Wojna w Ukrainie. Czarnobyl. Rosjanie wywożeni z Czerwonego Lasu. Mają choroby popromienne
Siedem autobusów medycznych z żołnierzami cierpiącymi na choroby popromienne przyjechało do szpitala w białoruskim Homlu - przekazał Jarosław Jemelianenko, członek Rady Publicznej Państwowej Agencji Ukrainy ds. zarządzania strefami wykluczenia. Wyjaśnił, że Rosjanie prowadzili działania w skażonym Czerwonym Lesie w rejonie Czarnobyla.
We wtorek agencja Reutera podawała, że Rosjanie przemieszczali się przez Czerwony Las - najbardziej skażony obszar w rejonie elektrowni atomowej w Czarnobylu - bez żadnych środków ochrony. Ciężkie pojazdy doprowadziły do podniesienia się z gleby radioaktywnego pyłu. Pracownicy elektrowni w rozmowie z agencją określili, że wjechanie do Czerwonego Lasu byłoby "samobójstwem" dla żołnierzy.
Z najnowszych doniesień wynika jednak, że Rosjanie nie tylko przejeżdżali przez skażony obszar, ale prowadzili na tam działania operacyjne.
ZOBACZ: Wojna. Ukraina żąda wycofania żołnierzy rosyjskich z okolic Czarnobyla. Jest ryzyko wybuchu amunicji
"Kopaliście okopy w Czerwonym Lesie? Teraz żyjcie z tym do końca waszego krótkiego życia" - skomentował na Facebooku Jarosław Jemelianenko, który opublikował zdjęcia autobusów medycznych.
Rosyjscy żołnierze mieli zostać przyjęci do Centrum Medycyny Radiacyjnej w białoruskim Homlu.
"Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych" - napisał Jemelianenko.
ZOBACZ: Wojna z Ukrainą. Rosja szykuje się do tworzenia administracji okupacyjnej na zajętych terytoriach
"Istnieją podstawowe zasady postępowania na tym obszarze. Promieniowanie to fizyka - działa niezależnie od statusów i liczby pasków na ramieniu. Przy minimalnej inteligencji dowódców lub żołnierzy można było tego uniknąć. Planeta Małp" - podsumował Jemelianenko.
Czerwony Las znajduje się około 2 km na południe od wysiedlonego miasta Prypeć, w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia na północy Ukrainy. Nazwa lasu pochodzi od czerwonawego koloru drzew, które obumarły z powodu wchłonięcia dużej dawki promieniowania po katastrofie w elektrowni w Czarnobylu w kwietniu 1986 roku. Okolice Czerwonego Lasu są uznawane za jeden najbardziej skażonych obszarów na świecie.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Sztab generalny: straty Rosjan wynoszą już ok. 17,5 tys. żołnierzy
Szef Państwowej Agencji Atomistyki w rozmowie z Interią zapewniał, że Czarnobyl nie powinien niepokoić Polaków.
- Przechowywane w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia wypalone paliwo jądrowe nie stwarza żadnego zagrożenia dla zdrowia i życia Polaków. Wyraźnie podkreślamy, że nawet całkowity brak zasilania zewnętrznego w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia nie stanowi zagrożenia radiologicznego. W przypadku utraty jakiegokolwiek zasilania, temperatura wody, która chłodzi wypalone paliwo nie przekroczy 60-70 stopni Celsjusza. Magazynowane w Czarnobylu zużyte paliwo jądrowe ma ok. 30 lat. Jest to na tyle długi czas, że paliwo to nie stwarza zagrożenia w przypadku utraty zasilania. Nie ma tu mowy o zagrożeniu radiologicznym - ani lokalnym, ani tym bardziej na terytorium Polski - wyjaśniał dr Łukasz Młynarkiewicz.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Szef brytyjskiego wywiadu: Wagnerowcy mają być rosyjskim "mięsem armatnim"
W środę wieczorem wojska rosyjskie zaczęły wycofywać część oddziałów okupujących Czarnobyl, o czym poinformowali przedstawiciele Pentagonu. Według amerykańskiego resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia składu osobowego sił.
Czytaj więcej