Wojna w Ukrainie. 32. dzień rosyjskiej inwazji. Najnowsze informacje [RELACJA]
W niedzielę w wielu ukraińskich obwodach ogłoszono alarmy przeciwlotnicze. Wieczorem pojawiły się informacje o wybuchach w kilku miastach. Według zachodnich mediów na wojnie w Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów. Prezydent Zełenski stwierdził, że "nie rozumie propozycji w sprawie misji pokojowej w Ukrainie, bo nie chce mrożenia konfliktu w swoim kraju". Zobacz zapis relacji na żywo.
Kończymy dzisiejszą relację. Dziękujemy za jej śledzenie. Po więcej informacji na temat wojny w Ukrainie zapraszamy do raportu dnia.
Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Niedziela, 27 marca
Kanclerz Olaf Scholz powiedział w niedzielę w wywiadzie dla publicznego nadawcy ARD, że Niemcy "robią wszystko, co w ich mocy i co możliwe (...), aby pomóc Ukrainie, włącznie z dostarczaniem broni". Dodał, że Berlin zakłada, iż w wojnie zginęło ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy.
Kanclerz potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów o tym, że Niemcy rozważają zakup tarczy antyrakietowej; pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3. Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.
Schulz podkreślił, że uniezależnienie się od importu surowców z Rosji wiąże się ze wzrostem koszów energii. To, jak szybko Niemcy zdołają odejść od wykorzystania węgla w energetyce, zależy od postępów w rozwoju odnawialnych źródeł energii - dodał.
Witryna Bild.de nie jest już dostępna dla czytelników w Rosji. Zablokowania strony niemieckiego dziennika zażądało biuro rosyjskiego prokuratora generalnego - informuje w niedzielę RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
- Zablokowanie Bild.de przez rosyjskich cenzorów utwierdza nas w naszej pracy dziennikarskiej na rzecz demokracji, wolności i praw człowieka - skomentował redaktor naczelny Bild Johannes Boie.
Ukraińska armia chwali się zdobyczami. Przejęte od Rosjan czołgi, po naprawach, trafiły do wojsk lądowych Ukrainy.
First captured Russian tanks T-72B3&T-90 are joining the Ukrainian army after repairs & training for soldiers.
— Euromaidan Press (@EuromaidanPress) March 27, 2022
"We strengthened the guys with tablets, software; communication devices are coming to the unit," volunteers of Povernys Zhyvym fund reported.https://t.co/oX3GBJjIJQ pic.twitter.com/PDOMy9TCCE
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem podkreślił znaczenie zawieszenia broni na Ukrainie - podała w niedzielę agencja Reutera, powołując się na komunikat biura tureckiego prezydenta.
"Erdogan podkreślił znaczenie zawieszenia broni pomiędzy Ukrainą i Rosją, zaprowadzenie pokoju i poprawę warunków humanitarnych w regionie" - napisano.
Przywódcy zgodzili się również na przeprowadzenie kolejnej rundy negocjacji delegacji ukraińskiej i rosyjskiej w Stambule.
W poniedziałek ewakuowani będą nadal cywile z kierunku Mariupola. W obwodzie sumskim zostaną otworzone nowe korytarze humanitarne - poinformowała w niedzielę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Dzisiaj otwarto dwa korytarze humanitarne dla obwodów donieckiego i ługańskiego. W sumie ewakuowano 1100 osób - podała Wereszczuk.
Hiszpański dziennik "El Pais", opisując w niedzielę niepokoje w państwach sąsiadujących z Rosją w czasie jej inwazji na Ukrainę, odnotowuje, że jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest położony pomiędzy Polską a Litwą przesmyk suwalski.
Wydawana w Madrycie gazeta wskazuje, że rejon ten przyprawia dziś o ból głowy zarówno władze państw NATO, szczególnie Polskę i republiki bałtyckie, a także ich mieszkańców.
Portal zn.ua poinformował o wybuchach, które słychać było w niedzielę wieczorem w Chersoniu, Żytomierzu, Humaniu, Charkowie i Równem.
Portal Ukraińska Prawda informuje również o wybuchach w Kijowie.
Wcześniej lokalne władze potwierdziły informacje o wybuchach w Łucku.
Do 72 tys. wzrosła liczba uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy przybyli do Włoch - podało w niedzielę MSW w Rzymie. Napływ uchodźców zmniejsza się. Wkrótce ma rozpocząć się przyznawanie zasiłków dla nich oraz dla rodzin, które ich przyjmują.
Według danych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych do Włoch dotarło 37 tys. kobiet, ponad 28 tys. dzieci i około 6 tys. mężczyzn.
#AccoglienzaUcraina Sono 71.940 le persone giunte finora in Italia: 37.082 donne, 6.661 uomini e 28.197 minori. Rispetto a ieri, l'incremento è di 1.156 ingressi nel territorio nazionale, le destinazioni principali sono #Milano, #Roma, #Napoli e #Bologna.#27marzo pic.twitter.com/W8f602GmCz
— Il Viminale (@Viminale) March 27, 2022
Wiceminister obrony Federacji Rosji Junus-biek Jewkurow odwiedził w sobotę żołnierza, który w wojnie w Ukrainie stracił nogę. Wizyta przebiegała w obecności kamer. Kontrowersje wzbudziły słowa Jewkurowa, który po wręczeniu odznaczenia, życzył wojskowemu, aby ten "szybko stanął na nogi".
#Russia's Deputy Defense Minister #Yevkurov, awarding a corporal who lost his leg, wished him "to recover and get back on his feet". pic.twitter.com/FRmaL6SwJi
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2022
W Łucku w obwodzie wołyńskim słychać było wybuch - poinformowała w niedzielę wieczorem telewizja Espreso. Informację o wybuchach w Łucku potwierdził mer miasta Ihor Poliszczuk.
"Proszę nie publikować fotografii i nagrań wybuchów oraz innych informacji" - zaapelował Poliszczuk na Facebooku. Poprosił też mieszkańców o pozostanie w ukryciu.
W niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze ogłoszono w wielu ukraińskich obwodach, w tym na zachodzie kraju – wynika z informacji agencji Ukrinform.
Alarmy ogłoszono w Kijowie i obwodzie kijowskim, a także m.in. w obwodach rówieńskim, zakarpackim, odeskim, lwowskim, iwano-frankowskim, charkowskim, czerkaskim, winnickim, czernihowskim, połtawskim.
- Nie wykluczam operacji, podczas której ludność cywilna zostałaby ewakuowana z Mariupola drogą morską, ale w tej chwili podobną ewakuację mogłaby przeprowadzić tylko taka organizacja, jak Czerwony Krzyż – ocenił generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca sił lądowych i wiceminister MON.
W ocenie Skrzypczaka sytuacja humanitarna w oblężonym przez wojska rosyjskie Mariupolu jest tragiczna i w najbliższym czasie nic jej nie zmieni. Powodem jest m.in. to, że wojska ukraińskie znajdują się obecnie w odległości ok. 100 kilometrów od miasta.
W Berdiańsku i Melitopolu, miastach na południu Ukrainy, okupowanych przez wojska rosyjskie, są problemy z ukraińską łącznością komórkową i internetem - podała w niedzielę agencja Ukrinform.
"Dostęp do internetu i łączności komórkowej w rejonie Berdiańska i Melitopola jest znacznie utrudniony. Okupanci próbują przejść na operatorów rosyjskich" - podał Ukfinform, powołując się na oświadczenie władz obwodu zaporoskiego.
Krótko po tych doniesieniach operator Ukrtelekom ogłosił, że przywrócił działanie usług łączności w Melitopolu, a także w innym regionie południa Ukrainy - obwodzie mikołajewskim.
Rosyjskie wojska militaryzują rejon Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu – podaje w niedzielę w komunikacie operacyjnym sztab generalny ukraińskiej armii. Do Czarnobyla, który leży niecałe 20 km od elektrowni, są przewożone z Białorusi dziesiątki ton amunicji i rakiet.
Według sztabu militaryzacja rejonu czarnobylskiego zwiększa ryzyko uszkodzenia budowli ochronnych wokół 4. reaktora i przedostania się substancji radioaktywnych do atmosfery.
W ciągu 12 dni do Zaporoża dotarło 46 575 uchodźców, wśród nich jest 12 512 dzieci – podały w niedzielę wieczorem władze Zaporoża, które cytuje agencja Interfax-Ukraina.
W ciągu ostatniej doby do miasta dotarło ponad 6,5 tys. osób.
Do Zaporoża ewakuują się m.in. mieszkańcy oblężonego Mariupola, którym udało się wydostać z miasta.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę, komentując negocjacje z Rosją, że prezydent Władimir Putin powinien spotkać się z nim "w jakimkolwiek miejscu na świecie", poza Ukrainą, Rosją i Białorusią, jako krajami będącymi w konflikcie.
Zełenski podkreślił, że celem strony ukraińskiej jest "maksymalne zmniejszenie liczby ofiar i skrócenie czasu trwania tej wojny".
Jak dodał, "nie rozumie propozycji w sprawie misji pokojowej w Ukrainie, bo nie chce mrożenia konfliktu w swoim kraju". Była to propozycja złożona przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.
Podsumowując w niedzielę dwudniową wizytę prezydenta USA Joe Bidena w Polsce, telewizja CNN Portugal zauważa, że stała ona pod znakiem wielu emocji. Jego sobotnie przemówienie postrzega jako "słowa zwycięzcy".
Komentatorzy portugalskiej stacji zaznaczają, że Biden, występując na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, "mówił niczym zwycięzca wojny" z Rosją, w której Stany Zjednoczone "nie oddały jeszcze ani jednego strzału". Przypominają, że wskazywał on na pogłębiające się problemy Rosji w rezultacie zaatakowania ukraińskiego sąsiada.
Komentatorzy odnotowują również, że prezydent Biden używał w Polsce emocjonalnego języka, "twardej retoryki" wobec rosyjskiej armii i wobec prezydenta Rosji Władimira Putina.
- Stany Zjednoczone nie mają strategii zmiany reżimu w Rosji, ani nigdzie indziej - oświadczył w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wizyty w Izraelu, odnosząc się do warszawskiego przemówienia prezydenta Joe Bidena.
Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził, że prezydent, wypowiadając te słowa, miał na myśli, że "prezydentowi Putinowi nie można pozwolić na prowadzenie wojny przeciwko Ukrainie lub komukolwiek innemu".
Ambasador USA przy NATO Julianne Smith stwierdziła natomiast, że słowa prezydenta były jego "ludzką reakcją" na historie uchodźców.
W związku ze wzrostem zagrożenia w Europie, wynikającego z agresji Rosji na Ukrainę, rząd Niemiec rozważa zakup tarczy antyrakietowej. Pod uwagę brany jest izraelski system obronny przeciwrakietowej Arrow 3 - informuje "Tagesschau". Według "Bild am Sonnntag" tarcza ta mogłaby objąć także Polskę.
Szefowie MSW Polski i Niemiec zaapelowali do KE o stworzenie bezpiecznego systemu transportu dla uchodźców z Ukrainy do innych państw UE oraz o zapewnienie możliwości finansowania kosztów recepcyjnych ponoszonych przez najbardziej obciążone państwa - poinformował wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki.
Prezydent USA Joe Biden wypowiedział w sobotę w Warszawie słowa, które były wyczekiwane w Europie Środkowej i Wschodniej - ocenia w niedzielę hiszpański dziennik "ABC", zaznaczając, że podstawą tego orędzia było zaszczepienie poczucia bezpieczeństwa w państwach, takich jak Polska, żyjących w sąsiedztwie Rosji.
Według stołecznej gazety poczucie zagrożenia wobec Rosji w tej części Starego Kontynentu jest znacznie większe niż na Zachodzie, co - jak zauważa - wynika z trudnej historii państw, które znalazły się w przeszłości w orbicie Moskwy.
"Przemówienie Bidena zeszło w tę sobotę niczym balsam nadziei na tę Europę, która pamięta, jak żyje się pod rosyjskim butem" - napisał "ABC".
- Jesteśmy sobie bardzo bliscy już od wieków, ale dziś łączą nas szczególne więzy, dlatego niesiemy wam pomoc i wsparcie. Imperialna pycha i zbrodnie rosyjskiego agresora muszą być powstrzymane. Dobro zwycięży - powiedział prezydent Andrzej Duda w przesłaniu do Ukraińców, które zostało wyemitowane w niedzielę podczas charytatywnego koncertu "Save Ukraine - #StopWar".
Prezydent podkreślił w nagraniu, że oba narody - polski i ukraiński "kochają wolność i nigdy nie pozwolą sobie jej odebrać".
- Imperialna pycha i zbrodnie rosyjskiego agresora muszą być powstrzymane. Dobro zwycięży - dodał.
Drodzy ukraińscy Przyjaciele! Wasze bohaterskie zmagania o niepodległą Ukrainę są też walką o bezpieczną Europę i pokój dla wolnego świata. Dobro zwycięży! – Prezydent @AndrzejDuda w przesłaniu, które zostało wyemitowane podczas charytatywnego koncertu "Save Ukraine – #StopWar" pic.twitter.com/n0m71QVhpQ
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) March 27, 2022
Wojska rosyjskie dokonują masowych deportacji ludności na wschodzie Ukrainy - oświadczyła w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, powołując się na dane ogłoszone przez ministerstwo obrony Rosji.
Według niej z kontrolowanych przez Rosję obszarów w obwodach donieckim i ługańskim ogółem wywieziono 439 420 osób, wśród nich 91 673 to dzieci.
"Wygląda na to, że utrata miejsc pracy w Rosji jest ważniejsza od utraty życia na Ukrainie" - napisał na Twitterze Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. "Jeśli Auchan ignoruje zamordowanie 139 ukraińskich dzieci, zignorujmy Auchan i wszystkie ich produkty" - dodał.
Kułeba odniósł się w ten sposób do słów prezesa Auchan Yves'a Claude'a, który przyznał wcześniej, że "wycofanie się z Rosji oznaczałoby utratę miejsc pracy, a nie osiągnięcie pokoju".
Szef ukraińskiej dyplomacji wezwał również do bojkotu sieci hipermarketów Alcampo, sieci hipermarketów branży budowlanej Leroy Merlin oraz sieci sklepów sportowych Decathlon, które nie wycofały się z objętej sankcjami Rosji.
Apparently, job losses in Russia are more important than the loss of life in Ukraine. If Auchan ignores 139 Ukrainian children murdered during this month of Russian invasion, let us ignore Auchan and all their products. Boycott @AUCHAN_France @alcampo @Leroymerlinfr @Decathlon pic.twitter.com/ZuLqbYwVgs
— Dmytro Kuleba (@DmytroKuleba) March 27, 2022
W sobotę wojska rosyjskie wystrzeliły w kierunku Ukrainy około 70 rakiet, z których większość została zestrzelona przez armię ukraińską - podała w niedzielę Ukraińska Prawda, powołując się na rosyjski portal śledczy Insider.
Zdaniem dziennikarzy portalu siły rosyjskie wystrzeliły jednocześnie 52 pociski rakietowe z okrętów Floty Czarnomorskiej oraz co najmniej 18 - z terytorium Białorusi. "To rekordowa liczba pocisków, które Rosja wystrzeliła jednocześnie" - podano.
W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płonie 10 tys. hektarów lasów; zarejestrowano tam 31 pożarów - ostrzegła w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Denisowa w komunikacie na Facebooku zauważyła, że pożary przyczyniają się do podwyższenia poziomu skażenia radioaktywnego w powietrzu.
Wezwała Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o skierowanie na Ukrainę ekspertów i sprzętu do gaszenia pożarów.
W trakcie kolejnej rundy rozmów przedstawicieli Ukrainy i Rosji przez łącze wideo zapadła decyzja o przeprowadzeniu spotkania dwóch delegacji "na żywo" w Turcji w dniach 28-30 marca – poinformował Dawyd Arachamia, deputowany i jeden z członków ukraińskiej delegacji.
Siły zbrojne Rosji przeprowadziły w niedzielę atak rakietowy z użyciem zakazanej amunicji kasetowej w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Informuje o tym agencja Interfax-Ukraina.
Jak poinformowano, zaatakowana została miejscowość w rejonie krzyworoskim w obwodzie dniepropietrowskim. Rosyjskie siły zbrojne użyły systemu rakietowego Tornado-S.
"W danej lokalizacji nie ma żadnych obiektów wojskowych" - zaznaczono.
Rosyjscy generałowie zabici przez Ukraińców
During one month of 🇷🇺 invasion, Ukrainians eliminated 7️⃣ enemy generals:
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 27, 2022
Lt. Gen. Andrei Mordvichev
Lt. Gen. Yakov Rezantsev
Maj. Gen. Vitaliy Gerasimov
Maj. Gen. Andrei Kolesnikov
Maj. Gen. Oleg Mityaev
Maj. Gen. Andrei Sukhovetskiy
Maj. Gen Magomed Tushaev#DeadRussianGenerals
Weź udział w Akcji na rzecz wsparcia Ukrainy oraz Międzynarodowym Charytatywnym-Maratonu Save Ukraine-#StopWar
— Ukraine in Poland (@UKRinPL) March 27, 2022
Dołącz do nas‼️ Powiedz swoje stanowcze „NIE” wojnie, rozpętanej rosyjskim agresorem‼️
⏰ o godz. 17:00 widzimy się w #Warszawa na Placu Defilad
Do miłego zobaczenia! pic.twitter.com/q4d2TjZqI5
Głównym celem rosyjskich działań zbrojnych jest otoczenie sił ukraińskich na południowym-wschodzie kraju – poinformował w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Przekazał również, że na niektórych odcinkach wojska ukraińskie przeszły do "niewielkich, ale jednak – kontrataków”.
- Okrążenie naszych sił w strefie Operacji Sił Połączonych, zdobycie Mariupola i utrzymanie obrony w rejonie Chersonia na południu – to obecnie, według Arestowycza, główny cel rosyjskich działań zbrojnych na Ukrainie.
Intensywny dzień w centrum tranzytowym w @warszawa przy Dworcu Wschodnim. Do punktu medycznego trafiają średnio dwie osoby na godzinę. Bóle głowy, wysokie ciśnienie, infekcje górnych dróg oddechowych, gorączki u dzieci to na tę chwilę najczęstsze dolegliwości. #RatownicyPCPM pic.twitter.com/rofnKqmGzJ
— RatownicyPCPM (@RatownicyPCPM) March 27, 2022
Mariupol, once a port city of 450,000 people, is now completely destroyed, and its streets turned into cemeteries.
— Oleksiy Sorokin (@mrsorokaa) March 27, 2022
We won’t forgive, we won’t forget. pic.twitter.com/obpJt6qlEa
"Inspirujemy cały świat naszą odważną walką o pokój i wolność. Pokazaliśmy, że w demokratycznym świecie nie ma miejsca dla dyktatora. Przy okazji dyplomacja wojskowa przynosi dobre rezultaty. Ciąg dalszy nastąpi."
Доброго вечора,ми з України!
— Oleksii Reznikov (@oleksiireznikov) March 27, 2022
We’re inspiring the whole world with our courageous struggle for peace&freedom. We’ve shown that there is no place for a dictator in a democratic world.BTW,military diplomacy yields good results. To be continued.#StandWithUkraine #FightLikeUkrainian pic.twitter.com/t7IReu1X1W
Jesteśmy i będziemy przy was; będziemy domagać się jeszcze silniejszych sankcji nakładanych na Federację Rosyjską. Ta wojna musi się skończyć klęską Rosji i zwycięstwem Ukrainy - zadeklarowała marszałek Sejmu Elżbieta Witek w przesłaniu skierowanym do parlamentarzystów i obywateli Ukrainy.
Головнокомандувач ЗС України генерал Валерій Залужний:
— Defence of Ukraine (@DefenceU) March 27, 2022
Ціна свободи висока. Пам‘ятайте про це!#Україна_тримається_на_наших_плечах pic.twitter.com/uTbBi6H9zq
Trzeba odrzucić wojnę, miejsce śmierci, gdzie ojcowie i matki grzebią swoje dzieci, gdzie ludzie zabijają swych braci, nawet ich nie widząc; gdzie potężni decydują, a biedni umierają.
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) March 27, 2022
Gramy Koncert charytatywny STOP WOJNIE w Centrum Pomocy Humanitarnej w Osieku.
— Piotr Borys (@piotr_borys) March 27, 2022
Tysiące ludzi integracja z Gośćmi z Ukrainy i nasze zepoły Farben Lehre, The Liverpool, Hylla, Lub JAZZET, Jessica Merstein Band ,Caroline Ziemlicka,Kyczera, Thecoverband Lubin Solidarny z Ukrainą🇺🇦🇵🇱 pic.twitter.com/YdNkIhaMEO
Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier był patronem koncertu, zorganizowanego w niedzielę w Berlinie w ramach solidarności z Ukrainą. Ukraiński ambasador w RFN Andrij Melnyk zapowiedział zawczasu, że nie zamierza uczestniczyć w tym wydarzeniu, uzasadniając to udziałem rosyjskich artystów.
Изюм pic.twitter.com/WFHRpZivro
— IgorGirkin (@GirkinGirkin) March 27, 2022
Pomnik prezydenta Rosji Władimira Putina, stojący w parku w małej miejscowości w Toskanii, wywołał burzę w lokalnej społeczności po tym, gdy rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Mieszkańcy osady Vagli di Sotto oraz okolic w prowincji Lukka żądają natychmiastowego usunięcia statuy.
W niedzielę w kierunku Odessy siły rosyjskie z Morza Czarnego wystrzeliły dwa pociski rakietowe, zostały one unieszkodliwione przez ukraińską obronę powietrzną - podała agencja UNIAN, powołując się na armię Ukrainy.
Według Sił Zbrojnych Ukrainy "wróg nadal prowadzi rozpoznanie powietrzne wybrzeża i wywiera presję psychologiczną na ludność cywilną".
Władysław Nazarow, rzecznik ukraińskiego Dowództwa Operacyjnego "Południe", wskazał, że "okupanci myślą, że jesteśmy zmęczeni, ale tak nie jest. Jesteśmy spokojni i gotowi do walki".
"Zatrzymano prorosyjskiego "politologa" Michaiła Pogrebinskiego, który często pojawiał się na rosyjskich kanałach propagandowych. Michaił Pogrebinsky w Ukrainie jest podejrzany o zdradę stanu i nielegalne wzbogacenie".
Medvedchuk's friend arrested in #Kyiv
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2022
After yesterday's search, pro-Russian "political scientist" Mikhail Pogrebinsky, who often appeared on #Russian propaganda channels, was detained.
Mikhail Pogrebinsky is suspected of high treason and illegal enrichment. pic.twitter.com/5ecBPjIkIk
🇬🇪 #Batumi: w mieście się odbyła akcja pod hasłem “Zamknijcie niebo nad Ukrainą“. Na placu przed letnim teatrem umieszczono napis “DZIECI” – taki był przy zbombardowanym teatrze w Mariupolu, gdzie kobiety i dzieci ukrywały się przed rosyjskim ostrzałem 👇
— Biełsat (@Bielsat_pl) March 27, 2022
📸 Biełsat pic.twitter.com/4ZRQSge6WG
O zniszczeniu rosyjskiej kolumny wojskowej w obwodzie czernihowskim i zdobyciu dwóch opancerzonych ciężarówek Tornado-U poinformowało w niedzielę ukraińskie dowództwo operacyjne Północ.
Zdobyczne maszyny to nowe opancerzone ciężarówki Tornado-U, które, jak podano, „zjechały z taśmy w 2021 r”.
Ukraińskie wojsko poinformowało też o zniszczeniu w walkach dwóch wozów opancerzonych Tigr, czołgu i dwóch ciężarówek z amunicją.
W Chersoniu cywile poszli na wiec przeciwko rosyjskiej okupacji. Rozpędzono ich granatami dymnymi - podaje Nexta
In #Kherson, people went to a rally against the #Russian occupation. They were dispersed with smoke grenades. pic.twitter.com/CoIFYrjZ4n
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2022
Jednostki rosyjskie są przenoszone na terytorium Białorusi, co ma umożliwić rotację wojsk, które doznały znacznych strat, i wzmocnienie istniejących oddziałów, uzupełnienie zapasów jedzenia, paliwa i amunicji oraz ewakuację rannych i chorych - przekazał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Charków, ważne miasto na wschodzie Ukrainy, został w nocy ostrzelany 15 razy przez wojska rosyjskie - poinformował w niedzielę szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na komunikatorze Telegram.
Armia ukraińska już po raz 11. zaatakowała zajęte przez wojska rosyjskie lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim - poinformował w niedzielę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Żaden kraj na świecie nigdy nie uzna zmieniania siłą uznanych przez społeczność międzynarodową granic Ukrainy - oświadczył w niedzielę rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Każde referendum w tej sprawie będzie nieważne - podkreślił.
Armia ukraińska po raz 11. zaatakowała zajęte przez wojska rosyjskie lotnisko w Czornobajiwce w obwodzie chersońskim - poinformował w niedzielę Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Poprzedni, 10. atak na lotnisko, którego Rosjanie używają do bazowania śmigłowców, siły ukraińskie podjęły 24 marca.
Na tym ważnym w obecnej wojnie lotnisku na północ od Chersonia żołnierze ukraińscy zniszczyli wiele śmigłowców. Rosjanie zaś uzupełniali straty kolejnymi maszynami. Jednak 22 marca dziennik "New York Times" podał, że część śmigłowców armia rosyjska zabrała już z Czornobajiwki.
- На вже, дорогенька. 11:0, вночі сьогодні.)
— Arestovych (@arestovych) March 27, 2022
Кстати, аэродром Мелитополя уверенно догоняет Чернобаевку. 4:0. Сегодня. pic.twitter.com/VzwNzQAevf
- Muszę podziękować, tak jak wielu innych już dziękowało, naszemu narodowi, Polakom, za ich postawę, która jest wartością samą w sobie. Jest wartością, która przypomina fundamenty tego wszystkiego, co składa się na polskość - powiedział prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński na I Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia OdNowa w Warszawie.
Jak podkreślił Kaczyński, polskość wyrasta z pewnych idei - w centrum tych idei jest chrześcijaństwo. - To wszystko, co dzisiaj prezentuje polskie społeczeństwo, niezależnie od tego, czy ci ludzie dokonują różnego rodzaju aktów - są ludźmi wierzącymi, czy też nie - właśnie z tego źródła wynika - zaznaczył.
- Ten fundament polskości, fundament moralności, można powiedzieć, aksjologicznej konstrukcji naszego narodu, musi być podtrzymywany - mówił lider PiS, tłumacząc, że tylko wtedy "będziemy w stanie odnieść zwycięstwo".
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w niedzielę przed dalszą "eskalacją walki na słowa i czyny" w odniesieniu do wojny na Ukrainie. "Nie nazwałbym Władimira Putina rzeźnikiem" - zadeklarował w wystąpieniu na wiecu przed wyborami prezydenckimi.
"Nie użyłbym takiego określenia wobec niego, bo wciąż rozmawiam z prezydentem Putinem" - podkreślił prezydent Francji, dodając, że werbalna deeskalacja jest warunkiem niezbędnym, by "bez wojny zatrzymać wojnę, jaką rozpętała wobec Ukrainy Rosja".
Francuski przywódca odciął się tym samym od stanowiska prezydenta USA Joe Bidena, który w sobotę w Warszawie oświadczył, że "kłamca, który oszukiwał w sprawie planowanej napaści na Ukrainę" i sprawca tragedii humanitarnej na Ukrainie - Władimir Putin, powinien być odsunięty od władzy. Wcześniej przywódca USA nazwał Putina "rzeźnikiem".
Przed Polską stoi niełatwy okres. - Trzeba będzie dokonać wielkiego wysiłku w sferze zbrojenia, a z drugiej strony towarzyszyć nam będzie poważny kryzys, zaburzenia gospodarcze. Na to musimy być gotowi. To jest wyzwanie dla naszej formacji, dla prawicy polskiej, dla polskich sił patriotycznych - powiedział prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński na I Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia OdNowa w Warszawie.
- Nie chcemy, by Ukraina tę wojnę, prowadzoną w bohaterski sposób, przegrała. Ukraina musi zwyciężyć, musi się obronić - powiedział prezes PiS i wicepremier Jarosław Kaczyński na I Krajowym Zjeździe Stowarzyszenia OdNowa w Warszawie. Zaznaczył, że nie można zgadzać się z góry na to, że Ukraina będzie okupowana.
- Przed nami, mówił wczoraj o tym prezydent Stanów Zjednoczonych, długa walka, walka nie obliczona na tygodnie, czy miesiące, ale lata. To zapowiedź do tego, co już kiedyś było - mówił Kaczyński. - Tamta wieloletnia walka ze Związkiem Sowieckim, z tzw. obozem komunistycznym - ale w gruncie rzeczy ten obóz to był Związek Sowiecki i podległe mu państwa - zakończyła się zwycięstwem i ta obecna też musi zakończyć się zwycięstwem - stwierdził.
Podkreślał, że będzie to walka trudna, wymagająca poświęceń i przebudowy społecznej świadomości. - Bez tego nie mamy szans na zrealizowanie naszych planów, choćby tych obronnych (...) , nie mamy szans na to, by odnieść ostateczny sukces - ocenił.
Fot.: PAP/Marcin Obara
Brytyjskie Ministerstwo Obrony zamieściło aktualną mapę działań militarnych w Ukrainie zaatakowanej ponad miesiąc temu przez Rosję.
Current map of military actions according to the Ministry of Defense of Great #Britain pic.twitter.com/QD7RmJyMnu
— NEXTA (@nexta_tv) March 27, 2022
W okolicy Czernihowa ukraińska armia pokonała kolumnę Rosjan i zdobyła ich sprzęt wojskowy - podała agencja Ukrinform.
На Чернігівщині українська армія захопила трофеї і розбила колону ворогаhttps://t.co/5b3Mv8Ohj9 pic.twitter.com/CQQVrxpkvA
— Ukrinform (@UKRINFORM) March 27, 2022
Prezes francuskiej sieci hipermarketów Auchan Yves Claude powiedział, że firma nie wycofa się z Rosji, a działalność w tym kraju prowadzi "w interesie mieszkańców" i jest zobowiązana zapewniać ludziom żywność zarówno w Ukrainie jak w Rosji - podał "The Kiyv Independent".
⚡️ CEO says Auchan won't pull out of Russia.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 27, 2022
French retail chain Auchan CEO Yves Claude claimed that his company “is acting in the interests of civilians” and needs to provide food to people in both Russia and Ukraine.
Trzy najważniejsze japońskie banki MUFG Bank, Mizuho Bank i Sumitomo Mitsui Banking Corp. zawieszają transakcje dolarowe i transfery pieniężne z rosyjskim Sbierbankiem, realizując amerykańskie sankcje nałożone na Rosję.
⚡️ Japan's three major banks suspend dollar transactions with Russia's Sberbank.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) March 27, 2022
MUFG Bank, Mizuho Bank and Sumitomo Mitsui Banking Corp. will halt dollar transactions and money transfers with Russia’s largest financial institution Sberbank following U.S. sanctions.
Siły ukraińskie przejęły nowy rosyjski czołg typu T-72B3.
New Russian T-72B3 seized by Ukrainian troops.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 27, 2022
Note this ridiculous umbrella again. pic.twitter.com/svhq0rY6RG
"Ulice Mariupola to jeden wielki cmentarz pośród ruin" - pisze na Twitterze Ilija Ponomarienko, korespondent wojenny "The Kiyv Independent".
"Nieco ponad miesiąc temu było to jedno z najszybciej rozwijających się miast Ukrainy. Byłem pod ogromnym wrażeniem postępu osiągniętego w ciągu ostatnich sześciu lat. A teraz nadeszła Rosja" - napisał dziennikarz.
The streets of Mariupol is just one giant cemetery among ruins now.
— Illia Ponomarenko 🇺🇦 (@IAPonomarenko) March 27, 2022
Just over a month ago, this was one of Ukraine’s fastest-developing cities. I was very impressed by the progress achieved in the last 6 years.
Now Russia has come. pic.twitter.com/IxGKMWHotI
"The Kiyv Post" zamieścił zdjęcia z akcji gaśniczej na miejscu pożaru bazy paliwowej we Lwowie trafionej w sobotę przez rosyjskie rakiety.
In #Lviv, the fire was brought under control on the territory of one of the industrial enterprises for fuel storage - The State Emergency Service of Ukraine#WarCrimes #WARINUKRAINE #UkraineUnderAttack pic.twitter.com/vmTWCNC8Qx
— KyivPost (@KyivPost) March 27, 2022
"The Kiev Post" donosi, że rosyjscy okupanci niszczą ukraińską literaturę i historię. Wojskowi usuwają ukraińskie książki z bibliotek na terenach obwodów Donieckiego, Ługańskiego, Czernihowskiego i Sumskiego.
Russian occupiers destroy #Ukrainian literature and history. Russian militaries withdraw #Ukrainian books from the libraries on the territories of Donetsk, Luhansk, Chernihiv, and Sumy Regions temporarily occupied by Russian aggressors. pic.twitter.com/9f3HF5ZWbZ
— KyivPost (@KyivPost) March 27, 2022
Pokojowy protest lokalnej ludności przeciwko agresji Kremla odbył się także w Nowej Charkowce.
Residents of #Nova_Kakhovka went for the peacefully protest.
— SUSPILNE NEWS 📰 (@suspilne_news) March 27, 2022
"March 27. Kakhovka is Ukraine!💙💛"
Video: Dmytro Sydorcuk/Facebook#StandWithUkraine pic.twitter.com/7ZT02Qk9h8
Pokojowa manifestacja przeciw okupacji rosyjskiej w Chersoniu.
Video from the rally in #Kherson. pic.twitter.com/wB1QVH4Zdd
— SUSPILNE NEWS 📰 (@suspilne_news) March 27, 2022
Baza paliwowa ostrzelana w sobotę we Lwowie została całkowicie zniszczona - poinformował szef obwodu lwowskiego.
The oil terminal in #Lviv to have been hit by a missile before is completely destroyed — Head of Lviv Oblast Military Administration, Kozytskyi.#UkraineUnderAttack
— SUSPILNE NEWS 📰 (@suspilne_news) March 27, 2022
Wśród czeczeńskich bojowników uczestniczących w agresji na Ukrainę znajduje się mężczyzna wiązany z zabójstwem byłego lidera rosyjskiego opozycji Borysa Niemcowa - poinformowała w niedzielę agencja Unian.
"Bojownik, który zbiegł przed wyrokiem, przybył do Ukrainy z rozkazu Kremla" - pisze agencja, dodając, że nagranie przedstawiające Rusłana Gieriemiejewa podczas porannej modlitwy salat w Mariupolu umieszczono na jednym z rosyjskich kanałów Telegramu.
Adwokaci rodziny zabitego w 2015 roku Niemcowa uważają Gieriemiejewa za organizatora tego zabójstwa. Był on zastępcą dowódcy batalionu w wojskach wewnętrznych MSW Rosji.
У Маріуполі серед кадирівців засвітився підозрюваний у вбивстві Нємцоваhttps://t.co/fsAcqMPmtJ pic.twitter.com/mfctfUDmuC
— unian (@unian) March 27, 2022
- Joe Biden znakomicie wybrał motto na te czasy. Nadzieja dziś choruje. Zło chce nas pozbawić przyszłości - powiedział Szymon Hołownia podczas pierwszego kongresu partii Polska 2050.
- Ciemność, która przybiera dziś formę dymów nad Mariupolem, Chersoniem, Kijowem wtargnęła nagle w nasz świat. Ona wymaga, by przeciwstawili się jej ludzie pełni nie tylko oburzenia ale i głębokiej wiary w to, że ten świat tak wyglądać nie może - dodał polityk.
Brytyjska prasa komentuje w niedzielę krytycznie wypowiedziane w Warszawie przez prezydenta USA Joe Bidena - i natychmiast skorygowane przez Biały Dom - słowa, że Władimir Putin nie może pozostać u władzy. Jak oceniają gazety, wzmocni to narrację prezydenta Rosji.
Z Płocka (Mazowieckie) wyjechał w niedzielę transport z darami dla obrońców Kijowa. Do stolicy Ukrainy jadą m.in. karimaty, śpiwory, środki medycznie i żywność. To 12 samochód z pomocą humanitarną wysłany z Płocka na Ukrainę od rozpoczęcia agresji Rosji. Organizowana jest dalsza pomoc.
"Sobotnie wystąpienie prezydenta USA Joe Bidena to potężny manifest demokraty z krwi i kości; przypominał o tym, czym wolny świat różni się od autokratycznych reżimów" - napisał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Ani wolność, ani demokracja nie są dane raz na zawsze; dbajmy o nie - dodał.
Policja z obwodu kijowskiego opublikowała zdjęcia z rosyjskiego ostrzału miejscowości w rejonie Buczy.
Обстріли на Бучанщині: Поліція #Київщина документує воєнні злочини агресора
— Національна Поліція (@NPU_GOV_UA) March 27, 2022
⏩https://t.co/9gRo1vTPWd#stoprussia pic.twitter.com/4Hu2IFNBx9
W okupowanym Geniczesku mieszkańcy podpalili wojskową komendę uzupełnień, w której stacjonowało rosyjskie wojsko - podała agencja Unian.
Жителі окупованого Генічеська підпалили військкомат, в якому розмістились військові РФ (фото)https://t.co/c1NqS3ISYu pic.twitter.com/CkUfoQnSlC
— unian (@unian) March 27, 2022
Joe Biden czasami mówi rzeczy, których nie powinien mówić, a przynajmniej nie publicznie. Podczas sobotniego przemówienia w Warszawie powiedział, że Putin powinien być odsunięty. "Ze strony Bidena nie była to groźba, ale raczej spontaniczna, gorzka prawda" - ocenia w niedzielę "Sueddeutsche Zeitung".
Joe Biden spricht in Warschau eine einfache, aber bittere Wahrheit aus: Solange Wladimir Putin an der Macht ist, wird Europa nicht Frieden leben können. Ein Kommentar von @hubert_wetzel https://t.co/SGJCSmB0QZ
— Süddeutsche Zeitung (@SZ) March 27, 2022
"Na tym filmie wojska rosyjskie odpalają pociski w celu masowego zaminowywania ziemi ukraińskiej nowym systemem zdalnego minowania »Ziemledielije« (ros. uprawa roli) w obwodzie charkowskim" - napisano pod nagraniem na portalu Armyinform.
Jak dodano, system ten został po raz pierwszy zaprezentowany w ubiegłym roku. Umożliwia on zdalne umieszczanie min na dystansie od 5 do 15 km. Wystrzeliwane pociski nie wybuchają, lecz rozmieszczają wiele min według zaprogramowanego schematu.
Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że trzeba "wykreślić wojnę z historii człowieka, zanim wojna wykreśli człowieka z historii". Zwracając się do wiernych mówił, że wojna to "bestialstwo, akt barbarzyński i świętokradczy".
Podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański w Watykanie papież oświadczył: "Minął ponad miesiąc od początku inwazji na Ukrainę, od początku tej wojny okrutnej i bezsensownej, która jak każda wojna stanowi porażkę dla wszystkich, dla nas wszystkich".
Ochotnicy zabezpieczają workami z piaskiem pomnik ukraińskiego hetmana Piotra Konaszewicza-Sahajdacznego, by ochronić monument przed skutkami rosyjskiego ostrzału.
For.: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Szef ukraińskiego wywiadu wojskowego ostrzegł, że po porażce planu zajęcia całej Ukrainy, Rosja może spróbować podzielić kraj na dwie części według scenariusza koreańskiego. Kreml mógłby utworzyć na okupowanych terenach zależny od siebie organizm - powiedział Kyryło Budanow.
EPA/ATEF SAFADI
Czytaj więcej: Wojna w Ukrainie. Szef wywiadu: Rosja może podzielić Ukrainę na wzór Korei Południowej i Północnej
Podczas agresji na Ukrainę siły rosyjskie spowodowały zniszczenia w prawie połowie hromad obwodu kijowskiego – poinformował w niedzielę szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk na Telegramie.
"Od początku wojny zanotowano zniszczenia w 34 z 69 hromad obwodu kijowskiego, co stanowi 49,2 proc. W sumie (zniszczono) ponad 500 obiektów" – podał Pawluk.
Rozmiar zniszczeń osiągnął poziom krytyczny w hromadach buczańskiej, irpieńskiej, hostomelskiej, borodziańskiej, makarowskiej i wielkodymerskiej.
To symboliczne, że gdy prezydent USA Joe Biden miał w sobotę w Warszawie bardzo mocne przemówienie, Lwów stał się celem rosyjskiego ataku rakietowego. To było ciężkie przeżycie - mówił w niedzielę w Polsat News mer Lwowa Andrij Sadowy.
W sobotę po południu, w czasie gdy w Warszawie przebywał prezydent USA, który spotkał się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą a później wygłosił przemówienie na dziedzińcu Zamku Warszawskiego, przeprowadzony został atak rakietowy na Lwów.
W obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy obrońcy skutecznie odparli ataki wojsk rosyjskich, przeprowadzone w sobotę wieczorem i niedzielę rano – poinformowała agencja Ukrinform, cytując rzecznika władz obwodowych Iwana Ariefjewa.
"Grupa Sił Obronnych w dalszym ciągu prowadzi operację obronną na kierunku zaporoskim. Zeszłej nocy i dziś rano ataki wroga zostały skutecznie odparte. Nasi żołnierze zadają znaczące straty rosyjskim okupantom, a wróg dalej traci ludzi i sprzęt" – przekazał Ariefjew na Telegramie, zaznaczając, że morale rosyjskich żołnierzy jest niskie.
Ukraina domaga się w istocie pełnego zatrzymania węgierskiej gospodarki – oświadczył w niedzielę premier Węgier Viktor Orban, odnosząc się do postulatów wprowadzenia w UE zakazu importu rosyjskich surowców energetycznych.
Dodał, że zrobi wszystko, by pomóc Ukraińcom, bo zostali zaatakowani, a spory węgiersko-ukraińskie dotyczące praw mniejszości węgierskiej na Ukrainie mają w takie sytuacji znaczenie drugorzędne. - Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, ale nie mogą od nas wymagać, byśmy zniszczyli dla nich samych siebie – oznajmił.
Wspierana przez Rosję, samozwańcza Ługańska Republika Ludowa funkcjonująca w części obwodu ługańskiego może zorganizować referendum dotyczące jej przyłączenia do Rosji - poinformowała w niedzielę agencja Reutera cytując wypowiedź jej lidera dla lokalnej prasy.
- Myślę, że w niedługim czasie na terytorium republiki będzie przeprowadzone referendum, w ramach którego lud skorzysta ze swego konstytucyjnego prawa i wypowie się na temat wejścia w skład Federacji Rosyjskiej. Z jakiegoś tam powodu, jestem głęboko przeświadczony, że tak właśnie będzie - powiedział w niedzielę dziennikarzom lokalnych mediów Leonid Pasicznyk.
Przewodniczący komitetu ds. WNP w Dumie Państwowej Federacji Rosyjskiej, Leonid Kałasznikow ocenił, że inicjatywa ta jest przedwczesna.
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały o wyparciu wojsk rosyjskich ze wsi Husarówka, również w obwodzie charkowskim. Według komunikatu opublikowanego na Facebooku zniszczono tam około 60 sztuk wrogiego sprzętu wojskowego.
"Husarówka była okupowana przez dwie batalionowe grupy taktyczne rosyjskich okupantów, wspierane przez rosyjskie siły specjalne. Okupanci zostali wyparci" – napisano.
Prezydent Andrzej Duda zwołał na poniedziałek posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w związku z sytuacją na Ukrainie – poinformował szef BBN Paweł Soloch. Dodał, że prezydent podzieli się informacjami z nadzwyczajnego szczytu NATO oraz z rozmów z prezydentem USA Joe Bidenem.
Na wojnie prowadzonej przez Rosję przeciwko Ukrainie zginęło już siedmiu rosyjskich generałów - podają zachodnie źródła. Według ekspertów wysokie straty pokazują skuteczność ukraińskich sił specjalnych i snajperów oraz słabe morale wojsk Rosji - podaje w niedzielę BBC.
Dowodzący 49. ogólnowojskową armią Południowego Okręgu Wojskowego generał Jakow Riezancew, który według strony ukraińskiej został zlikwidowany na lotnisku w Czornobajiwce pod Chersoniem (jego śmierć potwierdziły w mediach również źródła zachodnie), był jak dotąd najwyższym rangą rosyjskim oficerem zabitym na Ukrainie i siódmym w kolejności generałem wśród ofiar - informuje BBC.
Według komentatorów do tak dużych strat wśród generałów przyczynia się niskie morale wojsk rosyjskich, które zmusza wysokich rangą oficerów do osobistej obecności w pobliżu linii frontu - zauważa stacja.
1455 miejscowości na Ukrainie zostało pozbawionych całkowicie lub częściowo pozbawionych prądu z powodu działań wojsk rosyjskich. W Czernihowie na północy kraju nie ma też wody, ogrzewania i częściowo gazu – poinformowano w niedzielę.
Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała na Telegramie, że w 39 miejscowościach ukraińskich prądu nie ma w ogóle. W celu zapewnienia dostaw energii elektrycznej do obiektów socjalnych uruchomiono 8 generatorów, z czego pięć zaopatruje w prąd szpitale
Rosyjskie siły koncentrują się obecnie na wschodzie Ukrainy na terenach przylegających do separatystycznych republik, natomiast na północy kraju sytuacja pozostaje statyczna - oceniło w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
Straty bojowe wojsk rosyjskich od 24 lutego do 27 marca to około 16,6 tys. osób - podała w niedzielę agencja Ukrinform.
"Nieprzyjaciel stracił również czołgi - 582 szt., bojowe wozy opancerzone - 1664, systemy artyleryjskie - 294, MLRS - 93, systemy przeciwlotnicze - 52, samoloty - 121, śmigłowce - 127, pojazdy - 1144, statki/łodzie - 7, zbiorniki paliwa - 73, BSP poziomu operacyjnego i taktycznego - 56, wyposażenie specjalne - 21, wyrzutnie OTRK / TRK - 4" - czytamy dane sztabu ukraińskich sił zbrojnych.
Ukraińscy żołnierze odbili miejscowość Wilczówka, położoną kilka kilometrów od Charkowa. Podczas walk zginęło 70 rosyjskich najeźdźców, a kolejnych 27 trafiło do niewoli.
Ługańska Państwowa Akademia Medyczna została przeniesiona do obwodu rówieńskiego na zachodzie Ukrainy z powodu działań bojowych – poinformował w niedzielę szef władz obwodu rówieńskiego Witalij Kowal na Telegramie.
Znaleziono już w Równem pomieszczenia dla uczelni, a do miasta przejechało kierownictwo akademii oraz jej wykładowcy. Na razie nauczanie prowadzone jest w trybie zdalnym. Zajęcia praktyczne będą się odbywać w placówkach medycznych obwodu rówieńskiego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę wprowadzającą odpowiedzialność karną za udostępnianie bez zezwolenia informacji o przemieszczaniu się międzynarodowej pomocy wojskowej lub wojsk ukraińskich w czasie stanu wojennego – podała w niedzielę agencja Ukrinform.
Ustawa dotyczy nie tylko przemieszczania się, ale też pozycji sił ukraińskich i innych formacji zbrojnych – wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rady Najwyższej Ukrainy.
Zgodnie z ustawą za publikowanie informacji o ruchach kolumn międzynarodowej pomocy wojskowej – o ile nie ujawnił tego ukraiński Sztab Generalny lub jeśli nie uzyskało się na to zezwolenia – będzie grozić kara więzienia od 3 do 5 lat.
Natomiast za ujawnianie ruchu i pozycji wojsk ukraińskich będzie grozić od 5 do 8 lat więzienia. Jeśli dopuszczono się tego w grupie osób czy w ramach zmowy, albo też w celu przekazania państwu-agresorowi, kara wzrasta do 8-12 lat.
Wizyta prezydenta Joe Bidena w Polsce potwierdziła silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską - stwierdził w niedzielę ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.
"Wizyta Prezydenta Bidena w Polsce potwierdziła, jak silne jest partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Amerykanie pracują ramię w ramię z Polakami, stawiając czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom. Mr. President @POTUS, thank you for this important visit" – napisał na Twitterze amerykański dyplomata.
Wizyta Prezydenta Bidena w Polsce potwierdziła, jak silne jest partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Polską. Amerykanie pracują ramię w ramię z Polakami, stawiając czoła nawet najtrudniejszym wyzwaniom.
— Ambasador Mark Brzezinski (@USAmbPoland) March 27, 2022
Mr. President @POTUS, thank you for this important visit. pic.twitter.com/EPY22IB2eb
Siły rosyjskie zaatakowały zakazanymi bombami kasetowymi dzielnicę mieszkalną miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim – poinformowało w niedziele biuro prasowe ukraińskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na Telegramie.
"Wróg przeprowadził uderzenie z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Tornado-S na dzielnicę mieszkaniowa Krasnohoriwki. Rosyjskie wojska zastosowały zabroniona amunicją kasetową. Spadła on na ulice zabudowy prywatnej" – podało MSW.
Pół doby trwało gaszenie pożaru bazy paliwowej we Lwowie, spowodowanego sobotnim atakiem rakietowym wojsk rosyjskich – poinformowała ukraińska Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w niedzielę na Telegramie.
Pożar wybuchł o godzinie 16:30 (15:30 czasu polskiego) w sobotę, zaś został ugaszony o godz. 6:49 (5:49 czasu polskiego) w niedzielę.
W placówkach służby zdrowia na Ukrainie zainstalowanych zostanie 590 stacji systemu telekomunikacyjnego Starlink, co pozwoli szpitalom utrzymać łączność mimo działań wojennych – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując ministra zdrowia Wiktora Laszkę.
"Stacje globalnego systemu Starlink są już rozmieszczane w placówkach służby zdrowia w całym kraju. Dzięki szerokopasmowym satelitom SpaceX nasze szpitale będą mogły zawsze utrzymać łączność. To skrajnie ważne w czasach wojny" – oświadczył Laszko.
Według niego placówki służby zdrowia będą używały Starlinków w czasie problemów z dostawami prądu. Dzięki temu szpitale będą mogły utrzymać połączenie z internetem nawet w przypadku tymczasowego odcięcia standardowej łączności w wyniku działań wojennych.
Strony ukraińska i rosyjska uzgodniły, że w niedzielę będą działały dwa korytarze humanitarne, które posłużą do ewakuacji cywilów z obszarów objętych walkami - poinformowała w niedzielę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Pierwszy korytarz umożliwi opuszczenie prywatnymi samochodami oblężonego przez Rosjan, leżącego na południu kraju kraju Mariupola i ewakuację jego mieszkańców do Zaporoża - napisała Wereszczuk na Facebooku.
Rosjanie rozpoczęli niszczenie ukraińskich magazynów paliwa i żywnością, dlatego też w najbliższej przyszłości rząd (Ukrainy) będzie musiał rozproszyć te zapasy - powiedział w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.
Występując w lokalnej stacji telewizyjnej Denysenko ostrzegł również, że Rosjanie sprowadzają nad granicę z Ukrainą oddziały wojskowe, w ramach rotacji sił i mogą podjąć nową próbę dalszej ofensywy.
Wojska rosyjskie raziły ogniem moździerzowym swoje własne pozycje w Popasnej w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Serhija Hajdaja.
Według Ukrinformu wojska ukraińskie wypychają siły rosyjskie z Rubiżnego i Popasnej, gdzie okupanci zdołali częściowo zająć pozycje. W niektórych dzielnicach tych miast trwają walki uliczne.
"W Popasnej wróg usiłował przeprowadzić szturm przy wsparciu artylerii, ale poniósł straty. Raził ogniem moździerzowym swoje własne pozycje" – przekazał Hajdaj na Telegramie.
Przed wycofaniem się z Trościańca w obwodzie sumskim na północy Ukrainy wojska rosyjskie zaminowały szpital – twierdzi wiceszef władz obwodowych Taras Sawczenko, który dotarł do miasta z konwojem humanitarnym. O sprawie pisze w niedzielę agencja Ukrinform.
- Widzieliśmy olbrzymie zniszczenia. Widzieliśmy dziesiątki spalonych pojazdów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych. Zauważalny jest całkowity brak jakiejkolwiek komunikacji, prądu i wody (…) Sytuacja jest straszna. W ostatnich dniach szpital znajdował się pod ostrzałem. Został też zaminowany – poinformował Sawczenko. Dodał, że szpital odminowuje obecnie zespół wojskowych saperów.
Nie było poważnej reakcji Zachodu na sobotni atak rakietowy sił rosyjskich we Lwowie – ocenił w niedzielę rzecznik prezydenta Ukrainy Serhij Nikiforow w nagraniu zamieszczonym w internecie.
- Wiele osób widziało w tym ataku symbole: to, że (prezydent USA Joe) Biden jest w Rzeszowie, a rakieta uderzyła 150 km od Rzeszowa. Jak mówił prezydent Wołodymyr Zełenski, Rosja ma apetyty na tereny aż do granicy ukraińsko-polskiej, ukraińsko-rumuńskiej i ukraińsko-słowackiej. A jest jasne, że lepiej zatrzymać wroga na terytorium Ukrainy, bo inaczej rakiety będą spadać coraz bliżej obszaru NATO – powiedział rzecznik.
Rosyjscy najeźdźcy wywieźli już do Rosji siłą około 40 tys. Ukraińców, przedstawiając te przymusowe przesiedlenia jako rzekome "ewakuacje" – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, cytowana w niedzielę przez agencję Ukrinform.
- Rosja tworzy alternatywną "rzeczywistość humanitarną" i próbuje ustanowić swoje własne tak zwane "trasy ewakuacyjne" dla mieszkańców Mariupola do Rosji. Zgodnie z oczekiwaniami większość mieszkańców nie chce "uciekać" na terytorium agresora. W rezultacie rosyjskie wojska siłą zabierają cywilów w głąb okupowanych terytoriów lub do Rosji – podkreśliła Wereszczuk.
Dzieci bez rodziców, wywiezione przez rosyjskich okupantów z obleganego Mariupola nad Morzem Azowskim, znajdują się w szpitalu w okupowanym Doniecku – poinformowała w niedzielę agencja Ukrinform, powołując się na mieszkańców Doniecka.
- Na drugim oddziale zakaźnym przebywa dużo dzieci, które zostały przywiezione z Mariupola. Mają odzież, ale potrzebują pampersów, mieszanek mlecznych i owoców. Nie ma z nimi rodziców. Trzeba ich odnaleźć i nie lekceważyć żadnych ogłoszeń o zaginionych dzieciach – powiedziała agencji jedna z mieszkanek Doniecka.
Dotychczas ok. 2 tys. uchodźców skorzystało z noclegu w Domu Ukraińskim w Przemyślu (Podkarpackie), który prowadzi Związek Ukraińców w Polsce. W bazie przemyskiego oddziału związku znajduje się ok. 400 wolontariuszy, którzy służą pomocą jako tłumacze np. na dworcu kolejowym, w punktach recepcyjnych i szkołach.
Dom Ukraiński w Przemyślu mieści się w centrum miasta w ponad 100-letniej kamienicy z charakterystyczną zielonkawą kopułą oraz ukraińskimi tradycyjnymi zdobieniami. Wcześniej odbywały się tu głównie wydarzenia kulturalno-społeczne. Natomiast od pierwszych godzin wojny na Ukrainie działa w tym miejscu Społeczny Komitet Pomocy Ukrainie.
W Sieradzu dzięki współpracy marszałka woj. łódzkiego i prezydenta miasta, w dawnej siedzibie Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli powstaje dom dla uchodźców z Ukrainy, w którym schronienie znajdzie 60 osób. Rodziny ukraińskich studentów przyjął też Uniwersytet Łódzki.
Przyjezdni z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy zdecydują się zostać w woj. łódzkim, w Sieradzu znajdą wkrótce bezpieczne schronienie w biurowcu przy ul. Tuwima. Część budynku należąca do Zarządu Województwa Łódzkiego została przekazana już miastu Sieradz. Obecnie trwają w nim prace adaptacyjne, dzięki czemu w pokojach na jednym z pięter będzie mogło zamieszkać 60 osób.
Uwaga prezydenta Joe Bidena o tym, że Władimir Putin nie może pozostać przy władzy wywołała w USA i na świecie falę komentarzy. "Washington Post" przypomniał wypowiedź Bidena z czasów kampanii prezydenckiej, gdy mówił on, że słowa prezydenta USA mają swą wagę.
"Na litość boską, ten człowiek nie może pozostać u władzy" - powiedział Biden podczas warszawskiego przemówienia w sobotę.
"Stało się cos bezprecedensowego" - pisze "Washington Post". "Coś, co odwraca całą dotychczasową politykę Stanów Zjednoczonych, podając w wątpliwość twierdzenia wysokich urzędników administracji, w tym sekretarza stanu Antony'ego Blinkena, że zmiana reżimu (w Moskwie) nie jest celem".
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do niedzielnego poranka w wyniku działań zbrojnych zginęło 139 dzieci, a ponad 205 jest rannych - podało biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy. Bombardowania i ostrzały uszkodziły 733 placówki edukacyjne, 74 z nich są całkowicie zniszczone.
Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 2,3 mln osób - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna. W sobotę funkcjonariusze SG odprawili ponad 30 tys. podróżnych, natomiast w niedzielę do godz. 7 - ponad 5 tys.
Dziesiątki parafii i kilka monastyrów wystąpiło już z Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i przeszło do Cerkwi Prawosławnej Ukrainy (CPU) – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując metropolitę CPU, biskupa Epifaniusza.
Według Ukrinformu chodzi o parafie w obwodach lwowskim, iwanofrankowskim, chmielnickim, zakarpackim, tarnopolskim, rówieńskim, wołyńskim, kijowskim i czerkaskim oraz monastyry w obwodzie lwowskim. CPU apelowała wcześniej do wiernych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego, by odchodzili ze wspólnoty podlegającej kanonicznemu zwierzchnictwu Rosji.
Oblegany przez siły rosyjskie Mariupol nad Morzem Azowskim opuściła do tej pory połowa z 540 tys. mieszkańców, którzy żyli tam przed wojną – oświadczył mer miasta Wadym Bojczenko w wywiadzie dla agencji UNIAN.
Bojczenko powiedział, że w pierwsze dni agresji, gdy kursowały jeszcze pociągi i można było wyjechać samochodami, Mariupol opuściło 140 tys. ludzi. Potem, w znacznie trudniejszym warunkach, wyjechało kolejnych 100 tys., a 60 tys. udało się wydostać korytarzami humanitarnymi.
Blisko 2 tysiące Ukraińców od momentu agresji Rosji na Ukrainę wjechało do Polski z obwodu kaliningradzkiego - podał Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. Obywatele Ukrainy wracali do swych rodzin, bądź tranzytem udawali się do innych krajów Europy.
Jak podała rzeczniczka Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, od 24 lutego do 24 marca tego roku przez drogowe przejścia graniczne w Bezledach i Grzechotkach wjechało 11 tys. 600 osób; w Grzechotkach - ponad 7,5 tys. osób.
Pięć osób zginęło w ostrzale miasta Barwinkowe w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała w sobotę wieczorem prokuratura obwodu charkowskiego na Facebooku.
Do ostrzału doszło około godz. 11 w sobotę. Zginęło 4 żołnierzy ukraińskich i jedna osoba cywilna. Liczba rannych jest ustalana.
Ostatniej doby ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła jeden rosyjski samolot, 12 dronów i pięć pocisków manewrujących – podała w niedzielę agencja Ukrinform, cytując zamieszczony na Facebooku komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy.
W sobotę ukraińscy obrońcy strącili "zaledwie jeden samolot okupanta", a to dlatego, że "wróg znacząco zmniejszył aktywność lotniczą w przestrzeni powietrznej Ukrainy" – zaznaczono w komunikacie
Rosyjskie wojska niszczą wszystko, co czyni Ukraińców narodem, ale za to odpowiedzą – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym w internecie w niedzielę.
Zełenski podkreślił, że okupanci dopuścili się kolejnych zbrodni przeciw historii i przeciw sprawiedliwości historycznej.
W połowie marca rosyjskie wojska zbombardowały Teatr Dramatyczny w Mariupolu. - Po uderzeniu bomby zatrzęsły się ściany i zaczęły spadać portrety aktorów, wszędzie był pył, brakowało powietrza, a ludzie wpadli w panikę - powiedział PAP Aleksiej, który przeżył bombardowanie teatru.
Siły rosyjskie próbują zablokować Czernihów w północnej Ukrainie i kontynuują koncentrację sił ofensywnych w obwodzie donieckim z zamiarem zajęcia m.in. Mariupola – poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły rosyjski samolot, 12 dronów i 5 pocisków manewrujących.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji jest zdania, że należy zwiększyć presję na Rosję i Władimira Putina, by zmusić ten kraj do negocjacji. - Musimy zaostrzyć sankcje, musimy wspierać Ukrainę dostawami broni - powiedziała Liz Truss w wywiadzie dla gazety "Sunday Telegraph".
Rosyjskie siły powietrzne i rakietowe nadal ostrzeliwują cele na całym terytorium Ukrainy, w tym na obszarach gęsto zaludnionych - oceniło w nocy z soboty na niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podkreślono, że siły rosyjskie atakują głównie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej, by nie narażać własnych samolotów na strącenie przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
Prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie zaapelował do społeczności międzynarodowej o dostawy ciężkiej broni na Ukrainę. - Ukraina nie może strącać rosyjskich rakiet strzelbami śrutowymi i bronią maszynową - powiedział Zełenski w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę nagraniu wideo.
Pomoc ukraińskim uchodźcom nie jest czymś, co powinna nieść sama Polska (...) Wszystkie demokracje na świecie mają obowiązek pomagać - napisał na Twitterze prezydent USA Joe Biden.
Helping Ukrainian refugees is not something Poland or any nation should carry alone.
— President Biden (@POTUS) March 27, 2022
All the world’s democracies have a responsibility to help. And the people of Ukraine can count on the United States to meet its responsibility.
We will welcome 100,000 Ukrainian refugees.
Biden zapewnił, że Stany Zjednoczone wywiążą się ze swej odpowiedzialności i przyjmą 100 tysięcy uchodźców z Ukrainy.
Niderlandzkie media, komentując sobotnie wystąpienie Joe Bidena w Warszawie, podkreślają, że prezydent USA zapewnił Polskę, iż gwarancje bezpieczeństwa USA i NATO są "święte". "Jesteście bezpieczni" - dodał.
Wystąpienie prezydenta USA na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie było szeroko relacjonowane i komentowane w holenderskich mediach.
Skierowane przeciwko ludności cywilnej działania wojenne oznaczają, że Rosja robi wszystko, by doprowadzić do "derusyfikacji" Ukrainy - powiedział w sobotę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.
- Na wschodzie naszego kraju, gdzie (język) rosyjski, obok ukraińskiego, był zawsze stałym elementem codzienności, Rosjanie zamienili tamtejsze miasta w ruinę, tym samym robiąc wszystko, by przeprowadzić derusyfikację tej części naszego terytorium - stwierdził Zełenski.
Rosjanie mają jeden cel: zmieść Mariupol z powierzchni ziemi, razem z jego wszystkimi mieszkańcami - powiedział w nocy z soboty na niedzielę mer tego miasta Wadym Bojczenko w rozmowie z agencją Unian.
- To jest po prostu ludobójstwo (...) Nie ma na to innego określenia - stwierdził Bojczenko.
Podkreślił, że wojska agresora bezwzględnie występują przeciwko wszystkim mieszkańcom Mariupola, w tym także etnicznym Rosjanom. Poinformował, że siły ukraińskie stawiają "heroiczny opór" i odpierają rosyjskie ataki.
Zapewnił, że nad Mariupolem nadal powiewa ukraińska flaga. - Nasi żołnierze robią wszystko, by tak pozostało w przyszłości - dodał. Przyznał jednak, że Rosjanie przejęli kontrolę nad niektórymi częściami Mariupola. - Miasto jest otoczone, pierścień okrążenia zaciska się coraz bardziej - powiedział Bojczenko.