Koronawirus w Polsce dzisiaj. Dane Ministerstwa Zdrowia, poniedziałek 11 kwietnia
Mamy 381 nowych przypadków koronawirusa - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. Tydzień temu, czyli 4 kwietnia, wykryto 493 zakażenia SARS-CoV-2.
Mamy 381 (w tym 24 ponowne zakażenia) potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (76), śląskiego (40), małopolskiego (37), dolnośląskiego (25), łódzkiego (24), pomorskiego (23), lubelskiego (21), wielkopolskiego (21), warmińsko-mazurskiego (18), zachodniopomorskiego (17), podkarpackiego (16), świętokrzyskiego (15), opolskiego (14), podlaskiego (12), kujawsko-pomorskiego (8), lubuskiego (3).
11 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
Żadna osoba nie zmarła z powodu COVID-19. Żadna osoba nie zmarła też z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Liczba zakażonych koronawirusem od początku pandemii to 5 978 596. Zmarło 115 635 osób.
Na kwarantannie covidowej przebywa siedem osób.
Ile wykonano szczepień?
Minionej doby wykonano 1060 szczepień przeciwko COVID-19.
Do tej pory łącznie wykonano 54 045 571 szczepień.
Liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 383 805.
W Europie zniesiono większość ograniczeń
Ograniczenia pandemiczne są sukcesywnie znoszone w całej Europie, mimo że w niektórych krajach w marcu odnotowano rekordowy wzrost zachorowań na koronawirusa. W wielu miejscach pozostał jedynie wymóg noszenia maseczek, np. w Portugalii, Belgii, na Słowacji i na Litwie.
Do europejskich krajów bez żadnych niemal koronarestrykcji należą m.in. Holandia, Dania, Słowenia, Islandia, Anglia.
W Austrii bary, kluby i miejsca apres-ski (oferujące rozrywkę w ośrodkach narciarskich) mogą wybierać między wprowadzeniem wymogu noszenia masek FFP2/N95, a okazaniem dowodu zaszczepienia bądź przechorowania lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. To samo dotyczy imprez wewnątrz budynków z ponad 100 uczestnikami.
Maseczki FFP2/N95 są ponownie obowiązkowe dla osób powyżej 14. roku życia we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Obejmuje to transport publiczny, kolejki linowe i wyciągi narciarskie, wszystkie sklepy, centra kulturalne i rekreacyjne, hotele i restauracje. W Wiedniu wstęp do restauracji, barów, klubów i siłowni możliwy jest tylko za okazaniem dowodu zaczepienia lub przechorowania.
W Czechach nadal tylko osoby posiadające zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu, mają wstęp do restauracji i innych obiektów rekreacyjnych. Obowiązek noszenia maseczek FPP2/N95 w transporcie publicznym może zostać zniesiony począwszy od Wielkanocy.
ZOBACZ: Komisja Europejska dopuściła do obrotu nowy lek przeciw COVID-19
W Estonii maseczki muszą nosić osoby w wieku 12 lat i starsze we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych. Dodatkowo certyfikat covidowy sprawdzany jest przy wejściu do m.in. lokali rozrywkowych, kin, teatrów, spa i na imprezy masowe.
We Włoszech planowane jest zniesienie obowiązku noszenia maseczek w pomieszczeniach zamkniętych i w środkach transportu publicznego od 1 maja. Obecnie wejście do kin, teatrów, klubów, na koncerty i inne imprezy wewnątrz pomieszczeń wymaga okazania dowodu zaszczepienia lub wyzdrowienia. Restauracje i imprezy sportowe na zewnątrz są dostępne również dla osób z negatywnym wynikiem testu.
W Niemczech, Finlandii, na Litwie, Łotwie i na Węgrzech maseczki wymagane są jedynie w transporcie publicznym i placówkach ochrony zdrowia. Również we Francji maseczki wymagane są jedynie w transporcie publicznym, a kraj ten zniósł obowiązek okazywania paszportu covidowego przy wstępie do większości miejsc i wydarzeń.
Greckie plaże są otwarte, ale należy stosować zasady dystansu społecznego. Maseczki należy nosić we wszystkich zamkniętych miejscach publicznych.
W Norwegii, Portugalii, Belgii, Hiszpanii, Szkocji, Rumunii i na Słowacji maseczki są obowiązkowe w miejscach publicznych.