chemicznego
Organizacja Narodów Zjednoczonych szkoli ukraińskich lekarzy na wypadek użycia przez Rosję broni biologicznej lub chemicznej - poinformował w środę szef parlamentarnej komisji ds. zdrowia, opieki medycznej i ubezpieczeń zdrowotnych Mychajło Raducki.
Cytowany przez ukraińską agencję UNIAN Raducki wskazał, że 18 marca zwrócił się do Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet z apelem o zapobiegnięcie użycia przez Rosjan broni chemicznej lub biologicznej. - Wezwałem do podjęcia wszelkich możliwych środków międzynarodowych, aby zapobiec użyciu nielegalnej broni na Ukrainie - powiedział.
Dodał, że "ONZ udziela Ukrainie pomocy, która będzie potrzebna w przypadku użycia zakazanej broni". Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wraz z ukraińskim ministerstwem zdrowia dostarcza do szpitali na Ukrainie środki ochrony indywidualnej, a już 1,5 tys. lekarzy objęto specjalistycznymi szkoleniami - podała agencja UNIAN.
Maj miesiącem przygotowań
Międzyregionalny Instytut Badawczy ds. Przestępczości i Sprawiedliwości ONZ oraz Biuro ONZ ds. Rozbrojenia zaplanowały na maj szkolenia online mające przygotować ukraińskie instytucje publiczne na ewentualne ataki chemiczne.
ZOBACZ: Mera Mariupola: w Ołeniwce trzymani są ludzie, którzy nie przeszli rosyjskiej "filtracji"
Raducki poinformował, że "ONZ wyznaczy także osobę, która będzie koordynować prace agencji, funduszy i programów ONZ mających zajmować się zagrożeniami związanymi z użyciem broni chemicznej lub biologicznej podczas wojny na Ukrainie". Dodał, że na chwilę obecną "ONZ nie posiada potwierdzonych oznak użycia broni biologicznej i chemicznej przez strony konfliktu".
Czytaj więcej