Wojna w Ukrainie. Uczestnicy "operacji specjalnej" zostali weteranami. Putin podpisał ustawę
Prezydent Rosji podpisał ustawę o weteranach, na mocy której uczestnicy "operacji specjalnej", trwającej od 24 lutego w Ukrainie, nabyli takich samych praw, jak żołnierze, którzy walczyli m.in. w Afganistanie i Syrii. Oznacza to dostęp do dodatkowych dopłat, ulg podatkowych, opieki medycznej i innych udogodnień.
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę, która uznaje za weteranów wojennych żołnierzy wykonujących zadania w ramach "operacji specjalnej" na terenie Ukrainy, Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej, trwającej od 24 lutego 2022 roku.
Przepis wchodzi w życie z dniem opublikowania.
Weterani z Ukrainy jak ci z Afganistanu i Syrii
W środę ustawę jednogłośnie przyjęła rosyjska Duma Państwowa, a następnie zatwierdziła ją Rada Federacji.
Na mocy zmienionych przepisów żołnierze uczestniczący w "operacji specjalnej" będą mogli korzystać z systemu zabezpieczenia socjalnego, którym do tej pory objęci są m.in weterani z Afganistanu i Syrii.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. MSW Ukrainy: minister obrony Rosji Szojgu miał zawał serca, przebywa w szpitalu
Mogą oni korzystać m.in. z dodatkowych dopłat, ulg podatkowych, opieki medycznej i innych udogodnień.
"Denazyfikacja" i "demilitaryzacja" Ukrainy
Rosja zaatakowała Ukrainę w czwartek 24 lutego nad ranem z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi oraz od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Rosja może mieć problemy z przeprowadzeniem wiosną poboru
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w telewizyjnym wystąpieniu 24 lutego, że w odpowiedzi na prośbę przywódców republik Donbasu podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" i nie nazwał jej inwazją. Celem tej operacji jest, jak stwierdził Putin - "demilitaryzacja" i "denazyfikacja" Ukrainy oraz ochrona osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski przez osiem lat".
Czytaj więcej