Wojna. Kanclerz Niemiec w maju przedstawi informację o pomocy militarnej dla Ukrainy

Świat
Wojna. Kanclerz Niemiec w maju przedstawi informację o pomocy militarnej dla Ukrainy
PAP/EPA/Christian Marquardt / POOL
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz

Kanclerz Olaf Scholz (SPD) chce przekazać członkom Komisji Obrony Bundestagu informację o niemieckiej pomocy dla ukraińskiego wojska, jednak stanie się to dopiero w maju – informuje agencja dpa.

- Ze względu na harmonogram, kanclerz nie mógł przyjąć zaproszenia na najbliższą środę, pod uwagę brany jest termin 11 maja – powiedział w poniedziałek w Berlinie rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosyjskie MSZ uznało 40 niemieckich dyplomatów za osoby niepożądane

 

- Pytanie, jaki wkład Niemcy, a szczególnie Bundeswehra, mogą faktycznie wnieść w kwestii dostaw broni, jest teraz dla Ukraińców sprawą życia lub śmierci – podkreśliła w swoimi zaproszeniu dla kanclerza Scholza, wystosowanym do niego w ubiegłym tygodniu, szefowa parlamentarnej komisji obrony Marie-Agnes Strack-Zimmermann (FDP).

 

Jak podkreśla dpa, od czasu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, komisja obrony zajmuje się bieżącą sytuacją w tym kraju na każdym ze swoich posiedzeń, a także omawia stan przekazanych Ukrainie materiałów. 

Chadecja chce, aby Bundestag wezwał rząd do dostarczenia ciężkiej broni Ukrainie

Szef CDU Friedrich Merz chce, aby Bundestag wezwał rząd do dostarczenia ciężkiej broni Ukrainie. Przewodniczący frakcji CDU/CSU ogłosił zamiar poddania dostawy broni ciężkiej pod głosowanie w parlamencie, licząc, że CDU/CSU, FDP i Zieloni mieliby większość. Media spekulują o możliwym rozpadzie rządu.

 

Grupa parlamentarna CDU/CSU, największa frakcja opozycyjna, przygotowała wniosek w sprawie dostaw broni na Ukrainę, który w niedzielę przesłała do rządowych grup parlamentarnych jako podstawę do konsultacji - poinformował dziennik "Sueddeutsche Zeitung".

 

Merz powiedział gazecie: "Proponujemy koalicji wspólny projekt rezolucji, aby wyjaśnić, jaką broń Niemcy są gotowe dostarczyć". Niemcy powinny "najlepiej robić to, co Amerykanie i inni Europejczycy również uważają za konieczne i słuszne - wtedy Niemcy nie będą na czele, ale też nie pozostaną w tyle za swoimi sojusznikami".

 

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Dwie rosyjskie rakiety nad ukraińską elektrownią atomową. "Krytyczna bliskość"

 

"SZ" poznała projekt propozycji grupy parlamentarnej CDU/CSU. Stwierdza się w nim, że Niemcy muszą "teraz dołączyć do swoich sojuszników w UE oraz NATO i wnieść zdecydowany wkład we wzmocnienie ukraińskich sił samoobrony - także i przede wszystkim z użyciem broni ciężkiej".

 

SPD, Zieloni i FDP "nie zgadzają się w kwestii dostaw broni. Opozycja, która nie wskazywałaby na takie różnice w rządzie, nie byłaby opozycją".

 

Chadecja oczekuje, że wniosek zostanie omówiony w parlamencie w czwartek - informuje agencja dpa.

 

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie