Wojna w Ukrainie. 75. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje. [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]
Prezydent Francji Emmanuel Macron pojawił się z wizytą w Berlinie, gdzie wspólnie z Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zadeklarowali dalsze wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję. Prezydent Francji zapewnił, że stoi po stronie Ukrainy. Była to pierwsza zagraniczna wizyta Macrona po reelekcji. Relacja na żywo.
Kończymy relację na żywo w 75. dniu inwazji Rosji na Ukrainę.
Więcej informacji na temat wojny Rosja-Ukraina w Polsatnews.pl.
Prezydent Joe Biden wezwał Kongres, aby najpierw zaakceptował pomoc dla Ukrainy, a następnie niezwłocznie przekazał dodatkowe fundusze na walkę z COVID 19. Pierwotnie te dwa projekty ustaw miały być rozpatrywane łącznie - poinformował Biały Dom.
Wołodymyr Zełenski podziękował prezydentowi USA Joe Bidenowi.
"Jestem przekonany, że znów razem wygramy. I będziemy bronić demokracji w Ukrainie. I w Europie. Jak 77 lat temu" - napisał.
Polska oczekuje zaangażowania FAO w zakresie analiz i propozycji rozwiązań dotyczących wsparcia rolnictwa w Ukrainie - powiedział wicepremier minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Niemcy przygotowują plan kryzysowy w razie nagłego zakończenia importu rosyjskiego gazu - podaje Reuters.
Ukraińscy dziennikarze otrzymali specjalną nagrodę Pulitzera.
"Ta wojna była ciosem nie tylko dla Ukrainy , ale dla wielu ludzi na całym świecie, którzy polubili Rosję i robili z nim interesy. Rosjanie straciło wszelką wiarygodność" - napisał ukraiński dyplomata Olexander Scherba.
W swoim przemówieniu z okazji Dnia Zwycięstwa Władimir Putin zaprezentował rewizjonistyczną wersję historii i dezinformację, a jego oskarżenia obwiniające USA za agresję na Ukrainę są absurdalne - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
- Prezydent Putin dał nam wszystkim rewizjonistyczną wersję historii, która przyjęła formę dezinformacji, jaką widzimy zbyt często (...) Na szczęście dziś wszyscy jesteśmy świadomi, reporterzy na całym świecie są świadomi fabryki dezinformacji, jaką zdają się być prezydent Putin i Kreml - powiedziała Psaki podczas briefingu, komentując poniedziałkowe przemówienie Putina z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie. Rosyjski przywódca stwierdził w nim m.in. że Rosja "nie miała wyboru" i musiała napaść na Ukrainę, zaś winą za to obarczył USA i Zachód.
Wojna w Ukrainie przyniosła rozpacz i gniew, ale widzimy także nadzieję; Zachód zjednoczył się jak nigdy – powiedział ambasador USA Mark Brzezinski, który wygłosił wykład na Uniwersytecie Warszawskim. Przeciwstawił modele przywództwa prezydentów Rosji i Ukrainy.
Brzezinski nazwał Polskę humanitarnym mocarstwem, podkreślając otwarcie, jakie okazuje uchodźcom z Ukrainy. Za pomoc i wsparcie dziękował też ambasador Ukrainy Andrij Deszczyca, apelując o poparcie unijnych aspiracji jego kraju.
Obwody na wschodzie i południu Ukrainy – ługański, doniecki, charkowski, odeski i mikołajowski - były w poniedziałek ostrzeliwane przez wojska rosyjskie. Władze tych regionów informują o zabitych i rannych.
Obwód odeski był atakowany w ciągu dnia trzykrotnie. Przed południem na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks. Potem samolot Tu-22 zaatakował cele w regionie trzema rakietami Kindżał, raniąc dwie osoby i niszcząc obiekty turystycznej infrastruktury – podało Dowództwo Operacyjne Południe na Telegramie. Późnym wieczorem poinformowano o kolejnym ataku rakietowym.
Mamy informacje, że Ukraińcy są deportowani do Rosji wbrew swojej woli - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby. Nazwał to postępowanie Rosjan "horrendalnym".
- Nie mogę powiedzieć nic o liczbach, ale z pewnością widzieliśmy wskazania, że Ukraińcy są transportowani z Ukrainy do Rosji. Nie mogę powiedzieć, do ilu obozów, ani jak one wyglądają (...) ale mamy wskazania, że Ukraińcy są zabierani wbrew swej woli do Rosji - oświadczył rzecznik amerykańskiego resortu obrony podczas konferencji prasowej.
O osiągnięciu pewnego postępu w sprawie szóstego pakietu sankcji unijnych wobec Rosji, zaproponowanego przez Komisję Europejską, poinformował szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto po rozmowach z szefową KE Ursulą von der Leyen w Budapeszcie.
- Osiągnęliśmy pewien postęp, powiedziałbym, że zdołaliśmy wykonać mały krok naprzód, ale jeszcze wiele trzeba omówić, by nasze stanowisko w tej sprawie się zmieniło, bo nie możemy pozwolić, by Węgrzy płacili cenę tej wojny oświadczył Szijjarto.
W Bratysławie pod pomnikiem żołnierzy sowieckich i na ich cmentarzu od aktywiści występujący przeciwko wojnie na Ukrainie czytali nazwiska osób, które zginęły w wyniku agresji rosyjskiej. Grupy osób z symbolami komunistycznymi zakłócały spotkanie.
Osoby starsze z wieńcem kwiatów w kształcie sowieckiej gwiazdy starały się dojść do obelisku, który góruje nad Bratysławą. Powstrzymywali ich organizatorzy proukraińskiej akcji. Na miejscu obecna też była młodzież mająca czerwone, pionierskie chusty oraz emblematy z literą "Z".
Usprawnienia w polsko-ukraińskich obrotach handlowych, wsparcie polskiego eksportu do Ukrainy, pomoc dla ukraińskich firm to tematy rozmów ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy z wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julią Svyrydenko - poinformowało MRiT.
Jak poinformował resort rozwoju, na spotkaniu ministra Budy z Julią Svyrydenko omawiano usprawnienia w polsko-ukraińskich obrotach handlowych, wsparcie polskiego eksportu do Ukrainy i pomoc dla ukraińskich przedsiębiorców. Ministrowie poruszyli również temat wsparcia Polski dla Ukrainy w procesie jej akcesji do Unii Europejskiej i OECD oraz poparcie Odessy w ubieganiu się o organizację Wystawy Światowej Expo 2030.
Prezydent USA Joe Biden podpisał ustawę Ukraine Democracy Defense Lend-Lease Act, ułatwiającą wysyłkę uzbrojenia i sprzętu wojskowego dla Ukrainy i państw wschodniej flanki NATO. Ustawa odwołuje się do słynnego programu, za pomocą którego USA wspomagały aliantów, w tym Armię Czerwoną w II wojnie światowej.
"Podpisuję ustawę, która daje kolejne ważne narzędzie, by wspierać rząd Ukrainy i ukraiński naród w jego walce, by bronił swojego kraju i demokracji" - powiedział Biden, podpisując ustawę w Gabinecie Owalnym w Białym Domu. Prezydent dodał, że wojna jest "niezwykle brutalna", a Rosjanie dopuszczają się czynów "poza wszelkimi granicami".
Ustawa odwołuje się do programu Lend-Lease z 1941 roku, za pomocą którego USA wspierały najpierw Wielką Brytanię, a później także innych aliantów, w tym Związek Sowiecki, w walce z Niemcami hitlerowskimi.
"Nad Azowstalem powiewa ukraińska flaga. W 75. dniu obrony Mariupola. Prawdziwa Flaga Zwycięstwa nie znajduje się gdzieś w zagranicznej stolicy, powiewa nad własną ziemią" - napisano na Twitterze ministerstwa obrony Ukrainy.
Ukraina to bijące serce Europy, które w Dniu Zwycięstwa nad nazizmem walczy o nowe zwycięstwo - napisał w poniedziałek na Facebooku prezydent Wołodymyr Zełenski.
- Dziś, w Dniu zwycięstwa nad nazizmem, walczymy o nowe zwycięstwo. A w tej walce pomagają nam wierni przyjaciele. Miałem przyjemność rozmawiać z przebywającym w Odessie przewodniczącym Rady Europejskiej Charles'em Michelem, przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz osobiście spotkać się z sekretarz generalną Rady Europy Mariją Pejczinović Burić - powiedział Zełenski.
"Przez kilka ost. dni rosyjska propaganda prowadziła kampanię dezinformacyjną przeciwko Polsce. przedstawiciele Kremla, gł. rosyjskie media, a także media dezinformacyjne szerzyły insynuacje pod adresem Polski, przekonując, że RP przygotowuje się do ataku na zachodnią Ukrainę" - napisał Rzecznik Ministra-Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn.
"Celem rosyjskich działań jest wytworzenie nieufności między Polską i Ukrainą" - dodał.
Jeśli zostawimy Krym w rękach prezydenta Rosji Władimira Putina, on za parę lat się odbuduje. Nie możemy do tego doprowadzić. Ani Ukraina, ani reszta świata - podkreślił w poniedziałek ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. Jak stwierdził, Ukraina nie odda ani kawałka ziemi.
- Musimy wygrać tę wojnę i musimy doprowadzić do tego, żeby Rosja nie była państwem militarnym, które straszy swoich sąsiadów. To jest nasze wspólne zadanie - powiedział.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która udała się w poniedziałek na Węgry, aby omówić z premierem Viktorem Orbanem ewentualny unijny zakaz importu surowców energetycznych z Rosji, napisała na Twitterze, że rozmowa przyniosła pewne postępy.
"Wieczorna dyskusja z premierem Viktorem Orbanem była pomocna w wyjaśnianiu kwestii związanych z bezpieczeństwem energetycznym" - poinformowała von der Leyen. "Zrobiliśmy postępy, ale konieczna jest dalsza praca" - dodała.
Wojna pokazała, kto jest prawdziwym bratem, prawdziwym przyjacielem dla Ukrainy - powiedziała w Toruniu podczas manifestacji poparcia dla Ukrainy Anastasia Tereschenko. Dodała, że to Polacy pozwoli, aby Ukraińcy "czuli się swobodnie, na nowo żyli".
- Ukraina znowu stoi przeciwko złu, przeciwko totalitaryzmowi, który nazywa się rasizm. Obecna wojna pokazała, kto jest prawdziwym bratem, prawdziwym przyjacielem Ukrainy. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni narodowi polskiemu za wszystko, co dla nas zrobił. Za to, że pozwolili, abyśmy się czuli swobodnie, na nowo żyli - powiedziała pod pomnikiem Kopernika w Toruniu Anastasia Tereschenko, pochodząca z miejscowości Chmielnicki.
"Prezydent Francji Emmanuel Macron nalega na jak najszybsze zawieszenie broni i rozmowy między Ukrainą a Rosją w celu osiągnięcia pokoju" - podaje agencja Ukrinform.
"Dzisiaj, 9 maja, w rejonie odpowiedzialności grupy operacyjno-taktycznej Wschód żołnierze ukraińscy odparli 8 ataków rosyjskich wojsk faszystowskich" - podaje Ukrinform, powołując się na Grupę Operacyjno-Taktyczną "Wschód".
"Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły na wschodzie 13 czołgów i do 250 najeźdźców" - czytamy.
W tej chwili takiej decyzji nie ma - mówił rzecznik rządu Piotr Müller pytany, dlaczego ambasador Rosji Siergiej Andriejew nie został do tej pory wydalony z Polski. Ale zbiera się panu ambasadorowi i za indywidualne również zachowania, nie tylko za zachowania swojego kraju - dodał.
Policja ze Lwowa zatrzymała osobnika, który przerzucał przez granicę mężczyzn w wieku poborowym za 7 tys. dolarów – poinformowało MSW Ukrainy na Facebooku. W Ukrainie obowiązuje stan wojenny w związku z rosyjską agresją i mężczyźni w wieku 18-60 lat mają zakaz opuszczania kraju.
Zatrzymany przekazywał chcącym dostać się z Ukrainy do Unii Europejskiej pakiet sfałszowanych dokumentów, które pozwalały im przekroczyć granicę.
Miejski Dom Kultury w Mławie otrzymał blisko 50 tys. zł na inicjatywy, w tym zajęcia edukacyjne i opiekuńcze, dla dzieci dotknięte wojną na Ukrainie. Placówka jest jedną z 44 instytucji w Polsce, które uczestniczą w Ogólnopolskim Programie Dotacyjnym "Przystań Świętego Mikołaja".
Na Ukrainie usuwane są kolejne pomniki sowieckie. Do lwowskiego Muzeum–Terytorium Terroru trafiła ostatnio gwiazda z monumentu na Wzgórzu Chwały. - Miejsce takich pomników jest w Muzeum Terroru, a nie w przestrzeni publicznej – powiedział zastępca mera miasta Andrij Moskalenko.
Czerwona gwiazda, symbol sowieckiego reżimu, została usunięta z pomnika ku czci poległych żołnierzy na lwowskim Wzgórzu Chwały jeszcze w kwietniu. W ostatnim czasie gwiazda trafiła do Muzeum Terroru, znajdującego się we Lwowie.
Trzynaście państw członkowskich UE we wspólnym dokumencie sprzeciwiło się w poniedziałek "nieprzemyślanym i przedwczesnym próbom" zmiany unijnego traktatu. Oprócz Polski są to Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Malta, Rumunia, Słowenia i Szwecja.
Nieoficjalny dokument jest odpowiedzią na ustalenia zakończonej Konferencji w sprawie przyszłości Europy, czyli serii debat ze społeczeństwem obywatelskim na temat wyzwań i priorytetów stojących przed UE.
"Kolejne uderzenie rakietowe miało miejsce w rejonie Odessy. Z samolotu strategicznego Tu-22 wypuszczono 3 pociski typu Dagger. Zarejestrowano uderzenia w infrastrukturę turystyczną. Zniszczono 5 budynków. Pożar ugaszono, 2 osoby zostały ranne i przewiezione do szpitala" - podaje Ukrinform.
"Wśród głównych przyczyn niedoborów paliwa w Ukrainie jest zamknięcie najpotężniejszego ukraińskiego producenta ropy naftowej, rafinerii w Kremenczugu, zniszczonej przez ostrzał rakietowy, oraz zablokowanie portów morskich i dostaw większości surowców przez wroga" - podaje Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Podczas spotkania wicepremiera Glińskiego z dyrektorami polskich placówek współprowadzonych i prowadzonych przez MKiDN - w Warce (Mazowieckie) - rozmawiano m.in. o współpracy muzeów polskich i ukraińskich w obliczu rosyjskiej inwazji. Obecni byli przedstawiciele Ukrainy.
Rozmowy dotyczyły również tematu bezpieczeństwa muzeów w Polsce. Uwagę poświęcono także "nowym instytucjom na terenie naszego kraju, których liczba stale wzrasta". Jak podkreślił szef MKiDN "świat polskich muzeów zmienia się niezwykle dynamicznie".
Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarowali podczas poniedziałkowego spotkania w Berlinie dalsze wsparcie dla Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję. Wizyta w RFN to pierwsza podróż zagraniczna Macrona po reelekcji.
Podczas wspólnej konferencji prasowej Scholz pogratulował Macronowi zwycięstwa w kwietniowych wyborach prezydenckich oraz podziękował za "dobrą współpracę" na szczeblu bilateralnym.
Kanclerz Niemiec, mówiąc o "przerażającej agresji wojennej Rosji", po raz kolejny określił to jako "punkt zwrotny" w polityce. "Stoimy po stronie Ukrainy" – potwierdził Scholz.
Nikt o zdrowych zmysłach nie stanie po stronie rosyjskiego ambasadora, który chciał splunąć Polakom w twarz czcząc radzieckich żołnierzy - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew wraz z delegacją chciał złożyć kwiaty pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili Andriejewowi przejście pod miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali Andriejewa czerwoną substancją.
O ten incydent został zapytany w Polskim Radiu 24 wicerzecznik PiS. - Nikt o zdrowych zmysłach nie stanie po stronie rosyjskiego ambasadora, który chciał splunąć Polakom w twarz czcząc radzieckich żołnierzy - powiedział Fogiel. Zwrócił jednocześnie uwagę, że Polskę obowiązują międzynarodowe konwencje, zaś dyplomatom przysługuje szczególna ochrona.
Jak podaje agencja NEXTA: w rosyjskim mieście Ufa zatrzymano aktywistę za plakat "Mój dziadek walczył z faszyzmem".
Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w Odessie, w towarzystwie przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, że Ukraina traci dziennie 170 mln USD z powodu braku dostępu do portów, a potencjał eksportowy kraju został zmniejszony o połowę.
- 90 milionów ton produktów rolnych, które Ukraina zamierzała wyeksportować do krajów w Azji, Afryce i Europie, zostało zablokowanych - wyjaśnił Szmyhal.
Sekretarz generalny berlińskiej CDU Stefan Evers uznał, że wprowadzony przez władze czasowy zakaz umieszczania ukraińskich flag na 15 miejscach pamięci to "hańba dla Berlina". Polityk zamierza zaskarżyć tę decyzję do sądu administracyjnego – informuje portal "RBB24".
Zakaz wydany przez władze Berlina obowiązuje 8 i 9 maja. Evers, wraz z szefem CDU Kaiem Wegnerem, skrytykował tę decyzję administracji miasta już w piątek.
"To nie tylko kwestia wolności słowa, ale także przyzwoitości" – ocenił Evers. Jego zdaniem zakaz noszenia rosyjskich flag i symboli jest zrozumiały, gdyż to wyraz poparcia dla Ukrainy. Jednak zakaz używania flag ukraińskich "jest nie do utrzymania".
W Hotelu Dębowa Góra w Nowych Rumunkach pod Płockiem zamieszkali uchodźcy z Ukrainy. Obiekt użyczyła bezpłatnie płockiemu samorządowi Grupa Orlen. Na razie przyjęto tam 49 osób, głównie kobiet z małymi dziećmi, które przeniesiono z innych miejsc zakwaterowanie, aby poprawić ich warunki bytowe.
Hotel Dębowa Góra w Nowych Rumunkach położony jest ok. 10 km od Płocka w bezpośrednim sąsiedztwie Jeziora Górskiego i pobliskich lasów. Obiekt posiada 45 pokoi, w których zakwaterowanych może zostać ok. 100 osób.
Szefowa resortu finansów USA Janet Yellen odwiedzi w sobotę Polskę. Jak podało w poniedziałek amerykańskie ministerstwo finansów, Polska będzie pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Yellen, która obejmie również Brukselę i Bonn. Wśród tematów rozmów mają być m.in. sankcje na Rosję i kryzys żywnościowy wywołany przez wojnę w Ukrainie.
"Będąc za granicą, sekretarz Yellen wzmocni zobowiązanie USA do multilateralizmu i będzie promować priorytety polityki USA w sprawie inkluzywnej odbudowy gospodarki. Sekretarz Yellen i sojusznicy będą kontynuować swoje wysiłki, by zwiększyć presję ekonomiczną na Rosję" - napisano w komunikacie resortu.
Rząd Włoch przeznaczył następne 363 miliony euro na wydatki związane z pobytem uchodźców wojennych z Ukrainy. Tym samym łączna kwota wyasygnowana na ten cel w ciągu dwóch miesięcy wzrosła do ponad 800 mln euro.
Liczba ukraińskich uchodźców wojennych, przybyłych do Włoch od początku rosyjskiej agresji, przekroczyła 111 tysięcy. Jest wśród nich 57 tysięcy kobiet i 38 tys. dzieci.
Wojska rosyjskie wykazują największa aktywność na kierunkach charkowskim i donieckim - podał w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, opublikowanym na Facebooku, Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Jednocześnie z informacji, którymi dysponuje ukraińskie dowództwo wynika, że istnieje duże prawdopodobieństwo uderzeń rakietowych w infrastrukturę cywilną i wojskową na terenie całej Ukrainy.
W obchodach rocznicy kapitulacji Niemiec w II wojnie światowej mieli wziąć udział w RFN członkowie uważanej za sprzyjającą reżimowi Władimira Putina grupy motocyklistów "Nocne Wilki". Pierwotnie zapowiadano, że rano z Frankfurtu nad Menem do Berlina dotrze 150 pojazdów. Dotarło jednak tylko 27 motocykli - pisze portal "rbb24".
Przy wjeździe do miasta przeprowadzano ich kontrolę.
Według policji dwa pojazdy nie były ubezpieczone i nie zostały dopuszczone do dalszej jazdy. Pięć innych osób z własnej woli nie kontynuowało podróży. Pozostali udali się w kierunku pomnika żołnierzy sowieckich w Tiergarten.
W ciągu dnia policja skontrolowała na terenie całego miasta 52 motocykle, powiązane z "Nocnymi Wilkami". Grupa ta jest uważana za zwolenników prezydenta Rosji - informuje "rbb24".
Na Bornholmie ambasador Rosji w Danii mimo sprzeciwu lokalnej ludności złożył wieniec pod pomnikiem żołnierzy radzieckich. Wcześniej ktoś namalował na monumencie proukraińskie hasło w barwach Ukrainy, napis został usunięty przez zarządcę terenu.
W nocy z niedzieli na poniedziałek nieznany sprawca napisał na pomniku żółtymi oraz niebieskimi literami: "Wieczna sława dla ukraińskich bohaterów, którzy oddali życie w walce z rosyjskim okupantem".
Pracownik zarządzającego cmentarzem w Allinge luterańskiego Kościoła Danii oczyścił pomnik, a w poniedziałek po południu wieniec pod obeliskiem złożył samotnie ambasador Rosji w Danii Władimir Barbin.
Na ogarniętej wojną Ukrainie zajęcia w szkołach pozostaną w formie online do końca tego roku szkolnego (31 maja). Egzaminy dla dziewięcioklasistów (do szkoły średniej) zostały zniesione, a maturę uproszczono. W Kijowie władze rozważają możliwość otwarcia przedszkoli, które obecnie działają w trybie zdalnym.
W tym roku ze względu na nadzwyczajne okoliczności będzie jeden egzamin maturalny (zamiast kilku), złożony z łącznie 60 pytań, z których 20 będzie dotyczyło historii Ukrainy w XX-XXI wieku, 20 - języka ukraińskiego, a 20 - matematyki. Początkowo matura miała trwać 90 minut, lecz na prośbę uczniów i nauczycieli czas wydłużono do 120 minut.
Prezydent Rosji Władimir Putin kontynuuje zniekształcanie historii, aby usprawiedliwić agresję na Ukrainę - stwierdził premier Czech Petr Fiala.
"W swoim przemówieniu Władimir Putin nawiązywał do fałszywych informacji i celowego zniekształcenia historii i teraźniejszości, którymi rosyjska propaganda chce usprawiedliwić agresję na Ukrainę" – oświadczył szef czeskiego rządu.
Podkreślił, że nie ma sensu prostowanie każdego kłamstwa wypowiedzianego w Moskwie, ale przemówienie Putina potwierdziło, jak ważne jest zjednoczone i zdecydowane działanie Zachodu przeciwko agresorowi.
Czteroletnia dziewczynka, rozdzielona z mamą podczas ewakuacji z kombinatu Azowstal w Mariupolu, jest bezpieczna i zostanie wkrótce przekazana krewnym – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.
O tym, że 4-letnią Alisę rosyjscy żołnierze rozdzielili z matką poinformował w niedzielę wieczorem pułk Azow, który broni Mariupola.
"W tej chwili Alisa jest już bezpieczna. Tymczasowo została przyjęta przez pracownicę zaporoskiej administracji wojskowej. Znaleziono jej krewnych. W najbliższym czasie dziecko zostanie im przekazane na wychowanie w bezpiecznym regionie Ukrainy" – oznajmiła Denisowa.
Dodała, że według dostępnych informacji matka Alisy przebywa w obozie filtracyjnym.
Wielka Brytania będzie stała ramię w ramię z Ukrainą tak długo, jak będzie trzeba - zapewnił w poniedziałek brytyjski premier Boris Johnson. Jak dodał, nigdy nie był równie przekonany, że Ukraina wygra wojnę z Rosją.
- Gdy upamiętniamy zwycięstwo nad faszyzmem w II wojnie światowej, wielki europejski naród walczy o przetrwanie w obliczu brutalnej inwazji i mam zaszczyt przy tej okazji ponownie podkreślić niezachwiane poparcie Wielkiej Brytanii dla dzielnych mieszkańców Ukrainy. Nie proszą oni o nic więcej niż to, by żyć w pokoju i wolności w swoim własnym kraju, co jest prawem każdego narodu i wszystkie narody, które wierzą w to prawo i chcą go dla siebie, są zobowiązane stać z Ukrainą przeciw agresji Władimira Putina - mówił Johnson w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo.
Gdy na Ukrainie codziennie giną ludzie, bo Władimir Putin prowadzi krwawą wojnę, w Berlinie policjanci wyrywają spokojnym ludziom ukraińskie flagi - pisze dziennik "Bild". Witalij i Wołodymyr Kliczko powiedzieli telewizji BILD, że trudno zrozumieć dlaczego ukraińskie flagi są zakazane.
Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział: dziś flaga ukraińska jest symbolem walki o pokój i przeciwko wojnie. (...) Dzisiaj prawie w każdym kraju, w każdym mieście jest tyle flag ukraińskich. Są one znakiem jedności, znakiem poparcia dla Ukrainy. Dlatego tak trudno jest zrozumieć, dlaczego flagi ukraińskie są zakazane.
Jego brat Wołodymyr stwierdził: nie mam dla tego zrozumienia.
Utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy - zakłada projekt ustawy, którym zajmie się rząd.
Projekt przewiduje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Przedłożył go sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
Utworzenie systemu teleinformatycznego służącego do ułatwienia nawiązywania kontaktów między pracodawcami a poszukującymi pracy uchodźcami z Ukrainy - zakłada projekt ustawy, którym zajmie się rząd.
Projekt przewiduje zmiany w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz w ustawie o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Przedłożył go sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Janusz Cieszyński.
- Dzięki swojej walce i odwadze Ukraina już jest w samym sercu Unii Europejskiej – oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Procedura rozszerzenia UE zajmuje jednak lata, a nawet dekady, więc na razie potrzeba innej formy współpracy politycznej w Europie – dodał.
W przemówieniu na temat Europy wygłoszonym z okazji Dnia Europy, pierwszym od rozpoczęcia drugiej kadencji prezydenckiej, Macron mówił o wojnie na Ukrainie, przedstawiając obraz Europy zjednoczonej i będącej synonimem pokoju wobec Rosji.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres przybył do Mołdawii z oficjalną wizytą, podczas której spotka się m.in. z przedstawicielami władz tego kraju oraz z ukraińskimi uchodźcami wojennymi.
Jak podała telewizja TV8, zaplanowane na poniedziałkowe popołudnie spotkanie Guterresa z prezydent Mołdawii Maią Sandu zostało odwołane. Biuro prasowe pałacu prezydenckiego podało, że powodem anulowania wydarzenia są problemy zdrowotne Sandu.
Amerykańskie ministerstwo handlu ogłosiło w poniedziałek tymczasowe zniesienie ceł na ukraińską stal w związku z rosyjska inwazją na Ukrainę. Jak powiedziała szefowa resortu Gina Raimondo, przemysł stalowy pełni kluczową rolę w gospodarce tego kraju.
Ministerstwo podało w komunikacie, że nałożone w 2018 roku cła nie będą obowiązywać przez rok, a celem tego działania jest wzmocnienie ukraińskiej gospodarki, w której przemysł stalowy zatrudnia prawie 8 proc. wszystkich pracowników.
Żołnierze rosyjscy usiłują zniszczyć most, którym odbywała się ewakuacja z kombinatu metalurgicznego Azowstal w Mariupolu, by odciąć ukraińskim obrońcom możliwość wyjścia – oznajmił w poniedziałek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
"Dziś Rosjanie skoncentrowali się na wysadzeniu mostu, jakim odbywała się ewakuacja, usiłując odciąć naszym obrońcom możliwość wyjścia" – napisał Andriuszczenko w Telegramie.
Holender walczący w szeregach Legionu Międzynarodowego zginął na Ukrainie - podał dziennik "De Telegraaf". Według informacji gazety 55-latek poniósł śmierć w środę w okolicach Charkowa.
MSZ Holandii nie potwierdza na razie doniesień o śmierci mężczyzny. Rzecznik resortu powiedział dziennikarzom, że MSZ oczekuje na oficjalną informację z Ukrainy.
"De Telegraaf" utrzymuje, że ochotnik zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa. Gazeta cytuje córkę Holendra, która miała napisać na swoim profilu na Facebooku, że "ojciec nigdy nie żałował swojej decyzji i był szczęśliwy, że może walczyć".
"Pod koniec kwietnia Putin podpisał dekret o wypłacie 3 mln rubli krewnym rannych rosyjskich żołnierzy i 5 mln rubli krewnym zmarłych. Jednak rosyjskie dowództwo wojskowe odnotowuje większość poległych żołnierzy jako zaginionych, a ich rodziny nie otrzymają odszkodowania" - podaje Ukrinform, powołując się na Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
Na obelisku upamiętniającym żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Poznań w 1945 r. nieznana osoba namalował czerwoną farbą literę "Z" – symbol używany przez rosyjskich żołnierzy, którzy najechali na Ukrainę - a przy nim znak równości i swastykę. Poniżej napisano "9 maj", co nawiązuje do obchodzonego w Rosji dnia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.
85 z 90 haubic M777 zostało już wysłanych z USA na Ukrainę - poinformował przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w obsłudze dział przeszkolono też ponad 300 ukraińskich artylerzystów. Resort ma również informacje, że rosyjscy żołnierze nie wykonują rozkazów przełożonych.
Jak powiedział oficjel podczas briefingu na temat sytuacji wojennej, wysłanych zostało też na Ukrainę 110 tys. z obiecanych 184 tys. pocisków kalibru 155 mm.
Doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak poparł propozycję konfiskaty zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego i przekazania ich Ukrainie. Z postulatem tym wystąpił wcześniej tego samego dnia szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
"Zniszczona infrastruktura i miasta - ktoś musi za to zapłacić. Aby sfinansować masowe zabójstwa, Rosja gromadziła rezerwy, sprzedając surowce do Unii Europejskiej. Propozycja Wysokiego Przedstawiciela UE ds. Zagranicznych Josepa Borrella skonfiskowania zamrożonych aktywów banku centralnego Rosji na rzecz Ukrainy jest sposobem na przywrócenie sprawiedliwości" - napisał Podolak na Twitterze.
Potrzebujemy unijnego funduszu na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy, który idzie w miliardy euro - podkreślił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker po międzynarodowej konferencji z udziałem ministrów ds. uchodźców z dwunastu innych państw. Kolejne takie forum ma się odbyć we wrześniu.
Na konferencję poświęconą pomocy uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy do stolicy przyjechali przedstawiciele rządów z Rumunii, Mołdawii, Węgier, Słowacji, Austrii, Czech, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Litwy, Łotwy i Estonii. W konferencji brał udział również ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.
Na Cmentarzu-Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie doszło do kolejnego incydentu. W pewnym momencie wywiązała się szarpanina między dwójką kobiet, kiedy jedna z nich chciała złożyć kwiaty przed obeliskiem. Interweniowała policja, która rozdzieliła walczące kobiety.
Na terenie mauzoleum zebrało się kilkudziesięciu manifestujących. Osoby, które składają kwiaty witane są antywojennymi okrzykami "hańba" i "faszyści". Wcześniej na cmentarzu ambasador Rosji został oblany czerwoną farbą.
"W tymczasowo okupowanym regionie Chersoniu trwają pożary lasów, osady są nadal zagrożone, a rosyjscy okupanci nie dopuścili do ugaszenia pożaru" - podaje Ukrinform, powołując się na Ołeksandra Musienko.
- Mamy w gminie 13 wsi, połowa z nich leży w pobliżu lasu. Lata dużo popiołu, ludzie prawie nie mają czym oddychać - podał Musienko.
Ceny na stacjach paliwowych w Kijowie wzrosły do równowartości 5,5 PLN za litr benzyny 95-oktanowej; 5,8 PLN za litr 95+ oraz 6,3 PLN za litr oleju napędowego. Mimo to zatankować samochód jest dość ciężko. Zostały wprowadzone limity, które w zależności od stacji i posiadania karty rabatowej wynoszą od 5 do 20 litrów dziennie.
Na niektórych stołecznych stacjach zatankować samochód można wyłącznie przy okazaniu karty paliwowej dla firm.
Węgry nie poprą zaproponowanych przez Komisję Europejską nowych sankcji wobec Rosji, gdyż oznaczałyby one dla nich problem, a propozycja nie zawiera jego rozwiązania – oznajmił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w parlamencie.
Minister spraw zagranicznych oświadczył, że nie można Węgier obciążać kosztami sankcji nałożonych na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Zaznaczył, że jego kraj poparł poprzednie pięć pakietów sankcji unijnych, ale zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego stanowi dla Budapesztu czerwoną linię.
Przygotowujemy zbiorczą ofertę, wynikającą z deklaracji spółek Skarbu Państwa, dotyczącą odbudowy Ukrainy; zostanie ona przekazana ukraińskiemu rządowi - oświadczył wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin na konferencji prasowej towarzyszącej Polsko-Ukraińskiemu Forum Energii.
Jak powiedział Sasin, kilka tygodni temu zwrócił się do spółek Skarbu Państwa o "przedstawienie swoich planów i możliwości w procesie odbudowy Ukrainy".
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen udaje się na Węgry, aby spotkać się z premierem Viktorem Orbanem i omówić kwestie związane z europejskim bezpieczeństwem dostaw energii - poinformował rzecznik KE.
"Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen udaje się dziś po południu na Węgry, aby spotkać się z premierem Viktorem Orbanem. Omówią kwestie związane z europejskim bezpieczeństwem dostaw energii" - napisał na Twitterze rzecznik KE Eric Mamer.
Sankcje nakładane przez Unię Europejską na Rosję za jej inwazję na Ukrainę nie działają w portach Hiszpanii - twierdzą media w tym kraju, odnotowując, że po wprowadzeniu ich w kwietniu rosyjskie towary wciąż docierają drogą morską do państw UE.
Dziennik "El Pais" odnotował, że władze w porcie w Gijon, na północy Hiszpanii, wydały zgodę na zacumowanie tam płynącego pod maltańską banderą statku z rosyjskim węglem oraz koksem naftowym.
Agencja Ukrinform udostępniła w mediach społecznościowych zdjęcia, na których budynki i osiedla "przed" i "po" ataku ze strony Rosji.
W greckim sektorze turystycznym jest ponad 50 tys. wakatów i branża liczy na to, że dużą część z nich zajmą uchodźcy wojenni z Ukrainy, wśród nich ci, którzy przybędą do Grecji z Polski - informuje dziennik "Kathimerini".
- Skontaktowaliśmy się z firmą w Polsce, która pracuje z wieloma Ukraińcami - przekazał gazecie szef działu rekrutacji grupy hotelowej Sani/Ikos.
"Przedsiębiorstwo już ogłosiło chęć zatrudnienia 300 ukraińskich pracowników, inna firma poszukuje 200 pracowników z tego kraju" - pisze "Kathimerini".
Rosjanie ostrzelali drugą największą rafinerię w Ukrainie, położoną w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zapaliły się zakłady na terenie rafinerii, pożar rozprzestrzenił się na powierzchni ponad pół hektara; jest groźba wybuchu - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Ze względu na trwający ostrzał nie było możliwe ugaszenie pożaru. Jak pisze Denisowa w mediach społecznościowych, od początku wojny Rosjanie regularnie ostrzeliwują infrastrukturę naftową.
- Oprócz ofiar w ludziach, zniszczenia infrastruktury i zmniejszonych zdolności obronnych naszego państwa, niszczenie składów ropy ma kluczowe znaczenie dla środowiska. Spalanie produktów ropopochodnych uwalnia czynniki rakotwórcze i substancje, które mogą znacząco wpłynąć na ludzkie zdrowie i środowisko naturalne - komentuje rzeczniczka.
To wyjątkowa migracja - co czwarty uchodźca w wieku produkcyjnym, który dotarł do Polski podjął legalną pracę - mówił wiceminister SWiA Paweł Szefernaker po międzynarodowym spotkaniu ministrów z 12 państw zajmujących się pomocą uchodźcom wojennym z Ukrainy.
Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy podkreślił, że to niespotykana na skalę światową sytuacja, jeśli chodzi o migrantów, żeby w tak krótkim czasie tak wiele osób podjęło pracę.
"W Szwecji odbyły się protesty przeciwko rosyjskiej propagandzie i wojnie na Ukrainie" - podaje Ukrinform.
29-letni śpiewak operowy Serhij Iwanczuk został postrzelony pięcioma kulami, gdy ewakuował ludzi w obwodzie charkowskim – poinformowali przedstawiciele opieki medycznej Lwowa, gdzie ranny został przewieziony.
Iwanczuk doznał obrażeń wątroby, płuc, nóg i palców u rąk. Pierwszej pomocy udzielono mu na oddziale reanimacji w Charkowie, gdzie przeleżał 16 dni.
"Od początku wojny chłopak wywiózł z Sałtiwki (dzielnica Charkowa) i Ochtyrki (w obwodzie sumskim) blisko 50 osób. Codziennie wsiadał do swojego samochodu i ewakuował ludzi z punktów zapalnych – napisali lekarze.
W Berlinie odbywa się w poniedziałek wiele wieców upamiętniających kapitulację Niemiec w 1945 roku. Portal dziennika "Berliner Zeitung" pisze, że w Treptower Park osoby ubrane w barwach ukraińskich są wyprowadzane przez policję, a mężczyzna w koszulce z nadrukiem CCCP nie spowodował reakcji sił bezpieczeństwa.
Pod sowieckim pomnikiem w Treptower Park "mężczyzna z napisem na koszulce potępiającym rosyjską wojnę na Ukrainie i kobieta ubrana na niebiesko-żółto są wyprowadzani przez policję przy aplauzie obecnych".
Pod pomnikiem Armii Radzieckiej w Sofii doszło w poniedziałek do starć między proukraińskimi demonstrantami i zwolennikami polityki reżimu Władimira Putina. Fragment monumentu, pod którym tradycyjnie 9 maja składa kwiaty ambasador Rosji w Bułgarii, oblano niebieską i żółtą farbą.
Według policji, nad ranem zwolennicy usunięcia 37-metrowego pomnika zdołali przy pomocy drona zrzucić niebieską i żółtą farbę na jedną z figur monumentu. Później zebrali się przed pomnikiem, pod którym ambasador Rosji tradycyjnie uczestniczy w tym dniu w obchodach rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej.
Ambasador Eleonora Mitrofanowa została wygwizdana przez proukraińskich demonstrantów, którzy starli się z manifestantami prorosyjskimi.
"Wojska inwazyjne mianowały zastępcę rady regionalnej Zaporoża Jewhena Bałyckiego na szefa wojskowo-cywilnej administracji obwodu zaporoskiego" - podaje Ukrinform.
"Na Ukrainę przybyło 45 wozów strażackich z Włoch. Zostaną one rozdzielone wśród garnizonów SES Ukrainy i posłużą słusznej sprawie" - podaje agencja Ukrinform.
Widzimy olbrzymią solidarność mieszkańców miast z uchodźcami z Ukrainy, ale potrzebujemy rozwiązań systemowych – podkreślił prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Samorząd, ale także rząd i organizacje pozarządowe potrzebują dobrego prawa oraz pieniędzy także z UE - uważa prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Karnowski oraz kilkuset przedstawicieli samorządów z całej Polski, eksperci, przedstawiciele pracodawców oraz organizacji pozarządowych, przedstawiciele MSWiA oraz Kancelarii Prezydenta RP wzięli udział w Samorządowym Okrągłym Stole ws. uchodźców z Ukrainy, który odbył się we wrocławskiej Hali Stulecia.
Zastępca dowódcy Marynarki Wojennej Ukrainy ds. lotnictwa morskiego pułkownik Ihor Bedzaj zginął w walce z wrogiem - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na Tarasa Czmuta, dyrektora fundacji "Wróć żywy", która wspiera Siły Zbrojne Ukrainy.
Jeden z najlepszych pilotów Ukrainy, były dowódca 10. brygady lotnictwa morskiego, pułkownik Ihor Bedzaj poległ 7 maja – informuje Ukrainska Prawda. Oficer poniósł śmierć podczas wykonywania zadania bojowego, lecąc w składzie załogi helikoptera morskiego Mi-14. Ukraińska maszyna została trafiona rakietą odpaloną z rosyjskiego myśliwca.
Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, który złożył niezapowiadaną wizytę w Odessie na południu Ukrainy, napisał w poniedziałek na Twitterze do Ukraińców: "Kreml nigdy nie zdoła złamać waszego ducha wolności".
"Kreml chce złamać waszego ducha wolności i demokracji. Jestem absolutnie przekonany, że nigdy nie zdoła tego zrobić" - głosi tweet Michela. Szef Rady napisał też, że przyjechał na Ukrainę z okazji Dnia Europy.
- Fakt, że podmioty gospodarcze nie mogą podlegać systemowi taryfowania, to nie decyzja rządu i taka zmiana wymaga decyzji na poziomie UE - zauważył wicepremier Jacek Sasin. - Naszą intencją było objąć tym systemem jak największą grupę odbiorców - dodał.
Podczas konferencji prasowej wicepremier Jacek Sasin został zapytany, czy w kontekście wysokich cen gazu rząd planuje działania osłonowe dla przedsiębiorstw i innych podmiotów gospodarczych.
- Wspieramy odbiorców w tym zakresie, w jakim pozwalają nam regulacje europejskie - powiedział wicepremier. Sasin przypomniał, że obecnie taryfami regulowanymi na gaz są objęci odbiorcy indywidualni i odbiorcy wrażliwi, tacy jak np. szkoły czy szpitale.
Zabiegamy o to, aby w ramach porozumień w Europie doszło do zmian krajowych przepisów dotyczących konfiskaty mienia rosyjskiego; to byłaby najdalej idąca sankcja, dzięki której Ukraina miałaby środki na odbudowę - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Rzecznik rządu został zapytany na poniedziałkowym briefingu prasowym, kiedy szósty pakiet unijnych sankcji na Rosję zostanie zaakceptowany.
Szefernaker o doniesieniach medialnych o wystąpieniu ambasadora Rosji do władz o ochronę: nie mam informacji w tej sprawie.
Polskie władze skierowały do ambasady rosyjskiej notę wskazująca na ryzyka związane z zamiarem publicznego złożenia kwiatów pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.
Rosyjski ambasador Siergiej Andriejew wraz z delegacją przybył w południe pod Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Chciał tam złożyć kwiaty, ponieważ 9 maja Rosja obchodzi dzień zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Demonstranci z ukraińskimi i polskimi flagami uniemożliwili Andriejewowi przejście pod miejsce upamiętnienia radzieckich żołnierzy, wznosili antyrosyjskie hasła i oblali Andriejewa czerwoną substancją. Po tym rosyjski dyplomata wrócił do służbowego auta.
Rosyjscy agresorzy przymusowo wywieźli do swego kraju ponad milion Ukraińców – poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
- Na terytorium Federacji Rosyjskiej wywieziono ponad 1,185 mln naszych obywateli, w tym ponad 200 tys. dzieci - oznajmiła Denisowa na briefingu.
- W niektórych obozach znajduje się ponad 20 tys. osób. Ci, którzy nie przeszli filtracji okupantów, są wywożeni w nieznanych kierunkach i nie wiadomo, jaki jest ich los. Tych, którzy ją przeszli, wywozi się przymusowo do Rosji – poinformowała Denisowa.
Pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy podkreślił, że ten problem - pozostawania uchodźców w większych miastach - będzie tematem dalszych konsultacji w ramach tego forum. - Ustaliliśmy, że będziemy wymieniać się dobrymi praktykami związanymi z tą kwestią - powiedział Szefernaker dziennikarzom na briefingu po poniedziałkowym międzynarodowym forum.
- Wielu uchodźców z Ukrainy - kobiety z dziećmi chcą pozostać w dużych miastach. My musimy się przygotować, że jeżeli ta agresja będzie dłużej trwała i ich pobyt w Polsce będzie dłuższy, to oferta mniejszych miast musi być taka, aby ci uchodźcy do mniejszych miast też trafiali - wyjaśnił.
Stała przedstawicielka Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko zaapelowała do Rady Praw Człowieka ONZ o zwołanie specjalnej sesji w sprawie zbrodni wojennych popełnianych przez Rosjan na Ukrainie, w tym w sprawie "masowych ofiar w Mariupolu".
Agencja Reutera, która dotarła do listu ambasador, cytuje jego fragment: "Obecna sytuacja wymaga pilnie uwagi Rady w związku z niedawnymi raportami dotyczącymi zbrodni wojennych i okrucieństw na wielką skalę w mieście Bucza i innych oswobodzonych rejonach kraju oraz ze względu na aktualne doniesienia o masowych ofiarach w mieście Mariupol".
W przyszłości będziemy musieli odbudować pokój. Nie zapominajmy o tym. (...) Musimy odbudować pokój przy stole z Rosją i Ukrainą. Warunki tych rozmów zostaną zdefiniowane przez Rosję i Ukrainę. Nigdy nic nie osiągniemy, zaprzeczając istnieniu któregoś z partnerów, czy wykluczając go - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu
Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę Australia znacznie zwiększyła swój eksport skroplonego gazu ziemnego (LNG) oraz węgla. Woodside, największa australijska firma eksportująca LNG, poinformowała o rosnącym popycie na ten surowiec w demokratycznych krajach Azji. W marcu do Korei Południowej i Japonii wysłano dziewięć dodatkowych ładunków - przekazało przedsiębiorstwo. Rekordowe zainteresowanie notują także australijskie firmy wydobywające węgiel.
Chciałem jasno powiedzieć, że Polska wykorzysta każdy cent, który zostanie przesunięty. Aczkolwiek są to środki daleko niewystarczające, które nie pozwolą na to, aby finansować w tej chwili pomoc uchodźcom z Ukrainy - powiedział na konferencji po spotkaniu ministrów ds. uchodźców z 12 państw europejskich, wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker.
Jak podkreślił wiceszef MSWiA podczas spotkania wielu przedstawicieli innych rządów wsparło także polskie działania dotyczące dodatkowych środków na uchodźców, utworzenia dodatkowego funduszu unijnego dla uchodźców wojennych z Ukrainy.
Dostajemy, głównie z południa, prośby o powiększenie przepustowości planowanego terminala LNG w Gdańsku - poinformowała na konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
- To co na pewno chcemy zrobić to zwiększyć pojemność planowanego pływającego terminala LNG w Gdańsku - powiedziała minister.
- Prośby o zwiększenie przepustowości tego terminala dostajemy głównie z południa. Jesteśmy gotowi, by zwiększyć jego przepustowość, wpisując go też na listę projektów strategicznych w planie RePowerUE i móc jednocześnie przez polski port zapewnić okno dostaw, czy to na Ukrainę, czy na Słowację, czy do Czech - oświadczyła minister Moskwa. Zastrzegła, że dziś jest za wcześnie, by podać szczegóły.
- Nie jest dobrze, jeśli jest to atak na przedstawiciela innego państwa jak Rosja, która prowadzi politykę tragicznej agresji wobec swoich sąsiadów; niezależnie, rozumiem te emocje osób, które ten atak przeprowadziły - podkreślił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Prezydent Rosji Władimir Putin ma swoją paradę wojskową i jest to jedyne, co może zaoferować swoim obywatelom – mówiła podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
- Myślę, że ten dzień mówi sam za siebie. Z jednej strony autokrata Władimir Putin ma swoją paradę wojskową i jest to jedyna rzecz, którą może zaoferować swoim obywatelom. Z drugiej strony w Parlamencie Europejskim mamy święto demokracji, mamy 27 państw członkowskich (UE), 24 różne języki, przedstawicieli 450 mln ludzi, którzy cieszą się z wolnej debaty i wymiany idei na temat naszej demokracji. To jest nasza siła - dodała.
Ciała trzech cywilów, zabitych strzałem w głowę, znaleziono w pobliżu Makarowa w obwodzie kijowskim, który był okupowany przez wojska rosyjskie – poinformowała Prokuratura Generalna Ukrainy na Telegramie.
Na miejsce pochówku trzech cywilów trafiono na poboczu drogi podczas wykonywania działań śledczych.
Rząd Rosji podejmuje kroki w kierunku przyłączenia okupowanych obszarów Ukrainy do swojego terytorium - powiedział rzecznik ukraińskiego resortu obrony Aleksander Motuzjanyk. Podkreślił, że utrzymuje się duże zagrożenie atakiem rakietowym na Kijów.
Podczas briefingu dla mediów w stolicy Ukrainy rzecznik ukraińskiego MON szczegółowo informował o sytuacji na froncie.
Bezpieczeństwo żywnościowe trzeba postawić na równi z bezpieczeństwem obronnym i energetycznym – zaznaczył komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zapewnił, że wojna na Ukrainie nie zagraża bezpieczeństwu żywnościowemu w UE.
Podczas wykładu wygłoszonego na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego, Wojciechowski przyznał, że przed wybuchem wojny Ukraina była bardzo dużym producentem i eksporterem żywności, a jej produkty trafiały przede wszystkim na Bliski Wschód i do Afryki.
Jesteśmy po stronie Ukrainy - zadeklarował prezydent Francji Emmanuel Macron podczas konferencji prasowej w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Opowiedział się też za dalszymi sankcjami wobec Rosji, by zatrzymać wojnę.
- Jesteśmy po stronie Ukrainy. Jesteśmy tu, by pomóc narodowi i państwu ukraińskiemu stawiać opór. Jesteśmy do dyspozycji, jeśli chodzi o pomoc humanitarną, przyjmowanie uchodźców. Nadal będziemy przyjmować sankcje przeciwko Rosji, których celem jest zatrzymanie wojny. Będziemy też postępować odpowiedzialnie, by doprowadzić do zawieszenia broni i zapobiec rozlaniu się konfliktu na inne części Europy - zadeklarował Macron na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącą PE Robertą Metsolą i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
Ukraina potrzebuje rozwiązania kryzysu paliwowego; najbliższe porty, z których moglibyśmy transportować zasoby, to m.in. Gdańsk i Świnoujście - powiedziała w Warszawie wicepremier Ukrainy, minister gospodarki Julia Svyrydenko.
Podczas konferencji towarzyszącej Polsko-Ukraińskiemu Forum Energii Svyrydenko poinformowała, że podczas spotkania omawiano pilne potrzeby Ukrainy związane z zapotrzebowaniem na paliwa i powstałym na skutek wojny kryzysem paliwowym. Podkreśliła, że w ciągu ostatnich tygodni Rosjanie niszczyli ukraińską infrastrukturę paliwową. Podała przykład zniszczonej Kremeńczuckiej Rafinerii, która zapewniała Ukrainie 50 proc. oleju napędowego i 100 proc. benzyny.
Dwie kobiety zginęły w wybuchu miny-pułapki w wiosce Cyrkuny w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef wydziału śledczego obwodowej policji Serhij Bołwinow na Facebooku.
Powiedział, że ciała kobiet znaleziono podczas rozminowywania terenu pod mostem.
Zbrodnie Rosji, która obchodzi w poniedziałek Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej, czasami przewyższają zbrodnie nazistowskie – ocenił prezydent Litwy Gitanas Nauseda w rozmowie z nadawcą publicznym LRT.
- Mogę jedynie życzyć i mieć nadzieję, że w tym dniu, który z pewnością powinien być obchodzony przez społeczeństwo rosyjskie jako, owszem, dzień zwycięstwa (…), będzie również chwila refleksji nad tym, co się stało, że dzisiaj (Rosjanie) są dokładnie takimi sami agresorami, a czasami nawet bardziej brutalnymi, niż naziści w czasie II wojny światowej - powiedział Nauseda.
Na stronie polskiego MZS pojawiło się oświadczenie związane z atakiem na ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.
"Wydarzenie, które miało miejsce dzisiaj podczas składania wieńców przez Ambasadora Federacji Rosyjskiej na Cmentarzu Poległych Żołnierzy Sowieckich było godnym ubolewania incydentem, który nie powinien mieć miejsca. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, bez względu na politykę, którą prowadzą ich rządy."
Jak podaje NEXTA, radny miejski Siergiej Samuszew został zatrzymany w Petersburgu, po tym jak pojawił się na Nieśmiertelnym Pułku z portretem więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który zginął w Charkowie w wyniku rosyjskich bombardowań.
Nieśmiertelny Pułk to ogromne wydarzenie obywatelskie, które odbywa się w największych miastach Rosji i na całym świecie 9 maja podczas obchodów Dnia Zwycięstwa.
"Spadochroniarze Mikołajewa wraz z załogą zniszczyli rosyjski samochód pancerny Tygrys. W ten sposób mikołajowscy spadochroniarze pogratulowali rosyjskim okupantom w dniu zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej. Śmierć rosyjskim okupantom" - donosi służba prasowa Oddziałów Szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy.
- Mówimy o wsparciu Ukrainy i Ukraińców w walce, ale musimy także wybiegać do przodu i rozmawiać o tym, jak ta współpraca powinna wyglądać w przyszłości. Mam nadzieję, że już wkrótce po zakończeniu wojny państwo ukraińskie będzie potrzebowało dostaw i wsparcia w odbudowie infrastruktury energetycznej i paliwowej. Te kwestie są również obiektem rozmów, ale także naszych myśli i naszych planów, jakie już robimy, aby móc w odpowiednim czasie rządowi Ukrainy przedstawić ofertę – powiedział na konferencji prasowej wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Dodał, że rozmowy były prowadzone nie tylko na szczeblu politycznym, ale "przede wszystkim miały one charakter ekspercki".
Usprawnienie dostaw do Ukrainy paliw, niezbędnych do funkcjonowania państwa i prowadzenia wojny były tematem polsko-ukraińskich rozmów w Warszawie - poinformował wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin.
Jak mówił Sasin na konferencji prasowej, Polska jest krajem który bez wahania podjął się pomocy dla walczącej Ukrainy, także dostarczając niezbędne produkty i surowce i stała się swego rodzaju hubem zaopatrzeniowym dla Ukrainy. Przypomniał, że paliwa są niezbędne, by Ukraina mogła funkcjonować i prowadzić skuteczną walkę, tymczasem infrastruktura paliwowa, w tym rafinerie i magazyny od pierwszych dni wojny są obiektem rosyjskich ataków.
- Wydarzenie, do którego doszło dzisiaj podczas składania wieńców przy grobach poległych żołnierzy sowieckich przez ambasadora Federacji Rosyjskiej stanowi incydent, który nie powinien mieć miejsca, incydent ze wszech miar godny ubolewania. Dyplomaci cieszą się szczególną ochroną, niezależnie od polityki, jaką prowadzą rządy, które oni reprezentują - powiedział szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.
Podczas poniedziałkowej Parady Zwycięstwa Władimir Putin długo wyjaśniał, dlaczego Rosja prowadzi "operację specjalną" na Ukrainie; stało się tak, ponieważ propagandyści Kremla nie są w stanie przekonująco wytłumaczyć tego społeczeństwu - ocenił na Facebooku rosyjski opozycyjny politolog Igor Grecki.
48 ataków lotniczych na obiekty w obwodach charkowskim i donieckim na wschodzie Ukrainy przypuściło w ciągu ostatniej doby lotnictwo operacyjno-taktyczne Rosji – oświadczył w poniedziałek rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk w przemówieniu zamieszczonym w internecie.
Zgromadzenie przeciwników rosyjskiej agresji na Ukrainę było legalne. Emocje ukraińskich kobiet, biorących udział w manifestacji, których mężowie dzielnie walczą w obronie ojczyzny są zrozumiałe - napisał na Twitterze minister MSWiA Mariusz Kamiński komentując poniedziałkowe wydarzenia przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich.
Siły rosyjskie wspierane przez czołgi i artylerię prowadzą szturm na zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu - przekazał w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk. To ostatni bastion sił ukraińskich w tym położonym na południu kraju mieście.
Wzmacniamy linię obrony - poinformował w poniedziałek gubernator obwodu sumskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, Dmytro Żywycki, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Dodał, że w najbliższym czasie nie spodziewa się wtargnięcia wojsk rosyjskich na terytorium obwodu.
Jak potwierdził Polsat News, po incydencie z udziałem rosyjskiego ambasadora, Siergiej Andriejew wystąpił do polskich władz o ochronę. Ambasador chce złożyć kwiaty na cmentarzu w asyście służb.
Zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji, obserwujemy ją - przekazał rzecznik MSZ Łukasz Jasina, komentując poniedziałkowe wydarzenia przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie. Demonstranci oblali tam czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa.
Przy okrzykach manifestantów antywojennych - "Mordercy", konsul Federacji Rosyjskiej w Gdańsku Siergiej Siemionow, złożył wieniec na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Gdańsku. Na miejscu była też posłanka Lewicy Beata Maciejewska.
Potrzebna jest nowa polityka migracyjna całego państwa, a więc także samorządów – ocenił podczas obywającego się we Wrocławiu Samorządowego Okrągłego Stół ws. uchodźców z Ukrainy prezydent stolicy Dolnego Śląska Jacek Sutryk.
W tradycyjnej Paradzie Zwycięstwa na Placu Czerwonym w Moskwie nie wziął udziału szef sztabu generalnego rosyjskiej armii generał Walerij Gierasimow - poinformował w poniedziałek serwis internetowy telewizji Sky News. Wojskowi tej rangi są zazwyczaj ważnymi uczestnikami uroczystości 9 maja - zauważył brytyjski nadawca.
Rodziny ofiar ludobójstwa w Srebrenicy zaapelowały w poniedziałek podczas marszu w centrum Sarajewa o zakończenie "masakry w Mariupolu". "Musimy zabrać głos, bo widzimy, że zła nie udało się zatrzymać i dziś na Ukrainie dokonuje się ludobójstwo" - podkreślono. W demonstracji wzięli również udział członkowie trzyosobowego Prezydium Bośni i Hercegowiny - Szefik Dżaferović i Żeljko Komszić.
O rozmowie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen oraz wypełnieniu przez Ukrainę drugiej części ankiety dotyczącej przystąpienia kraju do UE poinformował w poniedziałek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
Władze Berlina popełniły błąd, zabraniając eksponowania ukraińskich symboli narodowych w dniach upamiętniających rocznicę kapitulacji III Rzeszy - przekazał minister SZ Ukrainy Dmytro Kułeba. To atak na każdego, kto pod sztandarem Ukrainy broni teraz Europy i Niemiec przed rosyjską agresją - podkreślił.
Władze autonomicznego regionu Gagauzji, na południu Mołdawii, zniosły zakaz używania wstążek św. Jerzego, zakazanych od kwietnia przez mołdawskie przepisy. Ten uznawany za element promowania rosyjskiej inwazji na Ukrainę symbol można zgodnie z nowym prawem autonomii nosić w Gagauzji tylko 9 maja, obchodzonego tam jako Dzień Zwycięstwa nad nazizmem.
Nadzwyczajne walne zgromadzenie Strabag SE odwołało członka rady nadzorczej delegowanego przez Rasperię - poinformował Strabag w poniedziałkowym komunikacie. Rasperia jest kontrolowana przez Olega Deripaskę, na którego na początku kwietnia br. UE nałożyła sankcje.
Wbrew informacjom rosyjskiej propagandy żołnierze poborowi wciąż wysyłani są na wojnę i giną w pierwszej kolejności - poinformował portal unian.ua, powołując się na komunikat Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
"Do śmierci albo kalectwa prowadzi ich słabe wyszkolenie, przestarzały sprzęt i zaopatrzenie. Kolejną przyczyną wysokiej śmiertelności żołnierzy poborowych jest włączanie ich do walki w pierwszym szeregu - czego odmawiają bardziej doświadczeni żołnierze kontraktowi" - dodano.
Europa stoi po stronie Ukrainy, a okrutna, bezsensowna inwazja Rosji na ten kraj przypomina nam, dlaczego obchodzimy Dzień Europy, święto Unii Europejskiej, która jest dziś bardziej zjednoczona i silniejsza niż kiedykolwiek - podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Nagranie z Cmentarza Żołnierzy Wyklętych pojawiło się już w rosyjskich mediach.
Ukraina należy do rodziny europejskiej, ale nie wiadomo, kiedy i w jaki sposób będzie można przyjąć ją do Unii Europejskiej, bo obecnie znajduje się w stanie wojny - powiedziała w poniedziałek szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock, gasząc - jak pisze dpa - oczekiwania kraju zaatakowanego przez Rosję co do szybkiego przystąpienia do UE.
Nasze polskie serca i domy są dla Państwa szeroko otwarte – zwrócił się do uchodźców z Ukrainy prezydent Andrzej Duda w liście napisany do uczestników obywającego się w poniedziałek we Wrocławiu Samorządowego Okrągłego Stołu.
Z powodu wymierzonych w Rosję sankcji pojawiły się trudności z pracą, wzrosły ceny, większość Rosjan nie ma nastroju do świętowania; organizowanie w takich okolicznościach Parady Zwycięstwa to idiotyzm - oceniła matka rosyjskiego żołnierza walczącego na Ukrainie w rozmowie przechwyconej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i opublikowanej w poniedziałek na Facebooku.
Europejskie porty zostały oficjalnie zamknięte dla rosyjskich statków od kiedy 8 kwietnia Unia Europejska ogłosiła swój piąty pakiet sankcji.. Rzeczywistość jest jednak inna. Przede wszystkim znów kwitnie biznes naftowy. Szczególnie Grecja notorycznie łamie ustalenia - pisze dziennik "Welt".
Na przykład pod koniec kwietnia grecki supertankowiec "Nissos Rhenia" zabrał rosyjską ropę Ural w porcie w Rotterdamie i wypłynął do Singapuru - podaje Lloyd's. Coraz więcej tras tankowców ma obecnie za cel także Indie, Chiny i Koreę Południową. Stawki frachtowe dla tankowców wzrosły już o 230 proc. z powodu wojny na Ukrainie.
Kolejna fala mobilizacji na Ukrainie zależeć będzie m.in. od tego, czy Zachód będzie gotowy do zaostrzenia sankcji wobec Rosji, nałożenia na nią embarga energetycznego i stworzenia prawdziwej koalicji antyputinowskiej - powiedział w rozmowie z dwutygodnikiem "Forbes" ukraiński ekspert ds. wojskowości Walentin Badrak.
Według niego na ogłoszenie na Ukrainie kolejnej fali mobilizacji mogłyby również wpłynąć decyzje podejmowane na Kremlu, dotyczące mobilizacji w Rosji.
Prorosyjscy separatyści z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) zorganizowali w Mariupolu "paradę zwycięstwa"; zebrano tam część starszych mieszkańców miasta, cywile są też zachęcani do udziału w tym wydarzeniu dodatkowymi racjami żywnościowymi - przekazał w poniedziałek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Przed Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie demonstranci oblali czerwoną substancją ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa i uniemożliwili rosyjskiej delegacji złożenie tam kwiatów.
- Widzimy naszą przyszłość jako członkowie europejskiej rodziny - podkreślał mer Kijowa Witalij Kliczko zwracając się w poniedziałek do uczestników Samorządowego Okrągłego Stołu, który zebrał się we Wrocławiu.
- Tak samo jak Polska. Jesteście dla nas dobrym przykładem - dodał.
- Widzimy również teraz, kto jest prawdziwym przyjacielem, przyjacielem naszego kraju. Nigdy nie zapomnimy okazanej nam przez was pomocy - zapewnił mer stolicy Ukrainy.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, napisał w poniedziałek na Twitterze, że jedynym powodem inwazji Rosji na Ukrainę są "imperialne ambicje Rosji". Skomentował w ten sposób słowa Władimira Putina, który twierdził, że Rosja podjęła atak "uprzedzający".
"Powtarzamy raz jeszcze. Kraje NATO nie zamierzały napadać na Rosję. Ukraina nie planowała ataku na Krym. Wojskowi rosyjscy giną nie w obronie swojego kraju, a próbując okupować inny kraj. Ta wojna nie miała żadnych powodów racjonalnych, oprócz chorobliwych ambicji imperialnych Rosji" - napisał Podolak na Twitterze.
Poniedziałek będzie decydujący - rosyjskie wojska sforsowały rzekę Doniec i przerzuciły uzbrojenie na drugi brzeg; rozpoczyna się walka o "drogę życia" z Lisiczańska do Bachmutu - przekazał szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Opanowanie tej trasy odcięłoby obwód ługański od reszty Ukrainy - dodał.
Bank Pekao wprowadził do oferty nowy bezpłatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – Konto Pomocne, które jest przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy - poinformował bank.
"Do otworzenia Konta Pomocnego wystarczy jeden z następujących dokumentów: paszport wewnętrzny – grażdański paszport ukraiński, certyfikat potwierdzenia legalnego pobytu na terenie Ukrainy dla obywatela innego kraju, polski dokument tożsamości cudzoziemca lub tymczasowy, polski dokument podróży cudzoziemca, zaświadczenie wydawane przez Konsulat, zaświadczenie o nadaniu numeru PESEL lub aplikacja mObywatel" - napisano w komunikacie.
Francuskie media szczegółowo analizują przemowę Władimira Putina w Moskwie podczas obchodów zakończenia II wojny światowej 9 maja, wskazując, że rosyjski prezydent nie ogłosił oficjalnie wojny z Ukrainą ani z Zachodem, wygłaszając typową mowę propagandową.
Stacje telewizyjne zastanawiają się, dlaczego podczas parady na Placu Czerwonym nie było przelotu samolotów wojskowych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy nazwało paradę z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie "marszem gwałcicieli, szabrowników i morderców".
"Prezydent Macron jedzie do kanclerza Scholza, będą rozmawiać o wojnie" - podaje Euromaidan Press.
Grupa radnych stolicy Belgii, ze względu na zbrodnie na Ukrainie, zaproponowała zmianę nazw ulic z rosyjskich na ukraińskie, informują belgijskie media.
Radny Marc Naether zaproponował zmianę "Rue de Russie" na "Rue d'Ukraine", natomiast jego kolega Coomans de Brachene chce, aby zmieniona została nazwa Avenue de Stalingrad, informuje dziennik "La Capitale".
Radni uważają, że Bruksela musi silniej wypowiadać się przeciwko Rosji i symbolicznie wspierać ukraińskie ofiary wojny.
Reżim Łukaszenki kontynuuje próby destabilizowania Polski - napisał w poniedziałek na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn lamentując wpis straży granicznej o zdarzeniach z ostatniej doby.
Żaryn podał, że w maju straż graniczna odnotowała 380 prób nielegalnego wdarcia się do Polski z terenu Białorusi.
"Cudzoziemcy atakujący granicę są wspierani przez służby białoruskie. W stronę polskich patroli lecą kamienie, petardy i inne niebezpieczne przedmioty" - podkreślił.
Aleksander Subbotin, miliarder i były dyrektor naczelny koncernu Łukoil zmarł w niejasnych okolicznościach podczas sesji u szamana - informują ukraińskie media. To kolejna tajemnicza śmierć wśród rosyjskich oligarchów i biznesmenów od rozpoczęcia wojny w Ukrainie.
Więcej TUTAJ.
Odessa - ważny port Ukrainy nad Morzem Czarnym - oraz obwód odeski zostały w poniedziałek ponownie zaatakowane przez wojska rosyjskie. Na region wystrzelono z terytorium anektowanego Krymu pociski manewrujące Oniks - poinformowała rada miejska.
Rada podkreśliła, że Rosja niszczy obiekty infrastruktury i wywiera nacisk psychologiczny na ludność cywilną. Pociski w kierunku Odessy Rosjanie wystrzelili także w niedzielę po południu; dwie rakiety trafiły w dzielnicę mieszkaniową.
Konferencja ministrów państw najbardziej zaangażowanych w pomoc uchodźcom z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy rozpoczęła się w poniedziałek rano w siedzibie ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji.
Warszawską konferencję otworzył polski minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Z naszej strony wydarzeniu uczestniczy też pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
Do stolicy z inicjatywy szefa resortu przyjechali przedstawiciele rządów m.in. Rumunii, Słowacji, Mołdawii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Austrii oraz Czech - w większości wiceministrowie spraw wewnętrznych, którzy koordynują tematy uchodźców wojennych z Ukrainy w swoich krajach.
Gdy w Moskwie odbywała się parada z okazji Dnia Zwycięstwa, w Kijowie słychać było syreny alarmowe - poinformował w poniedziałek serwis internetowy stacji telewizyjnej Sky News, powołując się na informacje ukraińskiego wojska.
Podczas ostatniej ewakuacji z zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rosyjscy okupanci rozdzielili matkę i jej czteroletnią córeczkę Alisę - przekazał pułk Azow - ukraińska formacja broniąca Mariupola.
"Matka znalazła się w obozie filtracyjnym na terenie tzw. Donieckiej Republiki Ludowej (separatystycznego, kontrolowanego przez Kreml obszaru na wschodzie Ukrainy - red.). Do miejsca docelowego w Zaporożu dojechało tylko dziecko, a miejsce przebywania matki pozostaje na razie nieznane" - przekazano w komunikacie Azowa.
Rosyjski prezydent Władimir Putin i jego generałowie są jak naziści i powinni w ten sam sposób skończyć - powiedział w poniedziałek brytyjski minister obrony Ben Wallace w przemówieniu wygłoszonym z okazji rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie.
- Poprzez inwazję na Ukrainę Putin, jego otoczenie i generałowie odzwierciedlają obecnie faszyzm i tyranię sprzed 77 lat, powtarzając błędy totalitarnych reżimów ubiegłego wieku. Ich los musi być także, z pewnością, ostatecznie taki sam - mówił Wallace w Narodowym Muzeum Armii w Londynie. To pierwszy raz, gdy jakikolwiek brytyjski minister tak otwarcie porównał reżim Putina do nazistowskich Niemiec.
- Ich niesprowokowana i nielegalna inwazja na Ukrainę, ataki na niewinnych obywateli i ich domy oraz powszechne okrucieństwa - w tym umyślne wobec kobiet i dzieci - psują pamięć o przeszłych ofiarach i niegdyś chlubną reputację Rosji na świecie - podkreślił Wallace.
Blokada ukraińskich portów przez Rosję to świadome działanie, mające wywołać kryzys żywnościowy na świecie i uchodźczy w Europie - ocenił w poniedziałek premier Ukrainy Denys Szmyhal.
Ponad 25 tys. straconych żołnierzy, prawie 4 tys. straconych czołgów, zbrodnie wojenne w Buczy, Mariupolu i innych miastach - billboardy z takimi napisami w różnych językach stanęły w poniedziałek rano przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Warszawie - w ramach akcji "Stop Russia Now".
Hakerzy włamali się do zapowiedzi programu telewizyjnego wiodących rosyjskich stacji i poinformowali widzów, że "władza ma krew na rękach" - przekazała w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina.
Telewidzowie na terytorium Federacji Rosyjskiej poinformowali o zhakowaniu zapowiedzi audycji telewizyjnych w sieciach kablowych Rostelekom, MTS oraz NTW-Plus - przekazał Interfax, powołując się na informacje portalu Telegram.
"W wystąpieniu Putina nie padło słowo 'Ukraina'. Po pierwsze, Ukrainy ma więcej nie być. Po drugie, płacących cenę sankcji Rosjan łatwiej skonsolidować hasłami wojny z całym Zachodem i "nazistami", a nie Ukraińcami, którzy jeszcze niedawno mieli być tym samym narodem" - stwierdził na Twitterze Adam Eberhardt, dyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
Wojska rosyjskie wznowiły szturm kombinatu Azowstal w Mariupolu po tym, gdy obwód doniecki opuściła kolumna ONZ z ewakuowanymi cywilami - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
Azowstal jest ostatnim punktem oporu, gdzie walczą jeszcze obrońcy Mariupola. Wojska rosyjskie atakują zakłady od połowy kwietnia, a 3 maja rozpoczęły ofensywę lądową.
Według Sił Zbrojnych Ukrainy Rosjanie przypuścili atak rakietowy na region Odessy. W rejonie miasta portowego spadły cztery pociski - donosi agencja Reutera.
Lokalni mieszkańcy poinformowali, że w Połohach w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały około 20 własnych pojazdów, próbując uniknąć wyjazdu na front; następnie najeźdźcy oskarżyli o to Ukraińców - poinformowały władze obwodu zaporoskiego.
Według regionalnej administracji doszło również do omyłkowego rosyjskiego ataku na własne pozycje.
"Morale okupantów jest bardzo niskie. Wrogowie notorycznie nadużywają alkoholu i dezerterują z pola walki" - oceniły regionalne władze.
"Od początku wojny w Ukrainie zginęło 226 dzieci, a ponad 415 zostało rannych" - informuje Suspilne News, powołując się na Prokuraturę Generalną.
Mogę powiedzieć, że rzeczywiście coraz trudniej negocjuje się szeroki zakres sankcji - przyznał premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Białym Kościele.
Premier Morawiecki podkreślił, że Polska jest "adwokatem jak najdalej posuniętych sankcji" na Rosję.
- Z Władimirem Putinem można wygrać albo gospodarczo, albo militarnie. NATO nie jest częścią tej wojny, która toczy się za naszą granicą, ale NATO i Unia Europejska mają wielką rolę do odegrania. Wsparcie Ukrainy to przede wszystkim sankcje gospodarcze (na Rosję - red.) - wskazał szef rządu.
Więcej TUTAJ.
Parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa w Moskwie.
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 25 650 żołnierzy, z czego 150 w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W ciągu minionej doby siły rosyjskie straciły też 2 helikoptery, 15 czołgów, 23 pojazdy opancerzone, 4 systemy artyleryjskie i jeden przeciwlotniczy oraz 17 dronów - wyliczono w zamieszczonym na Facebooku komunikacie.
- Walczycie o swoją ojczyznę, jej przyszłość - powiedział Władimir Putin podczas wystąpienia na paradzie wojskowej z okazji Dnia Zwycięstwa. Prezydent Rosji zaznaczył przy tym, że każda strata jest "dla niego bolesna".
- Za Rosję, za zwycięstwo - zakończył przemówienie na Placu Czerwonym w Moskwie.
- Jesteśmy dość blisko zawarcia porozumienia w sprawie nałożenia na Rosję szóstego pakietu sankcji; żadne państwo, ani Węgry, ani Austria, ani Niemcy, ani nikt inny najprawdopodobniej tego nie zablokuje - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
W zeszłym tygodniu w ramach szóstego pakietu sankcji Komisja Europejska zaproponowała zakończenie importu ropy naftowej z Rosji w ciągu pół roku, a produktów rafinowanych do końca roku.
Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował niedzielne wystąpienie telewizyjne kanclerza Olafa Scholza z okazji rocznicy zakończenia wojny światowej 8 maja. Zwłaszcza w odniesieniu do realizacji dostaw broni ciężkiej ambasador oczekiwał od przemówienia Scholza więcej konkretów - pisze agencja dpa.
Władimir Putin zabrał głos w czasie Parady Zwycięstwa. Prezydent Rosji obiecał rodzinom zabitych żołnierzy pomoc państwa.
- Interwencja Rosji w Ukrainie była konieczna, ponieważ Zachód przygotowywał się do inwazji na naszą ziemię, w tym na Krym - powiedział Władimir Putin.
Mówiąc o inwazji "Zachodu" prezydent Rosji wskazał na państwa sojusznicze NATO. - Wojownicy w Donbasie oraz nasi żołnierze walczą o kraj swoich matek - zaznaczył.
Ponad 10 instytucji działających w ramach ONZ współpracuje przy tworzeniu planów odbudowy ze zniszczeń drugiego największego miasta Ukrainy Charkowa - podała na swoim portalu rozgłośnia Głos Ameryki (VOA).
Odbudowę zdewastowanego przez rosyjskie wojska miasta ma nadzorować oenzetowska grupa zadaniowa koordynowana w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej. Instytucję tę powołano w 1947 roku do odbudowy Europy po II wojnie światowej.
W Moskwie rozpoczyna się parada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa. Na miejscu jest już prezydent Rosji Władimir Putin.
Mamy magazyny pełne gazu. Gdybyśmy musieli tylko tego gazu używać, to te zapasy wystarczą na półtora miesiąca - zapewnił wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Podkreślił, że ewentualne ograniczenia w użyciu nie dotkną gospodarstw domowych.
Rosyjskie pociski zniszczyły też cmentarz żydowski w Głuchowie w obwodzie sumskim na północy Ukrainy.
Rosyjski ostrzał zrujnował skit (pustelnię) Ławry Świętogórskiej, monastyru prawosławnego w obwodzie donieckim, należącego do Patriarchatu Moskiewskiego - poinformowało ukraińskie rządowe centrum komunikacji strategicznej i bezpieczeństwa informacyjnego.
Ławra Świętogórska to jedna z trzech prawosławnych ławr (dużych męskich monastyrów) znajdujących się na Ukrainie. Podlega Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego. Ławra została również uszkodzona w działaniach bojowych 12 marca, około trzech tygodni po rozpoczęciu inwazji rosyjskiej na Ukrainę. W tym czasie w klasztorze przebywali mnisi i uchodźcy.
Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,26 mln osób - podała w poniedziałek Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,6 tys. osób.
SG przekazała ponadto, że ostatniej doby z Polski na Ukrainę odprawiono 17 tys. osób. Od 24.02 na Ukrainę z Polski wyjechało 1,123 mln osób.
- Nie pozwolimy nikomu anektować naszego zwycięstwa - powiedział Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu z okazji Dnia Zwycięstwa nad nazizmem w II wojnie światowej.
- Walczymy o wolność naszych dzieci i dlatego zwyciężymy - oświadczył Zełenski.
- I wkrótce na Ukrainie będą dwa Dni Zwycięstwa. A ktoś nie będzie miał nawet jednego - powiedział prezydent Ukrainy.
- Jeżeli ktoś dzisiaj próbuje za różnicę 10-20 groszy na danym nośniku energii przehandlować polskie bezpieczeństwo, to ja jestem zdecydowanie w innej grupie. Mówimy o tym, czy Polska w ogóle będzie istniała, bo finansowanie Rosji to finansowanie potencjalnego ataku w przyszłości - powiedział w programie "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller.
Więcej TUTAJ.
Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny rozważyć przejęcie zamrożonych rosyjskich rezerw walutowych, aby pokryć koszty odbudowy Ukrainy po wojnie z Rosją - zadeklarował w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, cytowany przez Financial Times.
- Popieram takie rozwiązanie, ponieważ uważam, że jest to logiczny krok. Mamy te pieniądze (z rosyjskich aktywów walutowych - red.) w kieszeniach, a zatem niech ktoś mi wytłumaczy, dlaczego można było tak zrobić z pieniędzmi afgańskimi, a nie można z rosyjskimi - powiedział Borrell.
Parada z okazji Dnia Zwycięstwa odbędzie się dziś również w rosyjskim Jekaterynburgu. Na nagraniach wykonanych podczas prób widać, że żołnierze mają na mundurach naszywki z literą "Z" - symbolem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Ukraina otrzymała ponad 32 tys. zapytań w sprawie losów rosyjskich żołnierzy na Ukrainie - powiadomiła agencja Ukrinform, powołując się na doradcę szefa MSW Wiktora Andrusiwa. Ok. 12 tys. z nich otrzymało MSW.
W wyniku ostrzału rakietowego Odessy, Rosjanie zniszczyli czterogwiazdkowy hotel położony nad Morzem Czarnym.
Japonia stopniowo przestanie kupować ropę z Rosji, ale nie wycofa się z przedsięwzięć energetycznych na rosyjskim Dalekim Wschodzie - zapowiedział w poniedziałek japoński premier Fumio Kishida.
Decyzję rządu Kishida ogłosił po wirtualnym spotkaniu liderów grupy G7. - To bardzo trudna decyzja, lecz jedność G7 jest teraz najważniejsza - powiedział japoński premier. Kraje grupy, poza Japonią zrzeszającej Francję, Kanadę, Niemcy, Wielką Brytanię, Włochy, USA oraz dodatkowo Unię Europejską, w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę wprowadziły przeciwko Rosji dotkliwe sankcje.
W miejscowości Szypyliwka w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały piwnicę, gdzie ukrywało się 11 cywilów. Ich los jest nieznany - poinformował szef regionalnych ługańskich władz Serhij Hajdaj.
Rosjanie rozpoczęli obchody Dnia Zwycięstwa. Uroczystości trwają już m.in. we Władywostoku.
Wbrew początkowym twierdzeniom Rosji o precyzyjnych uderzeniach, jej zapasy precyzyjnej broni zostały szybko uszczuplone i inwazja na Ukrainę ujawniła niezdolność Rosji do prowadzenia tego typu uderzeń - przekazało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.
"Na początku inwazji na Ukrainę Rosja publicznie lansowała swoją zdolność do przeprowadzania chirurgicznych uderzeń i ograniczania szkód ubocznych. Twierdziła, że ukraińskie miasta będą dzięki temu bezpieczne od bombardowań. Ponieważ jednak konflikt wykroczył poza rosyjskie założenia sprzed wojny, rosyjskie zapasy amunicji precyzyjnego rażenia zostały prawdopodobnie mocno uszczuplone. Zmusiło to do użycia łatwo dostępnej, ale starzejącej się amunicji, która jest mniej niezawodna, mniej celna i łatwiejsza do przechwycenia. Rosja prawdopodobnie będzie miała trudności z zastąpieniem broni precyzyjnej, którą już zużyła" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosyjskie zgrupowanie wojskowe na Morzu Czarnym obejmuje co najmniej sześć okrętów i dwie łodzie podwodne. Jednostki te, wyposażone w ponad 50 pocisków manewrujących, są gotowe do przeprowadzania ostrzałów rakietowych - zaalarmowało w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku ukraińskie Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych "Południe".
W komunikacie przekazano też zaktualizowane informacje na temat niedzielnych ataków wroga w obwodzie odeskim.
Po Putinie nadejdą nowi "Putinowie", uważa pisarz Michaił Szyszkin, który udzielił wywiadu belgijskiemu dziennikowi "De Standard". Żyjący na emigracji w Szwajcarii jeden z najwybitniejszych rosyjskich pisarzy twierdzi, że naiwnością jest myślenie, że bez Putina Rosja będzie bardziej demokratyczna lub umiarkowana.
- Wojna na Ukrainie całkowicie mnie załamała. Bycie Rosjaninem boli, strasznie mi wstyd - powiedział zdobywca trzech najważniejszych rosyjskich nagród literackich.
Rosyjski reżim w swojej retoryce, agresji i zbrodniach wojennych nie różni się od nazistowskiego - stwierdziła w Waszyngtonie ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa, składając wieniec pod Pomnikiem Drugiej Wojny Światowej.
- Dziś Ukraina broni siebie i demokracji na całym świecie przed rosyjskim reżimem, który nie różni się od nazistów ani w swojej retoryce i agresji, ani w metodach dokonywania zbrodni wojennych - powiedziała zebranym przed pomnikiem.
Jesteśmy gotowi na każdy ruch Putina - zapewnia ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy”.
- Relacje polsko-amerykańskie nigdy nie były bliższe, nigdy nie były mocniejsze i nigdy nie były ze sobą bardziej splecione niż obecnie. I to nie tylko z powodu wojny na Ukrainie - stwierdził ambasador.
Wyraził podziw dla postawy Polaków wobec kryzysu uchodźczego. - Wszyscy podziwiamy Polaków, którzy pojechali na granicę, aby zabrać ukraińskich uchodźców do swoich domów i mieszkań. Mówię wszystkim dookoła, że mam szczerą nadzieję, iż w tym roku, gdy magazyn 'Time' będzie wybierał Człowieka Roku, to połowę okładki zajmą ukraińscy żołnierze z ich przywódcą prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a drugą połowę zdjęcie młodej Polki lub młodego Polaka, jadących późnym wieczorem na granicę, aby odebrać ukraińską rodzinę i zapewnić jej lokum w Polsce. Za tę ogromną hojność i za danie światu przykładu człowieczeństwa dziękujemy Polakom my wszyscy w Ameryce - powiedział.
Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły najnowszą wersję rosyjskiego czołgu bojowego T-90.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w poniedziałek, że w obwodzie zaporoskim na południu kraju Rosjanie odbierają mieszkańcom dokumenty osobiste, a warunkiem zwrotu jest udział w obchodach Dnia Zwycięstwa, obchodzonego w Rosji 9 maja.
W komunikacie, opublikowanym na Facebooku, sztab ostrzegł, że "utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo ataków rakietowych na całym terytorium Ukrainy".
W północno-wschodniej części kraju Rosjanie nie prowadzą aktywnych działań ofensywnych, lecz zajmują się utrzymaniem pozycji, przegrupowaniem oddziałów, uzupełnianiem zapasów amunicji i paliwa.
Rosyjski czołg wjechał na miny przeciwpancerne. Nagranie trafiło do sieci
8 maja w rosyjskich ostrzałach w obwodzie donieckim zginęło czterech cywilów, a ośmiu zostało rannych - przekazała agencja Euromaidan.
Od 11 do 14 milionów euro wydadzą w tym roku Włochy na utrzymanie przejętych willi i jachtów rosyjskich oligarchów, ale potem państwo będzie mogło je sprzedać - podają włoskie media. Takie rozwiązanie przewiduje dekret przygotowany przez rząd.
Na mocy przepisów po wygaśnięciu sankcji rachunek za wydatki poniesione na utrzymanie nieruchomości i innych dóbr włoskie państwo przedstawi stronie rosyjskiej. Kwotę tę będzie można też odzyskać sprzedając ten majątek lub wynajmując go.
Jak zaznaczył dziennik "La Repubblica", jachty będą mogły także trafić do floty Ministerstwa Transportu albo Gwardii Finansowej.
Tak wygląda poparcie Finów dla członkostwa w NATO.
Ukraińcy stracili miasto na wschodzie kraju. "Popasna nie jest już w naszych rękach. Nasze oddziały się wycofały. Z miasta praktycznie nic nie zostało" - przekazał doradca prezydenta Ołeksij Arestowicz.
Wartość kolejnej części pomocy wojskowej Kanady dla Ukrainy wyniesie 50 mln dolarów kanadyjskich – napisano w komunikacie biura prasowego premiera Kanady.
Według komunikatu na warte 50 mln CAD dostawy składać się będzie 18 kamer do dronów oraz niezbędne serwisowanie i naprawy, a także warte 15 mln CAD zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości. Ponadto Kanada przekaże broń lekką i amunicję o wartości do 1 mln CAD i dodatkową amunicję do haubic M777 howitzer.
Kanada przekaże również 2 mln CAD na HALO Trust, brytyjsko-amerykańską organizację wyspecjalizowaną w rozminowywaniu terenów po konfliktach zbrojnych.
19 osób i pięć rosyjskich firm i instytucji zostało w niedzielę dopisanych do kanadyjskiej listy sankcji. Wśród objętych restrykcjami jest m.in. Rosgwardia, jedna ze służb bezpieczeństwa wewnętrznego Rosji.
Na zaktualizowanej liście objętych sankcjami znaleźli się rosyjscy i czeczeńscy wojskowi, ale także pracownicy rosyjskich mediów. Na liście są też m.in. mająca stopień generała, choć bez doświadczenia wojskowego Maria Kitajewa, 36-letnia była współpracownica ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu oraz Rossijana Markowskaja, rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa obrony. Sankcjami objęto też już niektórych podejrzewanych o udział w masakrze w Buczy, m.in. Azatbeka Omurbekowa, nazywanego "rzeźnikiem z Buczy", a także kadyrowca Alibek Delimchanow.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres jest "przerażony" zbombardowaniem szkoły na wschodzie Ukrainy, w wyniku którego według władz w Kijowie zginęło 60 osób - powiedział w niedzielę jego rzecznik, Stephane Dujarric.
Sekretarz generalny ONZ, jak przekazał Dujarric, jest zdania, że atak ten "był kolejnym przypomnieniem, iż w tej wojnie, podobnie jak w wielu konfliktach, to cywile płacą najwyższą cenę".
Rosja zapomniała o wszystkim, co było ważne dla zwycięzców II wojny światowej – powiedział w niedzielę wieczorem, w nagraniu wideo, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przededniu obchodów rocznicowych w Rosji z okazji zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.
Nawiązując do rosyjskich "ciężkich bombardowań" w kilku rejonach Ukrainy, w tym ataku szkołę na wschodzie kraju, gdzie zginęło 60 osób, Zełenski powiedział: "Jakby dzisiaj nie był 8 maja, jakby jutro nie był 9 maja" (...) kiedy kluczowym słowem powinien być pokój dla wszystkich normalnych ludzi".
- Ukraina i wolny świat to zapamiętają - dodał Zełenski. Jego zdaniem Ukraina "pokazała, że jest częścią wolnego świata i zjednoczonej Europy".
Brytyjski rząd ogłosił w niedzielę wieczorem, że w ramach trzeciego pakietu sankcji handlowych podniesie cła na szereg produktów importowanych z Rosji i Białorusi, w tym platynę i pallad, do 35 proc., oraz zakaże eksportu do Rosji następnych grup produktów.
W poniedziałek, 9 maja, przy Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w stolicy, w ramach akcji #StopRussiaNow, pojawią się billboardy obrazujące wojnę na Ukrainie - poinformowało w niedzielę Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
MSZ przekazał, że billboardy są analogiczne do tych z kampanii za granicą; będzie je można zobaczyć w poniedziałek od godz. 9 do popołudnia.
W Berlinie, podczas 77. rocznicy kapitulacji nazistowskich Niemiec, miały miejsce "chwile wstydu" – pisze w niedzielę dziennik "Bild" na swym portalu. Najwięcej policyjnych interwencji miało miejsce pod pomnikiem żołnierzy radzieckich w dzielnicy Tiergarten, gdzie policja błyskawicznie interweniowała wobec osób z ukraińskimi flagami.
Berlińska policja, "zaniepokojona możliwymi starciami" między grupami rosyjskimi i ukraińskimi podczas obchodów zwycięstwa aliantów nad Niemcami w II wojnie światowej, wprowadziła zakaz eksponowania 8 i 9 maja flag i symboli nie tylko Rosji, ale też Ukrainy w 15 miejscach pamięci i pomnikach, związanych z wojną.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę wieczorem, że około 60 osób, które ukryły się w szkole we wsi Biłohoriwka na wschodzie kraju, zginęło w sobotę w wyniku rosyjskiego bombardowania.