Wojna w Ukrainie. 76. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Świat
Wojna w Ukrainie. 76. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
Twitter

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie zaporoskim prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży przez rosyjskie siły terrorystyczne kolekcji złota scytyjskiego z muzeum wiedzy lokalnej w Melitopolu. Zapis relacji na żywo.

ac/pgo / PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy, kończymy relację. Po skrót wydarzeń z 10 maja zapraszamy do naszego Raportu Dnia.

Wiedzieliśmy, że Rosja może nas szantażować dostawami gazu i byliśmy na to przygotowani - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz w wywiadzie dla telewizji MSNBC. Jak dodał, Polska chciałaby, aby inne kraje UE poszły za jej przykładem i uniezależniły się od rosyjskich surowców energetycznych.

 

Rosyjski wywiad wojskowy GRU (formalnie GU) zastąpił Federalną Służbę Bezpieczeństwa (FSB) w roli głównej struktury wywiadowczej odpowiedzialnej za koordynowanie rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowali rosyjscy dziennikarze śledczy Andriej Sołdatow i Irina Borogan.

 

Strony internetowe ukraińskich operatorów telekomunikacyjnych zostały zaatakowane przez rosyjskich hakerów 9 maja, ale atak nie wpłynął na świadczenie usług - poinformowała we wtorek ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (DSSZ).

"Agresor kontynuuje ataki na infrastrukturę ukraińską, nie tylko przy użyciu amunicji i pocisków rakietowych, ale i poprzez cyberataki" - przekazała DSSZ na Telegramie.

Wojska ukraińskie odparły we wtorek w obwodach donieckim i ługańskim 12 rosyjskich ataków i zniszczyły 44 jednostki sprzętu bojowego – powiadomiło dowództwo Operacji Sił Połączonych, które odpowiada za obronę wschodu Ukrainy.

Poinformowano o zniszczeniu m.in. 12 czołgów, czterech systemów artyleryjskich, 19 wozów opancerzonych, a także o zestrzeleniu śmigłowca Mi-24 i trzech dronów typu Orłan-10. 

W środę Komisja Europejska przedstawi plan pomocy w eksporcie ukraińskich zbóż na Bliski Wschód i do Afryki - poinformował podczas otwarcia Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi komisarz UE ds. rolnictwa. Janusz Wojciechowski.

Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Prezydent Ukrainy podziękował Holandii za wsparcie udzielone w związku z agresją Rosji na jego kraj - powiedział po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim szef holenderskiego MSZ Wopke Hoekstra. Minister zadeklarował, że Holandia "przyjrzy się z otwartością” kwestii akcesji Ukrainy do UE.

Fot. PAP/EPA/PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDO

Przekonywanie Węgier do konieczności nałożenia na Rosję jak najdalej idących sankcji było we wtorek celem wizyty w Budapeszcie wiceministra spraw zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęka, który spotkał się m.in. z wiceministrem spraw zagranicznych Levente Magyarem.

 

Jedna trzecia rosyjskiego gazu płynącego przez Ukrainę zostanie odcięta - poinformował we wtorek ukraiński operator sieci gazowej GTS, który wyjaśnia, że nie ma już kontroli nad stacją Sohranowka, ale podejmie próby przekierowania surowca do punktu Sudża - relacjonuje Associated Press.

GTS, który poinformował też, że nie jest w stanie zagwarantować bezpieczeństwa systemu, zamknie przepływ o godzinie 7 w środę, ale da Rosjanom możliwość przesyłania gazu przez Sudżę, będącą pod kontrolą władz Ukrainy.

Tymczasem w reakcji na oświadczenie GTS rosyjski Gazprom podał, że nie ma możliwości technicznych, które pozwoliłyby na przekierowanie dostaw gazu. 

Zmarł Leonid Krawczuk, pierwszy prezydent Ukrainy i pierwszy naczelny wódz ukraińskiej armii. Wraz z jego podpisem rozpadło się Imperium Zła. Dziękuję za pokojowe odnowienie naszej Niepodległości. Teraz bronimy jej z bronią w ręku - napisał minister obrony Ukrainy Oleksij Reznikow.

Ranni żołnierze przebywają w fatalnych warunkach z otwartymi ranami, przewiązanymi niesterylnymi resztkami bandaży, bez niezbędnych leków i nawet bez jedzenia – napisali wojskowi z pułku Azow w Mariupolu, publikując zdjęcia rannych w zablokowanym przez sily rosyjskie kombinacie metalurgicznym Azowstal.

"Wzywamy ONZ i Czerwony Krzyż, by okazały swoją humanitarność i potwierdziły główne zasady, dla których zostały stworzone i uratowały rannych ludzi, którzy już nie są uczestnikami walk" – zaapelowali ukraińscy wojskowi.

"Żądamy niezwłocznej ewakuacji rannych wojskowych na terytoria kontrolowane przez Ukrainę, gdzie otrzymają niezbędną pomoc" - napisali. Na zdjęciach widać rannych mężczyzn. Większość z nich ma amputowane kończyny.

Rosja nie zgadza się na żadną z oferowanych przez Ukrainę opcji ewakuowania obrońców Mariupola przebywających w zakładach metalurgicznych Azowstal - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorkowym zdalnym wystąpieniu przed parlamentem Malty.

Potrzebna jest trwała, stała obecność wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO, widzę coraz więcej przychylnych głosów, jesteśmy dużo bliżej finalnych decyzji, ale jeszcze trzeba na nie poczekać - powiedział w Waszyngtonie wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

 

Rosyjskie wojska zniszczyły gazociąg przesyłowy w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy, instalacje gazowe w mieście obecnie nie działają - poinformował we wtorek na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Dostawy gazu były dotychczas jedyną usługą, która normalnie funkcjonowała w Siewierodoniecku. Wprawdzie nie we wszystkich miejscach, ale paliwo docierało do starszych dzielnic i wielu domów. Ludzie mogli chociaż przygotować sobie coś do jedzenia albo podgrzać wodę" - napisał Hajda.

Rosyjscy okupanci próbują uprzątnąć gruzy Teatru Dramatycznego w Mariupolu, zbombardowanego przez wojska najeźdźcy w połowie marca; wrogom zależy na jak najszybszym ukryciu własnych zbrodni - poinformowała we wtorek na Telegramie ukraińska agencja prasowa UNIAN.

"Ze względu na masowy sprzeciw ze strony mieszkańców Mariupola, do rozbiórki pozostałości Teatru Dramatycznego zaangażowano funkcjonariuszy rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych" - podał UNIAN .

Postępy czynione przez Rosję w Donbasie są "nierówne", a jej wojska posuwają się co najmniej z dwutygodniowym opóźnieniem względem zakładanych celów - powiedział we wtorek przedstawiciel Pentagonu.

- Rosja jest spokojnie dwa tygodnie lub może nawet więcej spóźniona względem tego, gdzie chciałaby być - powiedział oficjel podczas wtorkowego briefingu na temat sytuacji na froncie rosyjsko-ukraińskim.

