CBOS: 68 proc. Polaków dobrze ocenia pracę policjantów

Polska
CBOS: 68 proc. Polaków dobrze ocenia pracę policjantów
PIOTR DZIURMAN/REPORTER
Polska policja

68 proc. Polaków dobrze ocenia pracę policjantów; przeciwnego zdania jest 23 proc. badanych - wynika z badania CBOS. Zadowolenie z pracy policji najczęściej wyrażają osoby popierające ugrupowanie rządzące.

CBOS raz w miesiącu pyta Polaków o opinie na temat działalności parlamentu i prezydenta, a także – w zależności od sytuacji – innych instytucji, na których w danym momencie skupia się uwaga opinii publicznej. Na ogół dwa razy do roku - w marcu i wrześniu - CBOS przedstawia badanym dłuższą listę instytucji, prosząc o ocenę ich funkcjonowania.

 

ZOBACZ: Badanie CBOS: 40 proc. Polaków jest przeciwna obecnemu rządowi. Poparcie wyraziło 33 proc. badanych

 

Z ostatniego badania oceny działalności policji wynika, że notowania tej instytucji są lepsze niż przed sześcioma miesiącami. Dobrze pracę policjantów ocenia ponad dwie trzecie, czyli 68 proc. Polaków - to wzrost o 7 punktów procentowych. Natomiast negatywnie – niespełna jedna czwarta, czyli 23 proc. Polaków - to spadek o 3 punkty procentowe.

Kto jest najbardziej zadowolony z pracy polskiej policji?

"Zadowolenie z pracy policji najczęściej wyrażają osoby popierające rządzące ugrupowanie, identyfikujące się z prawicą i bardziej zaangażowane w praktyki religijne, szczególnie uczestniczące w nich kilka razy w tygodniu. Relatywnie często są to także ankietowani mający wykształcenie podstawowe i rolnicy" - czytamy w komentarzu do badania.

 

ZOBACZ: Badanie: 31 proc. Polaków zetknęło się z cyberprzestępstwem

 

Z kolei wyższym niż przeciętne niezadowoleniem wyróżniają się natomiast zwolennicy Konfederacji Wolność i Niepodległość oraz Koalicji Obywatelskiej, osoby mające lewicowe poglądy i badani nieuczestniczący w praktykach religijnych, a poza tym najmłodsi respondenci, mieszkańcy największych miast, kadra kierownicza i specjaliści, ankietowani uzyskujący najwyższe dochody per capita oraz niezadowoleni z własnej sytuacji materialnej.

 

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

 

ZOBACZ: Badanie: Co trzecia osoba deklaruje, że nie weźmie ślubu kościelnego

 

Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS, samodzielne wypełnienie ankiety internetowej, do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

 

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 28 lutego do 10 marca 2022 roku na próbie liczącej 1078 osób (w tym: 56,0 proc. metodą CAPI, 28,4 proc. – CATI i 15,6 proc. – CAWI). 

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie