"Gość Wydarzeń". Soboń: zmiany w Polskim Ładzie są na korzyść podatników
- To, co robimy dzisiaj, jest na korzyść podatników i komplementarne wobec tych zmian, które przeprowadziliśmy w ubiegłym roku, czasem je też koryguje - mówił w programie "Gość Wydarzeń" wiceminister finansów Artur Soboń, odnosząc się do zmian w Polskim Ładzie.
- Dla wszystkich przedsiębiorców przygotowaliśmy obniżkę podatków. Oni wszyscy odczują zmianę już w zaliczkach od 1 lipca i będą mogli ponownie wybrać sposób rozliczania się z fiskusem - zapowiedział w środę wiceminister finansów Artur Soboń. - Nasz projekt ulegnie zmianie wobec tego co przedstawiliśmy pod koniec marca. W kieszeniach podatników zostanie 15 mld zł - dodał.
Więcej o zmianach w Polski Ładzie czytaj na Interia Biznes.
- Przez trzy tygodnie konsultacji wpłynęły uwagi. Analizowaliśmy je i w ramach analizy wyszedł kompromis oznaczający pewne zmiany w projekcie z 24 marca, ale takie, które były oczekiwane, choć nie aż tak daleko idące. Są one wynikiem dialogu - podkreślił w programie "Gość Wydarzeń" Soboń.
Polski Ład. Ile zyska podatnik?
Dodał, że jego resort rozmawiał z wdrażającymi ten system. - Niektórzy mówili: "tego nie da się tego wprowadzić od 1 lipca" - np. podzielić proporcjonalnie kwoty wolnej w kilku miejscach, w których uzyskujemy dochody. Dlatego będzie to później - wymieniał wiceminister.
ZOBACZ: Polski Ład. Konferencja w sprawie zmian w systemie podatkowym
Soboń zaznaczył, że "maksymalna korzyść dla podatnika na skali to 4500 zł rocznie". - W zależności od zarobków będzie mniejsza lub większa - dodał.
Polityk podkreślił, że ma nadzieję, że Sejm rozpocznie pracę nad projektem w ostatnim tygodniu kwietnia.
Rekordowa inflacja. Dlaczego?
Prowadzący program Bogdan Rymanowski pytał również o inflację. W marcu w naszym kraju wyniosła ona 10,9 proc.
- Inflacja jest rekordowa i u nas, i w państwach strefach euro. Mamy czynniki zewnętrzne, które to powodują, jesteśmy państwem graniczącym z wojną. Jak szok wojenny przestanie wpływać na gospodarkę, to fundamenty w Polsce są wciąż zdrowe. (…) Mamy 95 mld złotych płynności w budżecie, niskie bezrobocie, stabilną sytuację jeśli chodzi o eksport i produkcję przemysłową - wyjaśniał Soboń.
Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.
Czytaj więcej