Wojna w Ukrainie. 50. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]

Świat
Wojna w Ukrainie. 50. dzień rosyjskiej inwazji [RELACJA]
Facebook/ Головне управління розвідки Міністерства оборони України
Stare, przegniłe kamizelki kuloodporne - takie wyposażenie mają dostawać niektórzy rosyjscy żołnierze

Rosjanie zmobilizowani w celu uzupełnienia pododdziałów najbardziej nadwątlonych podczas ataku na Ukrainę otrzymują nienadające się do użytkowania, stare wyposażenie. Są to np. kamizelki kuloodporne, których materiał jest przegniły. 16-letnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy. Następnie zabito ją strzałem w głowę. Relacja na żywo.

ap/ac / PAP / polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę 

Szef CIA: Nie możemy lekceważyć ryzyka użycia broni jądrowej przez Rosję

Biorąc pod uwagę potencjalną desperację prezydenta Putina i rosyjskiego kierownictwa, biorąc pod uwagę dotychczasowe niepowodzenia militarne, nikt z nas nie może lekceważyć zagrożenia potencjalnym posunięciem się do użycia taktycznej broni jądrowej - oświadczył dyrektor CIA Bill Burns.

Zaznaczył jednak, że poza retoryką Kremla, nic jak dotąd nie wskazuje na przygotowywanie się Rosji do takiego uderzenia.

W czwartek na Ukrainie ewakuowano 2557 osób, w tym 289 osób wyjechało samodzielnie samochodami z Mariupola – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Z obwodu ługańskiego, gdzie toczą się walki, wyjechało 225 osób.

Prokurator MTK: dostajemy informacje o nowych zbrodniach

Sytuacja na Ukrainie się nie poprawia i Międzynarodowy Trybunał Karny otrzymuje informacje o kolejnych zbrodniach – oświadczył w czwartek prokurator MTK Karim Khan na wspólnej konferencji prasowej z prokurator generalną Ukrainy Iryną Wenediktową.

„Widzimy, że sytuacja się nie poprawia. Otrzymujemy informacje o popełnianiu nowych zbrodni. Nasze zadanie polega na sprawdzeniu wiarygodności tych zgłoszeń i ocenie z profesjonalnego punktu widzenia, czy odpowiadają one standardom dopuszczalności (do rozpatrywania przez MTK)” – powiedział.

2 marca MTK na wniosek 39 państw, w tym Polski, wszczął śledztwo w sprawie "zbrodni wojennych, zbrodni przeciwko ludzkości lub ludobójstwa", które miały być popełnione na Ukrainie.

Khan powiedział, że obecnie wnioski złożyły już 42 państwa. „Naszym zadaniem jest przyjmowanie i przechowywanie wszelkich możliwych dowodów, jakie można zebrać. Nie będę spekulować, co będzie dalej. Dowody mówią same za siebie” – powiedział dodając, że te zbrodnie są realne i to nie fejk.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w czwartek na Twitterze, że rozmawiał telefonicznie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem. Tematem rozmowy była pomoc wojskowa dla Kijowa i kolejne sankcje wobec Rosji.

"Podczas naszej ostatniej rozmowy dyskutowaliśmy o kolejnym pakiecie pomocy wojskowej dla Ukrainy i skoordynowaliśmy stanowiska w sprawie dalszych sankcji, które zostaną nałożone na Rosję. Jestem wdzięczny Stanom Zjednoczonym za ich niezachwiane poparcie" - napisał Kułeba

Demilitaryzacja Wysp Alandzkich – strategicznego autonomicznego obszaru na Morzu Bałtyckim w połowie przeprawy morskiej między Szwecją a Finlandią – powinna zostać zniesiona, a utrzymywany w stolicy archipelagu konsulat Rosji należy zamknąć – oceniają eksperci ds. wojskowości i politolodzy, podkreślając, że czynniki te mogą zagrozić bezpieczeństwu Finlandii.

Ten, kto włada wyspami, panuje na morzu i jest w stanie zarządzać morskimi szlakami transportowymi w regionie – wskazał politolog Jukka Tarkka, autor wielu opracowań na temat Alandów.

Archipelag ma strategiczne znaczenie dla szlaków morskich między Zatoką Fińską a Szwecją, a także szlaków prowadzących od południa przez szwedzką Gotlandię na północ Bałtyku.

Magazyn Forbes obliczył przybliżony koszt sprzętu, który Rosja utraciła podczas wojny w Ukrainie. 

Sekretarz rady bezpieczeństwa: Rosja chciała zabić Zełenskiego

Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć w Ukrainie marionetkowe państwo – oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC.

„Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju. Dla nich to była sprawa numer jeden i podjęli kilka prób. Mogę nawet powiedzieć, że 22 lutego około godz. 19.20 dostaliśmy informację, że może to nastąpić w najbliższym czasie” – powiedział Daniłow.

Władze Rosji próbują werbować obywateli Mołdawii w Naddniestrzu do wyjazdu na wojnę z Ukrainą - poinformował rząd w Kiszyniowie. W tym separatystycznym regionie mołdawskim stacjonują wojska rosyjskie.

Rada Najwyższa Ukrainy uznała działania armii rosyjskiej za ludobójstwo narodu ukraińskiego - poinformowała w agencja Interfax-Ukraina.

Troje parlamentarzystów z koalicji rządowej Niemiec, którzy we wtorek spotkali się z ukraińskimi deputowanymi we Lwowie, opowiedziało się za dalszymi dostawami broni dla Ukrainy, jak najszybszym wstrzymaniem importu rosyjskiej ropy i za "jasną perspektywą w UE dla Ukrainy".

Europejskie kraje, które nadal kupują rosyjską ropę "zarabiają pieniądze na krwi innych ludzi" - powiedział w rozmowie ze stacją BBC prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wskazał w szczególności na Niemcy i Węgry.

Zarzucił obu tym krajom, że blokują wysiłki zmierzające do nałożenia embarga na import energii, na czym Rosja może zarobić w tym roku nawet 326 mld dolarów.

Siły rosyjskie przeprowadziły w czwartek atak rakietowy w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, prawdopodobnie przy użyciu systemu Toczka-U - poinformowało biuro prasowe Dowództwa Operacyjnego Północ na Facebooku.

Na uszkodzonym rosyjskim krążowniku rakietowym Moskwa, który według Ukrainy został trafiony przez ukraińskie rakiety, mogą znajdować się głowice nuklearne - poinformował portal wojskowy Defence Express, powołując się na konstruktorów i oficerów marynarki.

Siły rosyjskie uderzyły w zakłady metalurgiczno-maszynowe w Kramatorsku, które pracowały podczas wojny - poinformował mer tego miasta w obwodzie donieckim na Ukrainie Ołeksandr Honczarenko.

 

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał w Kijowie karetkę od Franciszka, dar dla szpitala kardiologicznego. Wysłannik papieża na Ukrainę zapowiedział, że weźmie udział w Drodze Krzyżowej w miejscu cierpienia i śmierci ludności.

Okręt flagowy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa, wciąż zmaga się z pożarem i zmierza w kierunku Sewastopola - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, okręt był w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun, ale nie może potwierdzić, że były one przyczyną jego uszkodzenia.

Ponad 20 tysięcy numerów PESEL wydano już uchodźcom w Poznaniu - poinformował prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Władze miasta szacują, że w stolicy Wielkopolski przebywa obecnie ok. 40-50 tysięcy obywateli Ukrainy.

Kongres Polonii Amerykańskiej zebrał ponad 230 tys. dolarów, solidaryzując się z obywatelami Ukrainy i uchodźcami z tego kraju w Polsce. Fundusze przeznaczył na potrzeby medyczne w ramach akcji "Polonia dla Ukrainy". Zapowiedział kontynuowanie charytatywnej akcji.

Po raz pierwszy od 10 dni rosyjskie wojsko ostrzelało ze swojego terytorium miejscowości graniczne w obwodzie sumskim na Ukrainie - poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki.

Ułatwień w procesie edukacji dzieci i młodzieży z Ukrainy dotyczy rozporządzenie resortu edukacji i nauki. Zakłada m.in. przedłużenie możliwości funkcjonowania oddziału klas I-III szkół podstawowych ze zwiększoną liczbą uczniów w ciągu całego etapu edukacyjnego.

Sytuacja militarna Ukrainy pozostaje bardzo trudna, ale Kijów utrzymuje wszystkie główne linie obrony - poinformował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja występuję obecnie w Mariupolu.

 

Indie korzystają na sankcjach przeciwko Rosji i już teraz czerpią zyski ze sprzedaży oleju napędowego do Europy. Kraj ten stał się wielkim nabywcą rosyjskiej ropy, która nie jest chętnie kupowana przez zachodnich kontrahentów - twierdzi Bloomberg.

Kapłan eparchii (diecezji) dniepropietrowskiej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP-PM) Andrij Pinczuk oświadczył, że patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl powinien stanąć przed międzynarodowym trybunałem kościelnym - podał portal Ukrainska Prawda.

Ponad 400 duchownych UCP-PM podpisało już apel do Rady Patriarchów Starożytnych Kościołów Wschodnich, która ma prawo uruchomić mechanizm sankcji personalnych wobec Cyryla.

Historię 84-letniego Wałentyna Mykołajowycza, który z ostrzeliwanej wsi pod Zaporożem wywiózł samochodem syna, synową, trójkę wnuków i psa, opisują ukraińskie media. Była to najdłuższa trasa, jaką kiedykolwiek pokonał jako kierowca - pisze na swojej stronie UNICEF Ukraina.

 

Część ukraińskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli w czasie rosyjskiej okupacji obiektów elektrowni atomowej w Czarnobylu, przebywa na Białorusi - oświadczył minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski.

Według szefa MSW w Czarnobylu do niewoli trafiło 169 żołnierzy ukraińskiej Gwardii Narodowej.

Grupa kanadyjskich żołnierzy poleci do Polski, gdzie będą pomagać ukraińskim uchodźcom, w tym także w ich emigracji – poinformowała minister obrony Kanady Anita Anand.

- Interes narodowy Polaków, Niemców, Anglików, całego wolnego świata sprowadza się do tego, by przekazać Ukrainie jak najwięcej wszystkiego, co konieczne, by zwyciężyć nad agresorem i pognać go z powrotem do jego euroazjatyckiego legowiska - powiedział w Kijowie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

Rosyjscy żołnierze, zmobilizowani w celu uzupełnienia pododdziałów najbardziej nadwątlonych podczas ataku na Ukrainę, otrzymują nienadające się do użytkowania, stare wyposażenie - poinformował wywiad Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wywiad podał, że we wtorek rosyjskie koleje wysłały zmobilizowanym rosyjskim żołnierzom ponad 5 tys. kamizelek kuloodpornych, ale po przybyciu na miejsce okazało się, że materiał kamizelek jest przegniły, a ich metalowe elementy są zardzewiałe.

W czwartek rano na Słowację wyjechała jednostka 150 holenderskich żołnierzy z systemami przeciwlotniczymi Patriot - informuje ministerstwo obrony Holandii. Holenderscy żołnierze pod dowództwem NATO mają wzmocnić wschodnią flankę Sojuszu.

- To są bardzo ciężkie przeżycia i widoki. Dla mnie najgorszy był zbiorowy grób w Buczy przy cerkwi, gdzie pochowano prawdopodobnie około 70 osób. To jest wstrząsające, kiedy widzi się to z bliska - mówił senator Marcin Bosacki.

Żołnierze wojsk desantowo-szturmowych ze Lwowa wyzwolili kilka miejscowości na południu Ukrainy - poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat 80. brygady desantowo-szturmowej na Facebooku.

O przynoszenie darów - artykułów spożywczych, kosmetyków, chemii gospodarczej - które zostaną przekazane uchodźcom z Ukrainy oraz Ukraińcom, którzy pozostali w kraju - zaapelowały władze Białegostoku. Jak podkreślają, pomoc jest nadal bardzo potrzebna, a w magazynie darów jest niewiele.

Wojna w Ukrainie zagraża światowej gospodarce, a wysoka inflacja stanowi poważny problemem. Istnieje ryzyko wystąpienia niedoborów żywności w Afryce i na Bliskim Wschodzie - uważa szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgiewa, cytowana przez Associated Press.

Manuela Schwesig (SPD), premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego (MV), od czasu inwazji Rosji na Ukrainę kompletnie zmieniła swoje poglądy. Od lat była orędowniczką kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, teraz nazywa Putina "podżegaczem wojennym". który prowadzi "agresywne, kryminalne działania wojenne". Żałuje też swojego poparcia dla NS 2 - pisze w czwartek "Bild".

Ze Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni-Redłowie wyruszył do Lwowa bus wypełniony specjalistycznym sprzętem medycznym. Jego zakup był możliwy dzięki dofinansowaniu marszałka województwa i trójmiejskich samorządów.

Włosko-ukraińskie stowarzyszenie apeluje, aby rosyjską rodzinę, która razem z ukraińską ma nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum w Wielki Piątek, zastąpili Polacy. O apelu informuje w czwartek agencja Ansa.

Zgodnie z decyzją króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Azisa as-Sauda 10 mln dol. zostanie przekazanych na pomoc medyczną i schronienie dla uchodźców z Ukrainy do krajów sąsiednich, w szczególności Polski - poinformowała Ambasada Arabii Saudyjskiej w Warszawie.

Czwarta ukraińsko-rosyjska wymiana jeńców odbyła się w czwartek. Wolność odzyskało w sumie 30 Ukraińców - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

W ramach wymiany strona rosyjska zwolniła 5 ukraińskich oficerów i 17 szeregowych żołnierzy, jak również 8 cywilów, w tym jedną kobietę.

 

Władze Hiszpanii są gotowe do wysłania patomorfologów na Ukrainę w celu pomocy w badaniu zbrodni wojennych, popełnionych w tym kraju przez Rosję - ustalił dziennik online "El Espanol".

Relacja wideo z wczorajszego wyjazdu do Ukrainy:

 

Rosja kończy przygotowania do ofensywy na Donbas, wojska rosyjskie blokują przerzut ukraińskich jednostek na wschód kraju - poinformował estoński portal ERR, powołując się na estoński wywiad.

Według ERR siły rosyjskie chcą zająć ważne węzły transportowe w okolicy miast Popasna i Rubiżne w obwodzie ługańskim.

"Nie karm Putina, jedź autobusem" - apeluje Partia Razem i wzywa do wprowadzenia bezpłatnej komunikacji miejskiej. Zdaniem przedstawicieli ugrupowania to dobry sposób na oszczędzanie ropy i gazu, tak by jak najszybciej móc wprowadzić embargo na surowce z Rosji.

Krążownik rakietowy Moskwa nie zatonął, ale jest uszkodzony i popłynął do portu na naprawy - poinformował rzecznik Pentagonu John Kirby w rozmowie z CNN. Jak dodał, na pokładzie okrętu doszło do co najmniej jednej eksplozji, ale USA nie mają informacji na temat tego, co było jej przyczyną.

To, co w tej chwili dzieje się w Ukrainie to ludobójstwo. Rosjanie wykorzystują broń niekonwencjonalną zakazaną prawem międzynarodowym - powiedziała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa w trakcie briefingu dotyczącego zbrodni Rosji dokonywanych na ludności cywilnej. Czwartek jest 50. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Do tej pory zatrudnienie znalazło blisko 63 tys. obywateli Ukrainy, którzy przybyli do Polski w związku z wojną - poinformowała szefowa MRiPS Marlena Maląg. Najwięcej osób podjęło pracę w woj. mazowieckim (13,3 tys.), a także w Wielkopolsce (6,6 tys.) i na Dolnym Śląsku (6,5 tys.).

200 ciężarówek TIR ma tygodniowo wyjeżdżać z pomocą dla Ukrainy w ramach działań Globalnej Sieci Pomocy prowadzonej przez Global Empowerment Mission. GEM współpracuje na masową skalę z darczyńcami z całego świata. Uruchomiła pięć magazynów w Europie.

Ponad tonę darów zebrano w świątecznej zbiórce dla Polonii we Lwowie. Akcja trwała w Krakowie od 6 kwietnia. Ciężarówka z prezentami ma dotrzeć do Lwowa w Wielki Piątek - poinformował magistrat.

Pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda odwiedziła Litewsko-Polsko-Ukraińską Brygadę w Lublinie. W imieniu własnym oraz prezydenta Andrzeja Dudy podziękowała za działania podejmowane na rzecz uchodźców z Ukrainy i złożyła żołnierzom świąteczne życzenia - przekazała Kancelaria Prezydenta.

 

Rosyjski krążownik Moskwa, poważnie uszkodzony w środę na Morzu Czarnym w wyniku ukraińskiego ostrzału, został trafiony pociskami manewrującymi RK-360 Neptun. Zestawy rakietowe tego typu, opracowane w Kijowie, znajdują się na wyposażeniu ukraińskiej armii od marca 2021 roku. Po raz pierwszy wykorzystano je w warunkach bojowych w wojnie z Rosją.

Zapłata za rosyjski gaz w rublach przez nabywców z Unii Europejskiej złamałaby system sankcji Unii Europejskiej wobec Moskwy - taki zapis znalazł się wewnętrznym dokumencie Komisji Europejskiej, do którego dotarł Reuters.

Jak zaznacza Reuters, jest to wstępna, techniczna wersja dokumentu, opierająca się na nieoficjalnym tłumaczeniu dekretu prezydenta Rosji Władimira Putina z 31 marca.

Prezydent Francji uzasadnił swoją decyzję o nieużywaniu słowa "ludobójstwo" wobec działań Władimira Putina. Zdaniem Macrona zdaniem "słowna eskalacja nie pomoże Ukrainie".

- To, co jest "ludobójstwem", powinni określać prawnicy, a nie politycy - oświadczył.

Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z Prokuratorem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze Karimem Ahmadem Khanem. "Omówiliśmy konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę oraz konieczność zbadania zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej. Wszyscy sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności jako zbrodniarze wojenni. Agresor musi zostać ukarany" - przekazał szef ukraińskiego rządu.

 

Kreml podał, że warunkiem ewentualnego spotkania Władimira Putina z Wołodymyrem Zełenskim jest porozumienie gotowe do podpisania przez obu przywódców.

- Prezydent Putin w zasadzie nigdy nie odmówił spotkania z prezydentem Zełenskim, ale muszą być do tego przygotowane pewne warunki, a mianowicie tekst dokumentu gotowe do podpisania - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

"Odwiedziliśmy dziś Borodziankę, Buczę i Irpień. Jestem wstrząśnięty tym, co zobaczyłem. To jest Golgota XXI wieku. Nie ma żadnego usprawiedliwienia dla haniebnej agresji Rosji na Ukrainę. Opłakujemy poległych, chylimy czoła przed bohaterskimi obrońcami" - przekazał marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki.

Nagranie pokazujące zniszczenia w Czernihowie. Ratownicy kontunuują pracę.

- Dziękuję funkcjonariuszom SOP oraz wszystkim z innych służb i jednostek, które lubią być w cieniu, a wykonały gigantyczną robotę zapewniając bezpieczeństwo wizyty w Kijowie; to była praca setek ludzi gotowych na każdą sytuację; jestem z was dumny - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

PAP/Darek Delmanowicz

Rosyjski bank centralny uważa, że sektor bankowy może stracić połowę kapitału w skutek światowych sankcji - przekazał Reuters.

- Rozmowy prezydentów Polski, Estonii, Łotwy i Litwy z prezydentem Ukrainy w Kijowie dotyczyły bieżącej pomocy Ukrainie, broni, której potrzebuje do walki z rosyjskim agresorem oraz możliwości uzyskania przez Ukrainę środków z Unii Europejskiej m.in. na odbudowę kraju - powiedział szef BBN Paweł Soloch.

Wielkopolski urząd marszałkowski rozdysponuje wśród samorządów regionu ponad 500 łóżek polowych przeznaczonych na potrzeby ukraińskich uchodźców. Sprzęt podarowała organizacja Build Europe, zrzeszająca federacje deweloperów i firm budowlanych.

Ogromna większość dzieci uchodźców ma te choroby co polskie dzieci, ale zdarzają się przypadki chorób rzadziej występujących w Polsce, np. z powodu wyszczepialności - wynika z informacji dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Podczas spotkania z dziennikarzami padły nazwy chorób zakaźnych, np. polio, krztusiec, gruźlica. Ze źródeł PAP wynika, że przypadków polio, gruźlicy i krztuśca nie ma w żadnym z krakowskich szpitali.

Obecny kryzys nawozowy może przedefiniować rozwój rolnictwa w podobnym stopniu co kryzys naftowy z 1973 r. wpłynął na losy światowego przemysłu. Dotychczasowe problemy z dostępnością nawozów znacznie pogłębiła wojna w Ukrainie. Może być to impuls do strukturalnych zmian - twierdzi Bloomberg.

Dom Dziecka "Młody Las" w Toruniu przyjął do swojego budynku 17 kobiet i dzieci z Ukrainy. Po tygodniu wszyscy nazywają siebie przyjaciółmi i czekają na wspólne święta - jedne już w najbliższą niedzielę, a grekokatolickie tydzień później.

Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę elementów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu Narew.

Na Litwę w czwartek rano przybyło około 100 żołnierzy z amerykańskiego 1. Batalionu 109. Pułku Artylerii Gwardii Narodowej Pensylwanii wyposażonych w systemy artyleryjskie Paladin - poinformowało Wojsko Litewskie.

Rosyjski krążownik rakietowy Moskwa, poważnie uszkodzony w wyniku ostrzału sił ukraińskich na Morzu Czarnym, przewrócił się i zaczął tonąć - podała agencja Ukrinform, cytując komunikat służb prasowych ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe.

"Inne okręty chciały udzielić pomocy, ale sztorm i potężna eksplozja amunicji przewróciła okręt i zaczął on tonąć" - napisano.

Rada miejska w mieście Waren w Niemczech, które jest miastem partnerskim Suwałk (woj. podlaskie), przekaże 10 tys. zł na działalność Związku Ukraińców w Suwałkach. Do Suwałk trafiło do tej pory ok. tysiąc uchodźców z Ukrainy.

Na dziwne zachowanie niektórych "tłumaczy" zwrócili uwagę inni wolontariusze, którzy zaobserwowali, głośną reakcję uchodźców na pytania, co wzbudziło podejrzenia, że mogą to być rosyjscy agenci lub ich współpracownicy. Sprawą zajmuje się praska policja, która odmówiła informacji o podejmowanych działaniach. Sytuacji nie chcieli również komentować przedstawiciele odpowiedzialnej za kontrwywiad Informacyjnej Służby Bezpieczeństwa (BIS) - pisze Denik N.

Według byłego szefa tej służby Jirziego Rużka, którego cytuje portal, sygnały są bardzo poważne. Rużka podkreślił, że nie ma bardziej bezbronnych osób niż uchodźcy, spotykający osoby, które rozmawiają z nimi i są życzliwe. Uchodźca może mieć krewnych w wojsku i przekazać interesujące informacje. Na pierwszy rzut oka może chodzić o nieważne drobiazgi, ale te informacje - umiejętnie poskładane i przekazane dalej - mogą pomóc Rosjanom - zaznaczył były szef BIS.

Wolontariusze pomagający na dworcu głównym w Pradze zauważyli, że niektóre ze zgłaszających się do pomocy osób zadawały ukraińskim uchodźcom pytania w języku rosyjskim, które dotyczyły kwestii militarnych na Ukrainie - pisze w czwartek portal Denik N. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie tych doniesień.

Rosyjski gubernator oskarża Ukrainę o ostrzał miasta przygranicznego - podała AFP. Atak miał mieć miejsce w Briańska.

 

Francuska agencja informacyjna AFP opublikowała na Twitterze grafikę przedstawiającą pozycje sił zbrojnych oraz główne obszary walk w Ukrainie.

W nocy Rosjanie ostrzelali 15 osiedli w obwodzie donieckim. Uszkodzono co najmniej 34 obiekty cywilne: budynki mieszkalne, infrastrukturę rolną i kolejowa, gazociąg. 11 cywilów zostało rannych. 

W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu, na południowym wschodzie Ukrainy, panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.

Rosyjskie wojska przekształcają Mariupol w prawdziwe getto dla Ukraińców na wzór działań nazistów we Lwowie i Polsce - zachęcają cywilów do noszenia mylących oznaczeń i wprowadzają przepustki umożliwiające poruszanie się po mieście - przekazał doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Jak przekazał Reuters unijni dyplomaci i urzędnicy oraz rządy państw UE początkowo nie doszły do porozumienia w sprawie zniesienia wyłączenia sprzedaży broni. Wszystko zmieniło się w zeszłym tygodniu, kiedy to luka prawna została zlikwidowana w ramach piątego pakietu unijnych sankcji.

Unia Europejska zlikwidowała lukę prawną pozwalającą rządom państw UE na eksport broni do Rosji wartej dziesiątki milionów euro (tylko w zeszłym roku), pomimo embarga, które weszło w życie osiem lat temu po aneksji Krymu przez Rosję - podaje Reuters.

Władze Niemiec robią niewiele w sprawie pomocy dla Ukrainy, zaatakowanej przez Rosję - pisze mołdawski dziennik internetowy Timpul, wskazując na utratę politycznej wiarygodności przez Berlin.

Ukraiński wywiad wojskowy uwolnił z rosyjskiej niewoli dwóch pilotów - podaje portal Ukrainska Prawda za oświadczeniem służb specjalnych zamieszczonym na Facebooku. Iwan Pepelaszko i Ołeksij Czyż zostali wzięci do niewoli 8 marca w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy.

 

Policja Fidżi bada sprawę przybycia tam luksusowej łodzi, która może należeć do objętego sankcjami rosyjskiego oligarchy Sulejmana Kerimowa - podał Reuters. Według fidżyjskich gazet superjacht Amadea został skonfiskowany, a jego załogę zatrzymano.

- Niesiona od lutego pomoc osobom przybywającym z Ukrainy nie ma wpływu na wsparcie udzielane polskim potrzebującym - powiedział Marek Misiek z Caritasu Poznań. - Dzięki podmiotom i osobom wspierającym organizację zwiększono skalę wparcia, obejmując nim także uchodźców - zapewnił.

79 proc. badanych uważa, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski; przeciwnego zdania jest 11 proc. respondentów - wynika z sondażu CBOS. 80 proc. ankietowanych popiera blokadę importu rosyjskiego gazu i ropy; tylko 9 proc. jest przeciwnych temu rozwiązaniu.

W związku z falą uchodźców przybywających z Ukrainy do Polski znacznie wzrosła liczba wiernych wyznania prawosławnego i greckokatolickiego na Lubelszczyźnie. Z tego względu liturgie obrządków wschodnich odbywają się także w świątyniach rzymskokatolickich, czy w szkołach.

- Widzimy tendencję, że osoby przekraczające granice z Ukrainą coraz częściej przyjeżdżają do naszego kraju po zakupy albo do pracy - powiedział rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału SG (BOSG) ppor. Piotr Zakielarz.

- Prezydent Andrzej Duda razem z rządem działa na wielu odcinkach frontu, by to, co dzieje się w Ukrainie nie pozostało bez kary wobec agresorów rosyjskich. Jedną z takich kar może być wykluczenie Rosji ze wszystkich związków sportowych - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje dane dwóch kolejnych rosyjskich generałów mających być odpowiedzialnymi za dopuszczenie się zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy. 

W Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Borodziance, a także innych miejscowości nieopodal Kijowa rosyjskie wojska dokonały masowych zbrodni na ludności cywilnej.

Odkąd siły najeźdźcy zaczęły wycofywać się z północnej części obwodu kijowskiego na Białoruś, a do zajętych przez nich wcześniej miejscowości weszła ukraińska armia, pojawiają się kolejne zdjęcia i nagrania, na których widać dziesiątki zabitych na ulicach, masowe groby, zastrzelonych ludzi ze związanymi rękami. Ujawniane są też liczne przypadki gwałtów.

Szesnastoletnia Karyna z Buczy została zgwałcona przez rosyjskich żołnierzy, a następnie zabita strzałem w głowę; poszukiwania dziewczyny zakończyły się odnalezieniem jej ciała - poinformowała na Twitterze deputowana do ukraińskiego parlamentu Łesia Wasyłenko.

Pociągi kijowskiego metra, które obecnie jeżdżą co godzinę, od piątku będą kursowały dwa razy częściej - poinformowały władze ukraińskiej stolicy. Metro w Kijowie wciąż pełni funkcję nie tylko środka komunikacji, ale i schronu.

Komentatorzy stacji CNN Portugal stwierdzają, podsumowując  wizytę prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw bałtyckich w Kijowie, że Polska jest wyróżniającym się sprzymierzeńcem Ukrainy w czasie rosyjskiej napaści na ten kraj.

Posługa kapłanów na ambonie i katechezie powinna być dziś wołaniem o wiarę, modlitwę o pokój na Ukrainie oraz zgodę i pojednanie między narodami i wyznaniami – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas mszy krzyżma w Wielki Czwartek.

Msza krzyżma kończy w Kościele katolickim trwający 40 dni Wielki Post.

W homilii kard. Nycz podkreślił, że kapłaństwo ma charakter służebny. - Potrzeba nam dziś wychodzenia, służebności i szukania ludzi, jak przypomina nam ciągle papież Franciszek, wychodzenia na peryferie Kościoła, by głosić Ewangelię tym, którzy odeszli od Chrystusa lub nigdy o niej nie słyszeli, bo zostali wychowani w takich rodzinach – powiedział metropolita warszawski, przekonując, że "tacy ludzi są także w Kościele w Polsce".

Wojna obniży PKB Ukrainy nawet o połowę - szacuje Polski Instytut Ekonomiczny. Analitycy zwracają uwagę, że na terenach ogarniętych konfliktem znajduje się m.in. większość ukraińskich hut, a przemysł metalurgiczny to druga największa branża eksportowa tego kraju.

Analitycy PIE przywołują dane Banku Światowego, zgodnie z którymi wojna obniży PKB Ukrainy o 45 proc. Zdaniem PIE to zachowawcza prognoza, bo instytucje międzynarodowe często zaniżają skalę wydarzeń skrajnych. Niedawno walki toczyły się na terytorium odpowiedzialnym za 55 proc. produkcji w ukraińskiej gospodarce - przypomniał Instytut. "Dla kontrastu, Bank Światowy szacuje, że PKB Rosji skurczy się o 11,2 proc." - dodano w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Młyny europejskiej biurokracji mielą bardzo powoli; nie otrzymaliśmy z Komisji Europejskiej żadnego nowego finansowania, ale jesteśmy w stałym dialogu i prowadzimy go ze spokojem i zrozumieniem - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany, czy i kiedy Polska otrzyma dodatkowe wsparcie z KE.

Rosyjscy hakerzy masowo rozpowszechniają na Ukrainie domniemane rejestry osób wyznaczonych do mobilizacji wojskowej; dokumenty te zawierają złośliwe oprogramowanie przechwytujące dane osobowe - ostrzegła na Telegramie Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.

Służby specjalne Kremla mają posługiwać się w tym celu dokumentami o nazwie "Rejestr mobilizacyjny", zapisanymi w formacie XLS. Otwarcie pliku na komputerze użytkownika prowadzi do zainstalowania tam złośliwego oprogramowania IcedID, znanego też jako BankBot i wykorzystywanego do wykradania danych osobowych.

"Rosyjscy hakerzy atakują Ukraińców, posługując się >>gorącymi<< tematami wojny i mobilizacji" - przekazano w komunikacje rządowej agendy.

Mimo pewnego postępu w przyznawaniu wiz dla uchodźców wojennych z Ukrainy, do Wielkiej Brytanii przyjechało na razie mniej niż 30 proc. tych, którzy już dostali wizy - wynika ze statystyk opublikowanych przez brytyjskie MSW.

Brytyjski rząd zaoferował uchodźcom z Ukrainy dwie ścieżki wizowe - pierwsza przeznaczona jest dla osób, które jeszcze przed rosyjską napaścią miały w Wielkiej Brytanii krewnych, a druga to program Domy dla Ukrainy, w ramach którego osoby prywatne, kościoły, organizacje charytatywne czy władze lokalne mogą zgłaszać chęć ich nieodpłatnego przyjęcia pod swój dach na co najmniej sześć miesięcy.

Jak poinformowało ministerstwo spraw wewnętrznych, do środy włącznie uchodźcy z Ukrainy złożyli ponad 94,7 tys. wniosków wizowych, z czego 39,1 tys. w ramach ścieżki rodzinnej, a 55,6 tys. w ramach programu Domy dla Ukrainy. Do tej pory przyznano 56,5 tys. wiz, przy czym 31,4 tys. dla korzystających z tej pierwszej możliwości, a niespełna 25,1 tys. z drugiej. Ale spośród tych 56,5 tys. osób już mających wizy, do Wielkiej Brytanii do poniedziałku włącznie przyjechało tylko 16,4 tys. osób - 13,2 tys. w ramach ścieżki rodzinnej i 3200 w ramach programu Domy dla Ukrainy.

Odejście Niemiec od rosyjskiego gazu trudne, ale wykonalne - twierdzą cytowani przez Bloomberga eksperci. W Niemczech trwa dyskusja, czy skutki gospodarcze embarga na gaz byłyby tak głębokie i długotrwałe, jak twierdzi przemysł.

Rosyjską odmowę współpracy z misją ekspertów OBWE uważamy za dowód na pełną odpowiedzialność Rosji za agresję na Ukrainę - przekazało ukraińskie MSZ w oświadczeniu komentującym raport Organizacji w sprawie naruszeń prawa międzynarodowego w czasie wojny na Ukrainie.

Prawie 100-stronicowy raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie zawiera mocne dowody dotyczące okrucieństw popełnionych przez Rosjan - podaje Interfax-Ukraina. Według MSZ "rażącym przykładem naruszeń jest oblężenie Mariupola".

Jak zaznaczył ukraiński resort spraw zagranicznych, z raportu opublikowanego przez OBWE wynika, że rosyjskie działania łamiące prawo międzynarodowe są na skalę niespotykaną w Europie od dziesięcioleci. Tym samym, potrzebne są pilne kroki mające na celu powstrzymanie państwa-agresora.

Liczba ofiar śmiertelnych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec Kramatorsk wzrosła do 59 – podje Ukrinform. O aktualnej liczbie zabitych poinformowała w specjalnym oświadczeniu rada miasta. 

"Liczba dzieci, które zginęły podczas ostrzału stacji Kramatorsk wzrosła do 7"- czytamy w raporcie. Tym samym łączna liczba ofiar wzrosła do 59. 

8 kwietnia siły rosyjskie przypuściły atak rakietowy na stację kolejową w Kramatorsku. W czasie ostrzału tysiące ludzi czekało na ewakuację do bezpieczniejszych regionów Ukrainy.

Najczęstszymi problemami psychicznymi, z którymi musimy się obecnie mierzyć, są zaburzenia pojawiające się u dzieci, które przeżyły bombardowanie amunicją kasetową czy były świadkami gwałtów dokonywanych na ich matkach - powiedziała w odpowiedzi na pytanie, ukraińska minister ds. weteranów Julija Łaputina.

- Niemal równie często zaburzenia psychiczne wynikają z długiego pozostawania w zamknięciu, w schronach, w których ludzie pozbawieni są przecież normalnych warunków do życia. Brak snu, jedzenia, higieny, życie w nieświadomości dotyczącej losu własnego i najbliższych – naprawdę trudno jest sobie z tym poradzić – dodała Łaputina podczas briefingu online zorganizowanego we lwowskim centrum prasowym.

Warszawskie Forum Samorządowe i Międzynarodowy Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego skierowały do przewodniczącej Rady Warszawy petycję o nadanie budowanej obecnie na Wiśle kładce pieszo-rowerowej nazwy Most przyjaźni Polsko-Ukraińskiej.

- Wszyscy widzimy jak wielkiej pomocy udzielają Polacy naszym przyjaciołom z Ukrainy. Jest to pokaz prawdziwej empatii i warto, aby te wspaniałe czyny zostały w jakiś sposób sformalizowane. Stąd pomysł na nazwanie kładki pieszo-rowerowej - powiedział przewodniczący Warszawskiego Forum Samorządowego Grzegorz Gruchalski.

Groźby Rosji dotyczące zwiększenia obecności wojskowej w regionie Morza Bałtyckiego to "nic nowego" – powiedziała  dziennikarzom premier Litwy Ingrida Szimonyte. Minister obrony Litwy podkreślił natomiast, że Rosja ma już w tym regionie broń jądrową.

"To, że Rosja grozi, to nic nowego (...) Kaliningrad od wielu lat jest bardzo zmilitaryzowaną strefą, podobnie jak region bałtycki" – powiedziała Szimonyte, cytowana przez agencję Reutera.

Na scenie Mazowieckiego Instytutu Kultury (MIK) w Warszawie 23 kwietnia pokazany zostanie widowisko słowno-muzyczne "Ukrainność" w reż. Magdaleny Warzechy z udziałem ukraińskich artystów - poinformowała  Magdalena Denko z MIK.

Jak wyjaśniono, widowisko powstało dzięki wspólnemu zaangażowaniu artystów z Polski i Ukrainy. "Jest to spektakl muzyczno-literackie, którego tematem przewodnim jest Ukraina, a dokładniej kraj, którego naród istniał przez wieki na styku kultur – muzułmańsko-prawosławnego Wschodu i katolicko-protestanckiego Zachodu oraz niezwykła wrażliwość zamieszkujących go ludzi" - czytamy w zapowiedzi.

"Opowiadamy o >>Ukrainności<< słowami m.in. Jarosława Iwaszkiewicza czy Łesi Ukrainki - ukraińskiej poetki i pisarki" - napisano. "Oprawą muzyczną zajęli się czołowi polscy muzycy: Wojciech Pulcyn (kontrabas) i Paweł Iwaszkiewicz (drewniane instrumenty dęte) pod przewodnictwem muzyków ukraińskich Serhija Ochrimczuka (skrzypce) i Anny Ochrimczuk (śpiew)" - wyjaśniono.

Rosyjscy żołnierze, którzy odmawiają udziału w inwazji na Ukrainę, otrzymują "karne" adnotacje w książeczkach wojskowych; wyprodukowano w tym celu specjalne pieczątki ze stwierdzeniem "skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa" - poinformował rosyjski opozycyjny portal Meduza.

Taka adnotacja miała znaleźć się w m.in. w dokumentach żołnierza ze 136. Samodzielnej Gwardyjskiej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, stacjonującej w mieście Bujnaksk w Dagestanie na rosyjskim Kaukazie. Cytowany przez Meduzę adwokat wojskowego Maksim Griebieniuk przekazał, że na pieczątce znalazło się sformułowanie: "skłonny do zdrady, kłamstwa i oszustwa. Odmówił udziału w specjalnej operacji wojskowej na terytorium Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej oraz Ukrainy".

W Puszczy Rudnickiej, w rejonie solecznickim na Wileńszczyźnie, powstanie nowoczesny poligon – postanowił Sejm Litwy. Jak podano jest to projekt o szczególnym znaczeniu i zostanie zrealizowany w trybie nadzwyczajnym.

Początkowo planowano unowocześnić stary poligon z czasów sowieckich dopiero za dwa lata. Obecnie resort obrony Litwy szacuje, że pierwsze ćwiczenia odbędą się już w maju, a całość zostanie urządzona w ciągu pół roku.

Przewodniczący sejmowego komitetu bezpieczeństwa narodowego i obrony Laurynas Kascziunas podkreśla, że poligon w Rudnikach o powierzchni prawie 17 tys. hektarów "jest jednym z obiektów o strategicznym znaczeniu dla wzmocnienia całej krajowej architektury obrony i odstraszania".

Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków - napisał na Twitterze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Rosyjska propaganda kontynuuje nagłaśnianie przekazu, który służyć ma zastraszaniu Polski i Polaków. Tym razem Polskę atakuje Marat Baszyrow, były członek władz na okupowanych przez Rosję terenach ob. Ługańskiego" - napisał Żaryn. Dodał, że rebeliant na łamach mediów rosyjskich grozi Polsce "odwetem rosyjskim" w przypadku przyjęcia przez Polskę broni atomowej.

Jak zaznaczył Żaryn, Baszyrow odgraża się, że w takim scenariuszu Polska "będzie narażona na rosyjskie rakiety". "Działania propagandy rosyjskiej, która nagłaśnia przekaz Baszyrowa, mają na celu zastraszanie Polski i Polaków, a także wpływanie na decyzje krajów #NATO dot. bezpieczeństwa wschodniej Flanki Sojuszu" - dodał.

"Działania Rosji są próbą wykazania, że współpraca wojskowa Polski z sojusznikami jest groźna dla społeczeństwa. Celem strategicznym Rosji pozostaje próba trwałego osłabienia poziomu bezpieczeństwa wschodniej Flanki #NATO" - podsumował rzecznik.

Jak przekazał gubernator obwodu charkowskiego, w wyniku ostrzału w czwartek zginęły cztery osoby, a co najmniej 10 zostało rannych - informuje agencja Reutera.

Komisja Europejska nie powinna przyspieszać procedury przystąpienia "skorumpowanej" Ukrainy do UE - napisał holenderski dziennik "De Volkskrant. Gazeta wskazuje, że nie tylko premier Holandii Mark Rutte jest temu przeciwny, ale także większość partii politycznych.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty w Kijowie przewodnicząca KE Ursula von der Leyen obiecała Ukrainie przyspieszoną procedurę przystąpienie do UE.

Spotkało się to z negatywnym odbiorem w Holandii. Deklaracje von der Leyen skrytykowali nie tylko prawicowi populiści z PVV Geerta Wildersa mówiąc, że to "niemądra decyzja", czy tradycyjnie antyeuropejska Partia Socjalistyczna - sprawa "wzbudza niepokój i chaos", ale także współrządząca krajem od 2010 roku liberalna VVD.

Traktorzysta z obwodu czernihowskiego zginął w wyniku najechania na minę przeciwczołgową podłożoną przez rosyjskie wojska - podaje agencja Interfax-Ukraina.

42-letni mieszkaniec obwodu wywoził w środę śmieci przy pomocy traktora. Wracając przez pole do wsi, w której mieszkał, wjechał na minę przeciwczołgową. Zginął na miejscu - poinformowała policja.

Podczas oględzin terenu pirotechnicy odnaleźli i zneutralizowali inną minę.

Wieś, w której podłożono obie miny znajduje się w południowo-zachodniej części obwodu czernihowskiego, tuż obok granicy administracyjnej obwodu kijowskiego.

Jeśli Szwecja lub Finlandia wstąpią do NATO, Rosja podejmie środki na Bałtyku. Wtedy nie będzie mowy o Bałtyku wolnym od atomu. Musi być zachowana równowaga - powiedział były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.

Minister obrony Grecji Nikos Panayotopoulos powiedział, że Ateny nie planują już wysyłać na Ukrainę broni ani sprzętu wojskowego - donosi "Ukraińska Prawda" powołując się na portal Euractiv.

Minister wyjaśnił, że wysłanie większej ilości broni może negatywnie wpłynąć na zdolności obronne Grecji, zwłaszcza na wyspach.

- Sprzęt, który wysłaliśmy na Ukrainę, pochodził z naszych zapasów – powiedział podczas debaty parlamentarnej.

"Rosja obsługuje 13 mobilnych krematoriów w Mariupolu, aby oczyścić ulice z ciał zmarłych cywilów" - podał ukraiński wywiad. 

"Gwardziści Aleksander i Władimir służą od pierwszego dnia ataku Rosji na Ukrainę. Przybyli do jednostki wojskowej dobrowolnie i zażądali natychmiastowej rekrutacji" - czytamy we wpisie. 

Niemcy robią zdecydowanie zbyt mało, żeby pomóc Ukrainie. Są tym krajem, który najbardziej w UE utrudnia prowadzenie wojny w Ukrainie - powiedział wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Podkreślił, że Niemcy blokują kolejne sankcje i ociągają się z dostawą obiecanej Ukrainie broni.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, postrzegany jako wieloletni orędownik pojednania z Rosją, oznajmił we wtorek, że chciał pojechać na Ukrainę, ale Kijów nie życzy sobie jego wizyty. Strona ukraińska zaprzeczyła jednak, jakoby prezydent Zełenski odrzucił propozycję wizyty Steinmeiera.

Obrona Mariupola przez Ukraińców wiąże znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu, których Rosja potrzebuje do przeprowadzenia planowanej ofensywy w Donbasie - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

"Wystąpienie prezydenta (Rosji Władimira) Putina we wtorek podkreśliło jego stałe zainteresowanie Donbasem, gdzie Rosja uderza w siły ukraińskie, przygotowując się do wznowienia ofensywy. W trakcie całego konfliktu ośrodki miejskie były obiektem prowadzonych na oślep ataków ze strony Rosji. Miasta Kramatorsk i Konstantynówka prawdopodobnie staną się celami Rosjan przy użyciu podobnego poziomu przemocy" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Połączenie szeroko zakrojonych uderzeń rakietowych i artyleryjskich z działaniami zmierzającymi do koncentracji sił przed ofensywą stanowi powrót do tradycyjnej rosyjskiej doktryny wojskowej. Będzie to jednak wymagało znacznych sił. Trwająca obrona Mariupola przez Ukrainę wiąże obecnie znaczną liczbę rosyjskich żołnierzy i sprzętu" - dodano. 

Delegacja Senatu RP na czele z marszałkiem izby Tomaszem Grodzkim dotarła do Kijowa; wraz z delegacją Senatu Czech chce okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją - poinformował Senat. Delegację powitał ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki.

"Delegacja Senatu RP – prof. Tomasz Grodzki, Gabriela Morawska-Stanecka, Michał Kamiński i Marcin Bosacki – dotarła do Kijowa. Wraz z delegacją Senatu Czech chcą oni okazać wsparcie parlamentarzystom i narodowi ukraińskiemu w wojnie z Rosją. Delegację powitał ambasador RP w Ukrainie Bartosz Cichocki" - przekazano na Twitterze Senatu.

W delegacji czeskiej oprócz przewodniczącego Senatu Czech Milosza Vystrczila, znaleźli się również pierwszy wiceprzewodniczący Senatu Jirzi Ružička oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych, Obrony i Bezpieczeństwa Pavel Fischer.

Dzieci przymusowo deportowane z Ukrainy do Rosji mogą być nielegalnie adoptowane przez rosyjskie rodziny - alarmuje w oświadczeniu MSZ Ukrainy. Szczególny niepokój resortu wywołują porozumienia Moskwy w tym względzie z samozwańczymi Doniecką i Ługańską Republiką Ludową.

"Ministerstwo oświaty Rosji zamierza zawrzeć porozumienia z okupacyjnymi władzami tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Na mocy tych >>umów<< można byłoby przekazywać do rosyjskich rodzin dzieci nielegalnie wywiezione z Ukrainy" - przekazał resort dyplomacji. 

Najbardziej narażone na ten proceder miałyby być "dzieci-sieroty pozbawione opieki rodzicielskiej, a także dzieci, których rodzice zginęli w wyniku agresji Rosji na Ukrainę".

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba zaadoptował szczeniaka urodzonego w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu, o czym szef resortu poinformował w środę w nocy w mediach społecznościowych. Piesek wabi się Marik.

"Poznajcie Marika. Wywieziono go wraz z innymi pieskami z Mariupola, gdzie zaginęły osoby opiekujące się matką szczeniąt" - napisał Kułeba na Instagramie. 

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 19,9 tys. żołnierzy, a także 753 czołgi, 1968 pojazdów opancerzonych, 160 samolotów i 144 śmigłowce – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od 24 lutego do 14 kwietnia siły rosyjskie straciły również 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 64 systemy przeciwlotnicze, 1437 samochodów, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 134 bezzałogowe statki powietrzne i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Wizyta prezydentów Polski i państw bałtyckich w Kijowie była symbolem jedności z Ukrainą, ale była też okazją do rozmów o jej aktualnych potrzebach; Ukraina potrzebuje sprzętu, broni i wsparcie sojuszniczego - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Nexta opublikowała dwa zdjęcia. Pierwsze to jedno ze skrzyżowań Mariupola przed rosyjską napaścią, a drugie to to samo miejsce zniszczone przez rosyjską armię. 

Na wschodzie Ukrainy, w obwodach charkowskim, ługańskim, donieckim i chersońskim w nocy trwały rosyjskie ostrzały, słychać było eksplozje - podał ukraiński portal Hromadske, powołując się na władze regionów.

Armia rosyjska nadal ostrzeliwuje sąsiadujący z Rosją obwód charkowski; walki toczą się w rejonie miasta Izium. Po całonocnych ostrzałach trwa ustalenia liczby osób poszkodowanych. Ogółem w ciągu minionej doby w obwodzie charkowskim zginęło czterech cywilów, a dziesięciu zostało rannych.

W leżącym bardziej na południe obwodzie ługańskim Rosjanie prowadzili ataki z moździerzy i systemów rakietowych. Najtrudniejsza sytuacja jest w rejonie miasta Zołote. W sąsiadującym obwodzie donieckim wojska rosyjskie atakują na całej linii frontu ostrzeliwując Awdijiwkę, Marjinkę, hromady (gminy) Oczeretyne i Torećk.

Nie zmieniła się sytuacja oblężonego Mariupola - miasto jest zablokowane, ostrzeliwane przez rosyjskie lotnictwo i artylerię.

Nexta: na wniosek Państwowego Biura Śledczego na Ukrainie skonfiskowano 154 przedmioty majątkowe oligarchy Wiktora Medwedczuka i jego żony.

To m.in. 30 działek, 32 mieszkania, 23 domy, jacht i flota 26 luksusowych samochodów.

Szczątki zestrzelonego przez Ukraińców samolotu Su-34, który bombardował Czernihów. 

Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na czwartek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych w kraju, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.

Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim.

Czeska ambasada wznawia działalność w Kijowie. 

Czeska ambasada wznawia działalność w Kijowie. 

Część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej, broniącej Mariupola, trafiło do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami - przekazał doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

- Rosjanie nie pojmali jednak tysiąca naszych wojskowych, jak twierdzą ich propagandyści w mediach. Ta liczba była kilkakrotnie mniejsza. Część 36. brygady przebijała się na pozycje zajmowane przez pułk Azow, a część rozdzieliła się i poszła w innym kierunku. Druga z tych grup została ostrzelana z samolotów i systemów artyleryjskich, poniosła duże straty i po walce trafiła do niewoli - relacjonował Arestowycz.

Wizyta prezydentów Polski, Litwy, Łotwy i Estonii w Kijowie to silny symbol tego, że jest Ukraina, że jest prezydent, że są państwa, które są żywotnie zainteresowane tym, żeby ta wojna się skończyła - tak, jak powinien być zainteresowany cały świat - podkreślił prezydencki minister Andrzej Dera.

Rosja nie zgadza się na zwiększenie liczby państw, które byłyby gwarantami bezpieczeństwa Ukrainy - powiedział Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Podolak poinformował, że Ukraina chciałaby, żeby państw gwarantujących jej bezpieczeństwo było jak najwięcej, jednak Rosja się na to nie zgadza. Prezydencki doradca, który jest jednym z uczestników negocjacji z Rosją, wypowiadał się w ukraińskiej telewizji państwowej; jego słowa cytuje agencja Reutera.

Pod koniec marca podczas prowadzonych w Turcji negocjacji z przedstawicielami Rosji władze Ukrainy zaproponowały przyjęcie przez ich kraj statusu państwa neutralnego w zamian za gwarancje bezpieczeństwa. Oznaczałoby to, że Ukraina nie mogłaby dołączyć do żadnego sojuszu militarnego, a na jej terytorium nie zostałyby rozlokowane obce bazy wojskowe. Wśród gwarantów tego mechanizmu Ukraina widziałaby stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (USA, Wielką Brytanię, Chiny, Francję, Rosję) oraz Turcję, Niemcy, Kanadę, Włochy, Polskę i Izrael. 

W grupie 11 państw unijnych wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej z prośbą o wydzielenie specjalnych funduszy, które finansowałyby opiekę nad Ukraińcami – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia w rozmowie z Polsat News przekazał, że te 11 państw to grupa państw Europy Środkowo-Wschodniej – w tym państw będących sąsiadami Ukrainy.

- Zaproponowaliśmy specjalne rozwiązanie polegające na uelastycznieniu kontraktów szczepionkowych, żeby można było przeznaczać środki na opiekę nad uchodźcami – wyjaśnił minister, dodając, że odbyły się już spotkania z firmą Pfizer i z przedstawicielami KE, jednak nie przyniosły one skutku.

Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,73 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W środę z Ukrainy przybyło 24,7 tys. osób, a do godz. 7 w czwartek 6 tys. osób. Od początku rosyjskiej inwazji granicę z Polski na Ukrainę przekroczyło natomiast 629 tys. osób, w tym 20 tysięcy w środę.

Czwartek to 50. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. "Od 24.02 do Polski wjechało z Ukrainy 2,73 mln osób" - poinformowała rano Straż Graniczna.

Tylko w środę funkcjonariusze SG z Ukrainy do Polski odprawili 24,7 tysięcy osób. To wzrost o 3 procent w porównaniu z wtorkiem, gdy granicę przekroczyły 24 tysiące osób.

Prezydent Estonii: w środę odwiedziliśmy dwa miejsca zbrodni na Ukrainie i odebrało nam mowę; ludzie, którzy tego dokonali, zabijali cywilów, w tym dzieci, muszą stanąć przed sądem.

Prezydent Litwy: inni liderzy światowi powinni pojechać do Borodzianki i zobaczyć na własne oczy okropieństwa reżimu Putina; doprowadziłoby to do bardziej zdecydowanych działań UE.

Prezydent Łotwy: na własne oczy widzieliśmy okropieństwa dokonywane przez Rosję na Ukrainie; osoby odpowiedzialne powinny zostać postawione przed trybunałami międzynarodowymi, aby mogły ponieść karę.

Prezydent Andrzej Duda: UE i świat muszą dać wsparcie finansowe dla Ukrainy, wierzę, że jako społeczność międzynarodowa sprostamy temu zadaniu.

Jak podaje Nexta, doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że krążownik Moskwa zatonął. 

Wsparcie w wymiarze militarnym ze strony polskiej dla Ukrainy jest olbrzymie - poinformował wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. Nie informujemy o tej bezpośredniej pomocy, jest ona udzielana w oparciu o niejawne uchwały rządu - dodał.

- Pragnę zapewnić, że nie są to liczone w setkach tysięcy złotych donacje, ale to są już dzisiaj można powiedzieć - donacje w miliardach złotych - podał wiceminister obrony.

Skurkiewicz powiedział w programie Pierwszym Polskiego Radia, że jest to naprawdę bardzo duże, wymierne wsparcie, które jest kierowane na Ukrainę.

Jeden z charkowskich parków: 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyznał Obrońcom Ukrainy 281 odznaczeń państwowych, z czego 270 trafiło do żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. 

Co najmniej 197 dzieci zginęło, a 351 odniosło obrażenia w wyniku działań zbrojnych od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformowała ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.

Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim – 115, kijowskim – 105 i charkowskim – 81.

Prokuratura podała, że podczas badania zbrodni popełnionych przez wojska rosyjskie w miasteczkach Hostomel i Bucza w obwodzie kijowskim odnaleziono ciała dzieci w wieku 4 i 10 lat, a także spalone ciało 17-latka. Poinformowano również, że na punkcie kontrolnym w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia żołnierze wroga ostrzelali pod koniec lutego samochód, w którym znajdowali się ojciec i jego niepełnoletni syn; obaj zginęli.

Jeden z najważniejszych okrętów wojennych Rosji, krążownik rakietowy Moskwa, dryfuje opuszczony, a być może spoczywa na dnie Morza Czarnego; to olbrzymi cios dla rosyjskich sił zbrojnych, które od 50 dni atakują Ukrainę – pisze  portal CNN, cytując ekspertów.

- Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie – powiedział emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, były dyrektor operacji w połączonym centrum wywiadu dowództwa USA na Pacyfiku.

Również profesor badań nad wojną i strategią z King’s College w Londynie Alessio Patalano ocenił, że strata krążownika Moskwa byłaby "olbrzymim ciosem" dla Rosji.

- Okręty działają z dala od centrum uwagi publicznej i rzadko są tematem wiadomości. Ale są dużymi unoszącymi się na wodzie kawałkami terytorium państwowego i właśnie z tego powodu, gdy jeden jest stracony, bez mała okręt flagowy, uwypuklony zostaje przekaz polityczny i symboliczny, w dodatku do straty wojskowej – powiedział Patalano.

"Moskwa to flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Krążownik rakietowy uczestniczył w ataku na ukraińską Wyspę Węży" – podkreśla CNN.

Ukraińcy wysadzili most z rosyjskim transportem wojskowym zmierzającym do Iziumu. Zniszczony został samochód opancerzony "Tigr", ciężarówki - Kamaz i trzy Urale. 

Żołnierze ukraińskich wojsk specjalnych wcześniej zainstalowali na konstrukcji ładunki wybuchowe i zdetonowali je, kiedy na moście pojawiły się rosyjskie pojazdy, które miały wzmocnić siły okupanta w obwodzie charkowskim.  

W obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowo-bombowe i częściowo blokują Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. 

Gala operowo-baletowa dla Ukrainy pt. "Jesteśmy z Wami!" odbędzie się w czwartek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej. Dochód z biletów zostanie przeznaczony na potrzeby dzieci z Ukrainy. Podczas gali wystąpią polscy i ukraińscy artyści.

Całkowity dochód z biletów przeznaczony zostanie na potrzeby dzieci z Ukrainy: uciekających przed wojną z matkami, sierot oraz dzieci z domów dziecka. Wszyscy artyści zrzekli się honorariów.

Jedna piąta populacji świata, czyli około 1,7 mld osób, odczuje negatywne konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainę, szczególnie klęskę głodu - ocenił sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w artykule opublikowanym w dzienniku "USA Today".

W ocenie Guterresa, wojna może skutkować zubożeniem ludności "na skalę nie widzianą od dekad".

"Ukraina i Rosja dostarczają około 30 proc. światowej produkcji pszenicy i jęczmienia, jedną piątą kukurydzy i ponad połowę oleju słonecznikowego. Produkty z tych krajów są spożywane przez najbiedniejszych i najbardziej narażonych (na głód red.) ludzi na świecie. Z Ukrainy i Rosji pochodzi ponad jedna trzecia pszenicy importowanej przez 45 najsłabiej rozwiniętych państw, głównie afrykańskich. Rosja jest natomiast największym na świecie eksporterem gazu ziemnego i drugim co do wielkości sprzedawcą ropy naftowej" - przekazał sekretarz generalny.

Prezydent Kolumbii Iván Duque zapowiedział, że jego kraj jest gotowy zwiększyć dostawy energii dla Zachodu, aby zastąpić import z Rosji.

- To, co dzieje się na Ukrainie, to ludobójstwo. I to musi się skończyć. … To szaleństwo – powiedział w CNN. 

Sankcje, poza gospodarczymi, powinno polegać m.in. na wykluczeniu Rosji ze wspólnot międzynarodowych, czy organizacji sportowych; jeżeli będziemy pozwalali na takie zbrodnie, to ludzkość będzie zmierzała w kierunku zagłady - powiedział rano prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa.

- Skoro ci ludzie pozwalają sobie na takie zachowania muszą zostać skazani, ale zanim wszyscy nie zostaną skazani, muszą zostać otoczeni całkowitym ostracyzmem wspólnoty międzynarodowej, po prostu wykluczeniem - oświadczył prezydent po przybyciu pociągiem na dworzec w kolejowy w Przemyślu.

W ciągu kilku tygodni od wybuchu wojny na Ukrainie tysiące Finów zapisało się na szkolenia wojskowe i z pierwszej pomocy. Po raz pierwszy w historii Finlandii większość obywateli opowiada się za przystąpieniem do NATO - pisze portal USA Today.

Finlandia jest jednym z niewielu krajów europejskich z obowiązkową służbą wojskową, głównie ze względu na długą granicę z Rosją i historię wojen stoczonych z tym krajem w ubiegłym wieku. Ta historia ukształtowała również jej politykę, koncentrującą się na neutralności podczas zimnej wojny, a następnie lawirowaniu między Zachodem a Rosją w celu utrzymania niezależności - przypomina w środę portal.

"Nigdy nie straciliśmy czujności po zakończeniu zimnej wojny, tak jak zrobiło to wiele krajów europejskich i w tym sensie jesteśmy dobrze przygotowani do obrony, jeśli zajdzie taka potrzeba w przyszłości" - powiedział portalowi dyrektor generalny w fińskim ministerstwie obrony Janne Kuusela.

Aż 900 tys. Finów w zamieszkanym przez 5,5 miliona osób kraju przeszło szkolenie wojskowe, a 280 tys. z nich zostało przeszkolonych do mobilizacji.

Zrzeszające 45 tys. członków krajowe stowarzyszenie rezerwistów zyskało w ostatnich miesiącach ponad 6,3 tys. nowych członków, czyli prawie dwukrotnie więcej niż dołączyło w latach 2015-2021.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę kończy współpracę z rosyjską agencją Roskosmos w trzech misjach księżycowych.

W związku z napaścią Rosji na Ukrainę, dyrektor generalny ESA zlecił analizę wspólnych projektów ESA z Rosją. Wcześniej już wstrzymano współpracę przy misji marsjańskiej ExoMars, a teraz zdecydowano o rezygnacji ze współpracy przy trzech misjach księżycowych: Łuna 25, Łuna 26 i Łuna 27. Projekty te nie będą mogły korzystać ze sprzętu ESA.

Rosjanie prowadzą na Ukrainie wojnę totalną, nie tylko z armią ukraińską, nie tylko z ukraińskimi ochotnikami, którzy bronią kraju z bronią w ręku, ale też z kobietami, dziećmi - ze wszystkimi - powiedział prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa.

- Te obrazy są nie do opisania. Nie mam żadnych wątpliwości, że musimy udzielać Ukrainie i Ukraińcom pełnego wsparcia, jakie tylko jest możliwe - zaznaczył polski prezydent na dworcu w Przemyślu.

Duda powiedział dziennikarzom, że "zbrodnie powinny być osądzone, zbrodniarze powinni zostać skazani". - Nie tylko ci, którzy bezpośrednio zabijają, ale i ci, którzy im na to pozwolili. Także i ci, którzy wydali im takie rozkazy - dodał.

- Nie mam żadnych wątpliwości, że musiały zostać wydane rozkazy, skoro ci ludzie pozwalają sobie na takie zachowania. Muszą zostać skazani - stwierdził.

Prezydent podkreślił na dworcu w Przemyślu, że w podkijowskiej Borodiance wrażenie robi "miejsce starcia pomiędzy wojskami rosyjskimi i ukraińskimi, gdzie zniszczone są pozostałości pojazdów opancerzonych i czołgów".

- I samo miasto Kijów. Kijów absolutnie gotowy do obrony. Miasto, które widać, że w ostatnich dniach wyszło spod oblężenia. Ale nie ma żadnych wątpliwości, kiedy jest się w Kijowie, kiedy patrzy się na ulice, że było gotowe bronić się do samego końca - powiedział Andrzej Duda.

Jak dodał, na ulicach miasta zbudowane są barykady, bunkry, osłony z worków z piaskiem, a w parkach wykopane okopy. Prezydent zaznaczył jednocześnie, że wrażenie robi przede wszystkim "niezwykła determinacja obrońców Ukrainy, do tego, żeby obronić swoją ojczyznę"

Rosja wzmacnia grupy lotnicze i oddziały artyleryjskie w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy, poprawia systemy dowodzenia i pracy zwiadowczej - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Okupanci nadal prowadzą systematyczne ataki rakietowo-bombowe na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej w obwodzie charkowskim, donieckim i zaporoskim" - głosi oświadczenie. Komunikat opisuje sytuację na froncie na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano w Polsce).

Nadal blokowany i ostrzeliwany jest Charków, drugie co do wielkości miasto Ukrainy. Na południu Ukrainy - relacjonuje sztab - "wróg prowadził działania bojowe w rejonach Słowiańska, Popasnej i Kurachowego oraz szturmował Mariupol". W obwodzie chersońskim, który sąsiaduje z anektowanym Krymem, wojska rosyjskie prowadziły działania bojowe w rejonie wsi Osokoriwka.

Sztab podał także, że na terytorium tzw. republik ludowych w Donbasie prowadzone są działania w zakresie przymusowej mobilizacji. "Ustalono, że dowództwo rosyjskie nakazało zmobilizowanie 60-70 tys. osób na terytorium tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, jednak wskaźniki te zostały spełnione tylko w 20 procentach" - poinformował ukraiński sztab.

Prezydent Andrzej Duda po powrocie z Kijowa: to jedna z tych wizyt, którą zapamiętam do końca życia, zwłaszcza wrażenie, jakie zrobiła Borodianka - zniszczona przez rosyjskie rakiety.

Gubernator obwodu kijowskiego poinformował, że w Buczy jak dotąd znalezionych zostało ponad 400 ciał mieszkańców, którzy zostali zamordowani przez Rosjan. 

Relacja z Kijowa dziennikarza Polsat News Andrzeja Wyrwińskiego.

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki oraz przewodniczący Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil na zaproszenie przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka udają się do Kijowa - poinformował Senat.

"Wizyta jest wyrazem wsparcia parlamentarzystów z Polski i Czech dla ich ukraińskich kolegów oraz całego narodu ukraińskiego w walce z agresją Rosji. Ma ona także na celu wyrażenie poparcia dla europejskich aspiracji Ukrainy oraz podkreślenie po raz kolejny gotowości niesienia pomocy zarówno w wojnie z najeźdźcą jak i wsparcia dla Ukraińców, którzy uciekają do Polski i Czech" - czytamy.

Ukraińcy zainteresowani szczepieniami przeciw COVID-19 mogą z nich skorzystać bezpłatnie od 25 lutego 2022 roku. Szczepienia przeciw COVID-19 dla uchodźców z Ukrainy są realizowane preparatami dostępnymi w Narodowym Programie Szczepień, zgodnie ze schematem postępowania realizowanym w Polsce.

Ministerstwo Zdrowia wielokrotnie informowało, że każdy uchodźca z Ukrainy powyżej 5. roku życia, który dotychczas nie został zaszczepiony w zalecanym schemacie szczepienia przeciw COVID-19, ma możliwość szczepienia lub uzupełnienia szczepienia preparatami dostępnymi w Polsce.

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził nadzieję, że papież Franciszek nie spotka się z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem. To byłoby tak, jakby "spotkał się z duchowym liderem Państwa Islamskiego"- powiedział dyplomata włoskiej agencji Agi.

Media jako możliwe miejsce rozważanego spotkania papieża i rosyjskiego patriarchy wskazują ostatnio Jerozolimę w połowie czerwca.

- Mam szczerą nadzieję, że coraz straszniejsze czyny, popełnione przez Rosjan na Ukrainie uniemożliwią nowe spotkanie między papieżem a patriarchą moskiewskim Cyrylem. Dla Ojca Świętego to byłoby jak spotkanie duchowego przywódcy Państwa Islamskiego, bo dzisiaj Cyryl jest duchowym przewodnikiem terrorystycznego państwa i społeczeństwa kierowanego przez (prezydenta Władimira) Putina - powiedział. 

Sąd na wyspie Jersey na kanale La Manche zamroził aktywa powiązane z rosyjskim miliarderem Romanem Abramowiczem o wartości ponad 7 miliardów dolarów. To około połowy jego szacowanej fortuny - informuje Bloomberg.

Jersey jest własnością korony Elżbiety II, wyspa nie jest częścią Wielkiej Brytanii, ale podlega sankcjom finansowym ogłoszonym przez rząd brytyjski.

Wielka Brytania umieściła Abramowicza na liście sankcji na początku marca, oskarżając go o udział w destabilizacji Ukrainy lub korzystanie z wpływów rosyjskiego rządu.

Urzędnicy amerykańscy przeprowadzili wewnętrzne wstępne rozmowy w związku z wizytą w Ukrainie wysokiej rangi urzędnika, ministra obrony Lloyda Austina lub sekretarza stanu Anthony'ego Blinkena - poinformowała w czwartek CNN.

Celem wizyty wysokich przedstawicieli rządu USA ma być wsparcie walczącego z rosyjską agresją dzielnego ukraińskiego narodu. Negocjacje w tej sprawie są na wstępnym etapie, nie jest zatem wykluczone, że do niej nie dojdzie - spekuluje CNN powołując sie na anonimowe źródła rządowe.

W czwartek Australia nałożyła ukierunkowane sankcje finansowe na 14 rosyjskich przedsiębiorstw państwowych, w tym na podmioty związane z obronnością, takie jak producent ciężarówek Kamaz oraz firmy transportowe SEVMASH i United Shipbuilding Corp.

Sankcje w związku z inwazją Moskwy na Ukrainę obejmą również firmę elektroniczną Ruselectronics, odpowiedzialną za produkcję około 80 proc. wszystkich rosyjskich komponentów elektronicznych, a także Koleje Rosyjskie , poinformowała minister spraw zagranicznych Marise Payne.

Jak podało w czwartek rosyjskie Ministerstwo Obrony, na krążowniku rakietowym Moskwa na Morzu Czarnym w wyniku pożaru zdetonowała amunicja. Załoga została ewakuowana, przyczyna pożaru jest badana, poinformowało ministerstwo.

"W wyniku pożaru na krążowniku rakietowym Moskwa zdetonowała amunicja. Statek został poważnie uszkodzony" – informuje ministerstwo w komunikacie.

Kilka godzin wcześnie Telewizja Nexta poinformowała w Telegramie, że Siły Zbrojne Ukrainy (USZ) na Morzu Czarnym trafiły dwiema rakietami rosyjski krążownik Moskwa.

Informację o trafieniu rakietowego krążownika Moskwa, flagowej jednostki Rosji na Morzu Czarnym, który atakował na początku inwazji Wyspę Węży potwierdził szef odeskiej administracji Maksim Marczenko: rosyjski rakietowy krążownik "Moskwa" został zaatakowany dwiema rakietami Neptun i został poważnie uszkodzony.

Jak donoszą ukraińskie media na krążowniku wybuchł pożar. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie