Wojna w Ukrainie. 44. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 44. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/Dmytro Kułeba
Atak w Kramatorsku

"Uwzględniając wydarzenia, do których doszło w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie w wyniku ostrzału rakietowego dworca zginęło 50 osób i 98 zostało rannych, w Odessie istnieje 10 kwietnia zagrożenie atakiem rakietowym" - ostrzegł szef obwodu odeskiego Maksym Marczenko. Jego oświadczenie przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Trwa 44. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie.

hlk / Polsat News / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl

Zachęcamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 44. dzień walk w Ukrainie.

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Piątek, 8 kwietnia

 

Bucza, Irpień, Hostomel, Motyzin tworzą mapę ludobójstwa w Europie XXI wieku. W obliczu tego niewyobrażalnego okrucieństwa Rosji powinno nas interesować tylko jedno: jak skutecznie zatrzymać wojnę na Ukrainie. Nie da się tego załatwić polubownie - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Ukraińcy dziś walczą o wolność swoją, ale też o wolność innych narodów Europy, chociaż nie zawsze elity tych narodów to dostrzegają i wyciągają z tego odpowiednie wnioski - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odbierając tytuł "Człowiek Wolności 2021" tygodnika "Sieci".

Wicepremier podkreślił, że na przykładzie Ukrainy widać, iż walka o wolność jest obowiązkiem, który należy wypełniać nawet wtedy, gdy jest to bardzo trudne i wiąże się to z największymi zagrożeniami. - Ukraińcy dziś walczą o wolność swoją, ale też o wolność innych narodów Europy, chociaż nie zawsze elity tych narodów to dostrzegają i wyciągają z tego odpowiednie wnioski - powiedział J.Kaczyński.

Brytyjczycy powinni unikać wszystkich rosyjskich linii lotniczych, gdyż nie można na nich polegać, jeśli chodzi o bezpieczeństwo lotów - oświadczył w piątek wieczorem brytyjski minister transportu Grant Shapps.

Poinformował on, że brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) umieścił w piątek Rosję na liście obserwacyjnej dotyczącej bezpieczeństwa "ze względu na obawy, iż władze rosyjskie aktywnie promują niebezpieczne praktyki".

 

W piątek korytarzami humanitarnymi z obszarów Ukrainy zagrożonych działaniami wojennymi ewakuowano 6665 osób - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Dodała, że 5158 z nich przybyło do Zaporoża, są to mieszkańcy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i oblężonego przez Rosjan Mariupola.

Wśród osób, które dotarły do Zaporoża własnymi samochodami lub autobusami ewakuacyjnymi, było 1614 mieszkańców Mariupola i 3544 osób z zajmowanych przez Rosjan miejscowości obwodu zaporoskiego - Berdiańska, Melitopola, Enerhodaru i innych - poinformowała Wereszczuk w komunikacie na Telegramie.

Używany sprzęt gospodarstwa domowego - w tym nawet pralkę - i inne przedmioty codziennego użytku, a także ubrania, dziecięce buty i zabawki przynieśli przed budynek ambasady Rosji w Londynie uczestnicy demonstracji poparcia dla Ukrainy.

Przedmioty te, które w większości oblano czerwoną farbą udającą krew, były nawiązaniem do doniesień o licznych grabieżach dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy na zajętych przez nich terenach Ukrainy.

Piątkowy atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku, tak jak masowe morderstwa w Buczy i wiele innych rosyjskich zbrodni wojennych, powinien stać się jednym z zarzutów stawianych przed trybunałem, który z pewnością powstanie - oświadczył w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Premier Słowacji Eduard Heger spotkał się w piątek w Kijowie z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Przywódca Ukrainy podziękował Słowakom za wsparcie - przekazał Heger w sieci społecznościowej. Premier odwiedził też Buczę, gdzie po wycofaniu się Rosjan znaleziono ciała pomordowanych cywilów.

Heger zamieścił w Internecie zdjęcie z rozmowy z Zełeńskim i krótko poinformował o podziękowaniach ukraińskiego prezydenta.

Napisał także o swoim spotkaniu z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. "Premier Ukrainy Denys Szmyhal podziękował mi podczas spotkania za naszą pomoc i za to, że dajemy im europejską perspektywę, która dodaje im sił do walki" - napisał.

Ponad 45 tys. Ukraińców zostało bezprawnie deportowanych do Rosji i na Białoruś z okupowanych przez siły rosyjskie terenów Ukrainy - przekazała Tetiana Łomakina z kancelarii prezydenta Ukrainy, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.

Dodała, że okupant przymusowo wywoził ludność z obwodów donieckiego, ługańskiego, charkowskiego i chersońskiego. Odnotowano też takie przypadki w niektórych miejscowościach obwodów kijowskiego i czernihowskiego.

Duński dziennikarz i eskpert zajmujący się gazociągami Nord Stream 1 i 2 Jens Hovsgaard w swojej książce "Gier, Gas und Geld" ("Chciwość, gaz i pieniądze") opisuje sieć powiązań, kryjących się za powstawaniem Nord Stream 1 i 2. Pytany przez dziennik "Die Welt", czy Niemcy są odpowiedzialne za wojnę odpowiada: "powiedziałbym nawet, że Niemcy utorowały Putinowi drogę na Ukrainę".

Zdaniem dziennikarza "wystarczy jeden przykład: Gerhard Schroeder, jako były kanclerz, wykorzystał swoje biuro w Bundestagu, aby zorganizować tam spotkania w sprawie Nord Stream 2. Nie byłoby to do pomyślenia w żadnym kraju na świecie" - mówi Jens Hovsgaard w wywiadzie dla dziennika "Die Welt".

6665 osób zostało ewakuowanych w piątek przez korytarze humanitarne - przekazały ukraińskie władze.


Chociaż Shell zadeklarował w marcu, że przestaje kupować rosyjską ropę i gaz, to koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji. Taką informację przekazał ekspert ds. energii agencji Bloomberg Javier Blas.

Koncern stosuje tutaj wybieg, albowiem wg Blasa argumentuje, że skoro produkt zawiera mniej niż 50 proc. oleju z Rosji, można go określić, jako taki, który nie pochodzi z tego kraju.

Dzięki temu Shell może kupować olej napędowy na przykład na Łotwie, gdzie rosyjska ropa jest mieszana z innymi rodzajami ropy, aż "rosyjski" udział wyniesie maksymalnie 49,99 proc., pisze ekspert Bloobmerga.

W ramach zatwierdzonej dotąd pomocy wojskowej dla Ukrainy jest ok. 5 tys. kierowanych pocisków przeciwpancernych Javelin i 1,4 tys. przeciwlotniczych pocisków Stinger - poinformowała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dostawy objęły też "setki" dronów kamikadze Switchblade i kierowane laserowo rakiety.

Jak powiedziała rzeczniczka, od początku rosyjskiej inwazji USA zobowiązały się do przekazania Ukrainie pomocy wojskowej o wartości 1,7 mld dolarów, zaś od początku kadencji prezydenta Bidena - 2,3 mld USD.

"Atak na ukraiński dworzec kolejowy to kolejne straszliwe okrucieństwo popełnione przez Rosję, która uderza w cywilów, którzy próbowali się ewakuować i dotrzeć w bezpieczne miejsce" - napisał prezydent USA Joe Biden.

Wydaleni polscy dyplomaci muszą opuścić Rosję do 13 kwietnia - powiedział rzecznik prasowy MSZ Łukasz Jasina. Dodał, że w Rosji nadal pracuje ambasador i kilkunastu polskich dyplomatów.

Wcześniej w piątek polskie MSZ informowało, że ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ambasador Krajewski "otrzymał notę z listą 45 nazwisk polskich dyplomatów i pracowników konsularnych, których Federacja Rosyjska wydala z terytorium swojego państwa".

W UE weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów.

Wśród 217 osób wymienionych na liście znajdują się wysocy rangą urzędnicy Kremla, oligarchowie - Mosze Kantor, Boris Rotenberg i Oleg Deripaska - inni wiodący biznesmeni zaangażowani w kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, finanse, media, przemysł obronny i zbrojeniowy.

Pierwsze minuty po ataku rakietowym, które siły rosyjskie przeprowadziły na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. NEXTA zamieściła wstrząsające nagranie. 

Siły rosyjskie kontynuują niszczenie ukraińskiej infrastruktury cywilnej ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi; atakują również miejsca ewakuacji cywilów - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodaje, że Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy.

Rosjanie koncentrują swoje jednostki na zajmowanych przez siebie terenach wschodniej i południowej Ukrainy; nie rezygnują też z prób przeprowadzenia ofensywy w kierunku leżących w obwodzie ługańskim miast Popasna i Siewierodonieck, ale nie odnoszą w nich sukcesów - pisze Sztab Generalny w opublikowanym na Facebooku komunikacie. 

Piątkowy atak Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku, w wyniku którego zginęło co najmniej 50 osób, w tym pięcioro dzieci, to "metodyczna egzekucja Ukraińców" – skomentował w rozmowie z BILD Wołodymyr Kliczko, brat mera Kijowa Witalija Kliczki.

Jeżeli premier Węgier Viktor Orban zrealizuje obietnicę, że będzie płacić Rosji w rublach za surowce energetyczne, to będzie to pogwałcenie sankcji Unii Europejskiej - oświadczyła w piątek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla CNN.

O liczbie ofiar inwazji rosyjskiej wśród cywilów w obwodzie kijowskim będzie można mówić za kilka tygodni, teraz pracują śledczy i kryminolodzy, w miejscowościach regionu trwa rozminowywanie - poinformował w piątek szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

- Trwają prace kryminologów i śledczych, którzy rejestrują przestępstwa - powiedział Monastyrski na briefingu dla prasy w Hostomlu w obwodzie kijowskim.

 

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji poinformowało w piątek, że anulowało rejestrację 15 filii organizacji zagranicznych, w tym międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch.

Biura organizacji zostaną zamknięte. Ministerstwo sprawiedliwości oświadczyło, że organizacje te naruszają przepisy rosyjskie.

 

Kanclerz Austrii Karl Nehammer wyruszył do Kijowa, gdzie w sobotę rano spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – przekazał w piątek w komunikacie Urząd Kanclerski.

Według kancelarii Nehammera celem wizyty ma być "dalsze zapewnianie Ukrainie możliwie najlepszego wsparcia humanitarnego i politycznego".

Uchodźcy wojenni z Ukrainy powinni mieć możliwość uzyskania świadczeń socjalnych w Niemczech od 1 czerwca – ustalili przedstawiciele władz federalnych i krajów związkowych. Ponadto gminy otrzymają z kasy federalnej dwa miliardy euro na pokrycie kosztów związanych z uchodźcami – informuje w piątek portal Tagesschau.

W Kijowie funkcjonują powołane przez obronę terytorialną patrole obywatelskie, mające przeciwdziałać działalności dywersantów. Znaleźliśmy już trzy przedmioty, które po sprawdzeniu okazały się nafaszerowane materiałami wybuchowymi - mówi PAP uczestniczka takiego patrolu, która przedstawiła się imieniem Tatiana.

Wśród 320 mieszkańców Buczy pod Kijowem, zabitych przez rosyjskich żołnierzy, nikt nie był wojskowym - powiedział w piątek mer miasta Anatolij Fedoruk w wywiadzie dla portalu Ukrainska Prawda. Podziękował za pomoc humanitarną dla miasta, w tym nadchodzącą z Polski.

Wcześniej (6 kwietnia) Radio Swoboda opublikowało wideo, przedstawiające nową aleję na cmentarzu w mieście Michajłowsk w Kraju Stawropolskim, na południu Rosji, gdzie było widać dużo świeżych grobów z wieńcami i flagami wojsk powietrznodesantowych.

Co najmniej 55 żołnierzy z jednego pułku rosyjskich wojsk powietrznodesantowych zginęło w Ukrainie – ustalił niezależny portal Ważnyje Istorii, analizując nagrania przesłane przez czytelników.

Wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell Fontelles poinformował za pośrednictwem Twittera o rozpoczęciu programu mającego na celu wsparcie wyszukiwania i gromadzenia danych o osobach zaginionych podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wartość programu to 7,5 mln euro.
 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się w piątek z premier Mołdawii Natalią Gavrilitą. Omówiły m.in. polskie poparcie wobec europejskiej perspektywy dla Mołdawii i pomoc walczącej z rosyjską agresją Ukrainie oraz uchodźcom z tego kraju.

Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Ukrainy: Unia Europejska stoi przy Ukraińcach. Naród ukraiński niesie pochodnię wolności. Dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej.

 

Wołodymyr Zełensky po spotkaniu z Ursulą von der Leyen: potrzebne są kolejne sankcje, jeszcze bardziej dotkliwe dla Rosji

O drastycznych przypadkach gwałcenia dzieci przez rosyjskich żołnierzy poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.

„Dziewczynka, 14 lat, zgwałcona przez pięciu okupantów. Teraz jest w ciąży. Bucza. Chłopiec, 11 lat, zgwałcony na oczach mamy – przywiązali ją do krzesła, żeby patrzyła. Bucza. Kobieta 20 lat, zgwałcona przez trzech okupantów jednocześnie we wszystkie możliwe miejsca. Irpień” – napisała Denisowa.

Rosja wzmaga w ostatnim czasie kampanię propagandową kierowaną do rosyjskiego społeczeństwa. Ma ona na celu przekonanie Rosjan, że "operacja specjalna" idzie zgodnie z planem - ocenił w piątek rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Zwracam się do Ukraińców: Europa jest po waszej stronie, wasza walka jest naszą walką - przekazała w piątek w podkijowskiej Buczy przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, rozpoczynająca swoją wizytę na Ukrainie.

Prezydent USA Joe Biden i szef Pentagonu Lloyd Austin zapowiedzieli w piątek rozmieszczenie baterii systemu obrony powietrznej Patriot na Słowacji. To reakcja na przekazanie przez Bratysławę systemu S-300 Ukrainie.

Będziemy analizować listę wydalonych z Rosji polskich dyplomatów sprawdzając, czy jest to odpowiedź symetryczna. Jeśli uznamy, że odpowiedź Rosji była innego rodzaju niż przyjmuje się w zwyczajach międzynarodowych, to zastrzegamy sobie prawo do odpowiedniej reakcji - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Będziemy rozmawiać, w jaki sposób państwa Europy Zachodniej, w tym Niemcy, mogą się włączyć w skuteczną pomoc dla ukraińskich uchodźców - powiedziała szefowa resortu rodziny Marlena Maląg przed spotkaniem z federalną minister rodziny, seniorów, kobiet i młodzieży Niemiec, Anną Spiegel.

W Odessie, ważnym ukraińskim mieście portowym nad Morzem Czarnym, a także w obwodzie odeskim wprowadzona zostanie od soboty wieczór do poniedziałku rano przedłużona godzina policyjna w związku z zagrożeniem rosyjskim atakiem rakietowym - poinformowały w piątek władze regionu.

60 ochotników z Kijowa będzie pomagać służbom ratowniczym w Borodziance w obwodzie kijowskim - poinformowała w w piątek Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). W mieście trwa usuwanie gruzów zburzonych domów i poszukiwanie ofiar.

Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie budynku mieszkalnego w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził opinię, że rozmawianie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem jest bezowocne, gdyż nie można mu ufać, natomiast kanclerz Niemiec Olaf Scholz przekonywał, że francuskie próby rozmów są słuszne.

Już 110 tys. Ukraińców wstąpiło do oddziałów Obrony Terytorialnej – poinformował dowódca tych sił generał Jurij Hałuszkin na briefingu w piątek.

W dniach 30-31 maja odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE, poświęcony obronności, energii i Ukrainie – poinformował w piątek na Twitterze przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

Z powodu inwazji Rosji na Ukrainę rząd Finlandii zdecydował o wydaleniu dwóch rosyjskich dyplomatów i nieprzedłużeniu wizy kolejnemu - poinformowała w piątek kancelaria prezydenta Sauli Niinisto.

Wcześniej w piątek w fińskim parlamencie wystąpił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który podkreślił, że Finlandia w swojej historii była już ofiarą rosyjskiej napaści, a zagrożenie ze strony Moskwy jest wciąż obecne.

Zwracam się do przywództwa i sekretariatu OBWE, by skorzystać z każdej możliwości po to, aby odizolować Rosję - powiedział szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. Jednocześnie zwrócił się do OBWE, by przygotowała raport dotyczący okrucieństw popełnionych przez Rosję na Ukrainie.

Wielka Brytania i Niemcy podzielają to samo poczucie "przerażenia i odrazy" w związku z "brutalnością rozpętaną" przez Rosję na Ukrainie, w tym z "niewybaczalnym" ostrzałem uchodźców - oświadczył w czwartek premier Boris Johnson po rozmowie z kanclerzem Olafem Scholzem.

Do Kijowa przybyła delegacja Parlamentu Europejskiego i parlamentów narodowych. W jej składzie są też polscy europosłowie, Ryszard Czarnecki (PiS) i Kosma Złotowski (PiS

O misji poinformował europoseł, były premier Litwy Andrius Kubilius, który przekazał, że w jej skład wchodzi 35 członków parlamentów narodowych oraz europosłów z 11 krajów UE. Zamieścił też zdjęcie ze spotkania w parlamencie Ukrainy.

Niezbędne jest zaproponowanie perspektywy powojennej odbudowy Ukrainy, przygotowanie swoistego planu Marshalla dla tego kraju po zakończeniu konfliktu; musimy wspierać nadzieję na lepszą przyszłość - powiedział minister spraw zagranicznych, przewodniczący obecnie OBWE Zbigniew Rau.

Litwa, uwzględniając pogarszającą się sytuację bezpieczeństwa w regionie, planuje zakup uzbrojenia i innego sprzętu wojskowego z USA i Niemiec za ponad 1 mld euro z dostawą do 2027 roku – poinformował w piątek minister obrony Litwy Arvydas Anuszauskas.

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski powiedział w piątek mediom po wizycie w MSZ Rosji, że miasta ukraińskie przeżywają dziś blokadę podobną do tej, jaką w czasie II wojny światowej przeżył Leningrad. Dyplomata przypomniał też o losie oblężonego Mariupola.

W województwie łódzkim uchodźcy z Ukrainy złożyli w sumie 13,2 tys. wniosków o świadczenie 500 plus - poinformowała rzeczniczka łódzkiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Monika Kiełczyńska. Najwięcej wniosków wpłynęło w stolicy regionu.

W nocy z piątku na sobotę na przejście graniczne w Korczowej wyjadą dwa autobusy MPK Poznań – Solaris Urbino 18 i Man Lion’s City, które będą służyły obywatelom Ukrainy – poinformowało w piątek MPK Poznań Sp. z o.o. To odpowiedź Miasta Poznania na apel mera Lwowa o taką właśnie pomoc.

Żołnierze rosyjscy zniszczyli wieloletnie archiwum oraz laboratorium analityczne Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej – poinformował w piątek szef rady obywatelskiej przy Państwowej Agencji ds. Strefy Wykluczenia Ołeksandr Syrota na Facebooku.

Minister obrony Słowacji Jaroslav Naď napisał w piątek w sieci społecznościowej, że w zamian za dostarczone na Ukrainę S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot z USA. Do tej pory nie zapowiadano rozmieszczenia takiej broni przez amerykańską armię.

1400 lekarzy z zagranicy skorzystało już z uproszonej procedury i rozpoczęło pracę w Polsce - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski dodając, że ponad połowę stanowią medycy z Ukrainy.

Pomoc dla Ukrainy walczącej z rosyjską inwazją i współpraca w ramach Inicjatywy Trójmorza były tematami rozmowy marszałek Sejmu Elżbiety Witek z ministrem spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji Gordanem Grliciem Radmanem – poinformowało Centrum Informacyjne Sejmu.

Rząd Niemiec jest przekonany, że nowe zachodnie sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę odniosą skutek. Minister gospodarki Robert Habeck powiedział w piątek, że piąty pakiet sankcji mocno uderzy w rosyjską gospodarkę i reżim prezydenta Władimira Putina - informuje telewizja ARD.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef dyplomacji UE Josep Borrell w piątek przybyli do Buczy, około 20 km od Kijowa, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. Towarzyszy im premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pojazdy opancerzone - potwierdził w piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych określił rosyjskie działania jako celowe ludobójstwo i to prowadzone z zimną krwią. W mediach społecznościowych napisał też o zmianie rosyjskiej retoryki dotyczącej wojny.

Stowarzyszenie Miast Ukrainy opublikowało w piątek nazwiska 11 merów miast i sołtysów wsi, znajdujących się w rosyjskiej niewoli. Apelujemy do naszych międzynarodowych partnerów, by wspomogli nas w wysiłkach na rzecz uwolnienia tych osób - napisano na stronie internetowej stowarzyszenia.

W komunikacie wskazano, że rosyjskie wojska przetrzymują merów i sołtysów następujących miejscowości: Manhusz, Nikolske, Cyrkuny, Wilchiwka, Mołoczańsk, Dniprorudne, Myłowe, Tawrijsk, Nowa Ołeksandriwka, Szewczenkowe i Hoła Prystań.

 

Władze Ukrainy informują: liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku na dworzec w Kramatorsku wzrosła do 50. Zginęło 5 dzieci.

Na razie nie widać przygotowań wojsk rosyjskich do prób desantu z Morza Czarnego na obwód odeski - powiedział w piątek rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk.

Do ukraińskiego rolnictwa kierowana jest duża pomoc, a największą rolę odrywa tu Polska - poinformował w piątek unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Wyjaśnił, że chodzi m.in. o umożliwienie eksportu ukraińskich produktów rolnych przez Polskę. Pilną potrzebą są też dostawy paliwa. 

Rozpoczęły się ekshumacje ciał zabitych przez żołnierzy rosyjskich osób, pochowanych w zbiorowych mogiłach w Buczy pod Kijowem – poinformowała w piątek rada miasta, powołując się na mera Anatolija Fedoruka oraz wicepremier Olhę Stefaniszynę.

 

45 polskich dyplomatów i pracowników konsularnych zostało wydalonych z Rosji - poinformował PAP w piątek rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Koncern Microsoft poinformował, że uniemożliwił hakerom związanym z rosyjską armią włamanie się do systemów informatycznych Ukrainy, UE i USA - podał w piątek Reuters.

Grupa specjalna żołnierzy z Bułgarii pod dowództwem szefa wywiadu wojskowego gen. Wenelina Wenewa znajduje się w Mariopulu, gdzie próbuje ewakuować marynarzy z zablokowanego w porcie bułgarskiego statku - poinformował w piątek w parlamencie Bułgarii premier Kirił Petkow.

 

Delegacja brytyjskich parlamentarzystów odwiedziła ośrodki dla uchodźców we Fromborku i Olsztynie.

- Polska robi bardzo wiele dla uchodźców, a jest karana przez Unię Europejską sankcjami - stwierdził przewodniczący delegacji lord Daniel Hannan.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział w piątek we włoskiej telewizji, że otrzymał informacje o tym, że szuka się terminu na możliwą wizytę papieża Franciszka na Ukrainie.

- To byłby bardzo potężny sygnał gościć go tutaj - stwierdził.

Ukraina zwyciężyła w pierwszej fazie wojny z Rosją, ale kolejna faza będzie rywalizacją na zasoby - ocenił w piątek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Możliwości naszego wroga w tym względzie są niemal niewyczerpane i dlatego żeby wygrać będziemy potrzebowali innego uzbrojenia, niż do tej pory - dodał.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen dotarła w piątek do Kijowa wraz z delegacją, w skład której weszli szef unijnej dyplomacji Josep Borrell, premier Słowacji Eduard Heger i grupa eurodeputowanych - przekazała w piątek agencja dpa, podkreślając, że celem wizyty jest okazanie solidarności Ukrainie.

W ciągu 24-36 miesięcy Włochy mogą uniezależnić się całkowicie od rosyjskiego gazu - powiedział w piątek minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani. Jak stwierdził, taki jest "rozsądny" scenariusz.

Politycy PO za niewystarczające uznali rozwiązania uchwalonej w czwartek tzw. ustawy sankcyjnej. Ich zdaniem rząd powinien mieć możliwość nie tylko zamrożenia rosyjskiego majątku, ale także jego przepadku. Zaapelowali też do premiera, by natychmiast zatrzymał import surowców z Rosji.

Tylko nieco ponad jedna czwarta ukraińskich uchodźców wojennych, którym Wielka Brytania przyznała wizy, dotarła do tej pory do tego kraju - wynika ze statystyk podanych w piątek przez brytyjskie MSW. Szefowa tego resortu Priti Patel przeprosiła za "frustrujące opóźnienia".

Czarnogóra wydała czterech rosyjskich dyplomatów, którzy "pogwałcili normy dyplomatyczne" - poinformował resort spraw zagranicznych w Podgoricy. Według dziennika "Pobjeda", który cytuje w piątek AFP, przedstawiciele Rosji prowadzili "działalność dywersyjną".

Dyplomaci mają teraz tydzień na opuszczenie Czarnogóry - głosi komunikat wydany przez MSZ w czwartek wieczorem.

 

W rosyjskich bombardowaniach i ostrzałach Czernihowa zginęło blisko 700 osób, żołnierzy i cywilów - poinformował w piątek Władysław Atroszenko, mer tego położonego na północny zachód od Kijowa ukraińskiego miasta. Dodał, że 70 ciał ofiar nie zostało jeszcze zidentyfikowanych.

Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy z czwartku na piątek lodołamacz w porcie w Mariupolu nad Morzem Azowskim, zabijając jedną osobę i kilka raniąc – poinformował pułk Azow na Telegramie.

"Kupując rosyjską ropę i gaz finansujecie zabijanie Ukraińców. Działajcie w sposób bardziej zdecydowany. Dość już karmienia rosyjskiej machiny wojskowej. Polska, Litwa, Łotwa i Estonia już zrezygnowały z finansowania ludobójstwa" - skomentował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 

132 cywilów zastrzelili w Makarowie w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy - poinformował w piątek szef władz miasta Wadym Tokar w telewizji ukraińskiej.

Podkreślił, że do Makarowa wrócili lekarze i przywracane są usługi na wyzwolonym terytorium.

- Przywracamy prąd dla całej hromady (gminy). Z gazem jest trudniej z powodu zaminowanych pól. Pracujemy teraz nad rozminowaniem terenu – oznajmił Tokar.

 

Premier Ukrainy Denys Szmyhal powiedział w piątek, że atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy jest dowodem, że Rosja jest krajem terrorystycznym. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci.

"Rosja udowodniła swój status kraju-terrorysty. Jaki kraj jest zdolny do tego, by celowo zaatakować pociskami dworzec, gdzie tysiące ludzi czekają na ewakuację?" - napisał Szmyhal na Twitterze.

 

U Rosjan od razu pojawiły się fake newsy, że ataku na dworzec w Kramatorsku dokonały siły ukraińskie; to nieprawdopodobny cynizm – oświadczył Pawło Kyryłenko, szef władz obwodu donieckiego, w którym położony jest Kramatorsk. W wyniku ataku rakietą Toczka-U zginęło 39 cywilów, 83 jest rannych, w tym wielu bardzo ciężko.

Mark Brzeziński ambasador USA w Polsce  wziął udział w prowadzonej w mediach społecznościowych kampanii "Stand Up For Ukraine" zainicjowanej przez Komisję Europejską i rząd Kanady we współpracy z międzynarodową organizacją Global Citizen. Wygłosił przemówienie na temat amerykańskiej pomocy udzielanej Ukraińcom.

- Amerykanie opowiadają się za Ukrainą. Stany Zjednoczone są już największym darczyńcą pomocy humanitarnej dla Ukrainy. Przygotowujemy się do zapewniania ponad 1 mld dolarów kolejnego finansowania dla osób dotkniętych rosyjską wojną i jej globalnymi konsekwencjami - powiedział Brzeziński w nagraniu zamieszczonym w piątek na Tiwtterze przez amerykańską ambasadę.

 

Wskutek sankcji nałożonych na Rosję jej gospodarka zmierza w kierunku najgłębszej recesji od czasu upadku Związku Radzieckiego, bo według prognoz spadek jej PKB w 2022 r. wyniesie między 8,5 a 15 proc. - ocenił w piątek brytyjski rząd.

W wyzwolonej miejscowości Husariwka w rejonie (powiecie) iziumskim na wschodzie Ukrainy odnaleziono kolejne ciała cywilów, zamordowanych przez rosyjskie wojska podczas okupacji. Pojawiają się też doniesienia o osobach zaginionych - przekazała w piątek agencja Interfax-Ukraina.

W Husariwce, w piwnicy jednego z domów, odnaleziono spalone szczątki trojga cywilów. Zbrodni dokonały rosyjskie wojska - poinformowała w czwartek wieczorem na Telegramie charkowska prokuratura obwodowa. W piątek lokalna policja podała, że wśród zamordowanych było dziecko. "Zidentyfikowano ślady świadczące o długotrwałym torturowaniu tych osób. Ludzie zostali spaleni żywcem. (...) Ich tożsamość jest ustalana" - przekazano.

 

Mer Kramatorska Aleksander Goncharenko przekazał informację dotyczącą osób rannych w wyniku ataku na dworzec kolejowy:

"Wiele osób jest w ciężkim stanie, bez rąk, nóg. Są operowani przez 30-40 chirurgów jednocześnie". W momencie ataku na stacji przebywało około 4000. Wszyscy czekali na ewakuację.

Około 100 punktów pomocy dla diabetyków z Ukrainy, którzy opuścili kraj w związku z wojną, planuje uruchomić Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.

Aktualna lista miejsc udzielających pomocy jest dostępna pod adresem internetowym: https://diabetyk.org.pl/punkty-pomocy-dla-osob-z-cukrzyca-z-ukrainy. Będzie ona aktualizowana w miarę uruchamiania kolejnych punktów.

 

Instytut Pileckiego w Berlinie organizuje w piątek wydarzenie poświęcone pamięci ukraińskiego fotoreportera Maksyma Łewina, który zginął na linii frontu w obwodzie kijowskim. Wystawa, przygotowana razem z ukraińską organizacją Vitsche, pokazuje jego prace, które pojawiły się m.in. w serwisach agencji Reuters, w BBC, LB.ua i hromadske.

Według ukraińskiej prokuratury Łewin został zabity przez rosyjskich żołnierzy.

 

Obrazy z rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy są potworne i druzgocące - oświadczyła w piątek dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield w wywiadzie dla telewizji CNN.

Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę przeciwko rosyjskiej agresji - zapewniła rzeczniczka, dodając, że USA potępiają atak w Kramatorsku.

"Znowu groza na Ukrainie. Kolejni zabici cywile, w tym dzieci. (Rakiety) na stacji w Kramatorsku to kolejny dowód na to, że rosyjska wojna jest prawdziwa, ofiary są prawdziwe" - tak szef MSZ Włoch Luigi Di Maio odniósł się w piątek na Twitterze do rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku na Ukrainie. Według lokalnych władz zginęło tam co najmniej 39 osób, a 87 zostało rannych.

Powracający z wojny rosyjscy żołnierze wywożą z terytorium Białorusi zrabowane na Ukrainie samochody i mienie. Masowo wymieniają też hrywny, po czym kupują duże ilości złota i sprzęt elektroniczny - przekazała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na białoruski portal Motolko.Help.

 

Pociski przeciwlotnicze Piorun i przeciwpancerne Javelin, zamawiane dla polskiego wojska, sprawdzają się w warunkach bojowych na Ukrainie – powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, który w piątek obserwował na poligonie w Nowej Dębie (woj. podkarpackie) szkolenie polskich i amerykańskich żołnierzy.

Dodał, że MON dąży do tego, żeby "Pioruny stanowiły jedną z podstawowych broni jednostek przeciwlotniczych Wojska Polskiego".

 

Nie sposób było pomylić funkcji dworca kolejowego w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy jako punktu ewakuacyjnego - podkreślił korespondent brytyjskiej stacji Sky News, który kilka dni temu odwiedził to miejsce, zaatakowane w piątek przez siły rosyjskie. Kramatorsk, obok Buczy i Mariupola, znajdzie się na liście miejsc, w których Rosjanie dopuścili się najwyraźniej zbrodni wojennych – oceniła telewizja.

Premier Słowacji Eduard Heger potwierdził doniesienia o dostarczeniu Ukrainie systemu obrony przeciwlotniczej S-300. „Wierzymy, że ten system pomoże ocalić jak najwięcej niewinnych Ukraińców przed agresją reżimu Putina” – napisał Heger w sieci społecznościowej.

 

Atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku jest kolejną rosyjską zbrodnią wojenną - oświadczył w piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dodał, że prezydent Władimir Putin coraz bardziej izoluje Rosję i jej jedynymi przyjaciółmi są dziś Korea Północna, Białoruś i Wenezuela.

 

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Mariupolu, który przed wojną liczył ok. 450 tys. mieszkańców, pozostaje ok. 100 tys. osób, a większość budynków została zniszczona. Nie jest znana dokładna liczba ofiar śmiertelnych, ale według władz miejskich mogą ich być dziesiątki tysięcy.

 

Rosyjscy żołnierze zaczęli przymusowo wcielać do armii mężczyzn z okupowanych obrzeży Mariupola, miasta na południowym wschodzie Ukrainy - przekazała w piątek rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

"Przymusowa mobilizacja na okupowanych przez Rosjan terytoriach narusza art. 51 konwencji genewskiej, który surowo zabrania okupantom zmuszania chronionych osób do służenia w ich siłach zbrojnych lub pomocniczych" - zaznaczyła Denisowa, cytowana przez brytyjski dziennik "The Telegraph".

 

"Panie prezydencie, drogi Emmanuelu, żaden przyzwoity Polak nie popiera pani Le Pen, podobnie jak żaden przyzwoity Polak nie popiera Orbana czy Putina. Polacy, w swej przytłaczającej większości są za Europą, Ukrainą i wolnością, niezależnie od bzdur, które opowiada premier Morawiecki" - napisał Donald Tusk zwracając się do Macrona.

 

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier  zapytany, czy Putin i szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powinni stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze,  mówi:

- Wszyscy, którzy ponoszą odpowiedzialność za te zbrodnie, będą musieli się wytłumaczyć. Dotyczy to również żołnierzy, dowódców wojskowych i oczywiście tych, którzy ponoszą odpowiedzialność polityczną.

 

Byłem świadkiem zmian w polityce rosyjskiej, ale szczerze mówiąc, wciąż miałem nadzieję na resztki racjonalności ze strony Władimira Putina. Nie przypuszczałem, że w imperialnym szale zaryzykuje on całkowitą ruinę polityczną, gospodarczą i moralną swojego kraju - mówi prezydent Frank-Walter Steinmeier w wywiadzie dla tygodnika "Spiegel".

W piątek tuż po ataku na dworzec na rosyjskich kanałach propagandowych pojawiła się informacja o ataku na Kramatorsk, gdzie celem miały być rzekomo ukraińscy żołnierze. Po chwili te doniesienia zniknęły, ale blogerzy, np. NEXTA, publikują ich screeny.

Na rakiecie, która uderzyła w piątek w dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy, znajduje się napis: „Za dzieci” – podają media. W ataku zginęło co najmniej 39 osób, w tym czworo dzieci. Media niezależne dowodzą, że Rosjanie, którzy o atak oskarżają Ukrainę, używają systemów Toczka-U.

W Muzeum Archidiecezji Warmińskiej na olsztyńskim Starym Mieście otwarto punkt pomocowo-informacyjny dla uchodźców z Ukrainy. Będzie oferował pomoc w wypełnianiu wszelkich wniosków, formularzy, umożliwi też kontakt z notariuszem czy z psychologiem.

Port w południowo-zachodniej części Mariupola prawdopodobnie jest punktem oporu ukraińskich sił w mieście oblężonym przez rosyjskie wojska; można przypuszczać, że centrum zostało już opanowane przez żołnierzy okupanta - ocenił w piątek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Według ekspertów ośrodka Rosjanie prawdopodobnie opanują miasto w najbliższych dniach.

 

Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Facebooku. Wcześniej podawano, że zginęło 30 osób.

Holandia płaci Rosji za gaz ponad 34 mln euro dziennie, informuje agencja badawcza Kalavasta. To około 2 euro dziennie na mieszkańca. Od początku rosyjskiej inwazji Niderlandy zapłaciły rosyjskim firmom gazowym co najmniej 1,5 mld euro.

Jak szacuje dziennik „NRC” za tę kwotę Moskwa mogłaby kupić 500 nowych czołgów.

 

Historyczne przemówienie prezydenta Ukrainy w fińskim parlamencie rozpoczęło się od chwili ciszy, upamiętniającej ponad 30 osób, które zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału dworca kolejowego w Kramatorsku.

- To był zwykły dworzec kolejowy, w zwykłym mieście – mówił Zełenski.

 

W historii widzieliście rosyjski atak na waszą ojczyznę. Zagrożenie jest wciąż obecne; Ukraina walczy za wszystkich – powiedział w piątek prezydent Wołodymyr Zełenski, przemawiając do fińskiego parlamentu.

- Uratowaliście wasz kraj przed atakiem Stalina. W ten sam sposób nasz naród jest odważny i broni się już 43. dzień – mówił ukraiński przywódca, przypominając fińsko-sowiecką wojnę zimową z przełomu lat 1939/40.

 

W piątek rano przed przemówieniem Zełenskiego, fińskie ministerstwo obrony poinformowało, że w regionie południowego wybrzeża kraju w okolicach Porvoo, naruszona została przestrzeń powietrzna. Poinformowano, że w dochodzeniu prowadzonym przez straż graniczną chodzi o rosyjski samolot pasażerski. Później resort obrony przekazał w mediach społecznościowych, że zaatakowana została witryna internetowa ministerstwa. Padła także strona MSZ (lub dostęp do niej był przypadkowy).

- Po wycofaniu się Rosjan (w Buczy) znaleziono ponad 380 zabitych. Rosja mówi cynicznie o inscenizacji. Jakżebyśmy chcieli, by te obrazy były fałszywe - podkreśliła w wywiadzie dla włoskiego radia RAI żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska. Jako swoją "wielką sojuszniczkę" w działaniach humanitarnych wymieniła żonę prezydenta RP Agatę Kornhauser-Dudę, która przewiozła grupę chorych ukraińskich dzieci z Polski do szpitala w Rzymie.

Rosyjska agresja na Ukrainę i jej ciche poparcie ze strony Chin oznaczają dla Unii Europejskiej koniec jej prowadzonej od 20 lat merkantylnej polityki wobec niedemokratycznych reżimów w Moskwie i Pekinie - ocenia na łamach dziennika online "Observador" lizbońska politolog prof. Madalena Resende, przedstawicielka Portugalskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (IPRI).

Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował premiera Saksonii Michaela Kretschmera.

"Kretschmer nie chce dostarczać czołgów Ukrainie i odrzuca embargo na gaz, ale chce dalej przytulać się do swojego kumpla Putina. Pana służalczość wobec tego zbrodniarza wojennego pozostanie wieczną hańbą" - podkreślił ambasador.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do fińskiego parlamentu: "Finowie, jesteście słynni z waszego systemu edukacji, pomóżcie nam odbudować nasze szkoły, których setki zniszczyli Rosjanie".

Wielka Brytania dodała w piątek do listy osób objętych sankcjami dwie dorosłe córki prezydenta Rosji Władimira Putina. Na listę włączona została także córka Siergieja Ławrowa, rosyjskiego ministra spraw zagranicznych.

Córki Putina - Maria Woroncowa i Jekaterina Tichonowa - oraz córka Ławrowa Jekaterina Winokurowa na mocy nałożonych sankcji mają zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, ich aktywa w tym kraju zostają zamrożone, a brytyjscy obywatele i firmy nie mogą dokonywać z nimi żadnych transakcji finansowych.

Wprowadzamy nowe sankcje wobec Rosji, ograniczamy import rosyjskiego węgla i zamrażamy aktywa rosyjskich banków w odpowiedzi na nieludzkie zbrodnie wojenne dokonane przez siły rosyjskie na Ukrainie - powiedział premier Japonii Fumio Kishida w piątek na konferencji prasowej, podała agencja Kyodo.

Japonia zaprzestanie importu rosyjskich produktów, takich jak wódka, drewno i maszyny, oraz zamrozi aktywa największych rosyjskich banków - Sbierbanku i Alfa Banku. Ponadto ograniczy swoją zależność od rosyjskiej ropy, rozszerzy sankcje nałożone na niektórych obywateli Rosji i będzie stopniowo wycofywać nowe inwestycje w tym kraju.

Na krótko przed wystąpieniem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w fińskim parlamencie, zaplanowanym na godz. 13:00 czasu lokalnego, awarii uległy strony internetowe dwóch resortów - obrony i spraw zagranicznych.

"Strona internetowa ministerstwa obrony Finlandii została zaatakowana, sprawa jest badana" - poinformowało w piątek ministerstwo.

W specjalnych ośrodkach w Holandii przebywa obecnie 24,7 tys. uchodźców z Ukrainy, informuje w czwartek ministerstwo sprawiedliwości i bezpieczeństwa Niderlandów. Samorządy przygotowały 34 tys. z obiecanych 50 tys. miejsc dla uciekających przed wojną Ukraińców.

Z informacji ministerstwa wynika, że od poniedziałku w schroniskach przybyło 1,8 tys. osób. Z kolei w gminach zarejestrowało się jak dotąd 27 tys. 934 Ukraińców. To prawie 6,2 tys. więcej niż na początku tygodnia.

Ukrainka, matka czworga dzieci, była gwałcona przez Rosjan przez dwanaście godzin. Twierdzi, że została wydana przez jedną z prorosyjskich mieszkanek obwodu chersońskiego, która zeznała, że mąż kobiety jest ukraińskim żołnierzem. - Nie chcę żyć. Czuję obrzydzenie - powiedziała skrzywdzona.

"Podczas rosyjskiego ataku na dworcu znajdowały się tysiące ludzi oczekujących na ewakuację z Donbasu do bezpieczniejszych regionów Ukrainy. Najeźdźcy dobrze wiedzieli, gdzie uderzyć. Wiedzą też, czego chcą - wziąć jako zakładników możliwie największą liczbę cywilów i zniszczyć wszystko, co ukraińskie" - przekazał przewodniczący donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Telegramie.

Czytaj więcej: Ukraina: Rosjanie zaatakowali dworzec kolejowy w Kramatorsku. Co najmniej 30 ofiar

Deputowani jednoizbowego parlamentu Mołdawii zatwierdzili zmiany w prawie, przewidujące kary dla osób i instytucji, które w miejscach publicznych prezentują symbole rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Na fragmencie pocisku Toczka-U użytego w ataku na dworzec w Kramatorsku w którym zginęło co najmniej 30 cywilnych mieszkańców Ukrainy znajdował się napis "Dla (naszych) dzieci".

Informuje o tym także niezależny białoruski kanał Nexta.

Postawienie prezydenta Rosji Władimira Putina przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym w Hadze "technicznie nie jest niemożliwe" - uważa były włoski minister sprawiedliwości, były prezes Trybunału Konstytucyjnego Giovanni Maria Flick.

Wydłużenie o cztery miesiące wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel jest czymś dalece rozczarowującym - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki. "Niech polityka interesów nie dominuje nad polityką sumienia" - zaapelował szef rządu. Unijne sankcje na węgiel będą działać od sierpnia.

Współpraca dwustronna, regionalna oraz w ramach UE i NATO jest istotna zwłaszcza wobec inwazji Rosji na Ukrainę – podkreślili szef MSZ Zbigniew Rau oraz minister spaw zagranicznych i europejskich Chorwacji Godran Grilić Radman.

"Rosyjskie potwory nie zatrzymują się w swoich działaniach. Nie mają sił ani śmiałości, by przeciwstawić się nam na polu walki, dlatego cynicznie atakują ludność cywilną" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej: Ukraina: Rosjanie zaatakowali dworzec kolejowy w Kramatorsku. Co najmniej 30 ofiar

"Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe" - przekazał lider Ukrainy.

Kramatorsk to 150-tysięczne miasto w obwodzie donieckim. Trwa tam ewakuacja mieszkańców w związku z prawdopodobnym natarciem rosyjskich wojsk, które ma nastąpić z północnego zachodu, z okolic Iziumu w obwodzie charkowskim, w kierunku na Kramatorsk i Słowiańsk.

UWAGA! DRASTYCZNE OBRAZY!

Państwa UE zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. Zakładają on m.in. zakaz importu węgla z Rosji od sierpnia 2022 r., zakaz udostępniania portów UE statkom pod banderą Rosji, dla wszelkich rosyjskich i białoruskich przewoźników drogowych zakaz przewożenia towarów transportem drogowym na terenie UE, w tym w tranzycie.

UE wprowadza także dalsze zakazy eksportu, które dotyczą m.in. paliwa lotniczego, komputerów kwantowych i zaawansowanych półprzewodników oraz wysokiej klasy elektroniki, oprogramowania, maszyn i sprzętu transportowego. Nowe zakazy importu obejmują m.in. drewno, cement, nawozy, owoce morza i alkohol.

Sankcje zakładają ogólny unijny zakaz udziału rosyjskich firm w zamówieniach publicznych w państwach członkowskich oraz wykluczenie wszelkiego wsparcia finansowego dla rosyjskich organów publicznych. Restrykcje wejdą w życie, gdy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Stanie się to prawdopodobnie jeszcze w piątek.

W Kijowie odbyła się w piątek akcja protestacyjna związana z przyjazdem szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella na rozmowy z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

W centrum miasta jej uczestnicy manifestowali z hasłami: "No fly zone", "dosyć gwałcenia naszych żon", "dajcie nam broń", "chcemy żyć".

Fot. Jakub Krzywiecki/Interia

Dziennie pomagamy od 700 do 2 tys. najbardziej potrzebującym osób w Charkowie i okolicach - powiedział  dyrektor Caritas-Spes-Charków ks. Wojciech Stasiewicz.

Zaznaczył, że dotarcie do nich bywa utrudnione, bo np. minionej doby było 48 ostrzałów i 21 pożarów. I tak już ponad 40 dni - dodał polski ksiądz.

Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło około 19 tys. żołnierzy (zmarłych, rannych i wziętych do niewoli) - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosja straciła od 24 lutego do 8 kwietnia: 1891 pojazdów opancerzonych, 1361 samochodów, 700 czołgów, 333 systemy artyleryjskie, 108 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 76 cystern z paliwem, 55 systemów przeciwlotniczych i 4 mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

Ukraińscy zestrzelili: 150 samolotów, 135 śmigłowców, 112 bezzałogowców. Zatopiono 7 jednostek pływających.

Rosyjscy żołnierze zamknęli około 130 mieszkańców wsi Jaszidne po Czernihowem w piwnicy o powierzchni 65 m kw. W ciągu blisko miesiąca co najmniej 12 osób zmarło, a stłoczeni ludzie, w tym dzieci, musieli spać obok martwych - podała w czwartek stacja BBC, cytując ocalałych.

Gdy ktoś umierał, jego ciała nie można było od razu wynieść. Nie zawsze pozawalali na to rosyjscy żołnierze i było to niebezpieczne z powodu ciągłego ostrzału i walk na zewnątrz. Ludzie godzinami, a czasem przez kilka dni musieli trwać obok zmarłych - podkreśla brytyjska stacja.

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski został wezwany do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - potwierdził rzecznik polskiego MSZ Łukasz Jasina.

Wcześniej informację o wezwaniu ambasadora Krajewskiego do rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podał portal tv.info. Jasina powiedział, że więcej informacji na ten temat przekaże w późniejszym terminie.

Lider PO Donald Tusk ponowił w piątek apel do rządu o zaprzestanie importu węgla z Rosji, który - jak mówił - finansuje wojnę w Ukrainie.

"Musimy skończyć z tym procederem. Dosyć finansowania interesów rosyjskich przez polskiego podatnika i polskie spółki Skarbu Państwa" - powiedział Tusk.

Szef metra w Kijowie zaproponował merowi Kijowa Witalijowi Kliczce zmianę nazw pięciu stacji podziemnej kolei w stolicy Ukrainy. Chodzi o "Mińską", "Brzeską", "Lwa Tołstoja", "Bohaterów Dniepru" (wyzwolicieli radzieckich z czasó II wojny światowej) i "Przyjaźni Narodów".

"Chowamy się na stacji »Przyjaźń Narodów«, podczas gdy ta tzw. »przyjaźń narodów« zabija naszych rodaków, sąsiadów, krewnych i niszczy nasz kraj. To się nie może dziać" - napisał Wiktor Bragiński.

 

Na Twitterze pojawiają się nagrania z rosyjskiego ataku rakietowego na cywilów zgromadzonych na stacji kolejowej w Kramatorsku. Wstępnie władze informują o śmierci ponad 30 osób. Jest wielu rannych.

Czytaj więcej: Ukraina: Rosjanie zaatakowali dworzec kolejowy w Kramatorsku. Co najmniej 30 ofiar

 

Rosja, która rozpoczęła 24 lutego inwazję na Ukrainę, twierdzi, że dostarcza tam pomoc humanitarną. Rosyjskie ministerstwo obrony podało, że konwój z zaopatrzeniem dotarł w okupowanego Iziumu.

  

Ponad 30 osób zginęło, a co najmniej 100 zostało rannych w ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie - informuje Reuters. 

Agencja AFP podała, że w dworzec uderzyły dwie rakiety. Stacja byłą wykorzystywana do ewakuacji ludności z atakowanych przez Rosjan terenów.

Czytaj więcej: Ukraina: Rosjanie zaatakowali dworzec kolejowy w Kramatorsku. Co najmniej 30 ofiar

 

Rosyjskie straty w Ukrainie sięgają 19 tys. żołnierzy - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Rosyjski bojowy wóz piechoty BMP-2 zniszczony w okolicach miasta Browary.

Gąsienicowy transporter spłonął w okolicy miejscowości Kułażnice

 

Sytuacja radiacyjna w Polsce.

"Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) na bieżąco analizuje dane otrzymywane z krajowego systemu monitoringu radiacyjnego. PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - przekazała Państwowa Agencja Atomistyki.

11-letni Maksym przyjechał do Boryspola, gotowy do walki o Ukrainę.

Chłopiec został zarejestrowany jako wolontariusz i oprowadzony po okolicy. Jeden z żołnierzy powiedział, że dziecko nie było zadowolone, że nie zostało przyjęte w szeregi jednostki. Ostatecznie chłopiec zrozumiał sytuację i wrócił do domu - opisują dziennikarze.

Dwie rakiety uderzyły w stację kolejową w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie, która była wykorzystywana do ewakuacji ludności z atakowanych przez Rosjan terenów - informuje agencja AFP.

Ukraińskie MSZ publikuje film z Mariupola. "90 proc. budynków jest zniszczonych. Miasto Mariupol jest w stanie katastrofy humanitarnej: zmarłych chowa się w masowych grobach, brakuje wody, żywności, komunikacji. Mariupol jest oblegany od pierwszych dni wojny Rosji przeciwko Ukrainie" - pisze resort.

"Ewakuacja ze Słowiańska" - pisze na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

Rosyjskim dowódcą, który wydał rozkaz ostrzału osiedli mieszkalnych w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy, a także obiektów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest generał Aleksiej Dombrowski - poinformował w czwartek na Telegramie ukraiński koncern atomowy Enerhoatom.

"Ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za akty jądrowego terroryzmu, które naraziły na niebezpieczeństwo pół świata" - pisze koncern. "Na szczęście nie doszło do jądrowej katastrofy - około 50 pocisków nie eksplodowało, chociaż część z nich uderzyła w bloki energetyczne elektrowni i inne budynki w bezpośrednim sąsiedztwie" - przekazano w komunikacie Enerhoatomu.

Jestem za bojkotem kultury rosyjskiej. Natomiast uważam, że wyrzucenie z dziedzictwa kultury światowej wielkich dzieł rosyjskiej kultury, nie ma racjonalnego wytłumaczenia i może doprowadzić do nakręcenia spirali ślepego nacjonalizmu - powiedziała w piątek Agnieszka Holland.