Zmarł pierwszy prezydent niepodległej Ukrainy Leonid Krawczuk - podała agencja Ukrainski Nowyny powołując się na źródło z rodziny polityka. Krawczuk zmarł po długiej chorobie. Wiadomość o śmierci byłego prezydenta potwierdził agencji Interfax-Ukraina były szef ukraińskiego parlamentu Dmytro Razumkow.

Urodzony w 1934 roku Krawczuk był prezydentem Ukrainy w latach 1991-1994. 

Proszę, nie dajcie się wykorzystywać i sprawdźcie, którzy Rosjanie próbują się ukrywać, używając waszych paszportów - zaapelował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu przed parlamentem Malty, wygłoszonym za pośrednictwem łącza wideo.

Zełenski wezwał najmniejsze państwo członkowskie Unii Europejskiej do wstrzymania wszystkich rosyjskich transakcji bankowych i uniemożliwienia Rosjanom ukrywania się przy pomocy programu tzw. złotych paszportów. Pozwalają one uzyskać obywatelstwo kraju UE w zamian za inwestycje.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie zaporoskim prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży przez rosyjskie siły terrorystyczne kolekcji złota scytyjskiego z muzeum wiedzy lokalnej w Melitopolu.

Inflacja jest obecnie największym wyzwaniem gospodarczym - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w przemówieniu na temat planu walki ze wzrostem cen. Biden stwierdził, że są dwie główne przyczyny inflacji: pandemia Covid-19 i inwazja Rosji na Ukrainę.

Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO

W Dniu Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja na pamiątkę wygranej ZSRR w II wojnie światowej, rosyjski serwis Rutube, został zablokowany przez hakerów. Cyberatak, przeprowadzony przez nieznanych sprawców na rosyjski odpowiednik YouTube, trwa już drugi dzień - podaje SkyNews.

 

Wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad czterema miejscowościami w obwodzie charkowskim – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Siły ukraińskie, jak podano, odzyskały kontrolę nad miejscowościami Czerkaskie Tyszki, Ruskie Tyszki, Rubiżne i Bajrak w obwodzie charkowskim.

Zobaczyłem błysk, potem nastąpił przeraźliwy wybuch - powiedział portalowi Suspilne jeden ze świadków rosyjskiego ostrzału rakietowego Odessy, do którego doszło w poniedziałek.

- Taki jasny błysk. Białe światło, jak samochodowe. Potem dziesięć sekund ciszy. Przeraźliwa eksplozja. Miałem szczęście, w moim mieszkaniu były otwarte okna, wietrzyłem (...). Żyrandol zaczął się kołysać. Podskoczyłem i unieruchomiłem żyrandol, żeby nie spadł mi na głowę - opisał sytuację mieszkaniec tego portowego miasta na południu Ukrainy.

W centrum handlowym Riwiera w pobliżu Odessy, gdzie uderzyły pociski rakietowe, trwają czynności śledcze, pracuje tam policja i ratownicy. Na powierzchni tysiąca metrów kwadratowych wybuchł pożar. W galerii zniszczone zostały ściany i sufity. W okolicznych domach wypadły szyby.

Członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej jednego z uszkodzonych budynków wielorodzinnych przekazał, że fala uderzeniowa po eksplozjach trafiła w część niezamieszkaną, co prawdopodobnie uratowało wiele ludzkich istnień.

 

Podczas rozpoczęcia 33. Sesji Regionalnej Konferencji FAO w Łodzi, dyrektor Organizacji ds. Wyżywienia Rolnictwa Qu Dongyu powiedział, że rośnie znaczenie naszego kraju w produkcji żywności. Polska stała się jednym z ważniejszych krajów dla rolnictwa - zaznaczył szef FAO.

33. sesja Regionalnej Konferencji FAO (Food and Agriculture Organization), czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa dla Europy w 2022 r., rozpoczęła się we wtorek po południu w Łodzi.

Fot. PAP/Roman Zawistowski

Petycja do ONZ w sprawie pilnej ewakuacji ukraińskich żołnierzy i cywilów z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, szturmowanych przez rosyjskie wojska, zebrała w ciągu czterech dni ponad 1,1 mln podpisów - poinformowała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

Apel adresowany do ONZ wystosowała 6 maja Kateryna Prokopenko, żona dowódcy pułku Azow Denysa Prokopenki. Specjalna procedura ewakuacyjna miałaby zostać wdrożona na mocy porozumienia Ukrainy i Rosji, a także zabezpieczona gwarancjami jednego z państw trzecich. Celem operacji byłoby uratowanie żołnierzy ukraińskiego garnizonu w Azowstalu (w tym kilkuset rannych) i pozostałych tam cywilów oraz wywiezienie ciał osób zmarłych.

 

Złoty we wtorek po południu zyskał na wartości. Euro w stosunku do polskiej waluty osłabiło się o blisko 0,12 proc. i po godz. 18. kosztowało 4,67 zł

Nieco mniej złoty zyskał do franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,46 - do polskiej waluty stracił 0,04 proc.

Dolar podczas popołudniowego handlu we wtorek kosztował 4,43 zł, co oznacza, że do złotego stracił 0,16 proc.

We wtorek po południu gaz na holenderskim hubie TTF drożeje; kontrakty z dostawą w miesiącach letnich zyskują nawet o ponad 3,4 proc. i są wyceniane w granicach 97-98 euro za MWh.

Gaz z dostawą w czerwcu podrożał we wtorek po południu na TTF o 3,42 proc., w lipcu - o 3,04 proc., a w sierpniu - o 2,62 proc. Kontrakty wyceniane są odpowiednio na 97,00; 98,00 oraz 97,59 euro za MWh. 

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział we wtorek, że jego rząd przekazuje wszystkie aktywa rosyjskie znajdujące się na terytorium Ukrainy państwowej instytucji pod nazwą Narodowy Fundusz Inwestycyjny. - Zabierzemy wszystko, co Rosja posiada w naszym kraju - oznajmił.

Fot. PAP/Andrzej Lange

 

Rosyjska agresja przeciw Ukrainie zdestabilizowała globalne bezpieczeństwo żywnościowe, musimy wzmacniać globalny system bezpieczeństwa w tym obszarze - powiedział w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau, otwierając 33. Regionalną Konferencję FAO.

Fot. PAP/Roman Zawistowski

 

Procedowana jest umowa w sprawie 204 tys. zł wsparcia z urzędu wojewódzkiego dla punktu pomocy uchodźcom przy al. Daszyńskiego w Krakowie - poinformowała PAP rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Jak wynika z informacji przekazanych przez rzeczniczkę wojewody małopolskiego Joannę Paździo, punkt pomocy dla ukraińskich uchodźców przy al. Daszyńskiego w Krakowie może otrzymać z urzędu wojewódzkiego 204 tys. zł. Ta kwota byłaby przeznaczona na zakup produktów spożywczych i wsparcie rzeczowe magazynu przy al. Daszyńskiego 16.

Skala ukraińskiego oporu całkowicie zaskoczyła rosyjskie wojska; spodziewali się, że będą mieli do czynienia z milicjami niczym w Syrii, a tymczasem zetknęli się z poważnym, dobrze wyszkolonym przeciwnikiem - ocenił we wtorek były najemnik z rosyjskiej tzw. grupy Wagnera, Marat Gabidullin, w rozmowie z agencją Reutera.

- Kiedy usłyszałem takie stwierdzenia (o słabości Ukrainy), powiedziałem im (wagnerowcom): "chłopaki, to nie tak, to pomyłka" - powiedział Gabidullin.

Na konferencji w Brukseli Polska zadeklarowała ponad 2,1 mln euro dla Syryjczyków w związku z wojną w tym kraju i poinformowała o wsparciu dla uchodźców z Ukrainy. - Jednym z najpilniejszych światowych priorytetów na 2022 rok jest poprawa bezpieczeństwa żywnościowego - powiedział ambasador Polski przy UE Andrzej Sadoś.

 

Elektryk z mariupolskich zakładów Azowstal przekazał Rosjanom plany podziemnych korytarzy w kombinacie, gdzie ukrywali się ukraińscy żołnierze i cywile – poinformowała we wtorek Prokuratura Generalna Ukrainy. Mężczyzna jest podejrzany o zdradę.

Według śledczych elektryk przekazał rosyjskim wojskom informację o rozmieszczeniu podziemnych tuneli i magazyny na terenie kombinatu metalurgicznego Azowstal. Były one wykorzystywane przez ukraińskich żołnierzy, broniących miasta oraz przez ukrywających się tam cywilnych mieszkańców Mariupola.

Z komunikatu prokuratury wynika, że "okupanci nagrali tę informację i opublikowali w internecie w celach propagandowych i by zdemotywować żołnierzy z Mariupola". 

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził we wtorek nadzieję, że krajom UE uda się przekonać Węgry do wprowadzenia embarga na ropę z Rosji. Brak takiej decyzji byłby "hojnym prezentem" dla przywódcy Rosji Władimira Putina - ocenił.

- Myślę, że znalezienie rozwiązania jest w interesach samej Unii Europejskiej, dlatego że brak uchwalenia szóstego pakietu sankcji będzie zbyt hojnym prezentem dla Putina. Nawet nie dlatego, że sankcje nie wejdą w życie, ale dlatego, że będzie to demonstracja rozłamu w UE - powiedział Kułeba na konferencji prasowej. Wraz z nim w konferencji uczestniczył szef MSZ Holandii Wopke Hoekstra, goszczący w Kijowie.

 

Od kilku dni UE bezskutecznie próbuje uzgodnić szósty pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, który zakłada unijne embargo na rosyjską ropę. Część krajów UE jest krytyczna wobec tej propozycji. - To rozbijanie solidarności unijnej – powiedział unijny dyplomata.

Przyjęcie sankcji wymaga jednomyślności państw Wspólnoty, tymczasem na razie na całkowite embargo na rosyjską ropę gotowych jest zgodzić się tylko około 20 krajów członkowskich.

Rosyjscy żołnierze tracą zaufanie do swych dowódców i szykują się do buntów - poinformowała we wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) na swoim kanale w komunikatorze Telegram na podstawie podsłuchanych rozmów.

Treść jednej z nich SBU przytacza na Telegramie.

Żołnierz mówi do ojca: "Oni stoją, ostrzeliwują ich, a dowódca pułku: 'Nie cofać się!'. A sam gdzieś na kanapie sobie siedzi, pewnie popija! – opowiada żołnierz, który wraz ze swoim oddziałem próbuje przetrwać w obwodzie charkowskim.

Putin jest zdecydowany, by przenieść wojnę poza Donbas do Naddniestrza - podała agencja AFP, powołując się na szefową amerykańskiego wywiadu Avril Haines. To właśnie ona kilka miesięcy temu ostrzegała europejskie stolice przed wybuchem wojny w Ukrainie. 

O szczegółach przeczytasz tutaj.

 

Polska firma odzieżowa planuje przekazać część zysku ze sprzedaży koszulek z antyputinowskimi grafikami dla Domu Dziecka "Wiosna" w Krzydlinie Małej, w którym przebywa 19 ukraińskich dzieci.

 

W Dniu Zwycięstwa, obchodzonym w Rosji 9 maja na pamiątkę wygranej ZSRR w II wojnie światowej, rosyjski serwis Rutube, został zablokowany przez hakerów. Cyberatak, przeprowadzony przez nieznanych sprawców na rosyjski odpowiednik YouTube, trwa już drugi dzień - podaje we wtorek SkyNews.

 

Co najmniej 3 tys. osób cierpiących na przewlekłe choroby, takie jak AIDS czy nowotwory, zmarło na Ukrainie podczas rosyjskiej inwazji z powodu braku dostępu do opieki medycznej - poinformował we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge.

Nie wygrywają ani Rosjanie, ani Ukraińcy - powiedział we wtorek w Senacie USA szef amerykańskiej Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier. Dodał, że choć wojna jest w impasie, to Ukraina ma większe możliwości do generowania siły bojowej, a Rosjanie nie są w stanie dokonać przełomu bez ogłoszenia mobilizacji.

- Powiedziałbym, że Rosjanie nie wygrywają, ani nie wygrywają Ukraińcy. Jesteśmy trochę w impasie - ocenił Berrier występując przed senacką komisją ds. sił zbrojnych, pytany o to, kto obecnie wygrywa wojnę. Jak dodał, impas ten może trwać miesiącami.

Generał Berrier uważa, że rosyjskie niepowodzenia to m.in. konsekwencja braku profesjonalnego korpusu podoficerów.

W Kijowie przebywa obecnie 2,5 mln ludzi; przed wojną było ich 3,5 mln – poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko. Samorządowiec powiadomił również o skali zniszczeń w stolicy – Rosjanie całkowicie zniszczyli lub uszkodzili 390 budynków.

"W Kijowie jest już 2,5 mln ludzi. Przed wojną w stolicy mieszkało 3,5 mln" – powiedział Kliczko, którego cytuje portal Hromadske. Władze miasta liczą mieszkańców w oparciu o liczbę używanych telefonów komórkowych.

Pod koniec kwietnia zaginęła pielęgniarka i dziennikarka Iryna Daniłowycz, rozpowszechniająca na okupowanym przez Rosję Krymie prawdziwe informacje o rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowała we wtorek w mediach społecznościowych ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. Zaginięcia i nękanie działaczy i dziennikarzy są na półwyspie na porządku dziennym - dodała.

Rosja nie jest w stanie zdobyć i utrzymać pożądanych przez siebie terytoriów na Ukrainie bez ogłoszenia mobilizacji, wobec czego prezydent Władimir Putin może zdecydować się na bardziej radykalne kroki, w tym ogłoszenie stanu wojennego - powiedziała we wtorek w Senacie Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines.

Wypowiadając się przed senacką komisją ds. sił zbrojnych na temat globalnych zagrożeń, Haines stwierdziła, że Putin przygotowuje się na długą kampanię na Ukrainie i nie zrezygnował ze swoich głównych celów wojennych, tzn. całkowitego podporządkowania sobie Ukrainy.

Według Haines, która nadzoruje wszystkie 17 służb wywiadowczych USA, krótkoterminowym celem Rosji jest okrążenie sił ukraińskich w Donbasie, utrzymanie "mostu lądowego", czyli terytorium łączącego Donbas z Krymem, utrzymanie Chersonia, a także utworzenie podobnego "mostu" łączącego Krym z Naddniestrzem w Mołdawii.

Wołnowacha, miasto w obwodzie donieckim, jest zniszczona w 90 procentach, z 25 tysięcy mieszkańców zostały 3 tysiące, ale Rosjanie kręcą tam propagandowe reportaże, np. o rozpoczęciu nauki w szkołach - powiedział ukraiński parlamentarzysta Dmytro Łubinec.

Prezydent Płocka (Mazowieckie) Andrzej Nowakowski, mer Żytomierza Serhij Sukhomlyn i burmistrz Malagi w Hiszpanii Francisco de la Torre podpisali porozumienie o międzynarodowej współpracy na rzecz Ukrainy i jej mieszkańców. Żytomierz na Ukrainie jest partnerskim miastem Płocka.

Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim jest dla Finlandii i Finów "najlepszym rozwiązaniem by zapewnić bezpieczeństwo kraju" w przypadku ewentualnej agresji ze strony Rosji – ogłosili we wtorek w Helsinkach członkowie parlamentarnej komisji obrony narodowej.

"Chociaż zdolności sił zbrojnych Finlandii są dobre, a obronność była świadomie rozwijana od dziesięcioleci, Finlandia jako mały kraj nie może stworzyć takiego środka odstraszającego, który zagwarantowałby zachowanie pokoju" – przekazano w oświadczeniu komisji.

Rosja codziennie ostrzeliwuje tereny w obwodzie czernihowskim i sumskim na północy i północnym wschodzie kraju – oświadczył rzecznik straży granicznej Ukrainy Andrij Demczenko.

 

Putin jest zdecydowany, by przenieść wojnę poza Donbas do Naddniestrza - podała agencja AFP powołując się na szefa amerykańskiego wywiadu. To właśnie Avril Haines kilka miesięcy temu ostrzegała europejskie stolice przed wybuchem wojny w Ukrainie. 

Fed poinformował we wtorek w raporcie na temat trendów ekonomicznych, że inwazja rosyjska na Ukrainę i inflacja stanowią teraz największe zagrożenia dla globalnego systemu finansowego. Konflikt na Ukrainie odpowiada za znaczny wzrost niepokoju na rynkach - ocenia bank centralny USA.

Choć rząd Ukrainy zezwolił na otwarcie rynku nieruchomości w regionach kraju nieobjętych działaniami wojennymi, to Ukraińcy niechętnie kupują nowe mieszkania z powodu obaw przed ich zbombardowaniem przez rosyjskie wojska - twierdzi lwowska pośredniczka w obrocie nieruchomościami Ołena Dawydowa, cytowana we wtorek przez NW Biznes.

 

Rosyjskie wojska ostrzeliwują Mikołajów w chaotyczny sposób, atakując wszędzie i nie wyznaczając sobie żadnych konkretnych celów; takie działania świadczą o tym, że głównym zamiarem Rosjan podczas tej wojny jest zniszczenie narodu ukraińskiego - ocenił mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz w rozmowie z agencją UNIAN.

- Od początku rosyjskiej inwazji (od 24 lutego) przeciwnik nie ostrzeliwał Mikołajowa tylko przez 13 dni. (...) Wróg używa bomb kasetowych, które rozrywają się i niszczą wszystko dookoła. Można zatem powiedzieć, że rosyjskie wojska nie próbują atakować celów wojskowych ani infrastruktury, ale chcą zabić jak najwięcej ludzi - podkreślił Sienkewycz.

Mer poinformował, że w Mikołajowie nie ma już w zasadzie osób o prorosyjskich poglądach. 

Rząd przygotował kolejną nowelizację ustawy o pomocy ukraińskim uchodźcom dotyczącą utworzenia systemu teleinformatycznego, który ułatwi nawiązywanie kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy obywatelami Ukrainy - poinformowała kancelaria premiera.

 

O wzmocnieniu zgrupowania wojsk białoruskich na kierunkach zachodnim i północno-zachodnim, a więc przy granicy z Polską i Litwą, a także na południu przy granicy z Ukrainą poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Białorusi generał Wiktar Hulewicz.

- W ramach drugiego etapu sprawdzianu sił szybkiego reagowania na zachodni i północno-zachodni kierunek operacyjny skierowano batalionowe grupy taktyczne. W celu ich wzmocnienia umieszczane tam są pododdziały obrony przeciwlotniczej, wojsk rakietowych i artylerii – oświadczył Hulewicz.

- W celu zapewnienia bezpieczeństwa na kierunku południowym na trzech kierunkach taktycznych rozmieszczono siły operacji specjalnych – powiedział generał o granicy z Ukrainą.

Hulewicz tłumaczył przy tym, że jest to reakcja Mińska na zwiększenie sił "USA i ich sojuszników" przy granicy Białorusi, a także na "zgrupowanie utworzone na południu" przez Ukrainę.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, która we wtorek przebywa z wizytą na Ukrainie, podczas konferencji prasowej w Kijowie ze swym ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą ogłosiła ponowne uruchomienie niemieckiej ambasady.

Fot. PAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO / POOL

 

 

Stanisław Żaryn przypomniał na twitterze, że "działania propagandowe związane z wojną przeciwko Ukrainie są prowadzone przez Kreml w sposób stały. Celem strategicznym Rosji jest zakłamanie prawdy o ataku na Ukrainę, rosyjskich zbrodniach i stratach wojennych".

Broszura powtarza główne kłamstwa Kremla dot. inwazji na Ukrainę, mówi o „operacji specjalnej”, powtarza insynuacje przeciwko władzom w Kijowie i Ukraińcom, a także oskarża Zachód o wrogość - przekazał Żaryn. Dodał, że "Broszura jest promowana w Rosji. Dzięki wykorzystaniu środowiska naukowego tezy zyskują na wiarygodności. Monografia wyglądająca jak dzieło naukowe służy legitymizowaniu kłamstw".

Rosyjskie "środowiska naukowe" włączają się w działania propagandy Kremla, której celem jest zakłamanie prawdy o wojnie przeciwko Ukrainie, a także manipulowanie relacjami Zachód-Rosja - ostrzega rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Instytut Europy Rosyjskiej Akademii Nauk przygotował specjalną publikację, która opisuje działania wojenne przeciwko Ukrainie w sposób zgodny z interesami Moskwy - dodaje.

Na Litwie i w Polsce otwarto wystawę poświęconą wojnie rosyjsko-ukraińskiej. Z ekspozycją można zapoznać się:

W Wilnie: Plac Lukiškis do 29.05.

W Warszawie: Galeria Plenerowa Muzeum Łazienkowskiego w Alei Ujazdowskim (przy Bramie Belwederskiej) do 30.05

Agencje ONZ ostrzegają, że wzrost cen spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę pogorszy kryzys żywnościowy w Afryce, w której już teraz dziesiątki milionów ludzi żyje w skrajnym ubóstwie wskutek pandemii Covid-19, konfliktów zbrojnych, zmian klimatu i kryzysów ekonomicznych.

W powodu niewidzianej od ponad 40 lat suszy w Rogu Afryki może umrzeć z głodu ponad 2 mln dzieci - informował pod koniec kwietnia zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych Martin Griffiths.

W Etiopii do głodu setek tysięcy osób przyczyniła się trwająca tam wojna domowa. Głodem zagrożonych jest też kilka milionów mieszkańców Sudanu Południowego, który wiosną nawiedziły największe od pokoleń powodzie - pisze we wtorek agencja Reutera.

Inwestowanie w bezpieczeństwo własnego państwa i ograniczone zaufanie do instytucji międzynarodowych to wniosek płynący z wojny na Ukrainie - uważa hiszpański generał dywizji w stanie spoczynku Vicente Diaz de Villegas.

W opublikowanym we wtorek w dzienniku "El Correo de Espana" artykule generał Diaz de Villegas napisał, że główną przyczyną rosyjskiej inwazji na Ukrainę była zbyt duża wiara Kijowa w rzekome gwarancje międzynarodowe Zachodu oraz nadmierna uległość zachodnich mocarstw wobec Kremla.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował, że rozmawiał z chińskim przywódcą XI Jinpingiem na temat wojny w Ukrainie. Rozmawiano o zawieszeniu broni, poszanowaniu integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy oraz o globalnym kryzysie żywnościowym, który grozi światu z powodu wojny.

 

Od rozpoczęcia konfliktu w Ukrainie priorytetowo odprawiamy transporty z pomocą humanitarną dla potrzebujących w zaatakowanym kraju. Do wczoraj odprawiliśmy prawie 𝟭𝟲,𝟴 𝘁𝘆𝘀. takich transportów - poinformował Krajowa Administracja Skarbowa.

Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że rosyjski pocisk zniszczył w Odessie supermarket Auchan. Resort dodał, że od początku wojny Auchan pozostaje na rosyjskim rynku w ten sposób "finansuje zabójców".

W szturmowanych przez rosyjskie wojska zakładach metalurgicznych Azowstal w Mariupolu wciąż przebywa ponad 1000 ukraińskich żołnierzy, w tym setki rannych - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w rozmowie z francuską agencją AFP.

- Rannych wojskowych należy jak najszybciej ewakuować - dodała przedstawicielka ukraińskiego rządu, cytowana przez serwis internetowy ukraińskiego nadawcy Suspilne.

Zarząd Główny Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) poinformował, że statki ze zbożeme kierują się najprawdopodobniej do Syrii.

Jak informuje Najwyższa Rada Ukrainy zboże, które zostało skradzione z Ukrainy przez Rosjan już jest na Morzu Śródziemnym.

Ponad 8 mln osób zostało wewnętrznie przesiedlonych na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji 24 lutego - poinformowała we wtorek w oświadczeniu Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) działająca przy ONZ.

Oznacza to, że liczba uchodźców wewnętrznych wzrosła o 24 proc. w porównaniu z badaniem IOM z drugiej połowy marca.

Ponadto sondaż przeprowadzony między 17 kwietnia a 3 maja wykazał, że 44 proc. uchodźców wewnętrznych rozważa kolejną zmianę miejsca pobytu ze względu na olbrzymią skalę kryzysu humanitarnego w kraju.

Białoruskie dowództwo wojskowe rozpoczęło drugi etap "pilnej" kontroli gotowości bojowej - podaje "Ukraińska prawda" powołując się na białoruską agencję prasową BelTA. 

Łukaszenko wyjaśnił, że ta "pilna" inspekcja jest przeprowadzana w celu przygotowania wojsk do "nieoczekiwanego” natarcia na wypadek wojny. Według dyktatora białoruska armia dobrze pracuje, a rozpoczęta 10 lat temu reforma mobilności jednostek wojskowych przyniosła owoce.

 

Rosja stała za masowym cyberatakiem na satelitarną sieć internetową, który w dniu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę pozbawił dostępu do internetu tysiące Ukraińców - przekazał w oświadczeniu szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, potępiając to zdarzenie.

Straty rosyjskiego wojska:

100 tys. dolarów na utworzenie centrum dla sierot wojennych z Ukrainy przekazali Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Krakowie pracownicy Uniwersytetu Keimyung z Daegu z Korei Południowej.

Porozumienie w sprawie proponowanego embarga Unii Europejskiej na rosyjską ropę, obecnie blokowane przez Węgry, jest możliwe w ciągu tygodnia - powiedział francuski sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune.

Rząd federalny długo się wahał, ale w końcu możliwe będą dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy. Koncern zbrojeniowy Rheinmetall poinformował, że pierwsze egzemplarze gąsienicowych wozów bojowych Marder będą gotowe w ciągu trzech tygodni - informuje portal dziennika "Tagesschau".

Wzrost udziału wydatków obronnych w PKB wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny to jeszcze za mało by zdynamizować zakupy sprzętu dla wojska - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.

Zatrzymano mężczyznę podejrzanego o przekazywanie Rosjanom informacji dotyczących rozmieszczenia obiektów strategicznych wojsk ukraińskich - poinformowało Biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy na Telegramie.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell powiedział, że ma nadzieję na szybkie porozumienie państw członkowskich w sprawie embarga UE na ropę naftową z Rosji. Nie wykluczył, że unijni ministrowie spraw zagranicznych uzgodnią tę kwestię w najbliższy poniedziałek.

- Niezależnie do tego, co się dzieje w Ukrainie, to jednak ambasador powinien być chroniony przez policję - powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski pytany o komentarz w sprawie poniedziałkowych zajść pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich, gdzie ambasador Rosji został oblany czerwoną substancją.

Po zajęciu miasta Kreminna w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy Rosjanie wywieźli stamtąd cały nowoczesny sprzęt, a także wyposażenie szkół i szpitala - podał w komunikatorze Telegram gubernator obwodu Serhij Hajdaj.

Rosjanie zachowują się jak terroryści, trzymają mieszkańców Mariupola jak zakładników zamkniętych w getcie, które dla nich stworzyli - powiedział mer miasta Wadim Bojczenko. Zaapelował o natychmiastową ewakuację cywilów.

- Zbrodnie rosyjskie na Ukrainie są tak strasznym doświadczeniem wielu ludzi, że w jasny sposób pojawienie się ambasadora Rosji pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich jest prowokacją. Ambasador powinien się dostosować do ostrzeżenia polskiego MSZ w tej sprawie - ocenił premier Mateusz Morawiecki.

Kolejny rosyjski czołg zniszczony w Ukrainie:

Podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 3381 cywilów, a 3680 zostało rannych - wynika z najnowszego oficjalnego bilansu Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR). Rzeczywista liczba ofiar jest jednak o tysiące wyższa - zaznaczyła kierująca misją ONZ na Ukrainie Matilda Bogner.

Rosyjscy żołnierze ostrzelali cywilny samochód w pobliżu Zaporoża; jedna osoba nie żyje - podała ukraińska Prokuratura Generalna.

Okupacyjna administracja zmusza wychowawców przedszkoli i pracowników bankowości do wyjazdu do Mariupola - poinformował Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy na swoim kanale w Telegramie.

- Wojna w Ukrainie będzie długa i trudna, a Władimir Putin popełnił cztery strategiczne błędy, rozpoczynając tę inwazję - ocenił minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian w wywiadzie dla stacji BFM TV.

- Pierwsza fala pomocy dla uchodźców z Ukrainy przemija i mamy sygnały, że magazyny zaczynają świecić pustkami - powiedział prezes Uzdrowiska Ustroń Wojciech Budzowski, które przyjęło m.in. sieroty. Brakuje głównie "chemii pierwszej potrzeby".

Na poligonie w pobliżu miasta Sfantu Gheorghe, w środkowej Rumunii, rozpoczęły się ćwiczenia wojskowe z udziałem sił zbrojnych państw Sojuszu Północnoatlantyckiego: Rumunii, Belgii oraz Francji.

Sytuacja w Ukrainie, stosunki polsko-mongolskie oraz nowy termin wizyty prezydenta RP w Mongolii - były tematami rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem - poinformowała Kancelaria Prezydenta.

Ambasada Grecji na Ukrainie została ponownie otwarta, jej personel wrócił do Kijowa po ewakuacji spowodowanej zagrożeniem z powodu rosyjskiej inwazji - poinformował w Atenach szef greckiej dyplomacji Nikos Dendias.

- Potrzebne jest wprowadzenie przez Unię Europejską szóstego pakietu sankcji przeciw Rosji - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając do słowackich parlamentarzystów za pośrednictwem łącza wideo.

Wojska rosyjskie zaminowują domy, szkoły i przedszkola w miejscowościach obwodu charkowskiego, z których się wycofują - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję informacyjną Interfaks-Ukraina.

- Integralność terytorialna Mołdawii musi być respektowana na całym świecie - oświadczył podczas spotkania z władzami w Kiszyniowie sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Przypomniał o obchodzonym w tym roku 30-leciu członkostwa Mołdawii w ONZ.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała na swoim kanale w Telegramie o przechwyceniu rozmowy świadczącej o składowaniu tysięcy ciał pod gołym niebem. Zwłoki - według służb - zrzucane są na zaimprowizowane wysypiska, gdzie tak zwanego "ładunku 200" (jak Rosjanie określają ciała zabitych żołnierzy) jest tak dużo, że stosy ciał sięgają dwóch metrów wysokości.

Minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra poinformował na Twitterze, że złożył niezapowiedzianą wizytę w Ukrainie. W planach ma spotkanie z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i oficjalne otwarcie ambasady Holandii w Kijowie.

W internetowym głosowaniu wyłoniono propozycje nowych nazw dla pięciu stacji kijowskiego metra. Stacja Bohaterów Dniepru ma zostać przemianowana na Bohaterów Ukrainy, Mińska na Warszawską, Plac Lwa Tołstoja na Wasyla Stusa, Przyjaźni Narodów na Botaniczną, a Brzeska na Buczańską.

Reżim na Kremlu zamierza zniszczyć naród ukraiński, a takie działania są ludobójstwem, zaś Rosja jest państwem, które wspiera i stosuje terroryzm - stwierdza się w rezolucji, którą Sejm Litwy przyjął jednogłośnie we wtorek.

"Jeśli nie otrzymamy statusu kandydata, oznaczać to będzie jedno, że Europa próbuje nas oszukać. I nie zaakceptujemy tego" - powiedział w wywiadzie dla "Financial Times" minister spraw zagranicznych Ukrainy.

Trzynaście godzin oczekują kierowcy samochodów osobowych na wyjazd z Polski na Ukrainę przez przejście w Dorohusku (woj. lubelskie). Powodem kolejek jest zmiana przepisów prawnych w Ukrainie, które znoszą opłaty celne na importowane samochody - przekazał rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Lublinie Michał Deruś.

- Rosyjscy agresorzy uszkodzili 390 budynków, 222 budynki mieszkalne - podał Witalij Kliczko.

- W Kijowie znajduje się około 2,5 mln mieszkańców. Przed wojną było ich 3,5 mln. To oznacza, że powróciło 2/3 osób - podał mer stolicy Ukrainy Witalij Kliczko.

- Przedmieścia Kijowa i tereny zielone są zaminowane, jest tam niebezpieczeństwo wybuchów, nie można tam chodzić. Na dziś jednak mogę powiedzieć, że życie w Kijowie życie powoli, powoli powraca do normalności - podał mer Kijowa.

- Można powracać do Kijowa, ale wciąż jest prawdopodobieństwo ostrzałów rakietowych. Z drugiej strony nie możemy zakazywać powrotów do własnych domów - mówił mer Kijowa Witalij Kliczko.

Papież Franciszek w orędziu na drugi Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, obchodzony 24 lipca, napisał: "Nie jest przypadkiem, że wojna powróciła do Europy w czasie, gdy odchodzi pokolenie, które doświadczyło jej w ubiegłym wieku". Dodał, że ludzie starsi powinni być "nauczycielami pokojowego życia".

"9 maja ekstremiści, przy całkowitej bezczynności policji, przerwali ceremonię złożenia wieńców na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie, używając  przemocy wobec ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce i innych członków misji dyplomatycznej.

Wystosowano zdecydowany protest pod adresem polskich władz w związku z pobłażaniem neonazistowskim wyrostkom. Rosyjskie MSZ zażądało, by Warszawa natychmiast zorganizowała ceremonię złożenia wieńca, zabezpieczając ją całkowicie przed jakimikolwiek prowokacjami. Wzywamy dziś stronę polską do podjęcia odpowiednich działań" - napisało rosyjskie MSZ.

Tym samym potwierdziły się poniedziałkowe doniesienia Polsat News.

 

34 naloty przeprowadziły siły rosyjskie w ciągu minionej doby na kombinat Azowstal, pozostający ostatnim punktem oporu sił ukraińskich w Mariupolu nad Morzem Azowskim - poinformował broniący kombinatu pułk Azow w Telegramie.

Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie przekazał Małopolskiemu Kuratorium Oświaty pierwszą pulę książek dotyczących historii Polski w języku ukraińskim. Zgodnie z zapowiedziami, książki trafią do małopolskich szkół, w których uczą się uchodźcy.

Wejście Szwecji i Finlandii do NATO wzmocniłoby zdolności obronne państw nordyckich - oznajmił szwedzki minister obrony Peter Hultqvist, który do tej pory był przeciwny członkostwu swojego kraju w Sojuszu.

Dochody własne Ukrainy pokrywają obecnie ok. 65 proc. wydatków państwa. Reszta jest finansowana z emisji obligacji wojennych - wskazali komentarzu analitycy Pekao. Podkreślili, że wpływy z podatków spadły nominalnie o 25 proc., podwoiły się za to dochody niepodatkowe.

W Markuszowie (woj. lubelskie) na parkingu przy trasie S17 działa punkt pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Na miejscu uchodźcy otrzymują ciepły posiłek, mogą skorzystać z pomocy lekarza. To pierwsze takie miejsce po przekroczeniu granicy na trasie Lublin - Warszawa - powiedział wolontariusz Jacek.

Przebywająca z wizytą w Wilnie wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk, występując w litewskim parlamencie, powiedziała, że Ukraińcy walczą dziś o wolność całej Europy, a dzień 24 lutego na zawsze zmienił Europę.

Kolejny zestrzelony śmigłowiec w obwodzie charkowskim:

Podczas ostatniej ewakuacji z Azowstalu okupanci rozdzielili 4-letnią Alisę i jej mamę. Kobieta trafiła do obozu filtracyjnego. Nie jest znany jest los. Alisa jest bezpieczna.

Chociaż minionej doby nie prowadzono w kierunku miasta aktywnych działań wojennych, rosyjscy okupanci przygotowują się do wznowienia operacji szturmowych w kierunku Zaporoża - poinformowały władze położonego w południowo-wschodniej Ukrainie obwodu zaporoskiego.

- Kluczowym zadaniem, jakie Rosja sobie teraz stawia, jest stworzenie drugiego Związku Sowieckiego - powiedział doradca szefa ukraińskiego MSW Wadym Denysenko, intepretując przemówienie Władimir Putina z 9 maja. Wypowiedź Denysenki przytoczył portal informacyjny RBK.

- Emocje były ogromne, ale naruszenie nietykalności cielesnej nie powinno mieć miejsca - powiedział doradca prezydenta Paweł Mucha, odnosząc się do incydentu z ambasadorem Rosji.

- Jest coraz większe międzynarodowe zainteresowanie polskimi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi Piorun; Mesko już zastanawia się nad zwiększeniem produkcji - mówił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock nieoczekiwanie zjawiła się w podkijowskiej Buczy, gdzie Rosjanie przeprowadzili masakrę lokalnych mieszkańców - poinformowała AFP.

Czytaj więcej na stronie Interii.

Pod wpływem wojskowych niepowodzeń Rosja zmienia swą propagandę, by przygotować ludność do ewentualnej porażki - ocenił ukraiński wywiad wojskowy w mediach społecznościowych.

Ratownicy podjęli reanimację kota wyciągniętego z płonącego mieszkania.

Pewnie wielu uważa, że ambasador Rosji dostał za swoje, ale jest dyplomatą i do tej sytuacji nie powinno dojść, bo dyplomaci są chronieni - mówił wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz o poniedziałkowym incydencie. Ocenił zarazem, że działania strony rosyjskiej były "absolutnie prowokacyjne".

- Było oświadczenie, w którym wyraziliśmy ubolewanie z powodu tego incydentu; w relacjach dyplomatycznych między państwami to powinno zamknąć problem - podkreślił wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk odnosząc się do incydentu z udziałem ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.

W Audytorium Muzycznym Saragossy odbył się w poniedziałek wieczorem koncert "Oresteia" francuskiego kompozytora pochodzenia greckiego Iannisa Xenakisa (1922 - 2001) z udziałem polskiego solisty Opery Podlaskiej, barytona Macieja Nerkowskiego.

- Atakujące Ukrainę wojska rosyjskie zużyły wiele ze swoich precyzyjnie naprowadzanych pocisków, a odbudowanie ich zapasu jest utrudnione z powodu nałożonych na Rosję sankcji - przekazał przedstawiciel Pentagonu.

Ciała 44 cywilów znaleziono pod gruzami zniszczonego przez siły rosyjskie 5-piętrowego budynku w okupowanym Iziumie w obwodzie charkowskim - poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow na Facebooku.

Kiedy Europa przestanie importować rosyjską ropę i gaz, to - nawet jeśli wojna się skończy - nie wróci już do poprzedniego układu - ocenił doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, we wpisie na Twitterze.

- Działalność ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa już dawno kwalifikowała się do tego, by podziękować mu za współpracę; powinno się go wydalić - stwierdził wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (PSL). Ocenił, że do poniedziałkowych zdarzeń w Warszawie doszło "trochę na własne życzenie" Andriejewa.

O zmasowanym ostrzeliwaniu przez siły rosyjskie wszystkich tras wyjazdu z obwodu ługańskiego poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w Telegramie.

Trwają prace nad przygotowaniem planu odblokowania Mariupola, ale nie wiadomo, czy obrońcom miasta w kombinacie Azowstal starczy czasu - poinformował były dowódca pułku Azow Maksym Żorin w telewizji Kanał 24.

- Oprócz procesu dyplomatycznego równolegle trwa przygotowanie wojskowej operacji odblokowania miasta. Według stanu z dnia dzisiejszego może ona być kilkuetapowa, z uprzednim wyzwoleniem innych miast i przegrupowaniami - powiedział Żorin.

Podkreślił jednak, że wymaga to dużo czasu, bo trzeba zacząć od dozbrojenia oddziałów niezbędnym sprzętem.

Według wyższego urzędnika Pentagonu wojska rosyjskie mają obecnie w Ukrainie 97 batalionowych grup taktycznych (BGT), ale te jednostki przemieszczają się wewnątrz oraz poza Ukrainę, by się przegrupować i uzupełnić zapasy, co sugeruje, że siły rosyjskie nadal ponoszą w walkach poważne straty - czytamy w najnowszym raporcie ISW.

- Już wcześniej uważaliśmy, że większość rosyjskich BGT jest poważnie zniszczona i mierzenie siły wojsk rosyjskich liczbą BGT nie jest już użyteczne - zaznaczają eksperci amerykańskiego ośrodka.

Rosyjskie wojska walczące w Ukrainie nadal wykazują niskie morale i słabą dyscyplinę, ponieważ rosyjska ofensywa na wielu odcinkach utkwiła w martwym punkcie w związku z ukraińskim oporem - oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Dodają, że wojska rosyjskie ponoszą poważne straty.

Szacunki strat bojowych Rosji według Sił Zbrojnych Ukrainy. Według nich na froncie zginęło około 26 tys. Rosjan.

"KE planuje 10 mld euro pożyczki na pokrycie ukraińskich potrzeb finansowych, które obecnie są szacowane na 15 mld euro. Oficjalny plan ma zostać ujawniony 18 maja" - pisze "Politico". Zaznacza, że USA zobowiązały się do dostarczenia jednej trzeciej brakującej sumy.

Nagranie z Odessy ostrzelanej wczoraj przez Rosjan:

- Każda matka z Ukrainy, która zgłosi się w Polsce do lekarza rodzinnego, może zaszczepić dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego. Uruchomiliśmy dużą akcję tych szczepień - powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

- Jego obecność, jego słowa, zachowanie, to była pewna prowokacja, która niestety okazała się udana - mówiła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w "Graffiti" o ambasadorze Rosji, który został oblany sztuczną krwią na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Warszawie. 

Czytaj więcej tutaj.

Rosyjskie błędne założenia podczas planowania inwazji na Ukrainę doprowadziły do niepowodzeń operacyjnych, co uniemożliwiło prezydentowi Władimirowi Putinowi ogłoszenie sukcesu w Dniu Zwycięstwa - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Dziękuję prezydentowi Bidenowi i narodowi amerykańskiemu za wsparcie w walce o naszą wolność i przyszłość - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. To reakcja na ożywienie "Lend-Lease Act" - ustawy z czasów II wojny światowej.

- Funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa chodzą w Ługańsku po mieszkaniach i szukają mężczyzn, którzy nie zostali jeszcze "zmobilizowani" - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj w telewizji.

Od 24 lutego blisko 5,7 tys. obywateli Ukrainy zgłosiło się na polskie uczelnie, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów, z czego 873 Ukraińców jest w trakcie rekrutacji na studia lub na kontynuację studiów w uczelni, a 472 już przyjęto - przekazał resort edukacji i nauki.

Od początku wojny urodziło się w Polsce dwa razy więcej dzieci ukraińskich niż w tym samym czasie w zeszłym roku - podaje "Dziennik Gazeta Prawna".

"DGP", powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji, informuje, że od 24 lutego do kwietnia przyszło na świat 2510 dzieci z ukraińskim obywatelstwem, zaś w 2021 r. ta liczba wynosiła 1090. Jak dodano, w tym samym czasie w tym roku urodziło się ok. 68 tys. dzieci z obywatelstwem polskim, a rok wcześniej ok. 80,1 tys.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę z okupowanych terytoriów do Rosji i na Krym wywieziono od 400 do 500 tys. ton zboża w celu dalszej odsprzedaży - poinformował ukraiński minister rolnictwa Mykoła Solski cytowany we wtorek przez portal informacyjny RBK.

"Droga do Lwowa, Tarnopola i Iwano-Frankowska nie była łatwa, jednak daliśmy radę dostarczyć, razem z Maksymem Ostapenko, pierwsze transporty z pomocą". Do ukraińskich archiwów przywieziono m. in. kartony bezkwasowe i skanery podarowane przez Archiwum Federalne - poinformował na Facebooku Instytut Pileckiego w Berlinie.

Ponad 100 cywilów pozostaje w kombinacie Azowstal, który jest ostatnim punktem oporu sił ukraińskich w Mariupolu - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko w telewizji.

- Nie jest wykluczone, że Rosja przeprowadzi akcje sabotażowe w zakładach przemysłu chemicznego - poinformował w podsumowaniu sytuacji operacyjnej sztab generalny ukraińskiego wojska w komunikacie opublikowanym w serwisie Facebook.

Pierwszy samolot czarterowy z ukraińskimi uchodźcami na pokładzie wylądował w St. John's , stolicy Nowej Fundlandii i Labradoru - poinformował Ukrinform, opierając się na relacji kanadyjskiej publicznej telewizji CBC News.

"Być może będziemy musieli pochować rosyjskich żołnierzy na własny koszt" - pisze doradca MSW Ukrainy Anton Gerashchenko.

Zwrócił uwagę, że Rosja chętnie pokazuje swoją militarną siłę podczas Dnia Zwycięstwa, ale nie zabiera z Ukrainy ciał zabitych wojskowych. Kolejne worki ze zwłokami składowane są więc w chłodniczych wagonach kolejowych, do środka których weszli dziennikarze Al Jazeery.

Czytaj więcej na interia.pl 

Sondaż: Większość Polaków za wysyłaniem broni do Ukrainy

80 proc. badanych uważa, że wojska sojusznicze powinny pozostać w naszym kraju na stałe, nawet po zakończeniu wojny w Ukrainie - wynika z sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej”. 

Z kolei 63,7 proc. badanych popiera wysyłanie przez Polskę broni, w tym np. czołgów, do Ukrainy.

Japoński rząd zdecydował we wtorek o rozszerzeniu sankcji nałożonych na Rosję za jej agresję na Ukrainę - informuje agencja Jiji Press. Wśród nowych restrykcji znalazło się m.in. zamrożenie aktywów 141 osób, w tym premiera Rosji Michaiła Miszustina, oraz zakaz eksportu do 71 powiązanych z Rosją organizacji.

Wśród wpisanych na listę organizacji, do których nie będzie już można eksportować zaawansowanych technologicznie japońskich produktów znalazły się instytucje naukowe oraz podmioty powiązane z przemysłem zbrojeniowym.

Sankcje indywidualne nałożono na wysokich rangą rosyjskich urzędników oraz liderów organizacji zbrojnych separatystycznych, zależnych od Rosji republik w ukraińskim Donbasie - tzw. Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej.

Jesteśmy wyjątkowo zszokowani, widząc dewastację, głęboki kryzys humanitarny i kompletne zniszczenie każdego ukraińskiego miasta, które stało się ofiarą rosyjskiej agresji - przekazał główny sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno.

Jedna osoba zginęła, a pięć odniosło obrażenia na skutek wieczornego ostrzału rakietowego Odessy - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalija Humeniuk.

"Wyszukując strategiczne obiekty, przestarzałymi rakietami udało się trafić w 'wyjątkowo niebezpieczne' centrum handlowe oraz magazyn towarów powszechnej konsumpcji" - oznajmiła.

Demokraci zgodzili się na zwiększenie dodatkowej pomocy dla Ukrainy do wysokości 39,8 miliarda dolarów, poinformowały Reutersa w poniedziałek dwa źródła zaznajomione z propozycją, łagodząc obawy, że opóźnione głosowanie może przerwać dostawy amerykańskiej broni do Kijowa.

W obwodzie donieckim w poniedziałek w czasie ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie sześciu cywilów zostało rannych - napisał w Telegramie szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyrylenko, poinformował Ukrinform.

Prezydent Joe Biden wezwał Kongres, aby najpierw zaakceptował pomoc dla Ukrainy, a następnie niezwłocznie przekazał dodatkowe fundusze na walkę z COVID-19. Pierwotnie te dwa projekty ustaw miały być rozpatrywane łącznie - poinformował Biały Dom.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie