Wybory prezydenta we Francji. Druga tura głosowania. Kiedy poznamy wynik?
We Francji odbywa się w niedzielę II tura wyborów prezydenckich. Frekwencja o godz. 17 wyniosła 63,23 proc. i była niższa niż o tej porze w wyborach szefa państwa w 2017 roku o około 2 pkt proc.- poinformowało francuskie MSW. Przed pięcioma laty frekwencja w II turze o godz. 17 wyniosła 65,3 proc., a w roku 2012 – 71,96 proc.
W niedzielnych wyborach oddała już swój głos Le Pen oraz kilkoro z kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta w I turze m.in.: mer Paryża Anne Hidalgo, szef skrajnie lewicowej Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon. Zagłosował również premier Jean Castex. Macron ma zagłosować w rodzinnym Touquet w departamencie Pas-de-Calais.
W biurach do głosowania nie ma tłumów ani kolejek. Nie obowiązują restrykcje sanitarne; wyborcy nie muszą już nosić maseczek ani posiadać dokumentów potwierdzających szczepienia przeciwko koronawirusowi.
Około 70 tys. lokali do głosowania jest otwartych do 19. W dużych miastach, jak m.in. w Paryżu, Marsylii czy Lyonie czas głosowania przedłużono do godz. 20. Mieszkańcy terytoriów zamorskich Francji głosują już od soboty.
Czytaj Interię: Wybory we Francji. Marine Le Pen kontra Emmanuel Macron. Sondaże. Kto wygra?
Od piątku od północy do godz. 20 w niedzielę obowiązuje we Francji cisza wyborcza. Wstępne, sondażowe wyniki wyborów prezydenckich we Francji powinniśmy poznać w niedzielę około godziny 20.
Dwie kadencje prezydenta Francji
We Francji prezydent jest wybierany w powszechnych wyborach bezpośrednich na 5-letnią kadencję z możliwością jednokrotnego jej odnowienia. Wygrany musi zebrać bezwzględną większość głosów oddanych w jednej lub dwóch turach, niezależnie od frekwencji.
ZOBACZ: Francja. Sondaż: Macron 53 proc., Le Pen 47 proc. przed II turą wyborów prezydenckich
Komentatorzy w II turze wyborów obawiają się niskiej frekwencji, podobnie jak w pierwszej, z uwagi na trwające we Francji ferie wiosenne w szkołach. Według prognoz około 1/4 wyborców nie uda się do urn.
W 2017 r. w II turze Macron wygrał z Le Pen stosunkiem 66,1 proc. do 33,9 proc. W pierwszej turze ówczesnego głosowania obecny szef państwa uzyskał wówczas 24,01 proc., a Le Pen - 21,3 proc. głosów.
Prowadzenie Macrona w pierwszej turze
Pierwsza tura wyborów odbyła się 10 kwietnia. Wygrał ją Macron z wynikiem 27,85 proc. przed Le Pen, która uzyskała 23,15 proc. głosów.
Frekwencja w I turze wyniosła 73,69 proc. i była najniższa od wyborów prezydenckich w 2002 r., kiedy do urn wyborczych przyszło 71,6 proc. uprawnionych do głosowania Francuzów.
ZOBACZ: Wybory prezydenckie we Francji. Zachodni premierzy apelują o wybór demokratycznego kandydata
W I turze startowali również: trockistka Nathalie Arthaud (Lutte Ouvriere), komunista Fabien Roussel (Francuska Partia Komunistyczna), samorządowiec Jean Lassalle (Resistons!), prawicowy publicysta Eric Zemmour (Rekonkwista), lider skrajnej lewicy Jean- Luc Melenchon (Francja Nieujarzmiona), mer Paryża Anne Hidalgo (Partia Socjalistyczna), lider koalicji Zielonych Yannick Jadot (Europa- Ekologia-Zieloni), republikanka Valerie Pecresse (Republikanie), antykapitalista Philippe Poutou (Nowa Partia Antykapitalistyczna) oraz suwerenista Nicolas Dupont-Aignan (Debout France).
Czytaj więcej