Negocjacje Ukraina-Rosja. Odłożenie tematu Krymu na 15 lat i gwarancje bezpieczeństwa
Zawieszenie broni, 15-letnie negocjacje ws. Półwyspu Krymskiego i gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. To główne tematy rozmów ukraińsko-rosyjskich, o których podczas briefingu dla mediów mówili negocjatorzy Mychajło Podolak i Dawid Arachamia.
Po rozmowach ze stroną rosyjską w Turcji, ukraińscy negocjatorzy spotkali się z mediami. Mychajło Podolak i Dawid Arachamia przekazali najnowsze ustalenia. Dwie zasadnicze kwestie to negocjacje ws. anektowanego Krymu oraz gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy.
Ukraińcy zapewnili o postępach w rozmowach.
- Chciałbym podkreślić, że w odniesieniu do Krymu i Sewastopola zgodzono się w formacie bilateralnym na odłożenie tematu na 15 lat i prowadzenie dwustronnych rozmów na temat tych terytoriów - powiedział Podolak, który jest doradcą Wołodymyra Zełenskiego.
W jego ocenie czasowe odłożenie kwestii Krymu pozwoli kontynuować rozmowy w najbardziej bieżących kwestiach. Ukraina i państwa Zachodu odmawiają uznania aneksji półwyspu, przez co niemożliwe jest zawarcie porozumienia.
- Osobno przedyskutowaliśmy, że w trakcie tych 15 lat, kiedy będą się toczyć rozmowy dwustronne, nie będzie żadnych działań wojennych - dodawał Podolak cytowany przez CNN.
Gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy
Doradca Zełenskiego mówił też o gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy na czas ewentualnego wstrzymania ognia i jeżeli pojawi się porozumienie pokojowe.
- Niewątpliwie ten traktat pokojowy dotyczący gwarancji pokojowych może być podpisany dopiero po wstrzymaniu ognia i całkowitym wycofaniu rosyjskich wojsk na pozycje z 23 lutego 2022 - stwierdził Podolak. Przekazał, że wśród państw, które mogłyby być gwarantami porozumienia są: Wielka Brytania, Chiny, USA, Francja, Turcja, Niemcy, Kanada, Włochy, Polska, Izrael.
Dodał, że teraz ukraińskie władze oczekują na rosyjską kontrpropozycję.
Czytaj więcej