Wojna w Ukrainie. Skupisko grobów pod Mariupolem. W ostatnim czasie pojawiło się 200 nowych

Świat
Wojna w Ukrainie. Skupisko grobów pod Mariupolem. W ostatnim czasie pojawiło się 200 nowych
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES HANDOUT
Na zdjęciach satelitarnych widać duże skupisko grobów niedaleko Mariupola

Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podaje Reuters w czwartek.

Według agencji na zdjęciach "widać skupisko grobów, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 nowych ".

 

ZOBACZ: Tomasz Grabarczyk usunięty z partii KORWiN. "Główny powód? Nazwanie Putina zbrodniarzem"

 

Powołując się na Maxar Technologies, Reuters podaje, że z porównania zdjęć z okresu od połowy marca do połowy kwietnia wynika, że nowe groby zaczęły się pojawiać pomiędzy 23 i 26 marca. Teren, o którym mowa, przylega do cmentarza w miejscowości Manhusz, ok. 20 km na zachód od Mariupola.

Amerykański ośrodek ISW: małe postępy rosyjskiej ofensywy na Donbas

Wojska rosyjskie dokonały małych postępów w swojej ofensywie na ukraińskim Donbasie, zajęły kilka mniejszych miejscowości w okolicach Siewierodoniecka i koncentrują się na próbie zdobycia Rubiżnego i Popasnej - informuje w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

 

W Donbasie Rosjanie kontynuują prowadzone na dużą skalę ataki artyleryjskie i naloty bombowe, ale rozwijają również swoje zaplecze logistyczne i systemy dowodzenia potrzebne do przeprowadzania większej ofensywy - napisano w najnowszym raporcie ISW. Odnotowano, że jak na razie, podczas trwającego od kilku dni nowego natarcia, siły rosyjskie nie osiągnęły żadnego większego zwycięstwa, ani nie wykazały nowych zdolności, które pozwoliłyby im prowadzić z sukcesem atak na kilku kierunkach równocześnie.

 

Według informacji strony ukraińskiej w Donbasie wraz z siłami rosyjskimi walczą nieliczni najemnicy z Syrii czy Libii, ale są to raczej pojedynczy bojownicy pracujący dla grupy Wagnera, nie zorganizowane oddziały - zauważa amerykański think tank

 

Wojska rosyjskie kontynuują ataki na zakłady Azowstal w Mariupolu, w których chronią się ukraińscy obrońcy miasta. W środę siły rosyjskie nie poczyniły jednak znacznych postępów - zauważa ISW. Dodaje, że - według źródeł rosyjskich - Rosjanie chcą całkowicie opanować Mariupol do 9 maja - obchodzony jako Dzień Zwycięstwa - by urządzić paradę w mieście. "Siły rosyjskie mogą więc podejmować pospieszne i słabo zorganizowane ataki, by zdobyć zakłady Azowstal przed tą datą" - konkluduje raport.

 

Instytut Studiów nad Wojną to amerykański niezależny think tank, utworzony w 2007 roku w Waszyngtonie. Zajmuje się analizami z zakresu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym kwestiami militarnymi.

msl / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie