Wojna w Ukrainie. 33. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [ZAPIS RELACJI]
W poniedziałek Rosjanie znowu ostrzelali w Charkowie Narodowe Centrum Naukowe "Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny", gdzie znajduje się doświadczalna jądrowa instalacja "Źródło neutronów" - podała agencja Unian. Państwowa Inspekcja Regulacji Jądrowej Ukrainy ostrzegła, że dalszy ostrzał "może doprowadzić do poważnych konsekwencji radiacyjnych i zanieczyszczenia okolicznych terenów". [RELACJA]
Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za jej śledzenie. Po więcej informacji na temat wojny w Ukrainie zapraszamy do Raportu Dnia.
Czytaj więcej: Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Poniedziałek, 28 marca
Od początku rosyjskiej inwazji z zagranicy powróciło około 510 tys. ludzi - poinformowały ukraińskie służby graniczne cytowane przez niemiecki dziennik "Die Welt", a w ciągu ostatniego tygodnia było to 110 tys. osób, powiedział rzecznik ukraińskiej policji granicznej Andrij Demchenko.
Osiem na dziesięć osób wjeżdżających do kraju to mężczyźni. Większość z nich wracała z Polski - dodał ukraiński urzędnik.
Przed wybuchem wojny 24 lutego w Ukrainie mieszkało około 44 mln ludzi. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), około 3,9 mln osób musiało szukać schronienia poza krajem, w tym 2,3 mln w Polsce.
Zgłoszony przez prezydenta USA Joe Bidena projekt budżetu na 2023 rok zakłada wydatki wysokości 6,9 mld dolarów na siły USA w Europie. Europejska Inicjatywa Odstraszania (EDI) to główny program zapewniający środki na stacjonowanie i szkolenie sił USA w Europie. Suma ta to niemal dwukrotnie więcej niż w ubiegłorocznej propozycji - wynika z projektów przedstawionych przez Biały Dom.
682 mln z tej kwoty przeznaczone mają zostać na pomoc dla Ukrainy. Ogólny budżet Pentagonu wzrośnie o 4 proc.
Budgets are statements of values. The budget I am releasing today sends a clear message: we value fiscal responsibility, safety and security at home and around the world, and the investments needed to continue building a better America.
— President Biden (@POTUS) March 28, 2022
https://t.co/wcW0H6hfTX
Rosyjska prywatna firma wojskowa, Grupa Wagnera, została wysłana do wschodniej Ukrainy, oczekuje się, że pojawi się tam ponad tysiąc najemników - poinformowało w poniedziałek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
"Z powodu ciężkich strat i w dużej mierze zatrzymanej inwazji Rosja została najprawdopodobniej zmuszona do zmiany priorytetów dotyczących personelu Grupy Wagnera i skierowania go na Ukrainę kosztem operacji w Afryce i Syrii" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Latest Defence Intelligence update on the situation in Ukraine - 28 March 2022
— Ministry of Defence 🇬🇧 (@DefenceHQ) March 28, 2022
Find out more about the UK government's response: https://t.co/LGcaASzEkJ
🇺🇦 #StandWithUkraine 🇺🇦 pic.twitter.com/qWJcREPqRN
1099 ludzi ewakuowano w poniedziałek korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
586 osób opuściło samochodami oblężone miasto Mariupol, natomiast 513 osób zostało ewakuowanych autobusami z obwodu ługańskiego - poinformował ukraiński urzędnik w mediach społecznościowych.
Prezes Komisji Regulacji Energetyki (CRE) Jean-François Carenco wezwał w poniedziałek Francuzów do oszczędzania energii, aby uniknąć przerw w jej dostawach oraz do przyspieszenia budowy terminala LNG w Hawrze na północy kraju.
Carenco stwierdził w wywiadzie dla ekonomicznego dziennika "Le Echos", że: "Musimy oszczędzać gaz i energię elektryczną we Francji już teraz, w przeciwnym razie przyszłej zimy nie przetrwamy". CRE Zachęca wszystkich do podjęcia wysiłku w redukcji zużycia energii: "przemysłowców, sektor usługowy, administrację publiczną, ale także wszystkich Francuzów, aby zmniejszali ogrzewanie, klimatyzację, zużycie światła".
"Mamy sytuację awaryjną i wszyscy muszą to zrobić" - podkreślił Carenco.
"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska" - podała Państwowa Agencja Atomistyki.
"PAA nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - poinformowano.
Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. @PAAtomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. pic.twitter.com/3LlppeKJqT
— Państwowa Agencja Atomistyki (@PAAtomistyki) March 28, 2022
W czwartek przed izbą niższą holenderskiego parlamentu (Tweede kamer) przemawiać będzie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Nie będzie mnie tam" - potwierdził na Instagramie szef gabinetu. Posłowie nie wyrazili bowiem zgody, aby premier Mark Rutte był obecny.
Po raz pierwszy w historii Tweede kamer zagraniczna głowa państwa. "Prezydent Zełenski będzie przemawiał tylko do posłów" - powiedział mediom w poniedziałek wieczorem rzecznik przewodniczącej. Premier nie jest członkiem parlamentu.
Prezydent USA Joe Biden nie wykluczył, że mógłby spotkać się z Władimirem Putinem, jeśli ten byłby gotowy zakończyć wojnę.
Wojna w Ukrainie i związany z nią kryzys uchodźczy zdominowały pierwszy dzień Konferencji Przewodniczących Parlamentów UE, która odbywał się w Brdo w Słowenii z udziałem Marszałek Sejmu Elżbiety Witek, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego i Agnieszki Kaczmarskiej, szefowej Kancelarii Sejmu.
"Nie możemy pozwolić, by Europa przyzwyczaiła się do tej wojny" - podkreśliła marszałek Sejmu w wystąpieniu podczas pierwszej sesji konferencji, cytowana w komunikacie.
Jak podkreśliła, obowiązkiem Europy jest wspólne przeciwstawienie się rosyjskiej agresji. "Potrzebna jest jedność i solidarność wszystkich państw" - mówiła Witek.
Zaznaczyła, że Władimir Putin jest zaskoczony współdziałaniem i skalą solidarnej odpowiedzi nie tylko państw UE, ale całego świata. "Putin przegrał już tę wojnę, ponieważ nie udało mu się zdobyć Ukrainy, co sprawia, że jego zachowanie jest nieprzewidywalne" - zauważyła.
Rosja w rozmowach o zawieszeniu broni nie domaga się już "denazyfikacji" Ukrainy i pozwoli, aby Kijów wstąpił do UE, jeśli wyrzeknie się aspiracji uczestnictwa w NATO - pisze w poniedziałek Financial Times.
Deutsche Welle poinformowało, że grupa hakerska Anonymous zdobyła pismo, z którego wynika, że Rosja wydała nakaz stworzenia i rozpowszechnienia filmu o rzekomo "nieludzkim traktowaniu" rosyjskich jeńców wojennych przez żołnierzy ukraińskich. Film ma także zaprzezać udziałowi rosyjskich poborowych w wojnie na Ukrainie.
Хакерська група Anonymous оприлюднила у Twitter нібито наказ про створення та поширення відео про начебто "нелюдське ставлення" українських військових до військовополонених росіян, а також про спростування залучення російських призовників до війни в Україні. https://t.co/cB6K9KjCDa
— DW українською (@dw_ukrainian) March 28, 2022
Wielka Brytania wzmocni presję gospodarczą na Rosję - zapowiedział premier Boris Johnson prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas ich rozmowy telefonicznej w poniedziałek.
Anonimowe źródło w Stanach Zjednoczonych powiedziało agencji Reutera, że według wywiadu choroba Romana Abramowicza i ukraińskich negocjatorów kilka tygodni temu była spowodowana czynnikami środowiskowymi, a nie zatruciem - podaje BBC.
Анонімне джерело у США розповіло агентству Reuters, що за даними розвідки нездужання Абрамовича та українських перемовників кілька тижнів тому було викликане факторами зовнішнього середовища, а не отруєнням.https://t.co/opymULNYvA
— BBC News Україна (@BBC_ua) March 28, 2022
Portal Suspilne News zamieścił wideo, które pokazuje skutki poniedziałkowego ostrzału Czernihowa przez Rosjan.
Consequences of shelling of residential areas in #Chernihiv on 28 March. Russian military shelled an apartment house and a recreation center. According to the preliminary data, nobody was killed or injured.#RussianUkrainianWar pic.twitter.com/fgqjpoPBD1
— SUSPILNE NEWS 📰 (@suspilne_news) March 28, 2022
- Program minimum to kwestie humanitarne. Program maksimum to osiągnięcie porozumienia w sprawie zawieszenia broni - powiedział w telewizji ukraińskiej Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wyjechało już ponad 3,7 mln Ukraińców. "To najszybciej narastający kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - cytuje ONZ "Kiyv Post".
Since the start of the #RussianInvasion, more than 3.7 million Ukrainians have already gone from #Ukraine. "This has been the fastest-growing refugee crisis since World War II," the UN reported pic.twitter.com/LXvP0rRypM
— KyivPost (@KyivPost) March 28, 2022
Wojskowa Służba Ochrony Prawa w Siłach Zbrojnych Ukrainy poinformowała, że w Ukrainie zarejestrowano 3085 rosyjskich zbrodni wojennych.
"Wróg popełnia najbrutalniejsze zbrodnie, aby zastraszyć ludność, bombarduje miasta, obiekty cywilne, strzela do ewakuowanych" - napisano.
Ołeksij Konowałow ukraiński radny rady miejskiej Heniczeska w obwodzie chersońskim, który został w poniedziałek rano uprowadzony przez żołnierzy rosyjskich, jest na wolności - powiadomił przedstawiciel władz regionu chersońskiego Jurij Sobołewski.
"Jeśli Putin nie zejdzie ze ścieżki wojny, zostanie światowym pariasem i kto wie, co się z nim stanie w Rosji" - powiedział amerykański prezydent Joe Biden.
"Nie wycofuję moich słów o Putinie, wyrażałem swoje moralne oburzenie. To nie jest zmiana polityki" - powiedział amerykański przywódca, który w Warszawie nazwał Putina "rzeźnikiem", a słowami "Na miłość boską, ten człowiek nie może zostać u władzy" zakończył swoje przemówienie na dziedzińcu Zamku Królewskiego.
Joe Biden ogłosił w poniedziałek budżet USA na 2023 rok.
Tune in as I announce my budget for Fiscal Year 2023. https://t.co/ExKucm9sZ1
— President Biden (@POTUS) March 28, 2022
W obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym demontowane są bilbordy, metal z tych konstrukcji będzie użyty do celów obronnych - powiadomiły w poniedziałek władze regionu.
Portal Ukraińska Prawda podał, że bilbordy będą użyte do wzmocnienia barykad.
Ukraińska Prokuratura Generalna poinformowała, że 28 marca ukraińskie wojsko znalazło w garażu poważnie okaleczone ciało niezidentyfikowanego mężczyzny.
Stało się to dwa dni po odbiciu miasta Trostianec w obwodzie sumskim z rąk Rosjan. Według śledczych zmarły był torturowany - podał portal "The Kiyv Independent".
⚡️Russian occupiers torture a man to death in Trostyanets, Sumy Oblast.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 28, 2022
According to Prosecutor General’s Office, Ukrainian military found the body of an unidentified man severely mutilated in a garage on March 28, two days after they recaptured the city from Russian forces.
Russian occupiers torture a man in Trostianets https://t.co/xJ8gnCkWni
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 28, 2022
Deutsche Welle donosi, że Rosja uruchomi portal Rossgram, który ma zastąpić zablokowany przez Metę Instagram.
Najpierw dostęp mają otrzymać influencerzy, sponsorzy, inwestorzy i media. Dla pozostałych użytkowników nowa sieć społecznościowa ma zostać otwarta w połowie kwietnia.
В Росії збираються запустити соціальну мережу Rossgram, яка має стати аналогом заблокованого Instagram. Спершу Rossgram має запрацювати для небагатьох обраних користувачів: відомих блогерів, спонсорів, інвесторів і ЗМІ. Для інших соцмережу планують відкрити з середини квітня.
— DW українською (@dw_ukrainian) March 28, 2022
- Wróg przeprowadził atak rakietowy w obwodzie rówieńskim. To znowu baza paliwowa. Na miejsce wyjechała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych i laboratorium chemiczne - przekazał szef władz tego regionu Witalij Kowal.
Russian military have carried out a missile strike against an oil depot in #Rivne region, said Head of Regional Military Administration Koval. Air raid alert continues in the region.#RussianUkrainianWar
— SUSPILNE NEWS 📰 (@suspilne_news) March 28, 2022
"Nawet szybka ucieczka z pola bitwy nie pomogła rosyjskim okupantom. Kolejka do piekła trochę się powiększyła" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy, publikując nagranie ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu wojskowego.
Навіть швидка втеча з поля бою російським окупантам не допомогла. Черга в пекло трохи збільшилась.
— 🇺🇦Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 28, 2022
Разом переможемо! pic.twitter.com/BbbLZPoR8M
"Nawet szybka ucieczka z pola bitwy nie pomogła rosyjskim okupantom. Kolejka do piekła trochę się powiększyła" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy, publikując nagranie ze zniszczenia rosyjskiego pojazdu wojskowego.
Навіть швидка втеча з поля бою російським окупантам не допомогла. Черга в пекло трохи збільшилась.
— 🇺🇦Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 28, 2022
Разом переможемо! pic.twitter.com/BbbLZPoR8M
"O żadnej denacjonalizacji ukraińskich dzieci w Polsce nie ma mowy. Naszym celem jest zaopiekowanie się nimi w czasie, kiedy z przymusu są w naszym kraju" - oświadczył w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
💬 W polskim systemie oświaty jest już 130 tys. dzieci ukraińskich uchodźców: 20 tys. w przedszkolach, 85 tys. w szkołach podstawowych, 25 tys. w szkołach ponadpodstawowych - poinformował minister @CzarnekP w #Puławy. pic.twitter.com/w0kOvOmMUM
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 28, 2022
Do Portugalii przybyło do poniedziałkowego popołudnia ponad 23 tys. uciekinierów wojennych z Ukrainy - podało ministerstwo spraw wewnętrznych w Lizbonie, precyzując, że wszyscy uchodźcy otrzymali już pozwolenie na tymczasowy pobyt.
"W grupie 23,4 tys. uchodźców z Ukrainy, którym wydano takie pozwolenie, jest 8,3 tys. dzieci" - dodał resort.
Lizbońskie media, odnotowując "szybko rosnącą" liczbę ukraińskich uciekinierów wojennych, spodziewają się, że w najbliższych dniach przekroczy ona 29 tys. osób, czyli liczbę obywateli Ukrainy mieszkających w Portugalii przed wybuchem wojny z Rosją.
Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock odwiedziła w poniedziałek ośrodek recepcyjny dla uchodźców w Eisenhuettenstadt w Brandenburgii.
Podkreśliła, że należy się spodziewać dalszego wzrostu liczby uchodźców z Ukrainy. Zdaniem Baerbock do Niemiec może ich przybyć nawet około miliona ukraińskich uniekinierów - pisze portal rbb24.
Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres poinformował w poniedziałek, że jego organizacja dostarczyła pomoc około 900 tys. ludzi w Ukrainie. Jak ocenił, samo wsparcie humanitarne nie wystarczy i zaapelował o zawieszenie broni.
"W południowych regionach Ukrainy rosyjscy okupanci zbierają dane osobowe ukraińskich obywateli, rozdając im niewielkie sumy w walucie Rosji" - napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak w serwisie Telegram.
Według niego może to być próba zorganizowania fikcyjnych "referendów". "Ta metoda jest bezsensowna. Ukraina wypłaca emerytury i wynagrodzenia obywatelom wszędzie" - stwierdził doradca Wołodymyra Zełenskiego.
In the southern regions of 🇺🇦, 🇷🇺 occupiers collect passport data of Ukrainians by distributing small amounts of money in 🇷🇺 currency. One of the reasons for that is an attempt to organize fictitious "referendums". Technology is meaningless. 🇺🇦 pays pensions & salaries everywhere
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) March 28, 2022
Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał telefonicznie w poniedziałek z prezydentem RP Andrzejem Dudą o konieczności przyspieszenia przez społeczność międzynarodową wsparcia dla Ukrainy - przekazało biuro brytyjskiego szefa rządu przy Downing Street.
Rotacja sił rosyjskich dobiega końca, ale pod względem liczebnym pozostają one na dotychczasowym poziomie 150 tys. żołnierzy. Zakończenie rotacji nie oznacza wznowienia ofensywy - uważają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 32 dniach wojny w Ukrainie.
Więcej w analizie OSW ⤵️https://t.co/oidh8pqg2K
— OSW – Ośrodek Studiów Wschodnich (@OSW_pl) March 28, 2022
Dodał następnie, że "w przestrzeni informacyjnej jest teraz wiele spekulacji i różnego rodzaju wersji spiskowych, jak również elementów pewnej gry informacyjnej".
- Z tego powodu jeszcze raz powtarzam: członkowie grup negocjacyjnych pracują dzisiaj w zwykłym trybie - podkreślił Podolak.
Shaun Walker, korespondent dziennika "The Guardian" we wschodniej Europie, napisał na Twitterze, że według jego wiedzy Roman Abramowicz, u którego wykryto objawy zatrucia po rozmowach Rosja-Ukraina w Kijowie w nocy z 3 na 4 marca, miał "stracić wzrok na kilka godzin i był leczony w Turcji". Objawy zatrucia miało mieć także dwóch negocjatorów ukraińskich.
Z kolei Mark Mac Kinnon korespondent zagraniczny "The Globe" i "Dalily Mail" przypomniał, że dzień potem jeden z ukraińskich negocjatorów został zastrzelony. "Wstępne doniesienia medialne mówiły, że został stracony jako zdrajca, później ogłoszono, że był agentem wywiadu zabitym na służbie" - napisał Andrew Roth, wysłannik "Guardiana" do Moskwy.
A source with direct knowledge has just confirmed to me the WSJ/Bellingcat reports that Abramovich suffered symptoms of poisoning. "Roman lost his sight for several hours" and was treated in Turkey, the source said.
— Shaun Walker (@shaunwalker7) March 28, 2022
Na pozycjach pod Kijowem ukraińskich żołnierzy odwiedził w poniedziałek zastępca dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy, generał Jevhen Mijsiuk.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak potwierdził na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, że nie będzie uczestniczył w spotkaniu szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Budapeszcie - powiedział w poniedziałek szef klubu Lewicy Krzysztof Gawkowski.
"I bardzo dobrze, że na nim nie będzie. Węgrzy muszą zostać ukarani za swoją postawę, która jest prorosyjska" - dodał polityk Lewicy.
Po Radzie Bezpieczeństwa Narodowego jedno jest pewne. Tylko solidarne i konsekwentne działania w ramach #NATO i #UE mogą zapewnić bezpieczeństwo Ukrainie i Europie!
— Krzysztof Gawkowski (@KGawkowski) March 28, 2022
"Ukraina nie może zostać zdradzona podczas rozmów pokojowych z Rosją, a prezydent Władimir Putin nie może być postrzegany jako zwycięzca tej inwazji" - oświadczyła w poniedziałek brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss.
"Od niemieckiego weta wobec członkostwa w NATO dla Ukrainy i Gruzji w 2008 roku, przez dążenie do zawarcia umów gazowych z Moskwą, po sprzeciw wobec wysyłania broni do Kijowa - przywódcy Niemiec byli pożytecznymi idiotami Putina" - pisze w poniedziałek portal Politico.
Germany has spent the past 16 years with its feet firmly planted on the wrong side of the divide over how to handle Russia.https://t.co/0qUmhsPgxP
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) March 28, 2022
"Papież Franciszek jest pełen uznania dla otwartości Polaków przyjmujących uchodźców z Ukrainy" - zapewnił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki po prywatnej audiencji w Watykanie. Główne tematy jego rozmowy z papieżem, to rosyjska agresja na Ukrainę i pomoc dla uchodźców, których ponad 2 mln przybyły do Polski.
Podczas audiencji u Ojca Świętego @Abp_Gadecki przekazał @Pontifex_pl rysunki dzieci z Ukrainy, które z powodu wojny przebywają w @ArchPoznan. Dzieci dziękują Polsce za pomoc i proszą o pokój. #Ukraina @EpiskopatNews pic.twitter.com/d7INNuuXsn
— Archidiecezja Poznańska (@ArchPoznan) March 28, 2022
Klika dni po tym jak Szwajcaria zrezygnowała z neutralności w sprawie wojny w Ukrainie i dołączyła do nakładanych na Rosję sankcji, Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) weszła w Moskwie do filii producenta zegarków Audemars Piguet.
Za rzekome naruszenie przepisów celnych przejęto czasomierze, z których każdy wart jest ponad 921 tys. dolarów - podało w poniedziałek BBC, powołując się na szwajcarskie media.
Po skonfiskowaniu zegarków przez FSB, firma zawiesiła działalność w Rosji. BBC podało, że wartość wyeksportowanych przez Szwajcarię do Rosji zegarków w 2021 roku mogła wynieść nawet 280 mln dolarów.
Швейцарские СМИ: в России изъяли часы Audemars Piguet на миллионы долларов https://t.co/sSsTz6Bu0X pic.twitter.com/1j6MvVPPbF
— bbcrussian (@bbcrussian) March 28, 2022
W Łucku trwa gaszenie pożaru składu opałowego, który wybuchł w wyniku ostrzału.
У Луцьку продовжують гасити пожежу, яка спалахнула на підприємстві для зберігання пального внаслідок обстрілу
— hromadske (@HromadskeUA) March 28, 2022
Фото: ДСНС pic.twitter.com/psgyixIvp7
Dziennikarz ukraińskiej agencji informacyjnej UNIAN Dmytro Hyliuk jest przetrzymywany przez rosyjskich wojskowych - podała w poniedziałek organizacja pozarządowa Medialna Inicjatywa na rzecz Praw Człowieka.
Początkowo o zaginięciu dziennikarza poinformowali jego współpracownicy, którzy nie mogli się z nim skontaktować. Później fakt przetrzymywania reportera potwierdzili świadkowie.
Wojska rosyjskie koncentrują teraz wysiłki na zadaniu, którym jest zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego na wschodzie Ukrainy, podejmują też maksymalne wysiłki, by utrzymać pod kontrolą zajęte już tereny - podał ukraiński sztab generalny.
W poniedziałek około godz. 14 czasu lokalnego Rosjanie ponownie ostrzelali w Charkowie teren Narodowego Centrum Naukowego "Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny", gdzie znajduje się doświadczalna jądrowa instalacja "Źródło neutronów" - podała agencja Unian.
Agencja podkreśla, że dalsze jego bombardowanie i ostrzał "może doprowadzić do poważnych konsekwencji radiacyjnych z zanieczyszczeniem okolicznych terenów" powołując się na Państwową Inspekcję Regulacji Jądrowej Ukrainy.
У Харкові росіяни знову обстріляли ядерну установку "Джерело нейтронів"https://t.co/ng7AtRuJNU pic.twitter.com/SL1C8QGXYL
— unian (@unian) March 28, 2022
W rejonie miasta Sumy rosyjskie wojsko straciło nową radiostację R-166-0.5 podał portal Militarnyj prowadzony przez pozarządową organizację Ukraińskie Centrum Wojskowe.
🇺🇦 У Сумській області російські військові у боях втратили нову радіостанцію Р-166-0.5
— Мілітарний (@mil_in_ua) March 28, 2022
Машина створена на базі уніфікованого шасі УНШ-10
Деталі: https://t.co/uXQonqrP6R#Україна #Ukraine
W rejonie miasta Sumy rosyjskie wojsko straciło nową radiostację R-166-0.5 podał portal Militarnyj prowadzony przez pozarządową organizację Ukraińskie Centrum Wojskowe.
🇺🇦 У Сумській області російські військові у боях втратили нову радіостанцію Р-166-0.5
— Мілітарний (@mil_in_ua) March 28, 2022
Машина створена на базі уніфікованого шасі УНШ-10
Деталі: https://t.co/uXQonqrP6R#Україна #Ukraine
Samorząd województwa świętokrzyskiego przekaże milion złotych na pomoc dla obywateli Ukrainy. Decyzję w tej sprawie podjęli w poniedziałek radni sejmiku województwa.
Ukraiński poeta i pisarz Serhij Żadan poinformował w poniedziałek, że trafił w Charkowie pod ostrzał, ale jemu i jego towarzyszom nic się nie stało. Żadan w czasie wojny relacjonuje na swym Facebooku sytuację w Charkowie.
"Trafiliśmy trochę pod ostrzał. Wszyscy żywi i zdrowi" - napisał poeta, pisarz, muzyk i tłumacz, którego książki są od lat wydawane w Polsce.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę literat pozostaje w Charkowie. W czasie wojny jest wolontariuszem. W mediach społecznościowych opisuje codzienność ostrzeliwanego miasta.
W BBN rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem kolejna narada poświęcona sytuacji na Ukrainie.
W spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu i dowódcami Wojska Polskiego uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak oraz szef BPM Jakub Kumoch - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Obrony Narodowej.
W @BBN_PL rozpoczęła się kolejna narada poświęcona sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu @prezydentpl @AndrzejDuda z przedstawicieli rządu i dowódcami #WojskoPolskie uczestniczy minister @mblaszczak. pic.twitter.com/BlG6u2tPhI
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) March 28, 2022
Pentagon poinformował w poniedziałek że wysyła do Niemiec sześć samolotów marynarki wojennej oraz liczący ok. 240 osób personel pomocniczy.
Rzecznik departamentu obrony USA John Kirby powiedział, że dodatkowe samoloty wysłane w poniedziałek do Niemiec nie są odpowiedzią na konkretne działania Rosji, a mają na celu wzmocnienie gotowości NATO.
Żołnierze 128 Samodzielnej Zakarpackiej Górskiej Brygady Szturmowej zestrzelili rosyjskiego bezzałogowca Orłan-10. Z jego pomocą nieprzyjaciel korygował ogień artyleryjski i ostrzeliwał pozycje wojsk ukraińskich i wsie wzdłuż linii frontu.
Dron wyposażony jest w kamery wideo o kącie widzenia 360 stopni, może osiągnąć pułap 5 tys. metrów, a jego zasięg w trybie automatycznym to 600 km. Maszyna może pozostać w powietrzu nawet 18 godzin - podała ukraińska armia.
Ukraińskie sieci telefoniczne nie działają w poniedziałek w ośmiu miastach, w czterech obwodach - podała ukraińska państwowa służba ds. łączności specjalnej.
Usługi nie są świadczone w Buczy, Irpieniu, Hostomlu, Worzelu w obwodzie kijowskim, a także w Iziumie w obwodzie charkowskim, Mariupolu i Melitopolu w obwodzie donieckim oraz w Berdiańsku w obwodzie zaporoskim - czytamy w komunikacie.
Odnotowywane są też problemy z usługami komunikacji elektronicznej w obwodzie czernihowskim.
"Nie mając lokalnego wsparcia w Ukrainie, rosyjscy najeźdźcy porywają wybranych lokalnych przywódców, aktywistów i dziennikarzy. Dołącz do Dnia Akcji ukraińskich obrońców praw człowieka. Opublikuj imiona i twarze uprowadzonych z hashtagiem #TheTaken. Żądaj ich natychmiastowego uwolnienia" - przekazał na Twitterze szef ukraińskiego MSZ.
Getting no local support in Ukraine, Russian invaders abduct elected local leaders, activists, and journalists. Join the Day of Action by Ukrainian human rights activists @zminaUkraine. Post names and faces of the abductees with #TheTaken hashtag. Demand their immediate release. pic.twitter.com/uA9hcz6e39
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 28, 2022
Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały nagranie z ataku przeprowadzonego na kolumnę wroga.
"Doskonały przykład zasadzki przeprowadzonej przez jednostkę Sił Operacji Specjalnych Sił Zbrojnych Ukrainy!" - napisano.
Чудовий приклад засідки у виконанні підрозділу Сил спеціальних операцій ЗС України!
— 🇺🇦Armed Forces (@ArmedForcesUkr) March 28, 2022
- дистанційний керований підрив колони
- мінімальний ризик через відсутність прямого вогневого контакту
- значні втрати у противника pic.twitter.com/EX04eFimI8
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli, że w reakcji na napływ uchodźców z Ukrainy UE potrzebuje nowego instrumentu finansowania, czyli nowych środków, które będą odpowiadały na potrzeby państw członkowskich przyjmujących uchodźców.
W Brukseli odbyło się nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw Unii Europejskiej poświęcone kwestii napływu uchodźców do UE.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że rozmawiał z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem o dalszych sankcjach wobec Rosji i o współpracy obronnej między W. Brytanią a Ukrainą.
Dodał, że mówił też z Johnsonem o "krytycznej sytuacji humanitarnej w zablokowanych miastach" Ukrainy i o rozmowach pokojowych z Rosją.
"Jestem w stałym kontakcie z Borisem Johnsonem" - podkreślił Zełenski, który w niedawnym wywiadzie prasowym mówił, że w obecnej wojnie Wielka Brytania jest "zdecydowanie po stronie Ukrainy", w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich.
I’m in constant contact with @BorisJohnson. Talked about critical humanitarian situation in the blocked cities, shared information about the peace talks. Discussed strengthening sanctions against Russia and defense cooperation between Ukraine and Great Britain.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 28, 2022
Rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem "dotyczyła niemalże w całości Ukrainy, i tego, w jaki sposób oba kraje zamierzają Ukrainie pomagać" i odbyła się z inicjatywy brytyjskiej - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch powiedział AP po tej rozmowie, że
- Padło bardzo dużo konkretów, przede wszystkim umówiono się na bardzo szybkie spotkanie dwustronne - powiedział Kumoch, dodając, że spotkanie prezydenta Dudy i premiera Johnsona odbędzie się prawdopodobnie w Londynie. - Spotkanie takie odbędzie się w najbliższym czasie. Będziemy za chwilę finalizować, kiedy dokładnie - dodał Kumoch nie podając dokładnej daty.
Prezydent @AndrzejDuda: Za moment rozmowa telefoniczna z Premierem @BorisJohnson. To kolejne działania międzynarodowe prowadzone przez nas, mające na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo naszego kraju.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 28, 2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że podczas rozmowy z przywódcą Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem otrzymał zapewnienie, że Baku jest gotowe przekazać Ukrainie paliwo potrzebne do przeprowadzenia zasiewów.
Провів переговори з Президентом Азербайджану @azpresident. Поінформував про нові удари по мирному населенню. Обговорили негайну потребу в зелених коридорах. Подякував за гуманітарну допомогу та готовність забезпечити пальним для посівної.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 28, 2022
Szef Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiadu wojskowego - GUR MO) Kyryło Budanow powiedział w poniedziałek, że jego kraj potrzebuje pomocy wojskowej - nowoczesnego lotnictwa, np. samolotów piątej generacji oraz obrony przeciwlotniczej.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przypomniał państwom UE o ich zobowiązaniu do przyjmowania uchodźców z Ukrainy. Do tej pory wiele osób szukających ochrony przybyło głównie do krajów graniczących z Ukrainą, a także do Niemiec - powiedział w środę w Berlinie.
Teraz jednak - jego zdaniem - trzeba zadbać o to, by inne kraje przyjęły część ludzi, którzy nie wiedzą dokładnie, dokąd się udać.
Przypomniał o tym, że Polska i Niemcy podjęły wspólną inicjatywę. "Ale odnoszą się do czegoś, co wszyscy już obiecali abstrakcyjnie. Teraz powinno się to skonkretyzować" - powiedział cytowany przez agencję dpa Scholz.
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała w poniedziałek o zlikwidowaniu od początku wojny z Rosją pięciu wrogich farm botów liczących ponad 100 tys. fałszywych kont.
Farmy takie działały w Charkowie, Czerkasach, Tarnopolu, Połtawie i na Zakarpaciu. Fałszywe konta funkcjonowały w różnych mediach społecznościowych. Za ich pomocą rozpowszechniano fake newsy o wojnie Rosji przeciw Ukrainie, usprawiedliwiano rosyjską agresję i narzucano ideologię Kremla oraz Putina.
"W ten sposób wróg próbował wywołać paniczne nastroje wśród ukraińskich obywateli i zdestabilizować społeczno-polityczną sytuację w różnych regionach" - pisze wywiad Ukrainy. Podczas przeszukań znaleziono m.in. prawie 10 tysięcy kart SIM różnych operatorów i sprzęt komputerowy.
З початку війни СБУ ліквідувала 5 ворожих ботоферм потужністю понад 100 тис. фейкових акаунтів
— СБ України (@ServiceSsu) March 28, 2022
Вони діяли на території Харкова, Черкас, Тернополя, Полтави і Закарпаття.
➡️ https://t.co/KFZ9BwtAB6 pic.twitter.com/bAQQoNxacY
Rosyjski samolot został zestrzelony przez ukraińskie wojsko.
To 124 samolot zniszczony przez siły Kijowa od początku agresji Kremla - podaje "The Kiyv Independent".
⚡️Ukrainian military shoot down Russian plane, drone in Kharkiv Oblast.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 28, 2022
This is the 124th Russian plane shot down in Ukraine since the beginning of the war, according to the official Ukrainian count.
Dziennikarz ukraińskiej agencji Unian Dmytro Hyliuk został najprawdopodobniej zatrzymany przez Rosjan - donosi "The Kiyv Independent".
Według innej dziennikarki Natalii Boguty reporter może przebywać na terenie obwodu kijowskiego.
⚡️Ukrainian journalist goes missing, believed to be captured by Russians.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 28, 2022
UNIAN news agency reporter Dmytro Khyliuk is believed to be held in captivity in Kyiv Oblast since early March, according to his friend, journalist Natalia Boguta. pic.twitter.com/SQnWKeQiV1
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał w poniedziałek, że rozmawiał z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, którego m.in. poinformował o tym, jak przebiega proces negocjacyjny. Dodał, że sankcje nakładane na Rosję mają być wzmacniane.
"Omówiłem z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem przebieg procesu negocjacyjnego. Poinformowałem o przebiegu przeciwdziałania agresji i o zbrodniach Rosji" - napisał Zełenski na Twitterze.
Podziękował też Scholzowi za pomoc udzielaną przez Niemcy.
Обговорив з Федеральним канцлером @OlafScholz перебіг переговорного процесу. Повідомив про хід протидії агресії та злочини РФ. Висловив подяку за допомогу, яку надає 🇩🇪. Тиск на Росію має продовжуватися, санкції – посилюватися.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) March 28, 2022
Podczas protestu Lotnej Brygady Opozycji i Komitetu Obrony Demokacji w poniedziałek po godzinie 16 kilku mężczyzn oblało farbą budynek obiektu należącego do ambasady Rosji przy ul. Belwederskiej w Warszawie - poinformowała sierżant sztabowa Gabriela Putyra z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.
"Policjanci podjęli interwencję wobec mężczyzn. Dalsze postępowanie jest uzależnione od ewentualnego zawiadomienia" - dodała policjantka.
Mer Kijowa poinformował w poniedziałek, że liczba ofiar śmiertelnych w stolicy Ukrainy od początku inwazji rosyjskiej przekracza 100. Ponad 20 ciał nie można było zidentyfikować, wśród nich było 4 dzieci - dodał Witalij Kliczko.
Mer ukraińskiej stolicy wyjaśnił, że 16 rannych dzieci przebywa obecnie w kijowskich szpitalach.
- Przedstawiłem, w jaki sposób wyglądał szczyt NATO, jakie padały głosy, jakie zgłaszaliśmy tam postulaty, jako Polska. Przedstawiłem też, jak wyglądały moje rozmowy z panem prezydentem Joe Bidenem - powiedział prezydent po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.
Dodał, że premier Mateusz Morawiecki podczas tego posiedzenia mówił o rozmowach, które miały miejsce w trakcie Rady Europejskiej w ostatnim czasie. - Przedstawiliśmy również całą sytuację międzynarodową znaną nam tutaj w otoczeniu polskim. Także sytuację, jeżeli chodzi o obecność uchodźców w naszym kraju - działania, które są realizowane, działania, które są planowane - mówił Andrzej Duda.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 28, 2022
Brytyjski portal śledczy Bellingcat potwierdził we własnych źródłach informację Maxa Colchestera, brytyjskiego korespondenta "The Wall Street Journal", że u trzech członków delegacji uczestniczących w rozmowach pokojowych między Ukrainą a Rosją w nocy z 3 na 4 marca 2022 r. w Kijowie wystąpiły objawy zatrucia bronią chemiczną.
Jedną z ofiar zatrucia był rosyjski przedsiębiorca Roman Abramowicz.
Czytaj więcej: "WSJ": ukraińscy negocjatorzy i Roman Abramowicz mają objawy otrucia
Stwierdzone objawy to zaczerwienienie i ból oczu, łzawienie oraz złuszczanie się skóry twarzy i dłoni. Według "The Wall Street Journal" objawy ustąpiły, a członkom delegacji nic nie zagraża. Amerykańska gazeta zapytała o zdanie ekspertów, jednak nie są oni w tanie powiedzieć, czy objawy wywołał czynnik chemiczny, biologiczny, czy też jakiś rodzaj promieniowania elektromagnetycznego.
Rzecznik prezydenta Wołodymyra Zełenskiego miał powiedzieć, że "nie ma żadnych informacji o podejrzeniu zatrucia" - twierdzi WSJ.
Bellingcat can confirm that three members of the delegation attending the peace talks between Ukraine and Russia on the night of 3 to 4 March 2022 experienced symptoms consistent with poisoning with chemical weapons. One of victims was Russian entrepreneur Roman Abramovich. https://t.co/DJaZ4CoL8J
— Bellingcat (@bellingcat) March 28, 2022
"Ukraina wzywa świat do zmiany adresu rosyjskich ambasad i konsulatów na »Ulica im. Ukrainy«" - wzywa inne kraje ukraińskie MSZ.
Resort zamieszcza link do strony internetowej kampanii, która zawiera linki do petycji o zmianę nazwy ulic w 53 miastach i 34 krajach.
Dotychczas postąpiła tak m.in. Ryga, która część ulicy, przy której mieści się rosyjska ambasada na Łotwie zmieniła na "Niepodległości Ukrainy". Z kolei w Wilnie pojawiła się ulica "Bohaterów Ukrainy".
#Ukraine calls the world to change the address of Russian embassies and consulates to ‘Ukraine Street’
— MFA of Ukraine 🇺🇦 (@MFA_Ukraine) March 28, 2022
The campaign website https://t.co/9epReU4328 contains links to petitions to rename the streets with the 🇷🇺 embassies and consulates in 53 cities in 34countries worldwide. pic.twitter.com/vHy7qe0CZv
Państwa grupy G7 zdecydowanie odrzucają żądanie rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który domaga się płatności w rublach za dostawy gazu.
"Próba Putina, aby nas podzielić, jest oczywista" - skomentował niemiecki federalny minister gospodarki Robert Habeck po przeprowadzonym w formie zdalnej spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z krajów G7.
Wzywamy władze państw członkowskich Unii Europejskiej oraz NATO do wprowadzenia jak najdotkliwszych sankcji, które uniemożliwią Rosji dalsze prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie - podkreśliło we wspólnym oświadczeniu 14 przewodniczących Komisji Spraw Zagranicznych europejskich parlamentów.
"The Kiyv Post" zamieścił na Twitterze wideo zawierające wizję ataku Rosji na Warszawę.
"Wyobraź sobie, że Putin-Hitler zaatakował inny europejski kraj" - pisze portal.
Wideo przedstawia atak na stolicę Polski, podczas którego zniszczeniu ulegają m.in. Pałac Kultury i Nauki oraz Stadion Narodowy.
Imagine if #PutinHitler attacked any other European country pic.twitter.com/RMtLTa1HOm
— KyivPost (@KyivPost) March 28, 2022
Według badania Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research 56 proc. ankietowanych uznało, że odpowiedź prezydenta na rosyjską inwazję nie była wystarczająco twarda. Tyle samo sądzi, że sankcje USA powinny być "tak skuteczne, jak to tylko możliwe", nawet jeśli dotkną one amerykańskiej gospodarki.
Jednocześnie aż 68 proc. popiera dotychczas nałożone restrykcje, 64 proc. - dostawy broni na Ukrainę, a 67 proc. - przyjęcie ukraińskich uchodźców.
Sondaż pokazuje też powszechne obawy dotyczące użycia przez Rosję broni jądrowej. Aż 88 proc. - w tym 60 proc. "bardzo" lub "skrajnie" - jest zaniepokojonych tym, że Rosja użyje broni atomowej na Ukrainie, 81 proc. - w innym europejskim kraju i 75 proc. - przeciwko USA.
New AP-NORC poll: Russia’s war on Ukraine has most Americans at least somewhat worried that the U.S. will be drawn directly into the conflict and could be targeted with nuclear weapons. It's a level of anxiety reminiscent of the Cold War era. https://t.co/TEVf2Flrx1
— The Associated Press (@AP) March 28, 2022
NATO musi bardziej słuchać wschodnich członków, bo to oni mieli rację, ostrzegając przed Rosją i musi wzmocnić wschodnią flankę nim będzie za późno - napisał prezydent Estonii Alar Karis w tekście opublikowanym w poniedziałek przez dziennik "Financial Times".
"Estonia jest jednym z 14 krajów - to prawie połowa obecnych członków NATO - które przystąpiły do Sojuszu na różnych etapach w ciągu ostatniego ćwierćwiecza. Wszystkie postrzegały członkostwo jako sposób na ochronę przed potencjalną rosyjską agresją (...) Niektóre rządy nie potraktowały jednak poważnie naszych ostrzeżeń przed Rosją. Teraz widzą, że mieliśmy rację" - wskazał Karis.
Przypomniał, że eskalacja zaczęła się od rosyjskiej napaści na Gruzję w 2008 r. oraz że "odstraszanie Zachodu zawiodło na Ukrainie". Według niego "NATO musi być teraz przygotowane na przyszłe zagrożenia". Jak dodał Sojusz powinien uznać, że "agresja Rosji zagraża całemu demokratycznemu światu, a zwłaszcza tym krajom, które są najbliżej Rosji".
Wyraził także przekonanie, że jedyną odpowiedzią jest "wzmocniona i trwała sojusznicza obecność w krajach wschodniej flanki NATO".
Uchodźcy z Ukrainy znajdują schronienie w remizach OSP w całej Polsce. Państwowa Straż Pożarna szacuje, że miejsca dla uchodźców przygotuje nawet 8 tysięcy jednostek ochotniczych.
"Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w remizach Ochotniczej Straży Pożarnej w całym kraju. Najczęściej są to kobiety z maleńkimi dziećmi, wśród nich są też rodziny ukraińskich strażaków" - poinformowała PSP w poniedziałek na Twitterze.
🇵🇱🇺🇦Uchodźcy z Ukrainy znaleźli schronienie w remizach Ochotniczej Straży Pożarnej w całym kraju🚒 Najczęściej są to kobiety z maleńkimi dziećmi,wśród nich są też rodziny ukraińskich strażaków. Aktualnie zakwaterowani w przygotowanych salach i pokojach remiz OSP👩👧👦@MSWiA_GOV_PL pic.twitter.com/QR5Qge7SYZ
— Państwowa Straż Pożarna (@KGPSP) March 28, 2022
W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku woj. podkarpackiego radni zdecydowali o przeznaczeniu na wsparcie Ukrainy ponad 2,6 mln zł.
Pieniądze wydane będą m.in. na zakup środków pierwszej pomocy i sprzętu medycznego, który trafi do Ukrainy.
Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Kazachstanu zorganizowało specjalny lot ze stolicy kraju Ałmaty, dostarczając kolejną partię pomocy humanitarnej dla ukraińskich uchodźców do Katowic.
On March 28, #Kazakhstan’s Ministry of Emergency Situations organized a special flight from #Almaty, delivering another batch of humanitarian aid for Ukrainian refugees in the Polish city of Katowice. pic.twitter.com/cvCa5YtTBE
— Voices Of New Kazakhstan (@VoicesOfNewKaz) March 28, 2022
48 uchodźców z Ukrainy zakwaterowano w poniedziałek w Katowicach – Ligocie w drugim byłym akademiku Uniwersytetu Ekonomicznego - poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Ewa Lipka.
"Coraz więcej ludzi na świecie jest po stronie Ukrainy, po stronie dobra w tej walce ze złem. I jeśli politycy nie potrafią iść za ludźmi, nauczymy ich. To podstawa demokracji, naszego narodowego charakteru" - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w mediach społecznościowych.
Do wpisu dołączył zdjęcia z akcji solidarności z Ukrainą, w tym z Polski.
Niemieckie Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych potwierdziło, że używanie symbolu "Z" w Niemczech będzie karane. Już kilka dni temu jako pierwsze decyzję taką podjęły władze Bawarii i Dolnej Saksonii.
Litera "Z" obecna jest na rosyjskich pojazdach wojskowych od początku agresji na Ukrainę. Według MSW używanie znaku w przestrzeni publicznej może być traktowane jako aprobata wojny, którą Rosja prowadzi w Ukrainie - podał dziennik informacyjny "Tagesschau".
Rzecznik resortu powiedział, że symbol ten jest już używany w Niemczech, na razie głównie w formie znaków malowanych farbą.
Ukraine-Krieg: Zeigen des "Z"-Symbols kann strafbar sein https://t.co/HpHnlmtpAr #Z #Symbol #Russland #Verbot
— tagesschau (@tagesschau) March 28, 2022
- Mamy dzisiaj dobre wiadomości, Irpień został wyzwolony z rąk Rosjan - oświadczył w poniedziałek jego mer Ołeksandr Markuszyn cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Walki o miasto toczyły się od lutego.
Markuszyn zastrzegł przy tym, że mieszkańcy nie mogą jeszcze wracać do miasta, bo jest to niebezpieczne. Ostrzegł także, że Irpień będzie jeszcze celem ataków. - Będziemy go chronić. Irpień to Ukraina - dodał.
- Umacniamy się na naszych i na nowych odcinkach, pójdziemy dalej i będziemy wyzwalać Buczę, Hostomel, Worzel - powiedział mer, wymieniając inne miejscowości w obwodzie kijowskim.
#Irpen has been liberated from the #Russian invaders - said the mayor. pic.twitter.com/P7OlfeR93C
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
Prezydent Andrzej Duda powinien przejść do dyplomatycznej ofensywy i sprawić, żeby głos Polski był słyszalny, żeby wytyczał nowe szlaki wspólnocie międzynarodowej - mówił przed posiedzeniem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Szymon Hołownia, który zapowiedział, że zasugeruje prezydentowi, by - wzorem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - jak najczęściej rozmawiał z przywódcami państw. Podkreślił, że polski prezydent "może wsiąść w samolot i odwiedzić dziesięć kluczowych europejskich stolic".
Według lidera partii Polska 2050 Andrzej Duda powinien teraz skutecznie przekonywać do tego "żeby cała Europa, nie tylko Polska, stała się miejscem, które będzie przyjmowało uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy" oraz by wyposażyć Ukrainę "we wszystkie możliwe środki, które pozwolą jej zamknąć przestrzeń powietrzną".
- Między Ukrainą a Rosją toczy się pierwsza w dziejach wojna cybernetyczna - powiedział we Lwowie szef Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy Jurij Schyhol.
Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym około 210 dzieci, a uszkodzonych jest 90 proc. budynków mieszkalnych - pisze w poniedziałek portal Ukraińska Prawda.
Portal podał także, że po zablokowaniu przez Rosjan miasta udało się z niego ewakuować 150 tys. osób. W oblężonym od 28 dni Mariupolu przebywa wciąż ok. 170 tys. ludzi. Przed blokadą wyjechało z miasta ok. 140 tys. mieszkańców, a 30 tys. mieszkańców wywieziono do Rosji albo na wschód Ukrainy, który nie znajduje się pod kontrolą rządu w Kijowie.
У Маріуполі загинули майже 5 тисяч людей, в облозі – 170 тисяч: оцінки влади https://t.co/VTe10ndy88 pic.twitter.com/PIJgZyWM3O
— Українська правда ✌️ (@ukrpravda_news) March 28, 2022
Prokuratura generalna posiada dowody na użycie przez Rosjan amunicji kasetowej w obwodach chersońskim i odeskim - poinformowała w poniedziałek agencja UNIAN, powołując się na prokuraturę generalną Ukrainy.
Premier Włoch Mario Draghi podczas poniedziałkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim powtórzył "stanowcze poparcie włoskiego rządu dla władz i narodu ukraińskiego" - podała kancelaria szefa rządu w Rzymie.
Kolejna próba zamachu na życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego została udaremniona - podał w poniedziałek na Twitterze anglojęzyczny ukraiński portal Kyiv Post.
"Tym razem 25-osobowa grupa wojskowa dowodzona przez rosyjskie służby specjalne została schwytana niedaleko słowacko-węgierskiej granicy. Jej celem była fizyczna eliminacja ukraińskiego prezydenta" - przekazał portal, nie podając szczegółowych informacji.
Rosyjska agresja na Ukrainę, ostatnie wydarzenia międzynarodowe - m.in. nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli, szczyt UE oraz wizyta w Polsce prezydenta USA Joe Bidena to najistotniejsze tematy poniedziałkowego posiedzenia RBN - powiedział prezydent Andrzej Duda, rozpoczynając posiedzenie Rady.
Sytuację w oblężonym Mariupolu można zakwalifikować jako ludobójstwo - oceniła w poniedziałek prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Argumentowała, że "miasto jest wzięte za zakładnika", mieszkańcy nie mają wody i jedzenia, nie mogą wyjechać.
Ze wstępnych szacunków władz wynika, że w blokowanym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy zginęło prawie 5 tys. ludzi, w tym ok. 210 dzieci - pisze w poniedziałek portal Ukraińska Prawda.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej informacje o egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym dla zdających obywateli Ukrainy. Materiały są dostępne w języku polskim i ukraińskim.
Burmistrz miasta Irpień pod Kijowem przekazał, że siły ukraińskie w pełni odzyskały kontrolę nad miastem.
Dziś w @warszawa gościłem @ManfredWeber, przewodniczącego @EPPGroup - największej frakcji w europarlamencie. Odwiedziliśmy też punkt dla uchodźców przy Dworcu Wschodnim prowadzony przez @NRC_Norway i @FundacjaPCPM we współpracy z miastem. #StandWithUkraine pic.twitter.com/SFNBp3p1TA
— Rafał Trzaskowski (@trzaskowski_) March 28, 2022
Rumuńscy saperzy zdetonowali w poniedziałek po południu na wodach terytorialnych tego kraju na Morzu Czarnym minę morską, która prawdopodobnie przypłynęła tam z prądem morskim z Odessy. Jest to prawdopodobnie mina ukraińska.
Przeszkolenie 140 uchodźców zakłada projekt, który planuje zrealizować Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. Chcemy zaaktywizować zawodowo oraz zintegrować społecznie cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w Polsce – poinformował dyrektor WUP Tomasz Czop.
Lista państw, których obywatele będą mieli "ograniczony" wjazd na terytorium Rosji:
Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has announced that Moscow is preparing a decree to restrict citizens of "unfriendly countries" from entering the country.
— Jonny Tickle (@jonnytickle) March 28, 2022
The list includes EU, UK, USA, Ukraine, amongst others: pic.twitter.com/PfPjkZn3Uu
Rosja musi zrezygnować z planów zmiany władz na Ukrainie i prezydent Władimir Putin zdaje sobie z tego sprawę - uważa były dowódca brytyjskiego sztabu generalnego gen. Richard Dannatt. Jego zdaniem dla Ukrainy teraz jest najlepszy czas na negocjacje.
Dannatt powiedział w poniedziałek rozmowie z stacją Sky News, że skoro Rosji nie udało się przeprowadzić pełnej inwazji na stolicę Ukrainy, Putin musi zaakceptować, że prezydent Wołodymyr Zełenski pozostanie u władzy w Kijowie.
Wiele oddziałów rosyjskich musi wycofać się poza terytorium Ukrainy, do Rosji i na Białoruś, by odbudować zdolność bojową żołnierzy i uzupełnić amunicję - poinformował na briefingu rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.
Rosjanie ostrzelali Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy, niszcząc pięć budynków - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Trwa akcja poszukiwawczo-ratunkowa. Spod gruzów uratowano siedem osób, są wśród nich ranni.
Duński koncern browarniczy Carlsberg ogłosił w poniedziałek, że pozbędzie się całego swojego biznesu w Rosji. Decyzja zapadła po analizie obecności w Rosji, którą firma zarządziła 9 marca, po rosyjskiej agresji na Ukrainę.
Odrzucenie polskiej oferty przekazania MiG-ów Ukrainie jest w oczach Rosji oznaką słabości Zachodu i prowokuje Putina do nasilenia bombardowań na Ukrainie - powiedział w rozmowie z amerykańską stacją MSNBC były szef dyplomacji Rosji Andriej Kozyriew.
"Nowaja Gazieta" zawiesza działalność do zakończenia rosyjskiej "operacji specjalnej".
Niemcy przekazały (Ukrainie) broń wartą 37 mln euro, co stanowi jedną szóstą tego, co do tej pory dostarczyła jej Estonia - zauważył w poniedziałek na Twitterze dziennikarz niemieckiego tygodnika "Der Spiegel" Mathieu von Rohr.
Po godz. 15 rozpoczęło się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zwołane przez prezydenta Andrzeja Dudę w związku z sytuacją w Ukrainie.
Jak informował szef BBN Paweł Soloch, spotkanie będzie objęte klauzulą tajności, dlatego prezydent będzie mógł podzielić się również z jego uczestnikami informacjami z ubiegłotygodniowego nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem. Amerykański przywódca w piątek i sobotę przebywał z dwudniową wizytą w naszym kraju.
Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zapowiedział, że Władimir Putin podpisze dekret ograniczający wjazd do Rosji obywatelom "nieprzyjaznych krajów" - USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, państw Unii Europejskiej, Japonii, Korei Południowej, Australii, Nowej Zelandii i innych. Ma to być odpowiedź na zachodnie sankcje.
Lavrov says Putin will sign a decree restricting entry into Russia for citizens of "unfriendly countries" in response to western sanctions.
— max seddon (@maxseddon) March 28, 2022
That's the US, the UK, Canada, all of Europe, Japan, South Korea, Australia, New Zealand, and a few others besides. pic.twitter.com/SF6qD7VSxr
Prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa poinformowała w poniedziałek, że wśród Rosjan - jeńców wojennych są podejrzani o dokonanie zbrodni wojennych na terytorium Ukrainy. Zastrzegła jednak, że są to informacje poufne.
- Mamy takich podejrzanych - potwierdziła na briefingu Wenediktowa, którą cytuje agencja Ukrinform.
Brytyjski rząd polecił w poniedziałek podmiotom z sektora publicznego, by sprawdziły, czy nie mają kontraktów z rosyjskimi firmami, w tym zwłaszcza na dostawy energii, a jeśli tak - by rozważyły zmianę dostawców.
W Charkowie, który przed inwazją rosyjską był drugim co do wielkości miastem Ukrainy, zrujnowanych zostało 1177 wielopiętrowych bloków mieszkalnych - powiedział w poniedziałek mer Ihor Terechow, cytowany przez agencję Ukrinform.
W polskim systemie oświaty jest już 130 tys. dzieci ukraińskich uchodźców: 20 tys. w przedszkolach, 85 tys. w szkołach podstawowych, 25 tys. w szkołach ponadpodstawowych
💬 W polskim systemie oświaty jest już 130 tys. dzieci ukraińskich uchodźców: 20 tys. w przedszkolach, 85 tys. w szkołach podstawowych, 25 tys. w szkołach ponadpodstawowych - poinformował minister @CzarnekP w #Puławy. pic.twitter.com/w0kOvOmMUM
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 28, 2022
Rosyjskie media donoszą, że Ramzan Kadyrow przybył do Mariupola i spotkał się tam z gen. Mordvichevem.
#Russian media report that Ramzan Kadyrov arrived in #Mariupol and met with the commander of the 8th Army, General Mordvichev
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
1/2 pic.twitter.com/k5PmcJfb1S
Reuters: rosyjska kolej poinformowała, że przesyłki kolejowe do finlandii zostały zatrzymane
100 mln zł na pomoc uchodźcom z Ukrainy i 3 mln zł dla obwodu lwowskiego – o takim wsparciu zdecydowali jednogłośnie radni sejmiku województwa małopolskiego w poniedziałek.
1 kwietnia na całym terytorium Rosji ruszy masowa potajemna mobilizacja; rezerwiści zostaną skierowani do walk na Ukrainie - poinformował w poniedziałek ukraiński wywiad wojskowy. Według niego mobilizowani mają być też więźniowie.
Ponad 2,3 tys. wniosków o świadczenie rodzinne 500 plus złożyli uchodźcy z Ukrainy w miniony weekend w placówkach ZUS na Dolnym Śląsku. Biura ZUS w regionie odwiedziło przez dwa dni 1,7 tys. uciekinierów z Ukrainy.
Ministerstwo spraw zagranicznych Rosji zdecydowało o wydaleniu trzech dyplomatów ambasady Słowacji w Moskwie w odpowiedzi na wcześniejsze wydalenie trzech rosyjskich dyplomatów przez stronę słowacką - przekazała w poniedziałek agencja Reutera.
Tass: Do Dumy Państwowej skierowano projekt ustawy o uznaniu za rodaków wszystkich osób posługujących się językiem rosyjskim. Projekt proponuje również wyjaśnienie listy narodów historycznie żyjących w Rosji.
В Госдуму внесли законопроект о признании соотечественниками всех владеющих русским языком. Законопроектом также предлагается уточнить перечень народов, исторически проживающих на территории России: https://t.co/pD2tIv06mQ pic.twitter.com/BoGys7cYl6
— ТАСС (@tass_agency) March 28, 2022
Ukraina nie otrzymała nowej broni z niemieckich fabryk, choć firmy zbrojeniowe oferują ją od tygodni; Niemcy są 4. co do wielkości eksporterem broni na świecie, ale do tej pory dostarczały jedynie broń z niewielkich zapasów Bundeswehry - pisze w poniedziałek dziennik "Die Welt" w tekście pt. "Dziwna bezczynność Olafa Scholza".
Była portugalska eurodeputowana Ana Gomes ocenia, że używane przez prezydenta USA Joe Bidena obraźliwe sformułowania użyte podczas wizyty w Polsce wobec prezydenta Rosji Władimira Putina mają sprawić, by gospodarz Białego Domu był postrzegany jako “zły policjant”. Rolę "dobrego policjanta" w kontaktach z Putinem odgrywa jej zdaniem prezydent Francji Emmanuel Macron.
Ok. 120 uchodźców z Ukrainy rozpoczyna naukę języka polskiego na bezpłatnym kursie przygotowanym przez Politechnikę Białostocką we współpracy z Fundacją Dialog. W poniedziałek ruszyły pierwsze grupy dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
Około 2,5 tys. dzieci z Ukrainy przyjęto do tej pory do szkół i przedszkoli w woj. warmińsko-mazurskim – podało w poniedziałek Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W regionie utworzono już 21 oddziałów przygotowawczych dla uczniów nieznających polskiego.
Decyzją ministerstwa sprawiedliwości Rosji niemiecki nadawca telewizyjny i radiowy Deutsche Welle został wpisany na listę tzw. zagranicznych agentów w Rosji - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.
Komisja Europejska w poniedziałek wezwała kraje UE do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.
Mieszkańcy okupowanego przez rosyjskie wojska miasta Enerhodar w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zgromadzili się na pokojowym proteście - przekazał w poniedziałek na Telegramie mer Enerhodaru Dmytro Orłow. Protestujący żądali uwolnienia Iwana Samojduka - zastępcy mera, porwanego przez Rosjan.
Link do wpisu.
Reuters: Rosyjska Novaya Gazeta zawiesi swoją działalność do końca "specjalnej operacji na ukrainie"
Chciałbym podziękować narodowi polskiemu za jego ogromną hojność, a także miłosierdzie i okazaną gościnność dla tych, którzy musieli uciekać przed wojną na Ukrainie – powiedział Jego Świątobliwość Bartłomiej I, arcybiskup Konstantynopola – Nowego Rzymu i patriarcha ekumeniczny podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą.
Niemcy robią zapasy z powodu wojny na Ukrainie, w sklepach dochodzi do incydentów.
#Niemcy robią zapasy z powodu wojny na #Ukrainie, w sklepach dochodzi do incydentów.#PAPInformacje https://t.co/AGYo1erFsx
— PAP (@PAPinformacje) March 28, 2022
Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova i prezydent Łotwy Egils Levits poparli w poniedziałek w Bratysławie surowe zachodnie sankcje wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zdaniem obojga przywódców sankcje powinny zniechęcać Moskwę do dalszych ataków.
Straż miejska: Setki uchodźców z Ukrainy przybywają codziennie do punktu przy Stadionie Narodowym, gdzie wydawane są polskie numery PESEL. Dziś, dzięki pomocy darczyńców, nie tylko dbamy tam o porządek, ale także osładzamy trud oczekiwania ukraińskim dzieciom.
Setki uchodźców z Ukrainy przybywają codziennie do punktu przy Stadionie Narodowym, gdzie wydawane są polskie numery PESEL. Dziś, dzięki pomocy darczyńców, nie tylko dbamy tam o porządek, ale także osładzamy trud oczekiwania ukraińskim dzieciom. pic.twitter.com/9k2O81OOkb
— Straż Miejska m.st. Warszawy (@SMWarszawa) March 28, 2022
Na terenie Mazowsza jest już prawdopodobnie około miliona uciekinierów z Ukrainy objętej wojną - powiedział w poniedziałek na konferencji zorganizowanej na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
"Rosją powinna rządzić osoba, na której można polegać" - powiedział w poniedziałek agencji Reutera szef Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Christoph Heusgen. Bronił słów prezydenta USA Joe Bidena, który podczas niedawnej wizyty w Warszawie podkreślił, że prezydent Rosji Władimir Putin nie może pozostać na stanowisku.
Karetka marki volkswagen i sprzęt medyczny za 200 tysięcy złotych trafią do szpitala wojskowego we Lwowie. Dary przygotował ostrowski szpital wraz z samorządem powiatu ostrowskiego – poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor szpitala Dariusz Bierła.
W poniedziałek w siedzibie Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie rozpoczął się kurs języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy. Szkolenie, które ma im pomóc m.in. w znalezieniu pracy, rozpoczęło 20 osób. Zajęcia są bezpłatne.
Nexta: Macedonia Północna uznała pięciu rosyjskich dyplomatów za persona non grata. Muszą opuścić kraj
❗️North Macedonia declares five #Russian diplomats persona non grata pic.twitter.com/b5WxWbU0FP
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego, prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.
Około jednej trzeciej mieszkańców Charkowa opuściło miasto, jednak wielu mężczyzn dołącza do wojsk obrony terytorialnej - poinformował mer Charkowa Ihor Terechow w wywiadzie telewizyjnym, o którym pisze w poniedziałek agencja Ukrinform.
Negocjacje rosyjsko-ukraińskie odbędą się we wtorek około 10:00.
‼️The next round of negotiations between #Ukraine and #Russia will begin on Tuesday at 10:00 in Istanbul, said David Arahmia, a participant of the negotiations. pic.twitter.com/zppA4YJ8Y2
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
Solidarność nie powinna być tylko słowem. Solidarność powinna opierać się na zaangażowaniu całej Europy i polegać na wsparciu, również finansowym – powiedział unijny komisarz ds. społecznych Nicolas Schmit po wizycie w punkcie recepcyjnym w Nadarzynie, gdzie uzyskują wsparcie uchodźcy.
Siły rosyjskie skupiają się obecnie na utrzymaniu zajętych rubieży i przygotowaniu do nowych działań ofensywnych – podaje w poniedziałek ukraiński sztab generalny. W Donbasie ich celem będzie rozszerzenie kontrolowanych terenów do granic administracyjnych obwodów donieckiego i ługańskiego – wskazano.
W tym celu siły przeciwnika przegrupowują się, by zwiększyć swój potencjał ofensywny.
Jednocześnie trwają ostrzały celów wojskowych i cywilnych na Ukrainie - podaje sztab.
Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Krakowie weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych kompozytora Krzysztofa Pendereckiego; tego dnia spotka się też z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem - przekazał w poniedziałek prezydencki minister Jakub Kumoch.
Eurojust wspiera wspólny zespół dochodzeniowy w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie
Eurojust wspiera wspólny zespół dochodzeniowy w sprawie zbrodni wojennych na #Ukrainie.#PAPInformacje https://t.co/BGfuybIkaF
— PAP (@PAPinformacje) March 28, 2022
Reuters: chińskie przedsiębiorstwo technologiczne odrzuca twierdzenie, że rosyjskie wojsko używa swoich dronów na Ukrainie
China's DJI rejects claim that Russian military uses its drones in Ukraine https://t.co/qVbmMOwkBs pic.twitter.com/fdn7DQIT0b
— Reuters (@Reuters) March 28, 2022
Viacorka: Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że miasto musi zostać całkowicie ewakuowane. "Około 160 tysięcy ludzi, według naszych szacunków, jest w Mariupolu, gdzie nie można żyć, bo nie ma nic: nie ma wody, światła, ciepła, komunikacji – mówi.
Mariupol Mayor Vadym Boychenko said the city must be completely evacuated. "About 160 thousand people, according to our estimates, are in Mariupol, where it is impossible to live because there is nothing at all: no water, no light, no heat, no communication," he says. pic.twitter.com/g3HWDaAvpm
— Franak Viačorka (@franakviacorka) March 28, 2022
Straż Graniczna i Agencja Frontex zorganizowały cztery loty czarterowe do Tadżykistanu i Kirgistanu dla obywateli tych państw, którzy uciekli z Ukrainy do Polski. Do swojego kraju wróciło tymi lotami prawie 700 cudzoziemców - przekazała SG.
Tureccy saperzy wyłowili w poniedziałek z Morza Czarnego, w pobliżu granicy z Bułgarią, minę morską - podało ministerstwo obrony Turcji. Media twierdzą, że mina pochodzi prawdopodobnie z okolic Odessy, gdzie rosyjskie siły morskie od końca lutego prowadzą działania w ramach inwazji na Ukrainę.
Ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew poinformował, że wszyscy rosyjscy dyplomaci, którzy otrzymali polecenie wyjazdu z Polski, opuścili już terytorium RP - poinformował w poniedziałek PAP rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina.
W tym kryzysie uchodźczym Polska, zarówno jako kraj, jak i ludzie, okazała się modelem gościnności, filantropii, modelem przyjmowania wszystkich, którzy tego potrzebują – powiedział w poniedziałek w Belwederze arcybiskup Konstantynopola Bartłomiej I.
spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy i Małżonki z Jego Świątobliwością Bartłomiejem I Patriarchą Konstantynopola.
W Belwederze trwa spotkanie Prezydenta @AndrzejDuda i Małżonki z Jego Świątobliwością Bartłomiejem I Patriarchą Konstantynopola. pic.twitter.com/mRBcELWmYs
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 28, 2022
Nexta: Unia Europejska pozostanie zależna od rosyjskich zasobów energetycznych co najmniej do 2027 r.
The #EU will remain dependent on Russian energy resources until at least 2027, the European Commission said pic.twitter.com/fMhm01bzEp
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
Solidarna Polska na najbliższej Radzie Ministrów złoży wniosek o zmianę strategii energetycznej naszego kraju i oparciu jej na najnowocześniejszych technologiach energetyki węglowej - mówił w poniedziałek szef MS i lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro.
Dane pokazują, że już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce; obywatelki z tego kraju korzystają również z aktywnych form nauki języka polskiego - poinformowała w poniedziałek, w punkcie recepcyjnym w Nadarzynie, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Rosyjska propaganda wciąż kłamie na temat wojny przeciwko Ukrainie - ocenił w poniedziałek na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Dodał, że działania informacyjne Kremla będą eskalowały.
Rosja prowadzi konsekwentną działalność mającą na celu wymazanie prawdy o zbrodniach Kremla. Robi to od lat, licząc na krótką pamięć i zwycięstwo polityczno-gospodarczych interesów.
— Stanisław Żaryn (@StZaryn) March 28, 2022
Teraz nie będzie inaczej…
2/2
Mer Kijowa Witalij Kliczko ogłosił skrócenie godziny policyjnej w stolicy Ukrainy i obwodzie kijowskim. Od poniedziałku będzie się ona zaczynać o godz. 21, czyli godzinę później, i kończyć o godz. 6 rano, czyli godzinę wcześniej niż dotychczas.
Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że polski system bankowy jest odporny na ryzyko geopolityczne związane z napaścią Rosji na Ukrainę – podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie.
Komitet Stabilności Finansowej ocenił, że polski system bankowy jest odporny na ryzyko geopolityczne związane z napaścią Rosji na Ukrainę – podał Narodowy Bank Polski w poniedziałkowym komunikacie.
W polskim systemie oświaty jest już ponad 130 tys. uczniów z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał też, że na intensywny kurs języka polskiego prowadzony przez Ośrodek Rozwoju Edukacji zapisało się 900 nauczycieli i osób z związanych z oświatą z Ukrainy.
Z powodu rosyjskiej agresji gospodarka Ukrainy straciła już równowartość 564,9 mld dolarów, wliczając zniszczenia infrastruktury, utracony wzrost gospodarczy i inne czynniki – ogłosiła w poniedziałek minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko.
Jesteśmy głęboko wdzięczni Waszej Świątobliwości za bardzo konsekwentne i spokojne wskazanie, kto jest ofiarą tego straszliwego konfliktu zbrojnego na Ukrainie – powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z arcybiskupem Konstantynopola Bartłomiejem I.
Rosyjski żołnierz w konwoju celowo wjechał na pieszych we wsi Czumakowo w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; w rezultacie 15-letni chłopiec i jego matka zostali ranni, a jego ojciec zmarł w szpitalu w wyniku odniesionych obrażeń - informuje w poniedziałek ukraińskie biuro prokuratora generalnego.
Unijna agencja ds. współpracy wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych Eurojust poinformowała w poniedziałek, że wspiera utworzenie wspólnego zespołu śledczego (JIT) w sprawie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie.
Łączne straty bojowe wroga od 24.02 do 28.03:
🇺🇦 Загальні бойові втрати противника з 24.02 по 28.03 орієнтовно склали / 🇬🇧 The total combat losses of the enemy from 24.02 to 28.03 were approximately
— Генеральний штаб ЗСУ (@GeneralStaffUA) March 28, 2022
Докладніше за посиланням: https://t.co/q1APIm6HeG pic.twitter.com/8y6PAvBRgn
Komisja Europejska w poniedziałek wezwała kraje UE do cofnięcia obywatelstwa przyznanego w ramach programu "złotych paszportów" Rosjanom i Białorusinom, którzy zostali objęci sankcjami w związku z wojną na Ukrainie.
Szczegóły planu odejścia od rosyjskich źródeł energii, jak ropa naftowa czy gaz ziemny, zostaną przedstawione w najbliższych dniach - poinformowała podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
"Dla tych, którzy nie rozumieją skali tragedii spowodowanej przez Rosję, czas otworzyć oczy i przestać liczyć pieniądze. Sankcje muszą być maksymalne, bo żadna inflacja czy ceny energii nie są warte zabijania cywilów czy ukraińskich dzieci śpiących w piwnicach" - napisał Linas Linkevicius, były minister obrony oraz spraw zagranicznych Litwy.
For those who don’t understand scale of the tragedy caused by #Russia, it’s time to open their eyes and stop counting money. Sanctions must be maximized, as no inflation or energy prices are worth killing civilians or Ukrainian children sleeping in basements. pic.twitter.com/T4k2pUstwu
— Linas Linkevicius (@LinkeviciusL) March 28, 2022
Wywiad wojskowy Ukrainy opublikował w poniedziałek na swojej stronie internetowej listę 620 funkcjonariuszy rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa, "uczestniczących w przestępczej działalności na terytorium Europy".
Każdego dnia wojny na Ukrainie ginie 510-530 rosyjskich żołnierzy, co świadczy o nadzwyczajnej intensywności walk i wysokiej motywacji ukraińskiej armii - napisał w poniedziałek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Portal Aktualnie.cz napisał w poniedziałek, że w związku z wojną na Ukrainie mniej osób w Czechach czyta prorosyjskie portale. Według ekspertów więcej treści propagandowych pojawia się w sieciach społecznościowych np. w komunikatorze Telegram, a za dezinformacją stoją osoby związane z ambasadą Rosji w Pradze.
W piątek w Watykanie planowana jest audiencja i rozmowa między prezydentem Andrzejem Dudą i papieżem Franciszkiem; tematem, który prezydent chce poruszyć, jest Ukraina - przekazał w poniedziałek szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.
Prezydent: zapewniam, że wszyscy uczciwi ludzie obecni na naszej scenie politycznej, wyrażają swoją wdzięczność za przybycie Jego Świątobliwości do Polski, a wszyscy wierzący przyłączą się do modlitwy o pokój Ukrainy.
Prezydent Andrzej Duda: Jesteśmy zaszczyceni, że na naszej ziemi, zwłaszcza w tak trudnym czasie, możemy powitać Jego Świątobliwość Patriarchę Konstantynopola.
Prezydent @AndrzejDuda: Jesteśmy zaszczyceni, że na naszej ziemi, zwłaszcza w tak trudnym czasie, możemy powitać Jego Świątobliwość Patriarchę Konstantynopola.
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 28, 2022
Patriarcha konstantynopola Bartłomiej I z wizytą w Polsce u prezydenta Andrzeja Dudy. Tematem sytuacja na Ukrainie
Kolejna runda rozmów ukraińsko-rosyjskich rozpocznie się w Turcji we wtorek, a nie w poniedziałek, jak zapowiadano wcześniej - poinformował członek ukraińskiej delegacji, deputowany Dawyd Arachamija w wypowiedzi dla agencji Interfax-Ukraina.
- Nadal jesteśmy w drodze. Ze względu na trudności logistyczne nasz przyjazd spodziewany jest dość późno, a najprawdopodobniej bardzo późno. Rosyjska delegacja również wyruszyła pół godziny temu i dotrze około godz. 21, dlatego uzgodniliśmy, że rozpoczniemy negocjacje jutro o godz. 10 rano, po przyjeździe i zakwaterowaniu - powiedział Arachamija.
Propozycja prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, dotycząca misji pokojowej NATO na Ukrainie, to nie był pomysł na zamrożenie konfliktu, tylko na to, by uruchomić korytarze humanitarne i aby można było ewakuować ludność cywilną - mówił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
Cztery autobusy Komunikacji Miejskiej Płock wyjechały do Ukrainy, jeden do Lwowa, a trzy wraz z darami do Żytomierza, partnerskiego miasta Płocka. O przekazaniu pojazdów w darowiźnie zdecydował samorząd. Autobusy uzupełnią tabor lwowskiej i żytomierskiej komunikacji miejskiej.
Browar Heineken poinformował, że ze względu na wojną w Ukrainie całkowicie wycofuje się z Rosji i spodziewa się, że poniesie z tego tytułu 400 mln euro strat.
Holenderski browar ogłosił dwa tygodnie temu, że przestanie produkować i sprzedawać piwo własnej marki oraz inwestować w Rosji. Jednak produkcja innych piw koncernu m.in. Amstel, Affligem i lokalnych marek rosyjskich, była w tym czasie kontynuowana, wynika z informacji niderlandzkich mediów.
Udającym się do Polski po uchodźców wojennych z Ukrainy szwedzkim wolontariuszom trudno jest wypełnić autobusy. Ukraińcy obawiają się w Szwecji strzelanin z udziałem zorganizowanych grup przestępczych - podają szwedzkie media.
Dziennik "Dagens Nyheter" opisuje inicjatywę gminy Graestorp w południowej Szwecji, której władze zdecydowały się wysłać do Polski po uciekinierów z Ukrainy dwa autobusy. W Zamościu okazało się jednak, że niełatwo jest znaleźć chętnych; zamiast planowanych 100 osób ostatecznie zabrano do Szwecji 72 osoby w wieku od 2 do 72 lat.
"Słyszeli, że w Szwecji jest korupcja i mafia" - relacjonuje jeden z kierowców Enzo Di Dato.
Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Gądecki przekazał papieżowi, że polscy biskupi potępili atak Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i przedstawił działania pomocowe realizowane przez Kościół.
Biura prasowe KEP przekazało, że spotkanie trwało 45 minut. Abp Gądecki przedstawił papieżowi niektóre kwestie związane z funkcjonowaniem Kościoła w Polsce w czasie trwającej w Ukrainie wojny.
564,9 miliardów dolarów straciła Ukraina w wyniku wojny - podał minister gospodarki tego kraju.
Wypowiedź marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego do Ukraińców była skandaliczna, wpisuje się idealnie w propagandę Władimira Putina, który ostatnio jest skoncentrowany na tym, żeby skłócić naród polski i ukraiński - powiedział wicemarszałek Senatu Marek Pęk (PiS).
Obawy o problemy z zaopatrzeniem sklepów wywołane wojną na Ukrainie sprawiają, że Niemcy zaczynają wykupywać niektóre towary, z półek znikają m.in. olej i mąka. W supermarketach coraz częściej dochodzi do incydentów, a jeden z nich skończył się nawet interwencją policji - podaje gazeta "Bild am Sonntag" ("BamS").
W sklepach spożywczych pojawiają się napisy: "Tylko jedno opakowanie mąki na klienta. Dziękujemy za zrozumienie" - pisze "BamS".
Jeśli wojsko ukraińskie nie ustanie w swej skuteczności, to może się okazać, iż to Kreml będzie zmuszony do zawarcia pokoju, który stanie się jakimś kompromisem, ale bardzo odległym od tego, czego oczekiwali Rosjanie. I to może rozpocząć jakiś proces zmian w Moskwie - powiedział "Gazecie Polskiej" wicepremier Jarosław Kaczyński.
Według danych niemieckiego MSW liczba zarejestrowanych osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy do RFN wynosi obecnie 272 338. To o ponad 5000 więcej niż dzień wcześniej - zwraca uwagę telewizja ARD.
Zestrzelony rosyjski samolot:
Воїни Князівської бригади збили окупантів, які знищували наші міста та села.https://t.co/3iOPALJVyM pic.twitter.com/ZpkbbF32yu
— IgorGirkin (@GirkinGirkin) March 28, 2022
Fakt, że prezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Polsce był przy samej granicy z Ukrainą, w Rzeszowie, gdzie jest punkt przerzutu pomocy dla Ukrainy, był bardzo ważnym sygnałem dla Rosji, zaznaczeniem tego, że USA będą twardo broniły swoich sojuszników, w tym Polskę - ocenił szef BBN Paweł Soloch.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża nadal nie jest w stanie udzielić pomocy oblężonemu miastu Mariupol - podaje Nexta.
The International Committee of the Red Cross stated that it is still unable to provide assistance to the besieged city of #Mariupol because it requires #Russia and #Ukraine to guarantee safe passage. pic.twitter.com/YNoMjT7hTt
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
W czwartek odbędzie się posiedzenie senackiego klubu PiS i po zebraniu podpisów złożymy wniosek o odwołanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego; naszym kandydatem na stanowisko marszałka będzie wicemarszałek izby Marek Pęk - poinformował szef klubu PiS Ryszard Terlecki.
W sobotę wicemarszałek Pęk poinformował, że senatorowie PiS złożą wniosek o odwołanie marszałka Grodzkiego za jego - jak ocenił - "skandaliczną wypowiedź o finansowaniu przez Polskę zbrodniczego reżimu Putina".
Rosyjskie wojska przegrupowują się, ale nie są w stanie posuwać się naprzód w żadnym miejscu - przekazała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na konferencji prasowej.
Wiceminister powiedziała także, że siły rosyjskie próbują wzmocnić swoje pozycje i przebić się przez obronę Kijowa, ale "nie mają nadziei" na zdobycie stolicy.
Obywatele Ukrainy, którzy zostali przymusowo wywiezieni przez wojska okupacyjne do Rosji i chcieliby wrócić do ojczyzny, mogą podać swoje dane i zwrócić się o pomoc do naszych ambasad w sąsiednich państwach, w tym Polsce, lub w krajach możliwego tranzytu - przekazało MSZ w Kijowie.
Przez podkarpackie przejścia graniczne ostatniej doby do Polski dotarło 15,8 tys. osób. Jest to najmniejsza od początku wojny liczba osób, które przekroczyły granicę z Ukrainy do naszego kraju – przekazał rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału SG ppor. Piotr Zakielarz.
Natomiast łącznie od 24 lutego do poniedziałku do rana BiOSG odprawiła na wszystkich podkarpackich przejściach 1,23 mln osób do Polski, zaś z Polski na Ukrainę wyjechało prawie 160 tys. obywateli tego kraju.
My też nie chcemy zamrażać konfliktu; wbrew dyplomacji ukraińskiej żadne działania nie będą podejmowane - mówił szef KPRM Michał Dworczyk. Jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje, bo warto zrobić wszystko, aby zatrzymać agresję rosyjską na Ukrainie - dodał.
W ciągu ostatniej doby Rosjanie 59 razy ostrzelali obwód charkowski z artylerii i moździerzy i aż 180 razy z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych z użyciem amunicji kasetowej – poinformował szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.
Wojska rosyjskie przeprowadziły ataki artyleryjskie i moździerzowe na dzielnice mieszkalne w Charkowie oraz na miasta Czuhujiw i Dergacze.
"Zarejestrowaliśmy także ok. 180 ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, w tym typu Smiercz, z zakazaną przez umowy międzynarodowe amunicją kasetową" - oświadczył Syniehubow.
Wielka Brytania, w odróżnieniu od kilku innych krajów europejskich, zdecydowanie jest po stronie Ukrainy i chce, żeby Ukraina wygrała wojnę - ocenił prezydent tego kraju Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Z kolei Francja obawia się Rosji - dodał.
Ukraiński prezydent podzielił państwa na kilka kategorii, od takich, które faktycznie chcą, by Ukraina wygrała, przez takie, które nie mają nic przeciwko długiej wojnie, bo oznacza ona wyczerpywanie się Rosji, po te zainteresowane zakończeniem wojny ze względu na rosyjski rynek oraz chcące jak najszybszego zakończenia wojny, bo - jak określił Zełenski - są "biurami Federacji Rosyjskiej w Europie".
Około 160 tysięcy osób w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim nie ma dostępu do ogrzewania - przekazał mer miasta Wadym Bojczenko.
Mer wezwał do przeprowadzenia całkowitej ewakuacji Mariupola, który, jak powiedział, znajduje się "u progu katastrofy humanitarnej".
W mieście oczekiwało 26 autobusów, którymi mieli zostać wywiezieni mieszkańcy, jednak rosyjskie wojska nie zgodziły się na zapewnienie bezpiecznego przejazdu.
Nie widzę tu zasadniczego rozdźwięku i lepiej byłoby się skupić na tym, jak można Ukrainie pomóc, niż na tym, czy uda się kogoś złapać za słówko, czy nie - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany o wypowiedź prezydenta Ukrainy dla rosyjskich mediów, dotyczącą misji pokojowej NATO w Ukrainie, której wysłanie podczas wizyty w Kijowie zaproponował wicepremier Jarosław Kaczyński.
W tym tygodniu prezydent Andrzej Duda udaje się do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem, przedstawi polski punkt widzenia na sprawy ukraińskie, mam nadzieję, że papież przyjmie to stanowisko - powiedziała szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.
Minister spraw zagranicznych Francji Jean-Yves Le Drian wezwał w niedzielę do kontynuowania dialogu z Rosją. Pałac Elizejski poinformował tymczasem o planowanej kolejnej rozmowie prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putina, do której ma dojść w najbliższym czasie.
Macron chce przekonać Putina do pozwolenia na ewakuację ludności cywilnej z oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola – podały źródła w Pałacu Elizejskim, wskazujące, że do rozmów prezydentów ma dojść w poniedziałek lub wtorek.
Ukraina jest gotowa omówić przyjęcie statusu państwa neutralnego w ramach porozumienia pokojowego z Rosją - przekazał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z niezależnymi rosyjskimi dziennikarzami. Podkreślił jednak, że taki pakt musiałby być zagwarantowany przez strony trzecie i poddany pod referendum.
Rosyjskie wojska są świadome, że ich operacja lądowa na Ukrainie nie przynosi efektów. Dlatego przeciwnik zmienia strategię i koncentruje się na ostrzałach infrastruktury cywilnej z dala od linii frontu - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.
Naszym celem jest to, żeby Wojsko Polskie liczyło 300 tys. żołnierzy: 250 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych, żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy wojsk obrony terytorialnej - podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.
W Ukrainie trwają walki na północny zachód od Kijowa, a także pod Czernihowem, w Donbasie, pod Charkowem i w okolicach Chersonia. Wojska rosyjskie kontynuują ataki rakietowe, w tym na cele cywilne; są ofiary - podaje portal Hromadske w porannym podsumowaniu sytuacji w ukraińskich obwodach.
W obwodzie kijowskim trwają walki w Irpieniu, Buczy, Hostomlu i w miejscowościach położonych wzdłuż granicy z obwodem żytomierskim. Rosjanie atakowali rakietami kilka miejscowości w rejonie buczańskim.
Przyspieszenie dostaw broni amerykańskiej do Polski będzie jednym z tematów rozmów podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego - poinformował szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Należy się spodziewać, że kolejne działania, które możemy zaliczyć do tarczy antyputinowskiej będą prezentowane w najbliższych tygodniach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.
Tarcza antyputinowska ma za zadanie ograniczyć w Polsce gospodarcze skutki napaści Rosji na Ukrainę. Przewiduje ona m.in.: przeciwdziałanie inflacji, ochronę miejsc pracy, wsparcie firm do tej pory działających na rynku rosyjskim, derusyfikację polskiej i europejskiej gospodarki. Według premiera Mateusza Morawieckiego, proponowanymi rozwiązaniami Tarczy będą m.in. obniżki podatków. Jak podkreślał, proponowane zmiany podatkowe mają być szeroko przedyskutowane i skonsultowane. W minionym tygodniu szef rządu zapowiedział m.in. skierowanie do konsultacji projektu obniżki podatku PIT z 17 na 12 proc.
Korytarze humanitarne z atakowanych przez Rosjan miast nie będą w poniedziałek uruchomione w związku z informacjami ukraińskiego wywiadu o groźbie rosyjskich prowokacji – przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 17 tys. żołnierzy, a także 586 czołgów, 302 systemy artyleryjskie, 123 samoloty i 127 śmigłowców – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Po rozmowie z prezydentem USA Joe Bidenem w Warszawie, prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla Polski - powiedział doradca prezydenta Paweł Mucha.
Mucha powiedział w Programie Pierwszym Polskiego Radia, że rozmowa Duda-Biden miała trwać kwadrans, jednak wydłużyła się do godziny. Jak dodał, tematem rozmowy były rozmaite aspekty rosyjskiej inwazji na Ukrainę, m.in. ewentualne użycie przez Moskwę broni masowego rażenia, w tym broni chemicznej i biologicznej.
Minister Mariusz Błaszczak wyznaczył gen. bryg. Artura Dębczaka do wykonywania zadań służbowych w Inspektoracie Wsparcia Sił Zbrojnych; będzie on odpowiedzialny za zapewnienie systemu logistycznego dla zwiększonej liczby żołnierzy po wprowadzeniu dobrowolnej służby wojskowej - przekazało MON.
W Kijowie wznawiane jest od poniedziałku nauczanie w szkołach, lekcje prowadzone są online - poinformował mer stolicy Witalij Kliczko. Z powodu rosyjskiej inwazji w dwóch obwodach Ukrainy całkowicie zawieszono działanie szkół - przekazał w poniedziałek resort edukacji.
Ukraiński minister edukacji Serhij Szkarłet przekazał z kolei, że z powodu "napiętej sytuacji bezpieczeństwa" całkowicie nie działają placówki edukacyjne w dwóch z 24 obwodów Ukrainy; nie podał szczegółów. Brakuje też informacji o działaniu szkół w jednym z obwodów, ponieważ toczą się w tam walki.
W dziewięciu obwodach nauka w części lub we wszystkich szkołach odbywa się zdalnie, uczniów wysłano na wakacje lub czasowo zawieszono zajęcia - wyliczył dalej Szkarłet.
Burmistrz Wadym Boichenko powiedział, że w mieście zostało uwięzionych bez prądu około 160 tys. cywilów. Dwadzieścia sześć autobusów czekało na ewakuację, ale siły rosyjskie nie zgodziły się zapewnić im bezpiecznego przejazdu - dodał.
- Federacja Rosyjska gra z nami – mówił. Rosja zaprzecza atakowaniu cywilów i obwinia Ukrainę za powtarzające się niepowodzenie w uzgodnieniu bezpiecznych korytarzy dla uwięzionych cywilów - pisze Reuters.
Nie sądzę, aby doszło do jakiegokolwiek przełomu dotyczącego najważniejszych problemów w czasie nadchodzących rozmów z przedstawicielami Rosji - oświadczył doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Reutera.
Kolejna tura negocjacji między Ukrainą a Rosją ma rozpocząć się w poniedziałek w Stambule i potrwać do środy.
Premier Węgier Viktor Orban popełnia błąd realizując taką politykę wobec Ukrainy, wobec Rosji; jest ona krótkowzroczna - ocenił wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Przyznał też, że sprawa misji pokojowej w Ukrainie jest "na ten moment w zawieszeniu z uwagi na decyzje strony ukraińskiej".
Minister obrony Czech Jana Czernochova powiadomiła w piątek, że nie pojedzie na spotkanie szefów resortów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej w Węgrzech, gdyż nie chce brać udziału w kampanii wyborczej w Węgrzech i skrytykowała podejście tego kraju do wojny w Ukrainie, zaatakowanej przez Rosję. "Zawsze popierałam V4 i jest mi bardzo przykro, że dla węgierskich polityków tania rosyjska ropa jest teraz ważniejsza od ukraińskiej krwi" - napisała Czernochova na Twitterze.
Ponad 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić - przekazała Organizacja Narodów Zjednoczonych na Twitterze.
"Jest to najszybciej rozwijający się kryzys uchodźczy od czasów II wojny światowej" - oceniła ONZ.
Украина: месяц войны
— ООН (@UnitedNationsRU) March 28, 2022
Более 3,8 млн человек были вынуждены бежать из страны, превратив этот кризис в самый быстрорастущий кризис беженцев после Второй мировой войны
Еще 6,5 млн были перемещены внутри страны
При этом 13 млн – «застряли» в зонах боевых действий и не могут выехать https://t.co/gqzuQY4C3b
- Turcja należy do tych krajów, które mogą w przyszłości stać się gwarantami naszego bezpieczeństwa – powiedział wiceszef gabinetu prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ihor Żółkiew przed planowanymi w Turcji rozmowami pokojowymi między Kijowem a Moskwą.
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ogłosił, że wciąż nie może dostarczyć jakiejkolwiek pomocy do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, bo nie ma gwarancji bezpiecznego przejazdu – informuje w BBC.
- Strony (Ukraina i Rosja) muszą być poręczycielami i zawrzeć porozumienie, by zezwolić na bezpieczny przejazd. Muszą ogłosić trasę i zapewnić ludziom dużo czasu na wyjazd (…). Nie mamy obecnie zespołu, który miałby dostęp" do Mariupola – powiedział rzecznik MKCK Matt Morris.
Prezydent USA Joe Biden został zapytany, czy podczas wystąpienia w Polsce wzywał do zmiany reżimu w Rosji. - Nie - odparł. Nagranie zamieściła NEXTA.
#Biden was asked on the street if he had called for regime change in #Russia.
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
"No," replied the U.S. president. pic.twitter.com/FgzkbMumFP
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało ponad 2,3 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. W niedzielę funkcjonariusze SG odprawili ponad 27 tys. podróżnych.
#Pomagamy🇺🇦
— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) March 28, 2022
Od 24.02 do🇵🇱wjechało z🇺🇦2,323 mln osób.
Wczoraj tj.27.03 #funkcjonariuszeSG odprawili 27 tys.podróżnych-to spadek o 13,3% w porównaniu z dniem wcześniejszym (31,1 tys.).
Dzisiaj do godz.07.00 rano 3,3 tys.-spadek o 35,6 % .
Z🇵🇱do🇺🇦wyjechało od 24.02-352 tys. osób. pic.twitter.com/sqiLx8bHzl
Najważniejsze w wystąpieniu prezydenta USA Joe Bidena było to, że odbywało się ono w Warszawie po szczycie NATO; padły bardzo ważne deklaracje, które mają swoją wagę polityczną, to ważny sygnał dla naszej części Europy, dla Ukrainy oraz dla Rosji - powiedział wicerzecznik PiS Radosław Fogiel.
Nie będziemy wprowadzać preferencji dla dzieci z Ukrainy, bo polskie dzieci mają prawo dostać się do wymarzonej szkoły. Gdybyśmy w sytuacji uprzywilejowanej postawili dzieci z Ukrainy, pojawiłoby się dużo problemów i niepotrzebnych napięć – powiedział tygodnikowi "Sieci" minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
- Mamy około dwóch milionów uchodźców w Polsce. Szacujemy, że blisko 700 tys. z nich stanowią dzieci. Są one stopniowo zapisywane do polskich szkół i przedszkoli - podkreślił w rozmowie tygodnikiem Czarnek.
W godzinach rannych w poniedziałek wojska rosyjskie ponownie ostrzelały miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy. Zginęła co najmniej jedna osoba, jedna została ranna. Dokładna liczba ofiar jest ustalana - podał na Telegramie szef ługańskich władz obwodowych Serhij Hajdaj.
Celem ataku był budynek mieszkalny. Ranną osobę przewieziono do szpitala - przekazał Hajdaj.
- Przewidujemy dodatkową dotację na dziecko ukraińskie w przedszkolu. Prawdopodobnie będzie to ok. 5 tys. zł. Do polskiego systemu edukacji zapisanych jest sto kilkanaście tysięcy uczniów z Ukrainy – poinformował w Radiu ZET wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Nie wydaje się prawdopodobne, by trwające obecnie wysiłki na rzecz uzupełnienia strat bojowych umożliwiły wojskom rosyjskim podjęcie zmasowanej operacji wokół Kijowa - ocenił amerykański Instytut Studiów nad Wojną (Institute for the Study of War - ISW).
Rosjanie nie zaniechali wysiłków na rzecz przegrupowania sił na północny zachód od Kijowa w celu wznowienia operacji ofensywnych. Tymi działaniami może osobiście kierować dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego. Zwraca jednak uwagę coraz oraz bardziej statyczny charakter walk wokół stolicy Ukrainy. Wskazuje to raczej na słabość sił rosyjskich, niż zmianę celów Moskwy - przekazano w komunikacie think tanku.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło 143 dzieci, a ponad 216 zostało rannych - poinformowało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy.
Jak przekazano w opublikowanym na Facebooku komunikacie, najwięcej dzieci poniosło śmierć bądź zostało rannych w obwodzie kijowskim - 67, donieckim - 53, charkowskim - 49 i czernihowskim - 38.
- Wizyta Joe Bidena była symboliczna dla integralności NATO i wolnego świata. Cieszę się, że odbyła się w Polsce - powiedział Grzegorz Schetyna w programie "Graffiti".
- Jestem przekonany, że zdanie o odsunięciu Władimira Putina od władzy nie było przypadkowe, że nie wyrwało się prezydentowi Bidenowi - dodał, odwołując się do wypowiedzianego przez Bidena zdania: - Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy.
ZOBACZ: Grzegorz Schetyna w "Graffiti": wizyta Bidena w Polsce była konkretna
- Nikt propozycji Kaczyńskiego nie zrozumiał. O misji pokojowej możemy mówić, gdy nastąpi jakieś zawieszenie broni - powiedział Grzegorz Schetyna w programie "Graffiti".
Charge d’affaires Słowenii Bosztjan Lesjak przybył do Kijowa i rozpoczyna pracę – poinformowała agencja Interfax-Ukraina.
"Miasto jest puste, słychać w oddali sygnały alarmów i wybuchy, poza tym życie osób, które pozostały w stolicy toczy się normalnie" – cytuje agencja słowa dyplomaty z tweeta słoweńskiego MSZ.
Boštjan Lesjak je varno prispel v Kijev, kjer bo začel z delom začasnega odpravnika poslov R Slovenije 🇸🇮 v Ukrajini 🇺🇦.
— MFA Slovenia (@MZZRS) March 27, 2022
“Mesto je prazno, slišijo se alarmi in detonacije v daljavi, sicer pa življenje za tiste, ki so ostali v prestolnici, poteka normalno,” je dejal ob prihodu. pic.twitter.com/4DA0iI0jwc
Akademia nie toleruje przemocy w jakiejkolwiek formie - napisano na Twitterze. W hollywoodzkim Dolby Theatre odbyła się 94. ceremonia wręczenia Oscarów.
The Academy does not condone violence of any form.
— The Academy (@TheAcademy) March 28, 2022
Tonight we are delighted to celebrate our 94th Academy Awards winners, who deserve this moment of recognition from their peers and movie lovers around the world.
Niemcy sprzeciwiają się wysłaniu kontyngentu pokojowego NATO do Ukrainy - powiedział kanclerz Olaf Scholz, cytowany przez agencję NEXTA. Opowiedział się również przeciwko ustanowieniu tam strefy zakazu lotów.
#Germany opposes sending a #NATO peacekeeping contingent to #Ukraine, #German Chancellor Olaf #Scholz said. He also spoke out against the establishment of a no-fly zone there.
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
According to him, the main tool now to help Ukraine is #sanctions from the West against Russia. pic.twitter.com/r0dQW5jJFe
W ciągu ostatniej doby nie nastąpiła żadna istotna zmiana w rozmieszczeniu sił rosyjskich na okupowanych terenach Ukrainy - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.
"W ciągu ostatnich 24 godzin nie nastąpiła żadna istotna zmiana w rozmieszczeniu sił rosyjskich na okupowanych terenach Ukrainy. Trwające braki logistyczne zostały spotęgowane przez ciągły brak impetu i niskie morale wśród rosyjskich wojskowych oraz agresywne działania ze strony Ukraińców. Rosja zdobyła większość terenów na południu w okolicach Mariupola, gdzie trwają ciężkie walki, których celem jest zdobycie portu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Zgrupowania wojsk ukraińskich prowadzą operację obronną na kierunkach wschodnim, północno-wschodnim i południowo-wschodnim; w Donbasie odparto pięć ataków, siły rosyjskie poniosły straty – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Trwają walki obronne w rejonach miejscowości Topolske, Kamianka, Sucha Kamianka w obwodzie charkowskim. Siły ukraińskie powstrzymują ofensywę przeciwnika w rejonach Hulajpola i Zaporoża.
Rakieta manewrująca, która spadła na składowisko ropy w Łucku została wystrzelona z terytorium Białorusi. Leciała na małej wysokości, więc radary jej nie wykryły. Według wstępnych danych nie ma ofiar - informuje NEXTA, powołując się na lokalna władze.
‼️"The cruise missile on the oil depot in #Lutsk was fired from the direction of the Republic of #Belarus. It flew at a low altitude, so the radars failed to detect it.
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
According to preliminary data, there are no casualties," said the head of #Volyn Region State Administration. pic.twitter.com/ZZh3NMj828
Grupa hakerska powiązana z Anonymous poinformowała, że przejęła ponad 870 gigabajtów danych rosyjskiej telewizji publicznej i państwowego radia i ostatecznie je udostępni. Głównymi aktywami spółki są kanały Russia-1, Russia 24 i RTR Planeta TV.
⚡️Hacker group NB65 claims it hacked All-Russia State Television and Radio Broadcasting Company.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 28, 2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę w ciągu pierwszego miesiąca wyrządziła szkody w infrastrukturze tego kraju wyceniane na ponad 63 mld dolarów – podała stacja BBC, cytując szacunki badaczy z Kijowskiej Szkoły Ekonomii.
Według ich obliczeń od 24 lutego do 24 marca zniszczonych, uszkodzonych lub zajętych zostało co najmniej 4431 budynków mieszkalnych, 92 fabryki i 378 szkół, a także 12 lotnisk i siedem elektrowni.
Wojska rosyjskie przeprowadziły pomiary w Sławutyczu, gdzie mieszkają pracownicy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, a następnie opuściły miasto – ogłosił mer Jurij Fomiczew, cytowany przez agencję Reutera. Wcześniej pojawiły się informacje, że mer został zatrzymany przez Rosjan.
W sobotę władze obwodu kijowskiej informowały, że rosyjscy żołnierze zajęli Sławutycz, który leży koło granicy czarnobylskiej strefy wykluczenia.
Większość przedsiębiorstw, które mają wolne miejsca pracy, chętnie zatrudni ukraińskich pracowników, w tym także specjalistów i menedżerów - wynika z sondażu opublikowanego w poniedziałkowej "Rzeczpospolitej".
Jak pisze gazeta, Polscy pracodawcy nie tylko mocno angażują się w pomoc humanitarną dla Ukrainy. Oferują też tysiące miejsc pracy dostępnych także dla ukraińskich uchodźców. Według marcowego badania firmy rekrutacyjnej Antal prawie ośmiu na dziesięciu pracodawców planuje zatrudnić Ukraińców, również na stanowiskach specjalistycznych i kierowniczych.
"Rosyjskie oddziały wdarły się do biura przedstawicielstwa prezydenta Ukrainy na Krymie, które znajduje się w Chersoniu. Żołnierze wyłamali drzwi budynku i zdjęli flagę ukraińską" - podaje NEXTA.
#Russian troops broke into the office of the #Ukrainian presidential representative office in #Crimea, which is located in #Kherson due to the annexation of the peninsula.
— NEXTA (@nexta_tv) March 28, 2022
The soldiers broke down the doors in the building and removed the Ukrainian flag. pic.twitter.com/TdRm5K3eiD
- Dostawy broni z Francji do Rosji były sprzeczne z zasadami przyjętymi przez UE; odpowiedzialnymi za kontynuowanie dostaw w czasie trwania embarga były rządy i premierzy za czasów prezydentów Francois Hollande’a i Emmanuela Macrona – mówi autorka śledztwa dziennikarskiego na temat tych dostaw z portalu i NGO Disclose, Ariane Lavrilleux.
- Pracujemy nadal nad tematem dostaw broni z Francji do Rosji, ale rząd Francji nie ujawnia żadnych informacji – mówi Ariane Lavrilleux.
Negatywne skutki wojny w Ukrainie długofalowo odczują polscy eksporterzy, przedsiębiorstwa kooperujące z nimi oraz firmy transportowe - uważa Urszula Kłosiewicz-Górecka z PIE. W najbliższym czasie nie powinno dojść do znaczącego osłabienia naszego eksportu - dodała.
Analityczka Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Urszula Kłosiewicz-Górecka zwróciła uwagę, że w 2021 r. na rynki Rosji, Białorusi i Ukrainy trafiło 5,6 proc. polskiego eksportu towarów, a z tych państw pochodziło 7,9 proc. wartości polskiego importu.
Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła ostatniej doby cztery rosyjskie samoloty, w tym najpewniej myśliwiec Su-34, a także helikopter i dwie rakiety manewrujące – poinformowała agencja Ukrinform, cytując komunikat sił powietrznych Ukrainy.
"27 marca początkowo wydawał się dość spokojny w powietrzu. Rano w obwodzie charkowskim strącono jednak samolot, prawdopodobnie myśliwiec bombardujący Su-34, a w obwodzie kijowskim zestrzelone zostały śmigłowiec i drony należące do rosyjskich najeźdźców" – przekazały siły powietrzne na Facebooku.
Siły zbrojne Ukrainy działające na terenie Kijowa powstrzymują przeciwnika, który próbuje przełamać obronę z północnego zachodu i wschodu, aby przejąć kontrolę nad kluczowymi autostradami i osiedlami - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Na południu główne wysiłki skupiają się na organizacji środków obronnych, utrzymaniu konkretnych obszarów nadmorskich, zapewnieniu bezpieczeństwa i obronie obiektów infrastruktury krytycznej. Trwają działania stabilizacyjne - poinformowano w porannym raporcie.
Prokurator generalna Wielkiej Brytanii Suella Braverman poinformowała, że Howard Morrison, który przez 12 lat był sędzią Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) będzie doradzał prokurator generalnej Ukrainy Irynie Wenediktowej w sprawach dotyczących rosyjskiej inwazji.
Braverman powiedziała w Izbie Gmin, że Wielka Brytania zdecydowana jest "dowieść, że okrucieństwa popełnione dzień po dniu (na Ukrainie) nie będą zapomniane" - podaje BBC.
W wywiadzie dla "Economist", który ukazał się w internetowym wydaniu tygodnika w niedzielę, prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy w wojnie z Rosją, ale zwycięstwo oznacza dla niego uratowanie tak wielu ludzi, jak to możliwe.
"Zwycięstwo to możliwość uratowania tak wielu ludzkich istnień, jak to możliwe (...), ponieważ bez tego nic nie ma sensu. Nasza ziemia jest ważna, tak, ale to tylko terytorium" - ocenia prezydent w wywiadzie, który przeprowadziło w Kijowie troje dziennikarzy "Economista", w tym jego redaktor naczelna Zanny Minton Beddoes.
Zełenski jest sfrustrowany "reaktywną naturą sankcji, które są tak skonstruowane, że mają raczej ukarać Rosję za to, co zrobiła, niż zapobiec temu, by poszła dalej" - relacjonuje tygodnik.
Rosyjska inwazja w Ukrainie grozi gwałtownym zmniejszeniem dostaw zbóż do Ameryki Łacińskiej, co "skokowo" pogłębi zjawisko niedożywienia i głodu w tej części świata - ostrzega Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO).
Eksperci FAO oceniają przed rozpoczynającą się w poniedziałek w stolicy Ekwadoru pięciodniową konferencją regionalną tej organizacji, że wojna na Ukrainie, zwanej spichlerzem świata, doprowadzi automatycznie do gwałtownego wzrostu cen zbóż. Taki będzie skutek "fali uderzeniowej", jaką wywoła na świecie rosyjska agresja - ostrzega FAO.
Sytuacja militarna na Ukrainie kolejną dobę pozostaje względnie stabilna - oceniają eksperci warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) po 31 dniach wojny.
Według autorów analizy Andrzeja Wilka, Piotra Żochowskiego i Jadwigi Rogoży lokalne sukcesy zanotowały jednostki ukraińskie w obwodzie sumskim, zajmując zniszczony walkami Trościaniec oraz położone przy granicy z Rosją miejscowości Krasnopillia i Sławhorod, a także obrońcy Charkowa, którzy odzyskali leżącą na wschodnich obrzeżach miasta Wyłchywkę. Z kolei obrona terytorialna w obwodzie zaporoskim zlikwidowała posterunek agresora i zajęła wioskę Połtawka (na północ od opanowanej wcześniej Małynywki).
"Hollywood dzieli się częścią wielkiego wieczoru z mieszkańcami Ukrainy" - pisze Reuters. Podczas gali wyświetlono na ekranie tekst, w którym zwrócono się, aby finansować "tych, którzy ucierpieli w wyniku rosyjskiej napaści".
"Zamiast zamieniać ceremonię rozdania Oscarów w megafon dla wiadomości o Ukrainie, zdecydowano się na milczące przesłanie, w którym nie wspomina się o Rosji" - dodaje agencja.
Nadal istnieje poważne zagrożenie zaangażowaniem Białorusi w wojnę, obserwujemy transporty rakiet drogami w kierunku białoruskiego miasta Kalinkowicze - przekazał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez poartal Euromaidan PR.
Sztab poinformował też, że siły wroga kontynuują rekonesans lotniczy w rejonie kowelskim w obwodzie wołyńskim, w okolicach miast Warasz i Sarny w obwodzie rówieńskim.
To narodowy powód do dumy, że Polska nie musiała zakładać w pośpiechu chaotycznych obozów dla uchodźców z Ukrainy - pisze w weekendowym wydaniu dziennik "De Standard".
"Największy i najszybszy napływ uchodźców do Europy od czasów II wojny światowej dotknie całą UE, ale najbardziej Polskę" - czytamy w gazecie.
UNHCR, agencja ONZ ds. uchodźców, szacuje, iż od początku wojny w Ukrainie z kraju wyjechało ponad 3,7 mln ludzi, a 2,15 mln z nich trafiło do Polski.
W ciągu ostatnich pięciu dni do obwodu Niżnego Nowogrodu w Rosji przewieziono ponad 600 ciał rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli na Ukrainie - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.
"Według dostępnych informacji w ciągu ostatnich pięciu dni do garnizonów wojskowych obwodu Niżnego Nowogrodu przewieziono około 600 ciał żołnierzy, poległych na Ukrainie, z których większość służyła w 47. Dywizji Pancernej." - podał sztab w komunikacie.
Ponad 40 konwojów z pomocą humanitarną dla Ukrainy, każdy średnio po 20 ton, odjechało dotąd spod greckokatolickiej bazyliki Świętej Zofii w Rzymie. Świątynia jest od ponad miesiąca ośrodkiem koordynującym zbiórkę i wysyłkę darów.
Ukraina będzie bronić suwerenności i integralności terytorialnej podczas kolejnej rundy negocjacji pokojowych z Rosją, które mają się odbyć w Turcji - powiedział w wystąpieniu wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
- Nasze priorytety w negocjacjach są znane: suwerenność, integralność terytorialna Ukrainy są niekwestionowalne – powiedział Zełenski. - Skuteczne gwarancje bezpieczeństwa to podstawa. Oczywiście naszym celem jest pokój i jak najszybszy powrót do normalnego życia w naszym kraju - dodał.
Zełenski podkreślił, że siły zbrojne Ukrainy skutecznie powstrzymują Rosjan, a w niektórych rejonach podejmują nawet działania ofensywne. - Odwaga naszych obrońców, jak mądrze zachowują się na polu bitwy... To tak ważne, że żadne słowa wdzięczności nie wystarczą - mówił ukraiński prezydent.
W niektórych rejonach Ukrainy lekarze zaczęli obserwować gwałtowny - nawet dwu- czy trzykrotny - wzrost liczby przedwczesnych porodów, co jest wynikiem stresu i problemów medycznych związanych z wojną - podała stacja BBC.
BBC powołuje się na rozmowy z lekarzami z klinik położniczych z Charkowa na wschodzie i ze Lwowa na zachodzie Ukrainy. - Zakażenia, brak pomocy medycznej, złe odżywianie - wojna stwarza ryzyko przedwczesnego porodu - powiedziała Iryna Kondratowa, dyrektor jednej z klinik położniczych w Charkowie, gdzie przedwczesne porody stanowią obecnie 50 proc. wszystkich urodzeń.
Rosjanie zrezygnowali z operacji ofensywnych w regionie miasta Sumy i próbują przegrupować się oraz skierować jednostki na inne obszary - poinformował w niedzielę wieczorem na Faceboooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"W kierunku Słobożańskiego wróg zrezygnował z działań ofensywnych w pobliżu miasta Sumy, próbując przegrupować i wycofać jednostki na inne kierunki" - napisano w komunikacie.
Sztab dodaje, że jednocześnie Rosjanie kontynuują ataki na infrastrukturę Charkowa. Także w kierunku miasta Izium próbują prowadzić operacje ofensywne.
Rosyjscy i ukraińscy negocjatorzy wznowią bezpośrednie rozmowy pokojowe w poniedziałek. Prezydent Wołodymyr Zełenski odnosząc się do negocjacji wyraził nadzieję, że przyniosą pokój "bezzwłocznie" - podaje AFP.