Tusk: to dla mnie zobowiązanie, by pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani każdego dnia
To jest dla mnie wielkie zobowiązanie, żeby pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani każdego dnia, każdej godziny - mówił w niedzielę przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk w Gdańsku. - Musimy twardo walczyć o swoją europejskość; mam nadzieję, że ci politycy w Polsce, którzy podważają naszą obecność w UE i sens istnienia Unii, zapłacą za to polityczną cenę - dodał.
Szef Platformy Obywatelskiej uczestniczył w niedzielę w uroczystym podniesieniu flagi europejskiej na Górze Gradowej z okazji 18. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. Podczas wystąpienia wskazywał, że było to jedno z najważniejszych i najbardziej optymistycznych wydarzeń w historii naszego kraju.
Nawiązując do sytuacji w Ukrainie zaznaczył jednak, że nikt nie przypuszczał, że kolejną rocznicę wejścia do UE przyjdzie nam obchodzić w "nastrojach raczej dramatycznych".
- Każdy, kto poznał Ukrainę dobrze wie, że dla nich ten dzień też jest ważny, bo oni marzyli i marzą o tym, żeby mogli też kiedyś obchodzić pierwszą, piątą, dziesiątą rocznicę wejścia do Unii Europejskiej - stwierdził szef PO.
ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: zaczynają się międzynarodowe ćwiczenia z udziałem polskich żołnierzy
W ocenie Tuska nie jest to "takie ot sobie celebrowanie i okazja, żeby wypowiedzieć parę banałów na temat Europy i wartości europejskich". - Bo niedaleko stąd ludzie giną dokładnie o to, o co staraliśmy się jako Europejczycy, Polacy przez wiele lat, ale nie musieliśmy płacić za to tej najwyższej ceny - powiedział.
Lider PO dodał, że dla Ukraińców takie słowa jak "Unia Europejska", "wolność" czy "suwerenność" to nie są banały ani abstrakty. - Tam każdego dnia giną setki ludzi - cywilów, żołnierzy, kobiet, dzieci, w imię wolności, suwerenności. I nieprzypadkowo pierwszym politycznym głosem Ukrainy, kiedy tylko zaczęła się wojna, kiedy Rosja napadła na Ukrainę, było wezwanie Europy, aby przyjęła Ukrainę do swojej rodziny - podkreślił.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Ukraiński wywiad: Rosja szykuje prowokacje w Naddniestrzu w majowe święta
- To jeden z podstawowych celów tej wielkiej, trwającej rewolucji ukraińskiej, a dzisiaj walki o niepodległość - to jest uczestnictwo w UE - dodał.
Tusk wyraził przekonanie, że być może Ukraińcy dzisiaj lepiej nauczyliby świat, niż my po doświadczeniach ostatnich 18 lat, jak wiele znaczy podstawowy zestaw wartości, na których UE jest zbudowana. W tym kontekście wskazał na wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, czy życie wolne od korupcji i przemocy.
- To wszystko, na czym Europa jest zbudowana, za to wszystko Ukraińcy oddają swoje życie - powiedział Tusk.
Szef PO zwrócił uwagę, że nie są to puste hasła i że warto się o nie bić każdego dnia, bo "nikt nam nie dał tego raz na zawsze". - Nie tylko powinniśmy pomagać Ukrainie, ale też powinniśmy pomagać każdego dnia sobie. Powinniśmy twardo, tak jak Ukraińcy dzisiaj biją się o swoją niepodległość i o swoją europejską przyszłość, my też musimy twardo, uczciwie bez żadnego wahania walczyć o swoją europejskość - mówił Tusk.
"To dla mnie wielkie zobowiązanie, żeby pilnować naszej europejskiej przystani"
- Mam nadzieję, że ci politycy w Polsce, którzy od pewnego czasu podważają naszą obecność w UE, sens istnienia UE, że oni zapłacą za to polityczną cenę. Mogę obiecać, że będę tych spraw pilnował - stwierdził Tusk.
- To jest (...) dla mnie wielkie zobowiązanie, żeby pilnować naszej europejskiej bezpiecznej przystani każdego dnia, każdej godziny. I żebyśmy nie musieli, tak jak nasi bracia na Ukrainie, płacić wyższej stawki, wyższej ceny za to, co dla nas jest tak ważne - mówił w Gdańsku Tusk. Przypomniał, że "miał szanse prowadzić prace UE przez pięć lat".
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nancy Pelosi w Kijowie. Odwiedzi też Polskę
Przewodniczący PO podziękował m.in. Gdańskowi oraz gdańszczankom i gdańszczanom, że zaczęli "wielką przygodę z wolnością i z Europą". - Niskie ukłony i serdeczne słowa podziękowania - dodał.
Tusk podkreślił, że UE jest zbudowana na takich podstawowych wartościach, "jak wolność słowa, poszanowanie słabszego, prawo do samostanowienia, prawa obywatelskie, życie wolne od korupcji i od przemocy, szacunek dla sąsiadów".
18 lat ponadnarodowej współpracy
Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. na mocy Traktatu Akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 r. w Atenach. Jako państwo członkowskie ma możliwość wpływania na kształt decyzji podejmowanych na forum UE.
ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii"
Unia Europejska jest unią gospodarczą i polityczną między 27 krajami europejskimi. Wspólnota jest też największym blokiem handlowym na świecie. Jest największym na świecie eksporterem towarów i usług oraz głównym rynkiem importowym dla ponad 100 krajów. Podstawą jednolitego rynku są tzw. cztery swobody – swoboda przepływu osób, towarów, usług i kapitału, które zapisano w Traktacie o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Czytaj więcej