Autobusy ewakuacyjne wiozące pomoc humanitarną, które przyjechały z Zaporoża do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy, zostały przejęte przez Rosjan - poinformował szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

Chodzi o kolumnę autobusów, które wiozły do Melitopola pomoc humanitarną, a następnie miały ewakuować mieszkańców miasta.

Rosjanie masowo wywożą ukraińskie sieroty do swojego kraju, a izba niższa rosyjskiego parlamentu Duma Państwowa pracuje nad ustawą mającą ułatwić procedurę adopcji dzieci z Ukrainy przez Rosjan - poinformowało w piątek na Twitterze ukraińskie ministerstwo obrony.

"Rosja masowo porywa ukraińskie dzieci. Tysiące ukraińskich sierot z okupowanych terytoriów jest nielegalnie »ewakuowanych« do Rosji. Duma Państwowa przyspiesza pracę nad ustawą mającą ułatwić procedurę ich »adopcji» przez rosyjskie rodziny" - napisał resort.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że zweryfikowała 103 ataki na służbę zdrowia na Ukrainie od 24 lutego, kiedy Rosja rozpoczęła zbrojną inwazję na ten kraj. W ich wyniku zginęły 73 osoby, a 51 zostało rannych.

Jak wynika z danych WHO, 89 ataków dotyczyło placówek opieki zdrowotnej, a 13 środków transportu, w tym ambulansów.

Według organizacji 1000 placówek zdrowotnych znajduje się w pobliżu stref konfliktu lub terenów okupowanych.

"Ludmiła od trzech dni siedzi w tym samym miejscu, czekając na wyciągnięcie spod gruzów siostry i siostrzeńca. Budynek w Borodiance został zniszczony przez rosyjskich okupantów 1 marca" - pisze na Twitterze Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji przy Ministerstwie Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.

"To historyczny moment" - ukraiński ambasador w Australii o przekazaniu 20 opancerzonych transporterów piechoty Bushmaster Ukrainie. "To znaczący wzrost zdolności obronnych Ukrainy".

"Przeprowadzimy nacjonalizację wszystkich rosyjskich majątków w Ukrainie w ramach rekompensaty za poniesione straty. Niemniej, żaden kraj nie może funkcjonować samodzielnie podczas wojny, dlatego liczymy na dalsze wsparcie partnerów" - powiedział w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Szef rządu dodał, że Kijów liczy na możliwość skorzystania z aktywów finansowych, które należały do obywateli Rosji, lecz w ostatnich tygodniach zostały "zamrożone" w krajach trzecich w odpowiedzi na inwazję na Ukrainę

"Koszty prowadzenia działań wojennych i udzielania świadczeń socjalnych przez rząd Ukrainy wynoszą każdego dnia około 2 mld hrywien, czyli ponad 68 mln dolarów. Nie obawiamy się jednak hiperinflacji. Trudna sytuacja panuje w rolnictwie - tegoroczne zbiory będą niższe o około 20 proc. niż w roku ubiegłym, lecz mamy wystarczające zapasy zbóż, oleju roślinnego i innych produktów. Bezpieczeństwo żywnościowe kraju nie jest zagrożone" - przekazał Szmyhal, cytowany przez agencję Reutera.

"Nie ukrywam, że to wszystko jest bardzo smutne. Moja ocena jest jednoznaczna - negatywna" - powiedział Jarosław Kaczyński zapytany o proputinowskie postępowanie premiera Węgier Viktora Orbana, który przyjął postawę krytyczną wobec prezydenta Ukrainy Wołodymira Zełenskiego i zakwestionował ludobójstwo, któego Rosjanie dopuścili się w podkijowskiej Buczy.

"Kiedy premier Orban mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty, i to jest zawód" - dodał wicepremier, prezes PiS. Polityk przyznał, że należy zastanowić się nad relacjami z Węgrami.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,573 mln osób - poinformowała w piątek rano Straż Graniczna.

Jak dodano, w przeciwnym kierunku - z Polski do Ukrainy wyjechało 516 tys. osób. W piątek mija 44. doba inwazji Rosji na Ukrainę.

W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców z obwodów donieckiego i ługańskiego na południowym wschodzie kraju – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.

Obecnie to tam toczą się intensywne działania zbrojne. Według władz ukraińskich siły rosyjskie przygotowują się do zmasowanej ofensywy na wschodzie kraju.

"Ja uważam, że już od dłuższego czasu została przekroczona ta granica, w której NATO - nie w formie zbrojnej sensu stricto, czyli nie w tym sensie, żeby rozpoczynało wojnę z Rosją - ale powinno prowadzić akcję pokojową na terenie Ukrainy pod osłoną sił zbrojnych" - ocenił w Radiu Plus wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Nie dążyć do starcia, nie atakować wojsk rosyjskich, ale wkraczać na terytorium Ukrainy - oczywiście za zgodą rządu Ukrainy"  - dodał polityk w programie "Sedno Sprawy".

Podkreślił, że jeżeli rząd Ukrainy wyrazi taką zgodę to - w jego ocenie - jest to najlepsze rozwiązanie, ale "do tego potrzebna jest zgoda także NATO i Stanów Zjednoczonych".

"Nie wiemy, jakie kroki zostaną poczynione przez NATO jeżeli chodzi o moją propozycję misji pokojowej na Ukrainie" - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Rosja weszła na ścieżkę wojenną i trzeba na tej ścieżce ją zatrzymać" - powiedział w piątek w Radiu Plus wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński. Podkreślił, że "sankcje powinny być twarde", a "Rosja powinna wiedzieć, że wojna będzie ją bardzo dużo kosztować".

Fot. Radio Plus

W wyzwolonej miejscowości Husariwka w rejonie (powiecie) iziumskim obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy odnaleziono spalone szczątki trojga cywilów w piwnicy jednego z domów. Zbrodni dokonały rosyjskie wojska - poinformowała w czwartek wieczorem na Telegramie charkowska prokuratura obwodowa.

"Ustalono, że podczas okupacji wsi Husariwka rosyjscy żołnierze torturowali, zabili, a następnie spalili ciała trzech lokalnych mieszkańców. W celu ukrycia dowodów swoich zbrodni, przed podpaleniem ciał wojskowi nakryli je oponami samochodowymi" - przekazano w komunikacie prokuratury.

 

 

Pierwsze trzy z dwudziestu transporterów opancerzonych Bushmaster, które Australia przekaże Ukrainie, zostały wysłane w piątek rano do Europy - informuje australijski serwis news.com.au.

Według serwisu pojazdy zostały oznakowane ukraińską flagą z przesłaniem: "Zjednoczeni z Ukrainą".

"Dopiero przed nami jest fala uchodźców, którzy będą potrzebowali pomocy psychiatrów i psychologów z powodu pourazowych zaburzeń stresowych - powiedziała kierownik I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji SPSK1 w Lublinie prof. Hanna Karakuła-Juchnowicz.

Japoński rząd wydala z kraju część rosyjskich dyplomatów - informuje w piątek japońska agencja Kyodo. Premier Japonii Fumio Kishida ma ogłosić dodatkowe sankcje na Rosję.

Minister przemysłu Koichi Hagiuda przekazał z kolei, że Japonia planuje w najbliższym czasie ograniczyć import węgla z Rosji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę, a następnie dążyć do maksymalnej dywersyfikacji źródeł energii i całkowicie wyeliminować rosyjski węgiel.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jedzie do Kijowa - podaje agencja Ukrinform. Wraz z nią do stolicy Ukrainy udaje się szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Politycy mają się spotkać z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Czytaj więcej: Ursula von der Leyen i Borell w drodze do Kijowa. Spotkają się z Wołodymyrem Zełenskim

Co najmniej 169 dzieci zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, a 306 zostało rannych - poinformowała w piątek rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.

Wskazała, że dokładna liczba ofiar wśród dzieci jest obecnie niemożliwa do ustalenia ze względu na toczące się działania zbrojne.

Trwa przeszukiwanie ruin w mieście Borodzianka zniszczonym przez Rosjan. 

 

"Rosjanie przygotowują się do ofensywy na wschodzie Ukrainy" - poinformował w piątek rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

Główne wysiłki rosyjska armia koncentruje na zdobyciu portowego Mariupola w obwodzie donieckim, ofensywie w okolicach Iziumu w obwodzie charkowskim, przełamaniu obrony sił ukraińskich działających w obwodzie donieckim - podano w podsumowaniu operacyjnym sztabu. Na południu kraju przeciwnik próbuje powstrzymać działania sił ukraińskich.

Na terytorium Białorusi trwa rekrutacja tzw. "ochotników" w celu sformowania nowych pododdziałów prywatnej firmy wojskowej. Utrzymuje się ryzyko ataków rakietowych i bombowych z terytorium Białorusi - podał sztab.

"Obwód sumski na północy Ukrainy został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji" - ogłosił szef władz obwodu Dmytro Żywycki. 

"Eksplozje, jakie słychać w ostatnich dniach, to odgłosy oczyszczania terenu z min i niewybuchów" - dodał.

"Teren obwodu sumskiego nie jest jeszcze bezpieczny, a wiele obszarów wciąż jest zaminowanych" - podkreślił w portalu Telegram Żywycki. Wezwał ludzi, by unikali dróg leśnych i nie zbliżali się do zniszczonego sprzętu oraz opuszczonych pozycji rosyjskiego wojska.

 

Zidentyfikowano 163 ciała ludzi zabitych przez Rosjan w Buczy - podał mer miasta Anatolij Fedoruk.

W mieście znaleziono około 320 ciał zabitych mieszkańców.

 

Obwód Mikołajowski "praktycznie wolny od Rosjan" - podaje agencja Ukrinform.

"Rosjanie przemieszczają się, nie porzucają już uzbrojenia, ale zabierają je do naprawy. Okopują się, siedzą w okopach i czekają w strachu, kiedy ich zaatakujemy. Walczą nikczemnie, strzelają do cywilów" - twierdzi szef władz obwodu Witalij Kim.

Agencja Ukrinform podała, że opancerzone transportery piechoty Bushmaster przekazane Ukrainie przez Australię mają wartość 38 mln dolarów.

O werbowaniu "ochotników" do wojska w Białorusi informuje agencja Ukrinform. Według jej informacji istnieje zagrożenie atakami na Ukrainę.

"Ukraina będzie walczyć o każde ukraińskie miasto kontrolowane obecnie przez wroga, aż przywrócimy swoją integralność terytorialną" - zapowiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

"Jesteśmy gotowi powiedzieć dziś, że Rosjanie muszą wycofać się do granic, z których 24 lutego rozpoczęli inwazję na pełną skalę. Status quo, które widzimy obecnie, okupowane miasta – nie porzucimy ich na rzecz Federacji Rosyjskiej" - podkreślił prezydent.

"Dziś Odessa jest całkowicie ukraińska, nie jest okupowana. Najgorsza jest sytuacja w Mariupolu" - powiedział Zełenski w wywiadzie udzielonym indyjskiej sieci Republic Media Network.

Kanał Nexta opublikowała na Twitterze nagranie, na którym widać jak rosyjski żołnierz ucieka przed dronem zwiadowczym.

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii poinformowało na Twitterze, że siły rosyjskie całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś i do Rosji. Przynajmniej część z tych sił zostanie przeniesiona na Ukrainę wschodnią, by walczyć w Donbasie. 

Resort podał, że trwa ostrzał miast na wschodzie i południu kraju, a siły rosyjskie posunęły się dalej na południe od miasta Izium, które pozostaje pod ich kontrolą.
 

Kanadyjska policja federalna rozpoczęła dochodzenie w sprawie zbrodni wojennych w Ukrainie oraz zbrodni przeciw ludzkości.

Brytyjski premier Boris Johnson wyraził w czwartek wieczorem na Twitterze uznanie dla Polski za jej rolę we wspieraniu Ukrainy i zapewnił, że Wielka Brytania podziela polską determinację do udzielania pomocy temu krajowi.

"Składam wyrazy uznania narodowi polskiemu za wszystko, co robi dla wsparcia Ukrainy. Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, by pomóc Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i militarnie. Solidarność" - napisał Johnson.

Sytuacja w Borodziance jest "o wiele bardziej przerażająca" niż w Buczy, gdzie dokonano masakry ludności cywilnej - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa - poinformował Departament Skarbu. Wobec tej drugiej wzmocniono sankcje nałożone wcześniej.

James Vasquez, weteran wojen w Iraku i Afganistanie, który miesiąc temu dołączył do ukraińskiej armii, zaapelował na Twitterze o dostawy broni dla Ukrainy.

"Z taką śmieciową bronią nie wygramy wojny" - twierdzi. Wymienił także, jaka konkretnie broń jest najbardziej potrzebna w Ukrainie. 

"Potrzeba więcej sankcji. Konieczne są ostrzejsze sankcje" - powiedział w czwartek późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po ogłoszeniu przez UE kolejnego pakietu restrykcji wobec Rosji.

W nagraniu wideo opublikowanym w komunikatorze Telegram Zełenski podkreślił, że dotychczasowe sankcje nałożone na Rosję nie są wystarczające by zmusić Moskwę do zakończenia wojny.

Kanclerz Olaf Scholz ponownie zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o przerwanie działań zbrojnych na Ukrainie. "Ta wojna musi zostać natychmiast zakończona. Konieczne jest zawieszenie broni. Rosja musi wycofać swe wojska z Ukrainy" - powiedział w czwartek wieczorem szef niemieckiego rządu.

Scholz podkreślił, że Putin niszczy nie tylko Ukrainę, ale także "przyszłość własnego kraju".

Poinformował, że rząd federalny przekaże 2 mld euro krajom związkowym RFN na pokrycie kosztów związanych z opieką i integracją uchodźców z Ukrainy.

Papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski powiedział po drugim już powrocie do Watykanu z Ukrainy przez Polskę: "Wjeżdżałem do Polski, do innej rzeczywistości, gdzie objawia się to, co najpiękniejsze w człowieku".

"Nieprawdopodobna miłość, dobroć i solidarność" - tak w Radiu Watykańskim podsumował pomoc dla ukraińskich uchodźców.

Holenderski minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra, komentując w Brukseli to, iż mimo twardych dowodów zbrodni popełnianych na Ukrainie Moskwa konsekwentnie im zaprzecza, powiedział, że "jeśli chodzi o prawdę, Rosjanie żyją w równoległym wszechświecie".

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) - dostawcę okrętów wojennych i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa - poinformował w czwartek Departament Skarbu.

Na Alrosę sankcje były nałożone wcześniej, teraz zostały zaostrzone.

Zgodnie z decyzją amerykańskich władz zamrożone zostały majątki obu firm w USA, a także zamknięto im dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

Sejm w uchwale oczekuje powołania międzynarodowej komisji śledczej ws. ludobójstwa w Ukrainie i pilnego osądzenia zbrodniarzy wojennych.

Parlament domaga się zawieszenia członkostwa Rosji w organizacjach międzynarodowych dot. porządku prawnego.

Wojska rosyjskie opuściły region sumski - podała "Ukraińśka Prawda".

 

Rosyjska armia przeprowadziła atak rakietowy na infrastrukturę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy, powodując zniszczenia - poinformował portal Ukraińska Prawda, powołując się na lokalne władze.

Atak rakietowy przeprowadzono z morza. Nie podano, co dokładnie było celem tego uderzenia i nie wiadomo, jaka jest skala zniszczeń.
 
- Rosyjska armia popełnia zbrodnie wojenne. Rosja nie ma czego szukać w Radzie Praw Człowieka ONZ - powiedział prezydent USA Joe Biden po zawieszeniu Rosji w prawach członka tego gremium.

- Zdjęcia z Buczy i innych miejscowości na Ukrainie, po wycofaniu się z nich wojsk rosyjskich, są przerażające - stwierdził Biden. - Wskazują na gwałty, tortury i egzekucję, a w niektórych przypadkach na bezczeszczenie zwłok - to obraza dla całej ludzkości - podkreślił amerykański prezydent.

Dodał, że "kłamstwa Rosji nie wytrzymują niepodważalnych dowodów na to, co dzieje się na Ukrainie".

Wojna na Ukrainie znajduje się w niebezpiecznej fazie, a rosyjskie wojska szykują się do kolejnego ataku, który może być jeszcze bardziej brutalny i barbarzyński - ostrzegł dowódca brytyjskiego lotnictwa, marszałek Mike Wigston.

- Wszystkie doniesienia z naszego wywiadu mówią nam, że Rosja zmienia pozycję do kolejnego ataku. Potencjalnie będzie on jeszcze bardziej brutalny, jeszcze bardziej barbarzyński, jeszcze bardziej nielegalny niż to, co już widzieliśmy. Rosjanie się przemieszczają i są pełne podstawy, by przypuszczać, że wrócą, a Ukraina odczuje w pełni skutki tego, co Rosja przyniesie - powiedział Wigston w stacji Sky News.

Rozpoczęcie relacji: piątek, 08 kwietnia 2022 godz. 05:30
 
Najważniejsze i najnowsze informacje dotyczące sytuacji w Ukrainie w jednym miejscu. Śledź naszą relację na żywo.
 
Na zdjęciu: Mieszkańcy podkijowskiej Buczy na ulicy zablokowanej przez zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy. W mieście doszło do zbrodni na kilkuset cywilach. Fot.: PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie