Wojna w Ukrainie. 29. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna w Ukrainie. 29. dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
TT/Ukraińskie Siły Zbrojne
Zniszczony na Ukrainie rosyjski sprzęt, zdj. ilustracyjne

Czwartek to 29. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Rosjanie zrzucili bombę zapalającą na Rubiżne, zabijając dwoje dzieci. Wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że okupant uniemożliwił ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola. Władze obwodu charkowskiego podały, że rosyjski śmigłowiec ostrzelał własne pozycje. Zlikwidowana miała zostać "duża liczba żołnierzy i sprzętu". Relacja na żywo.

mad/ac/grz/ap / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie relacji live. Po więcej informacji zapraszamy na polsatnews.pl.

Zapraszamy do zapoznania się z raportem podsumowującym 29. dzień walk w Ukrainie:

Wojna Rosja-Ukraina - Raport Dnia. Informacje o sytuacji w Ukrainie. Czwartek, 24 marca.

Reuters: Australia nałoży sankcje na Aleksandra Łukaszenkę i członków jego rodziny. Ministerstwo spraw zagranicznych zapowiedziało też więcej sankcji dla Rosji.

Ukrinform: Wiaczesław Abroskin, były zastępca szefa ukraińskiej policji poprosił Rosjan, aby wpuścili go na trzy dni do Mariupola, by mógł wywieźć pozostałe w oblężonym mieście dzieci, a następnie obiecał się poddać.

Nexta opublikowała nagranie, na którym widać amerykańskich ochotników walczących w rejonie Kijowa. Żołnierze mieli wyzwolić jedną z miejscowości niedaleko stolicy, niszcząc przy tym rosyjskie czołgi.

W czwartek z ukraińskich miast przez humanitarne korytarze ewakuowano łącznie 3 343 osoby, dzień wcześniej udało się ewakuować 4554 osób, poinformowała w czwartek wieczorem wicepremier Iryna Wierieszczuk.

Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała w poście internetowym, że oblężony Mariupol opuściło w czwartek 2 717 osób. Oskarżyła Rosjan o blokowanie konwojów z pomocą humanitarną do miasta przez ostatnie trzy dni. 

Siły ukraińskie skutecznie odparły w czwartek dziewięć ataków wojsk rosyjskich w obwodach donieckim i ługańskim; straty Rosjan to ponad 200 żołnierzy - podał portal Ukrainska Prawda, powołując się na wpis na Facebooku ukraińskiego wojska.

Jak poinformowano, ukraińscy żołnierze zniszczyli 12 czołgów, około 20 pojazdów opancerzonych, a także dziewięć systemów artyleryjskich.

"Jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły nad Donbasem dwa wrogie samoloty i dwa wrogie bezzałogowe statki powietrzne" - podały siły ukraińskie.

Dość jałowych, bezzębnych deklaracji i pustych gestów solidarności. Potrzebujemy konkretnych decyzji i twardych działań dla Ukrainy i wolnej, demokratycznej, bezpiecznej Europy – oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki przebywa w Brukseli, gdzie reprezentuje Polskę podczas dwudniowego szczytu UE. Pierwszego dnia spotkania unijnych liderów dołączył do nich prezydent USA Joe Biden.

"Podczas dzisiejszego spotkania z Joe Bidenem omawialiśmy kwestie wzmocnienia strategicznego partnerstwa transatlantyckiego zjednoczonej Europy z USA, zarówno w ramach UE, jak i NATO" – napisał polski premier we wpisie na Facebooku.

W obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, zginęło w czwartek w wyniku działań wojsk rosyjskich co najmniej sześć osób, w tym dwoje dzieci – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. 11 osób zostało rannych.

"Dzisiaj dowiedzieliśmy się, że Rosjanie zabili kolejną dwójkę dzieci – 11-letnia dziewczynka zginęła w Mariupolu, a 14-letni chłopiec w Jasnej Polanie. Wiadomo jeszcze o jednym zabitym i pięciu rannych w Mariupolu" – podał Kyryłenko.

W Czernihowie Rosjanie rozrzucają ulotki z apelem do mieszkańców, by nie utrudniać działań rosyjskiemu wojsku. 

O sprawie na Facebooku poinformował zastępca komendanta lokalnej policji Ołeksij Biłoszyckij.
 
"Te papiery Ukraińcy wykorzystają do produkcji koktajli Mołotowa" - napisał.

Największym zaufaniem naród Ukrainy darzy kraje bałtyckie i Polskę – powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w czwartek w Kijowie podczas spotkania z przewodniczącymi parlamentów Litwy, Łotwy i Estonii. - To odpowiada temu, co zrobiliście dla Ukrainy – oświadczył szef państwa.

Do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy przybyła przewodnicząca Sejmu Litwy Viktorija Czmilyte-Nielsen, szefowa łotewskiego Sejmu Inara Murniece i przewodniczący estońskiego Zgromadzenia Państwowego Juri Ratas

Coraz więcej ludzi w atakowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy umiera z głodu - alarmuje w czwartek mariupolska rada miejska. Coraz więcej ludzi nie ma żadnych zapasów jedzenia - dodano. Władze Mariupola błagają o pomoc.

"Jest coraz więcej śmierci z głodu. Coraz więcej ludzi zostaje bez żadnych zapasów jedzenia. A wszelkie próby rozpoczęcia masowej humanitarnej operacji mającej na celu uratowanie mieszkańców Mariupola są blokowane przez stronę rosyjską" - napisała mariupolska rada miejska.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w czwartek wieczorem nagranie, podsumowujące trwającą od miesiąca wojnę z Rosją. Kadry przedstawiające obecną rosyjską agresję i jej skutki zestawiono z obrazami z okresu II wojny światowej.

Nagranie rozpoczyna się od kadrów z okresu II wojny światowej z lat 1939, 1943, 1945.

Po nich pojawiają się kadry z 2022 roku przedstawiające rosyjskie czołgi, ostrzały ukraińskich miast i ich skutki.

Jak czytamy na nagraniu, "przez pierwszy miesiąc wojny zniszczonych zostało 4379 budynków mieszkalnych. Dziesiątki miast i miejscowości starto z powierzchni ziemi. 6,5 mln Ukraińców opuściło swoje domy. Tysiące zabito. W tym 128 dzieci".

Następnie pokazano kadry ze szpitala położniczego w Pradze w 1942 r. i w Sumach w 2022 r., z metra w Londynie w 1940 r. i Charkowie w 2022 r.; kadry, na których widać niemowlęta w Warszawie w 1939 r. i w Chersoniu w 2022 r., uciekających ludzi w Paryżu w 1941 r. i w Irpieniu obecnie; kadry zrujnowanych budynków w Manchesterze w 1940 r. i Borodiance w 2022 r., kadry z Auschwitz w 1944 r. i z kijowskiego Babiego Jaru w 2022 r., kopanie masowego grobu w Bergen w 1943 r. i w Mariupolu dziś.

Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej - przekazała w czwartek wieczorem Państwowa Agencja Atomistyki. Dodano, że na terenie Polski nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska.

"Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Państwowa Agencja Atomistyki nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej" - przekazano w czwartek wieczorem.

402 tys. Ukraińców, w tym 84 tys. dzieci, zostało siłą przesiedlonych z miast na wschodzie Ukrainy do Rosji - poinformowała w czwartek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

- Mamy informacje, że rosyjscy okupanci siłą przesiedlają naszych obywateli z Mariupola, Wołnowachy i Stanicy Ługańskiej do Rosji - powiedziała Denisowa na konferencji prasowej w Kijowie. - Jesteśmy w posiadaniu zeznań osób, które przesiedlono oraz ich krewnych - dodała.

Rosjanie przychodzą do ludzi ukrywających się w schronach przeciwlotniczych i siłą ich zabierają - mówiła Denisowa.

Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola: coraz więcej ludzi w mieście umiera z głodu.

Należy być przygotowanym na to, że Rosja może nie respektować zasad świata cywilizowanego i użyć broni chemicznej lub biologicznej - ocenił w czwartek wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken uda się w weekend do Izraela, by omówić rolę tego kraju jako mediatora pomiędzy Ukrainą i Rosją - poinformował w czwartek przedstawiciel Departamentu Stanu Yael Lempert.

Lempert powiedział dziennikarzom, że inwazja Rosji na Ukrainę prowadzić będzie do dalszego wzrostu cen podstawowych produktów żywnościowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

7 marca szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział po spotkaniu w Rydze z Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją. Podkreślił, że zabiegi dotyczące mediacji między Rosją i Ukrainą są uzgodnione i koordynowane ze Stanami Zjednoczonymi. 

Kanada będzie przekazywać napadniętej przez Rosję Ukrainie kolejne transporty broni w nadchodzących dniach i tygodniach – zapowiedział w czwartek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Wyjaśnił, że Kanada jednocześnie poszukuje możliwości takiego składania zamówień, by broń trafiała bezpośrednio do wojsk ukraińskich. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi minister obrony Anity Anand, która w poniedziałek w telewizji CBC oznajmiła, że kanadyjskie zapasy broni zostały wyczerpane.

Jednak jeszcze tego samego dnia szefowa kanadyjskiej dyplomacji Melanie Joly powiedziała we francuskojęzycznej telewizji LCN, że rząd rozważa możliwości współpracy z sektorem prywatnym w sprawie dalszych dostaw broni dla Ukrainy.

Wśród rosyjskich żołnierzy prowadzone są działania propagandowe, które mają ich przekonać, że wojnę koniecznie trzeba zakończyć przed 9 maja – podaje w czwartek sztab generalny ukraińskiej armii. Rosjanie zabierają Ukraińcom traktory, by holować swój uszkodzony sprzęt.

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w wojnie ZSRR z nazistowskimi Niemcami.

W czwartkowym komunikacie ukraiński sztab informuje również, że w placówkach medycznych w Rosji przy granicy z Ukrainą jest bardzo dużo rannych rosyjskich żołnierzy, którzy uczestniczyli w walkach na Ukrainie, a w jednej z rosyjskich jednostek na okupowanym Krymie miała się odbyć ceremonia pogrzebowa ok. 100 wojskowych.

W Brukseli trwa nadzwyczajny dwudniowy szczyt przywódców państw Unii Europejskiej. Spotkanie zostało zwołane w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

W pierwszym dniu posiedzenia Rady Europejskiej do przywódców UE dołączył prezydent USA Joe Biden. Dyskusja dotyczyła wsparcia dla Ukrainy i jej obywateli oraz wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w odpowiedzi na agresję Rosji.

Rada Europejska na swym posiedzeniu odniesie się do najnowszych wydarzeń, w tym do sytuacji humanitarnej i problemu uchodźców. Omówi kwestie bezpieczeństwa i obrony, opierając się na deklaracji wersalskiej i uwzględniając nową sytuację w zakresie bezpieczeństwa w Europie.

Rosjanie budują bazę wojskową na południu Ukrainy, co świadczy o przygotowaniu do długotrwałej bądź stałej obecności - twierdzą eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 28 dniach wojny. Tydzień spowolnienia operacji siły rosyjskie wykorzystały też na rotację pododdziałów i uzupełnienie strat.

Tydzień względnego spowolnienia operacji wojska agresora wykorzystały nie tylko na rotację pododdziałów i uzupełnienie strat, lecz przede wszystkim na tworzenie zaplecza logistycznego. O ile jednak kroki podejmowane na północnym wschodzie Ukrainy mają charakter doraźnego zabezpieczenia linii komunikacyjnych, o tyle budowa bazy wojskowej na południu świadczy o przygotowaniu do długotrwałej bądź wręcz stałej obecności na okupowanym obszarze.

Świat z podziwem patrzy na zaangażowanie Polaków w pomoc uchodźcom z Ukrainy, jako państwo i społeczeństwo zdajemy egzamin z solidarności - powiedział w orędziu prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że władze RP rozmawiają o konkretnym wsparciu dla Polski ze strony UE i organizacji międzynarodowych.

Prezydent przypomniał w swym wystąpieniu, że 24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów. Podkreślił, że święto to upamiętnia tych, "którzy w najmroczniejszych czasach Zagłady pokazali, co to znaczy prawdziwe człowieczeństwo".

"Od początku rosyjskiej inwazji USA dostarczyły Ukrainie pomoc wojskową wartości 1,36 mld dolarów i pomoc humanitarną wartości blisko 293 mln USD" - poinformował w czwartek na Twitterze amerykański Departament Stanu.

Stany Zjednoczone nałożyły też sankcje na ponad 470 osób odpowiedzialnych za agresję na Ukrainę i na 196 podmiotów w dziewięciu sektorach gospodarki Rosji - głosi wpis resortu dyplomacji.

W Kijowie od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę zginęło 75 cywilów, w tym czworo dzieci - poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Rannych zostało 307 cywilów, wśród nich 16 dzieci. Uszkodzonych zostało 87 bloków mieszkalnych i 10 domów prywatnych, 12 szkół i sześć przedszkoli.

- Niczego nie zapomnimy i niczego nie wybaczymy. Będziemy kontynuować walkę i zwyciężymy - zapowiedział Kliczko.

Premierzy państw bałtyckich i Polski wezwali w czwartek Unię Europejską do wprowadzenia zakazu transportu drogowego towarów z oraz do Rosji i Białorusi, a także do uniemożliwienia statkom tych dwóch państw wpływania do portów UE – poinformowało biuro prasowe litewskiego rządu.

We wspólnym oświadczeniu szefowie rządów czterech państw zaapelowali "o zwiększenie presji na Rosję, która kontynuuje niesprowokowaną wojnę przeciwko Ukrainie, oraz na Białoruś, która współpracuje z agresorem".

Po szczycie NATO w Brukseli kanclerz Niemiec Olaf Scholz zadeklarował, że chce, aby jeszcze bardziej wzmocniona została wschodnia flanka Sojuszu. Przypomniał, że żołnierze Bundeswehry stacjonują już na Litwie i w Rumunii, a na Słowację trafią niemieckie jednostki przeciwlotnicze.

Państwa NATO ogłosiły, że zareagują na inwazję Rosji na Ukrainę zdecydowanym dozbrojeniem i wzmocnieniem możliwości "odstraszania i obrony" w obliczu "najpoważniejszego od dziesięcioleci zagrożenia dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego".

Kanada nakłada kolejne sankcje na Rosję, w tym na członków Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu; wprowadza też nowe restrykcje gospodarcze, które utrudnią Moskwie prowadzenie wojny – poinformował w czwartek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Nowe sankcje obejmą 160 rosyjskich senatorów, którzy poparli agresję na Ukrainę, co oznacza, że łączna liczba osób, na które Kanada nałożyła już restrykcje, wzrośnie do 964 – oznajmił Trudeau podczas konferencji prasowej na marginesie szczytu NATO w Brukseli.

Nowe retorsje gospodarcze, które mają „osłabić” zdolność Rosji do prowadzenia wojny, jak powiedział Trudeau, zostaną nałożone m.in. na sektory: lotniczy, elektroniczny, telekomunikacyjny, w tym na producentów systemów nawigacyjnych, awioniki. „Jedyną osobą, za to odpowiedzialną jest Władimir Putin” - podkreślił premier.

Wielka Brytania wraz z sojusznikami zwiększy dostawy śmiercionośnej broni defensywnej dla Ukrainy, ale musi ją też wspierać w dłuższej perspektywie przeciwko jej "tyranizującemu sąsiadowi" - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson po szczytach NATO i G7.

Zgodnie z tym, co już minionej nocy zapowiedziało jego biuro, Johnson ogłosił przekazanie Ukrainie kolejnych 6 tysięcy pocisków, co jest więcej niż podwojeniem dotychczasowej pomocy, choć wciąż nie wiadomo, jakie konkretnie będą to pociski. Ponadto Wielka Brytania przekaże 25 mln funtów na potrzeby ukraińskich sił zbrojnych.

- Nie będziemy stać z boku, w czasie gdy (prezydent Rosji Władimir) Putin wyładowuje swoją wściekłość na Ukrainie - zapewnił premier.

Od początku rosyjskiej inwazji w Czernihowie, na północy Ukrainy, zginęło ok. 200 cywilów - poinformował w czwartek szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.

"Czernihów jest pod stałymi ostrzałami. Giną ludzie" - alarmował w komentarzu dla portalu Liga.net.

Czaus dodał, że podczas gdy dwa-trzy dni temu mówił o 100 zabitych, to obecnie jest już przekonany, że liczba ofiar wśród cywilów w oblężonym Czernihowie zbliża się do 200. 

W obwodzie charkowskim wojska rosyjskie ostrzelały własne pozycje ze śmigłowca – poinformował w czwartek w Telegramie szef władz obwodu Ołeh Syniehubow.

"Rosjanie ponieśli kolejne fiasko. Przy czym – z własnych rąk" – napisał Syniehubow, utrzymując, że rano rosyjski śmigłowiec ostrzelał rosyjskie pozycje w Małej Rohani.

W wyniku tego przyjaznego ognia zlikwidowana została "duża liczba żołnierzy i sprzętu".

"Ci sami okupanci stale ostrzeliwują Charków z artylerii i wyrzutni rakietowych" – dodał Syniehubow.

Będziemy dostarczać Ukrainie broń defensywną, ale nie samoloty czy czołgi - powiedział w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji prasowej po szczycie NATO w Brukseli.

- Dostarczanie samolotów czy czołgów jest granicą, której nie należy przekraczać, aby nie stać się współuczestnikiem wojny – dodał.

Macron opisał rozmieszczenie francuskich żołnierzy w Europie Wschodniej w ramach NATO i mówił o utrzymaniu i wzmocnieniu francuskiej obecności wojskowej w tym regionie w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Prezydent USA Joe Biden: musimy zapewnić, że utrzymamy sankcje i jedność Zachodu nie tylko przez kolejny miesiąc, ale i cały rok.

Ukraina zmniejsza liczbę członków personelu ambasady Białorusi w Kijowie do pięciu osób w odpowiedzi na działania reżimu Alaksandra Łukaszenki - poinformował w czwartek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Zamknięty ma też zostać białoruski konsulat honorowy we Lwowie.

Władze Ukrainy zmniejszają liczbę członków personelu ambasady Białorusi do pięciu osób i anulują akredytację dyplomatyczną reszcie pracowników białoruskiej ambasady - przekazał Nikołenko. Ich obecność, a także członków ich rodzin na terytorium Ukrainy jest niepożądana - dodał.

Strona ukraińska także ustanawia dla białoruskich dyplomatów po ich powrocie na Ukrainę zakaz przemieszczania się poza 40-kilometrową strefę wokół centrum Kijowa bez zgody władz. Skasowano też Exequatur dla konsula honorowego Białorusi we Lwowie.

Powinniśmy zrobić wszystko, co możliwe, aby dostarczyć sprzęt obronny Ukrainie, ale także, aby być tak zdecydowani, jak to możliwe względem Rosji w naszej odpowiedzi sankcjami - powiedział dziennikarzom w Brukseli przed szczytem UE premier Mateusz Morawiecki.

Jak oświadczył, sankcje wobec Rosji powinny być tak mocne, jak to tylko możliwe. - To dlatego Polska apeluje o sankcje na rosyjskie ropę, gaz i węgiel. Im szybciej zrozumiemy, że to główny tlen rosyjskiej machiny wojennej, tym lepiej – wskazał.

Dodał, że rosyjska giełda została otwarta, a jednocześnie Rosja stara się zmusić UE, aby płaciła w rublach za rosyjskie ropę i gaz.

Prezydent USA Joe Biden: ostrzegłem Xi, że jeśli pomoże Rosji, zagrozi to relacjom handlowym Chin z Zachodem.

Prezydent USA Joe Biden: jestem za wykluczeniem Rosji z G20; jeśli to się nie uda, powinniśmy zaprosić na spotkania Ukrainę.

Trzy osoby zginęły, a 13 zostało rannych w rosyjskim ostrzale wsi Jawkyne w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - pisze w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na lokalne władze.

Według komunikatu, który cytuje Ukrinform, Rosjanie ostrzelali w czwartek z systemów Smiercz mieszkańców wsi Jawkyne i ewakuowanych mieszkańców z gminy snihuriwskiej.

Uszkodzono budynki szkoły, administracji, budynki prywatne.

Prezydent USA Joe Biden: odpowiemy, jeśli Rosja użyje broni masowego rażenia.

Dowództwo Wschód ukraińskich sił powietrznych poinformowało w czwartek o zestrzeleniu rosyjskiego wielozadaniowego bombowca Su-34 na kierunku charkowskim.

W komunikacie na Facebooku ukraińscy wojskowi poinformowali, że zniszczono także jeden rosyjski bezzałogowiec.

Po zakończeniu czwartkowych szczytów NATO i G7 w Brukseli kanclerz Olaf Scholz zapowiedział, że jego kraj zwiększy pomoc humanitarną dla Ukrainy i jej sąsiadów do ponad 370 mln euro - podał portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

Scholz oznajmił też, że "Rosja, atakując Ukrainę, złamała fundamentalne wartości naszego powojennego porządku".

Jako obecny przewodniczący G7 w imieniu najbardziej uprzemysłowionych krajów świata wezwał prezydenta Rosji Władimira Putina do "zapewnienia zawieszenia broni", stworzenia korytarzy humanitarnych i wycofania wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. 

Lepiej teraz dać Ukrainie broń, której realnie potrzebujemy, niż później szukać jej dla Gruzji, Mołdawii, państw bałtyckich, Polski, krajów Azji Środkowej – napisał na Facebooku Wołodymyr Zełenski.

Z tymi słowami, jak wyjaśnił, prezydent Ukrainy zwrócił się wcześniej w czwartek do liderów państw G7, w spotkaniu, w którym uczestniczył przez łącze wideo.

"Im szybciej to się stanie, tym szybciej na wschodzie Europy będzie pokój. To jest w naszym interesie. To jest w waszym interesie. Jest to w interesach wszystkich demokracji" – wskazał Zełenski.

"Wolność powinna być uzbrojona. Życie musi zwyciężyć śmierć" – wskazał Zełenski.

Przywódcy krajów G7 ostrzegli w czwartek Rosję przed użyciem broni chemicznej, biologicznej lub nuklearnej na Ukrainie. W wydanym komunikacie po spotkaniu w Brukseli przywódcy zapewnili, że ich państwa są przygotowane na przyjęcie ukraińskich uchodźców wojennych.

Liderzy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii ogłosili też, że wzywają kraje będące eksporterami ropy i gazu, by "postąpiły odpowiedzialnie i zwiększyły podaż (surowców) na międzynarodowych rynkach". Podkreślili, że ważną rolę do odegrania ma w tej kwestii OPEC - głosi komunikat.

Przywódcy G7 zaapelowali też do innych państw, by nie wprowadzały zakazu eksportu żywności.

Obecnie front rosyjsko-ukraiński praktycznie zamarł, siły przeciwnika stoją w miejscu - ocenił w czwartek sytuację doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

- Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy i ministerstwo obrony informują, że przeciwnik na wielu kierunkach nie ma zasobów, by kontynuować ofensywę - powiedział na nagraniu Arestowycz.

Według niego siły przeciwnika "praktycznie stoją w miejscu" i mają problemy z dostawami np. paliwa i amunicji.

Rosjanie kontynuują koncentrację swoich wysiłków w kierunku Iziumu, Marjinki, Mariupola i w rejonie Chersonia, ale "tam praktycznie przeciwnik znalazł się w defensywie" - dodał Arestowycz. 

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł w czwartek Rosję przed użyciem broni chemicznej na Ukrainie.

- Gdyby Rosja przygotowywała operację prowokacyjną w celu użycia takiej (chemicznej i biologicznej red.) broni (na Ukrainie), byłoby to pogwałceniem wszelkich zasad, umów i konwencji – powiedział dziennikarzom przed szczytem NATO w Brukseli.

- Naszą troską jest nie tylko zwracanie na to uwagi, ale także ostrzeganie w rozmowach, które prowadzimy: nie róbcie tego – dodał.

Zaznaczył, że sankcje dotychczas nałożone na Rosję są "efektywne".

Rosjanie próbują wprowadzić do obiegu ruble w okupowanym przez nich Heniczesku w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - pisze w czwartek portal Hromadske. Pracownikom sfery budżetowej i emerytom proponują po 10 tys. rubli (ok. 418 zł).

Według serwisu ruble zaczęto wypłacać 23 marca. W kolejce po pieniądze stały osoby starsze i młode matki. Pieniądze wydano tylko kilkudziesięciu osobom - podaje Hromadske, które powołuje się na relacje miejscowych mieszkańców.

Rublami nie można zapłacić w lokalnych sklepach, a na hrywny nie da się ich wymienić - wskazuje serwis.

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w czwartek rezolucję krytykującą inwazję Rosji na Ukrainę. W dokumencie wezwano do natychmiastowego zawieszenia broni i udzielenia wsparcia rządowi w Kijowie - podała agencja Reutera.

Niezbędne jest zapewnienie ochrony ludności cywilnej w strefie działań wojennych oraz dostępu pomocy humanitarnej do potrzebujących osób. Działania Rosji zostały określone jako wywołujące "straszliwy" kryzys humanitarny.

W głosowaniu 140 państw poparło projekt rezolucji, 38 wstrzymało się od głosu, a pięć (Rosja, Białoruś, Syria, Korea Północna i Erytrea) wypowiedziało się przeciwko

Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE: to co się dzieje na Ukrainie to masakra, to jest barbarzyństwo. Polska organizuje pomoc dyplomatyczną i humanitarną dla Ukrainy, dostarczamy broń defensywną.

Kilka dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji w Białym Domu powołano specjalny zespół przygotowujący scenariusze odpowiedzi na rosyjskie ataki bronią masowego rażenia na terytorium NATO i innych krajów - podał "New York Times". Według dziennika urzędnicy rozważają też, jaki jest próg przystąpienia USA do walk.

Według dziennika, zespół - nazwany "Tiger Team" - został powołany 28 lutego przez doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego Jake'a Sullivana. Jedną z głównych rozważanych kwestii jest to, czy w razie użycia przez Rosję broni jądrowej i wywołania pośrednich skutków dla państw NATO, powinien zostać uruchomiony artykuł V traktatu o NATO.

Jeden z oficjeli administracji powiedział dziennikowi, że nawet użycie "małej" taktycznej broni jądrowej przez Rosję na Ukrainę oznaczałoby potencjalnie zmianę podejścia USA co do udziału w wojnie. Wyznaczenie progu, który skłoniłby USA do aktywnego zaangażowania się w konflikt jest jednym z głównych priorytetów zespołu.

Do czerwcowego szczytu NATO w Madrycie opracujemy plany wysłania dodatkowych sił i zdolności, by wzmocnić obronę NATO - ogłosił w czwartek prezydent USA Joe Biden po nadzwyczajnym szczycie Sojuszu w Brukseli.

Dodał, że decyzja Sojuszu, by powołać cztery nowe grupy bojowe na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii jest "silnym sygnałem, że będziemy razem chronić i bronić każdego centymetra terytorium NATO".

Zapowiedział też, że podczas szczytu NATO w Madrycie Sojusz uchwali nową koncepcję strategiczną, by "zapewnić, że NATO jest gotowe stawić czoła każdemu wyzwaniu w nowym i bardziej niebezpiecznym środowisku".

Prezydent Duda o misji pokojowej: dyskutujemy formułę wsparcia Ukrainy; Polska propozycja jest na stole, w najbliższym czasie będzie ją przedstawiał ambasador Polski przy NATO.

Nie możemy dopuścić do tego, że Rosja wygra wojnę; to by oznaczało niebezpieczeństwo dla całego NATO - powiedział w czwartek w Brukseli prezydent Andrzej Duda. Podkreślił, że ewentualne zawieszenie broni musi być połączone z wycofaniem sił rosyjskich z międzynarodowo uznanych terenów Ukrainy.

Na konferencji po nadzwyczajnym szczycie NATO prezydent wskazywał, że samo zawieszenie broni na Ukrainie to za mało, bo Rosjanie wykorzystaliby je po to, by się przegrupować, uzupełnić zapasy, a następnie zaatakować Ukrainę z jeszcze większą siłą i brutalnością.

Kapitanami dwóch rosyjskich okrętów desantowych, ostrzelanych rano przez wojska Ukrainy w porcie w Berdiańsku, są zdrajcy - ukraińscy żołnierze, którzy w 2014 roku przeszli na stronę wroga - podała w czwartek gazeta Ukraińska Prawda, powołując się na źródło w Marynarce Wojennej Ukrainy.

Kapitan okrętu desantowego "Saratow" Wołodymyr Chramczenkow, a także kapitan okrętu desantowego "Nowoczerkask" Jurij Pawłow służyli do 2014 roku w Marynarce Wojennej Ukrainy. Po aneksji Krymu przez Rosję obaj rozpoczęli służbę w rosyjskich siłach zbrojnych - poinformowano.

Według danych ukraińskiej Marynarki Wojennej, w wyniku porannego ostrzału zginęło trzech członków załogi "Nowoczerkaska", a trzy inne osoby na pokładzie zostały ranne. Na okręcie "Saratow" wybuchł pożar.

W ataku na port w Berdiańsku zniszczono okręt desantowy "Orsk", należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej. Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że jednostka była zdolna do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów.

Rosjanie uniemożliwili ewakuację cywilów z oblężonego Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy - poinformowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Jak dodała, władze Ukrainy przygotowały dla ewakuacji 40 autobusów.

- Odcinek mariupolski idzie bardzo trudno - oceniła wicepremier, cytowana przez portal 24. Kanał.

- Okupanci nie pozwalają przekroczyć posterunku w Berdiańsku, przetrzymują nasze autobusy. Znowu zwracamy się do Czerwonego Krzyża, do rosyjskiej strony z żądaniem umożliwienia ludziom wyjazdu do Zaporoża - powiedziała Wereszczuk.

Nie było głosu sprzeciwu wobec zwiększenia obecności Sojuszu na wschodniej flance - powiedział prezydent Andrzej Duda po szczycie NATO.  - Zaproponowałem wysuniętą obecność obronną z dodatkowymi siłami zbrojnymi i sprzętem; będzie się toczyć dyskusja na ten temat - przekazał. 

- Prezydent USA twardo i zdecydowanie zadeklarował, że art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego będzie w razie potrzeby uruchomiony - dodał Duda. 

Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zapowiedziało, że przekaże 500 mln euro na zbadanie zbrodni wojennych popełnionych na Ukrainie. Śledztwo prowadzi Międzynarodowy Trybunał Karny.

CSIRT GOV: do 27 marca blokada ruchu internetowego z wybranych krajów ze względów cyberbezpieczeństwa.

Z uwagi na napływające informacje o ryzyku cyberataków Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa 23 marca zalecił instytucjom administracji państwowej i operatorom infrastruktury krytycznej zablokowanie ruchu internetowego z wybranych krajów. "Blokada powinna obowiązywać do 27 marca, przy czym, jeżeli zaistnieją ku temu przesłanki, może zostać wydłużona" - podkreślono w komunikacie.

Zwrócono uwagę, że w przypadku gdyby zastosowane środki okazały się niewystarczające, możliwe jest wydanie kolejnych rekomendacji dotyczących działań obronnych, w tym zablokowania całego ruchu internetowego pochodzącego spoza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Cieszę się, że Sojusz zachowuje jedność; zawieszenie broni na Ukrainie to za mało - tego potrzebuje Rosja, musi być połączone z wycofaniem rosyjskich sił z terytorium Ukrainy - powiedział po szczycie NATO prezydent Andrzej Duda. 

Premier Finlandii Sanna Marin powiedziała w czwartek dziennikarzom w Brukseli, że sankcje nałożone przez Unię Europejską na Rosję za atak na Ukrainę nie będą tak skuteczne jak powinny, jeśli Pekin pomoże Moskwie.

- Myślę, że to bardzo dobrze, że będziemy dziś rozmawiać także o Chinach. Zbliża się szczyt UE-Chiny i będzie to oczywiście kluczowy temat – oświadczyła Marin po przybyciu na szczyt przywódców UE.

- Jeśli Chiny pomogą Rosji, sankcje nie zadziałają tak, jak tego chcemy, więc oczywiście Chiny są głównym graczem i musimy się upewnić, że Chiny są po właściwej stronie historii - dodała premier Finlandii.

Unia Europejska powinna nałożyć na Rosję możliwie najsurowsze sankcje za inwazję na Ukrainę, pomimo tego, że uderzy to również we Wspólnotę - oświadczyła w czwartek wchodząc na szczyt UE w Brukseli estońska premier Kaja Kallas.

- Powinniśmy już teraz wykorzystać wszystkie możliwości, mam na myśli nałożenie najostrzejszych sankcji, jakie możemy - powiedziała dziennikarzom Kallas dodając, że UE powinna tak postąpić pomimo niewątpliwych negatywnych skutków, jakie dla Wspólnoty przyniesie ten ruch.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał państwa G7 do zaostrzania sankcji przeciwko Rosji, dopóki ta się nie zatrzyma i nie przywróci Ukrainie pokoju, a także do stworzenia gwarancji bezpieczeństwa oraz do pomocy w odbudowie Ukrainy – informuje agencja Interfax-Ukraina.

Prezydent Zełenski przez łącze wideo uczestniczył w obradującym w Brukseli szczycie G7.

Według niego konieczne jest "wzmacnianie sankcji każdego tygodnia, dopóki Rosja nie zatrzyma się i nie przywróci Ukrainie pokoju".

Mówiąc o sankcjach, podkreślił, że "potrzebne jest całkowite embargo na handel z Rosją".

Biały Dom ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy humanitarnej dla Ukrainy i innych dotkniętych wojną krajów opiewający na ponad 1 mld dolarów oraz plan przyjęcia w USA do 100 tys. uchodźców z Ukrainy. Dodatkowe 320 mln USD administracja amerykańska ma przeznaczyć na wzmacnianie demokracji i praw człowieka w krajach regionu.

Nowe środki zostaną przeznaczone na zapewnienie żywności, zakwaterowania, wody i środków medycznych dla Ukrainy, a także dla organizacji pomagających uchodźcom w krajach ościennych, w tym w Polsce. W ramach pomocy żywność ma trafić za pośrednictwem Światowego Programu Żywnościowego do 3,1 mln osób na Ukrainie.

Państwa G7 postanowiły podczas czwartkowego nadzwyczajnego szczytu w Brukseli, że ograniczą bankowi centralnemu Rosji możliwość przeprowadzania transakcji w złocie; poprzednie sankcje nałożone na ten bank nie utrudniały Moskwie korzystanie z rezerw złota - podaje Associated Press.

Rosja zgromadziła w ostatnich latach bardzo duże rezerwy złota, których wartość wynosi około 130 mld dolarów. 28 lutego jej bank centralny ogłosił, że wznowi skup złota na krajowym rynku metali szlachetnych - przypomina AP.

Biały Dom oznajmił, że decyzja G7 utrudni Kremlowi dostęp do rezerw ulokowanych w złocie, a zatem również wspieranie swojej gospodarki i finansowanie inwazji na Ukrainę.

Przywódcy Wielkiej Brytanii, Kanady, Francji, Niemiec, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Japonii ogłosili też, że podejmą wspólne kroki mające na celu uniemożliwienie Rosji obchodzenia nałożonych już na nią sankcji.

Ukraina i Rosja przeprowadziły pierwszą wymianę jeńców - poinformowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. 10 ukraińskich wojskowych wymieniono na 10 rosyjskich.

Dodała, że odesłano Rosji 11 cywilnych rosyjskich marynarzy, których Ukraina uratowała z tonącego statku koło Odessy. - W wyniku tej wymiany do domu wraca 19 ukraińskich cywilnych marynarzy ze statku ratowniczego Sapfir, porwanych przez okupantów podczas próby zabrania naszych wojskowych z Wyspy Węży - wyjaśniła.

Wereszczuk poinformowała, że statek Sapfir będzie zwrócony Ukrainie i zacumuje w tureckim porcie.

Przywódcy Unii Europejskiej nie uzgodnią podczas dwudniowego szczytu rozpoczynającego się w czwartek nowych sankcji wobec Rosji - powiedział dziennikarzom przed szczytem premier Holandii Mark Rutte.

Jego zdaniem nie należy dyskutować o sankcjach w ramach "tak szerokiej grupy", jak na szczycie. - Nałożyliśmy już wiele sankcji, teraz wkraczamy na bardziej skomplikowany obszar - powiedział.

Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann zapowiedział, że rosyjskie zbrodnie wojenne popełniane na Ukrainie mogą być ścigane także w RFN. "Postaramy się również osądzić rosyjskich zbrodniarzy wojennych w Niemczech, jeśli uda nam się ich złapać” – oświadczył Buschmann w czwartek w Bundestagu.

W powiatowych urzędach pracy rejestrują się uchodźcy z Ukrainy, nie są to masowe rejestracje – powiedział w czwartek dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie Andrzej Pruszkowski. Dodał, że w szukaniu zatrudnienia Ukraińcom pomogą materiały przygotowane przez WUP.

Jeden z charkowskich szpitali, który odwiedziłem w czwartek jest pełen cywilnych ofiar rosyjskich ataków - relacjonuje obecny w tym ukraińskim mieście fotoreporter PAP Andrzej Lange. Jak opowiada pacjenci są straumatyzowani rosyjskimi nalotami, ale również bardzo wdzięczni lekarzom za opiekę.

Bezdomni ze Schroniska Domu Brata Alberta w Gdańsku zebrali ponad 1300 zł i przekazali je ukraińskim dzieciom uczącym się w Szkole Podstawowej nr 16 im. Władysława Broniewskiego.

Wzmocnimy naszą zdolność do odstraszania i obrony - powiedział po zakończeniu nadzwyczajnego szczytu NATO sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Jak przekazał, NATO wyśle cztery nowe grupy bojowe do Bułgarii, na Węgry, do Rumunii i na Słowację.

Szef Sojuszu zapowiedział także "zdecydowane wzmocnienie" na wschodniej flance Sojuszu.

39 proc. Białorusinów opowiada się za niezwłocznym wycofaniem wojsk rosyjskich z ich kraju, a zaledwie 3 proc. popiera udział Białorusi w działaniach zbrojnych po stronie Rosji na Ukrainie – podał niezależny portal Zerkalo.io, powołując się na sondaż Chatham House.

Nadchodząca wizyta prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w Polsce potwierdza niezachwiane zaangażowanie USA w bezpieczeństwo NATO. "Razem jesteśmy silniejsi" - podkreślił w czwartek amerykański ambasador w Polsce Mark Brzezinski.

Do odłączenia Rosji od systemu GPS oraz pełnej izolacji Banku Centralnego Rosji wezwał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, występując w czwartek online podczas odbywającego się w Brukseli szczytu G7.

Senat przyjął w czwartek jednogłośnie nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Przygotowana przez sejmową Komisję Administracji i Spraw Wewnętrznych nowela zakłada, że przepisami ustawy objęci będą też ci uchodźcy, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy.

 

Rosja zniszczyła globalną architekturę bezpieczeństwa, a konsekwencją jej wojny z Ukrainą może się stać globalny kryzys żywnościowy i destabilizacja polityczna – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu państw G7.

 

NATO powinno znacząco zwiększyć swoją obecność w Polsce, do minimum 30 tysięcy żołnierzy - uważa lider PO Donald Tusk. Takiej deklaracji - jak powiedział w czwartek - oczekuje od prezydenta USA Joe Bidena, który w piątek ma przylecieć z wizytą do Polski.

Kierownictwo wojskowe Rosji przerzuca żołnierzy i uzbrojenie na Białoruś oraz okupowany Półwysep Krymski. Celem ma być przygotowanie, a następnie przeprowadzenie operacji okrążenia Kijowa - przekazał w czwartkowym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Strona rosyjska zaczyna rozumieć, że zgromadzone dotąd wojska i zasoby nie są wystarczające do utrzymania kontroli nad tymczasowo zajętymi terenami i przeprowadzania operacji obronnych" - poinformowano. 

Rosyjskie wojska ostrzelały miejsce w Charkowie, w którym gromadzili się cywile w oczekiwaniu na pomoc humanitarną. Według wstępnych danych zginęło sześć osób, a 15 zostało rannych - poinformował w czwartek szef administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

Ostrzału dokonano pociskami artyleryjskimi dalekiego zasięgu. Ustalana jest ostateczna liczba ofiar - podał Syniehubow

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas szczytu G7 wezwał do odłączenia Rosji od GPS i izolacji jej banku centralnego - Interfax-Ukraina.

Ponad 20 zakładów z branży zbrojeniowej w Rosji wstrzymało działalność całkowicie albo częściowo przez brak części - informuje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w wyniku działań zbrojnych zginęło tam co najmniej 1035 cywilów, w tym 90 dzieci - poinformowało w czwartek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).

W komunikacie prasowym przekazano, że 1650 osób cywilnych zostało rannych na skutek konfliktu.

Prezydent Andrzej Duda w czwartek o godz. 20 wygłosi orędzie - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta.

72-letnia Ałła Pugaczowa oraz jej mąż, 45-letni satyryk i prezenter telewizyjny Michaił Gałkin, przybyli do Izraela z dwójką dzieci, ale nie jest jasne, czy zamierzają pozostać w tym kraju na stałe - podaje "Haarec".

Matka Gałkina jest Żydówką, więc według prawa izraelskiego wraz z żoną i dziećmi mógłby wystąpić o obywatelstwo izraelskie.

Fot. Lomohov Anatoly/East News

- Ukraińcy walczą o swoją wolność i przyszłość. Zapewnimy im dalsze wsparcie - mówił w czwartek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że "Białoruś powinna przestać działać jako współuczestnik inwazji Putina". Zapowiedział również dalsze nakładanie bezprecedensowych kosztów na Rosję. - Zatwierdzimy cztery nowe grupy bojowe w Bułgarii, Węgrzech, Rumunii i na Słowacji - poinformował. 

 

USA ogłosiły sankcje m.in. przeciwko 48 rosyjskim firmom zbrojeniowym, 328 deputowanym Dumy Państwowej i szefowi największego banku Rosji.

Biały Dom ogłosił dodatkowy miliard dolarów dla Ukrainy oraz przyjęcie 100 tys. uchodźców.

Na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę ponad połowa wszystkich dzieci w tym kraju musiała opuścić swoje domy - przekazał Fundusz Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Trzykrotny mistrz olimpijski w saneczkarstwie Felix Loch jest zszokowany ogromem tragedii na Ukrainie i falą uchodźców z tego kraju. Niemiec zorganizował pomoc humanitarną w ramach akcji "Sportowcy dla Ukrainy".

Od 26 lutego 884,1 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury.

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska spotkała się w czwartek w Warszawie z białoruskimi ochotnikami, którzy w najbliższym czasie planują wyjechać do Ukrainy. Jak podkreśliła, białoruscy ochotnicy będą walczyć nie tylko o wolną Ukrainę, ale także o wolną Białoruś.

W polskich systemie oświatowym jest już 115 tys. ukraińskich dzieci. Każdego dnia przybywa po kilkanaście tysięcy - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Z powodu braku wody poszkodowanych jest milion Ukraińców, w tym tylko w obwodzie donieckim 200 tys.

Rosja od 24 lutego przeprowadziła na Ukrainę 1804 naloty - podało ministerstwo obrony w Kijowie.

Kraje od Turcji po Tajlandię, Egipt i Kubę muszą liczyć się z utratą rosyjskich i ukraińskich turystów w okresie prób odbudowy branży turystycznej po pandemii - podaje agencja Associated Press.

Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie wystrzeliły w obszary zamieszkane przez cywilów 467 pocisków lądowych lub morskich - poinformowało ministerstwo obrony w Kijowie.

Według przedstawionych przez resort danych w obszary kraju zamieszkane przez ludność cywilną wystrzelono dotąd 175 pocisków balistycznych Iskander, 183 pociski manewrujące typu Kalibr, 86 pocisków samosterujących klasy X i 23 pociski balistyczne Toczka.

Mieszkańcy Rumunii goszczący w swoich domach uciekinierów wojennych z Ukrainy otrzymają od państwa pomoc finansową na wydatki związane z zakwaterowaniem uchodźców - wynika z przepisów opublikowanych w rumuńskim dzienniku ustaw. 

Zgodnie z nowym prawem za jednego goszczonego uchodźcę Rumunia za pośrednictwem okręgowych inspektoratów ds. sytuacji nadzwyczajnych będzie wypłacać dziennie 70 lei, czyli równowartość 14 euro.

Dwanaście miast i kilka mniejszych miejscowości Ukrainy zostało całkowicie lub częściowo pozbawionych dostępu do wody pitnej - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Telegramie.

Miasta pozbawione wody to Mariupol, Mikołajów i Wasylówka na południu, Charków, Ochtyrka, Izium i Trościaniec na północnym wschodzie, Makarów i Czernihów na północy, a także Połohy, Orichiw i Hulajpole na południowym wschodzie.

"Tak pracują moździerze pułku azowskiego. Obrońcy Mariupola zestrzelili 1 pojazd opancerzony i 3 ciężarówki okupantów" - podaje ukraińska armia na Twitterze.

- Przygotowujemy się do kolejnych fal uchodźców z Ukrainy. Mamy sporą rezerwę w ośrodkach grupowego zakwaterowania, przygotowujemy też duże hale w razie, gdyby były potrzebne - zaznaczył wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

"W czwartek spotykam się w Brukseli z sojusznikami z NATO, grupy G7 i Unii Europejskiej, by rozmawiać o naszej reakcji na niesprowokowany i niesprawiedliwy atak Rosji na Ukrainę" - przekazał prezydent USA Joe Biden.

Czeska Izba poselska zatwierdziła w czwartek, także głosami opozycji wysłanie do 650 żołnierzy na Słowację, w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Tworzoną Grupą Bojową (eFP) mają dowodzić czescy oficerowie.

RCB wydało w czwartek alert dla użytkowników telefonów komórkowych z ukraińskimi kartami SIM w sprawie uruchomienia pociągów specjalnych.

90 samochodów skonfiskowanych w ostatnich trzech tygodniach za jazdę po pijanemu w obwodzie czerniowieckim Ukrainy zostanie przekazanych na potrzeby armii - poinformował portal Suspilne, powołując się na rzeczniczkę policji drogowej w obwodzie Juliję Zamerzlak.

Ukraina jest dla nas bardzo ważnym partnerem naukowym - powiedział p.o. dyrektor Przedstawicielstwa PAN w Kijowie Mateusz Białas. - Współpraca polegała do tej pory głównie na wymianie akademickiej, nie tylko instytutów, ale również uczelni - dodał.

Podniesienie wydatków na zbrojenia do 2 procent PKB to "szaleństwo" - powiedział papież Franciszek. Podkreślił, że "prawdziwą odpowiedzią nie jest więcej broni, następne sankcje i sojusze polityczno-militarne, ale inny sposób zarządzania światem; nie przez pokazywanie zębów".

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Mazowsze opłaci blisko 100 tys. posiłków dla uchodźców i przekaże dwie karetki dla Ukrainy - poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

- 301 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało już numer PESEL - poinformował w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak zapowiedział, od soboty w całej Polsce ruszą mobilne punkty ZUS dla uchodźców. Taki punkt powstanie m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Komitet Bojkot Rosja przygotowuje kampanie mające na celu przekonanie konsumentów do bojkotu firm francuskich obecnych w Rosji. Na czarnej liście firm francuskich działających w Rosji pozostają m.in. sieci: Auchan, Leroy Merlin, Danone, L’Oreal czy Engie, Axa, Accord.

Miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę warszawski ratusz podsumował działania pomocowe, których miasto udzieliło uchodźcom. Od 24 lutego liczba ludności Warszawy wzrosła o około 17 procent. W stolicy zatrzymało się ok. 300 tys. Ukraińców.

PAP/Albert Zawada

W Polsce, zarówno w kręgach politycznych, jak i w społeczeństwie występuje duża świadomość zagrożenia płynącego ze strony Rosji - uważa portugalski generał brygady w stanie spoczynku Jose Arnaud Moreira.

Ogłoszenie tej decyzji ma zbiec się ze spotkaniami prezydenta USA Joe Bidena z przywódcami europejskimi w ramach odbywających się w czwartek w Brukseli szczytów NATO i UE - dodaje Reuters.

USA planują zgodzić się na przyjęcie do 100 tys. ukraińskich uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją - poinformowała w czwartek agencja Reutera, opierając się na dwóch zaznajomionych ze sprawą źródłach.

PAP/EPA/RAMON VAN FLYMEN

Policjanci poszukują zaginionego uchodźcy z Ukrainy, 70-letniego Hamleta Grigoryana. Mężczyzna ostatni raz widziany był 17 marca w Centrum Pomocy Humanitarnej PTAK w Nadarzynie - poinformował rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

Pod sankcje nałożone na Rosję za inwazję na Ukrainę podlegają zgromadzone w Szwajcarii aktywa o wartości co najmniej 5,75 mld franków (5,61 mld euro) - przekazał przedstawiciel szwajcarskiego rządu ds. umów handlowych Erwin Bollinger.

Żołnierze rosyjscy odwiedzają szkoły w Melitopolu w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy i usiłują wymóc wznowienie nauki w języku rosyjskim od przyszłego tygodnia - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na mera Melitopola Iwana Fedorowa.

Obliczona na kilka dni rosyjska wojna na Ukrainie "nie powiodła się" - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w czwartek wywiadzie dla włoskiego dziennika "La Repubblica". Naród ukraiński broni całej Europy, "dajcie nam samoloty" - wezwał.

Płock (woj. mazowieckie) przekaże na Ukrainę cztery autobusy z taboru spółki Komunikacja Miejska. Jeden trafi do Lwowa, a trzy pozostałe do partnerskiego Żytomierza. Pojazdy zostaną wypełnione darami. Ich wyjazd planowany jest na początek przyszłego tygodnia.

W obecnie prowadzonych naborach w konkursach Narodowego Centrum Nauki nie można zakładać współpracy z jednostkami z Federacji Rosyjskiej. Wkrótce wszyscy grantobiorcy nie będą mogli ze środków NCN prowadzić żadnej współpracy z jednostkami z tego kraju - poinformowała agencja.

Dwie osoby zginęły, a jedna odniosła obrażenia w wyniku intensywnych ostrzałów obwodu czernihowskiego na północy Ukrainy – poinformował portal Suspilne, powołując się na szefa władz obwodu czernihowskiego Wjaczesława Czausa.

Zwracam się do NATO o przekazanie Ukrainie jednego procenta posiadanych przez państwa sojuszu samolotów wojskowych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zamieszczonym na Facebooku nagraniu, w którym przemówił do zgromadzonych na nadzwyczajnym szczycie w Brukseli prezydentów i premierów państw członkowskich NATO.

"Strażacy strażakom" - pod takim hasłem przedstawiciele straży pożarnej z Czech wysłali w czwartek na Ukrainę transport z pomocą, w tym wozy ze sprzętem wysokościowym, generatory i wieże świetlne. Przekazane mają też zostać hełmy i aparaty tlenowe.

Potrzeby określili sami Ukraińcy.

"W okupowanym Chersoniu, na budynku urzędu miasta zawisła flaga Ukrainy"

Miesiąc po rozpoczęciu wojny liczba uchodźców z Ukrainy przybywających do Niemiec nadal rośnie. Jak poinformowało w czwartek ministerstwo spraw wewnętrznych, od początku rosyjskiego ataku na Ukrainę policja federalna zarejestrowała przybycie 246 154 uchodźców wojennych.

W ciągu ostatniego dnia zarejestrowano około 7200 nowych uchodźców. W poprzednim tygodniu codziennie przybywało ponad dziesięć tysięcy uchodźców wojennych.

Francuski koncern Renault zapowiedział zamknięcie swojej fabryki w Moskwie. Związkowcy i zarząd wskazują, że firma 12 proc sprzedaży realizowała w Rosji, a zamknięcie działalności oznacza miliardowe straty.

"Pieskow skomentował zniknięcie Shoigu "Minister obrony ma wiele zmartwień. Trwa specjalna operacja wojskowa. Oczywiście nie jest to czas na aktywność medialną”. Wcześniej rosyjskie media zauważyły, że Shoigu nie pojawił się publicznie od 11 marca.

- Wy, Szwedzi, także jesteście zagrożeni; w rosyjskich mediach pojawiały się informacje o planach zajęcia Gotlandii, a jeśli Rosja zajmie Bałtyk, oznaczać to będzie ograniczenie wolności w Europie - mówił w czwartek przed szwedzkim parlamentem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Przemówienie w Riksdagu (parlamencie) przywódca Ukrainy wygłosił za pomocą łącza wideo z Kijowa w miesiąc od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. "To mroczny okres, niespotykany od II wojny światowej. Lista zmarłych liczy tysiące" - mówił.

"Okupanci w Melitopola zmuszają nauczycieli do rozpoczęcia nauczania dzieci w Rosji i chcą wprowadzić własny program edukacyjny"

W Rubiżne w obwodzie ługańskim Rosjanie otworzyli ogień do cywilów, jeden zginął, inny jest hospitalizowany - poinformował w czwartek na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.

"Wczoraj policja otrzymała zgłoszenie o ataku rosyjskich żołnierzy wymierzonych w cywilów w Rubiżne. Otworzono do nich ogień, w wyniku czego jeden z nich zginął, inny został ranny i przewieziony do szpitala" - napisał Hajdaj.

Ośmioro dziennikarzy zginęło, siedmiu odniosło obrażenia, a jeden zaginął bez wieści od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie – poinformowała w czwartek agencja Ukrinform, powołując się na Instytut Masowej Informacji.

Pięcioro dziennikarzy zginęło podczas wykonywania obowiązków służbowych w Kijowie lub na przedmieściach ukraińskiej stolicy: operator telewizji LIVE Jewhen Sakun, b. korespondent "New York Times’a" Brent Renaud, operator Fox News Pierre Zakrzewski, dziennikarka Ołeksandra Kuwszynowa oraz korespondentka "The Insider" Oksana Baulina.

Oprócz tego trzech dziennikarzy straciło życie w czasie, gdy nie wykonywali obowiązków służbowych: dziennikarz tygodnika "Nawkoło tebe" Dilerbek Szakirow został zastrzelony na przedmieściach Chersonia, dziennikarz wojskowy Wiktor Dudar poniósł śmierć podczas walk pod Mikołajowem, a operator TV Sigma Wiktor Dedow zginął w wyniku ostrzału budynku w Mariupolu.

Wiadomo też o co najmniej sześciu przypadkach zakucia dziennikarzy w kajdanki i ich brutalnego traktowania przez żołnierzy rosyjskich.

Około 15 tys. mieszkańców Mariupola wyznaczyły rosyjskie siły okupacyjne do nielegalnej deportacji na terytorium Rosji, do tej pory wywieziono już około 6 tys. osób.

"Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zabierają tym osobom ukraińskie paszporty i inne dokumenty potwierdzające tożsamość" - przekazały władze Mariupola w komunikacie.

 

Ukraińcom deportowanym do Federacji Rosyjskiej oferowane jest zatrudnienie w Sachaliniach

Wielka Brytania nałożyła w czwartek sankcje na kolejnych 65 obywateli i podmiotów rosyjskich, w tym na dwa kolejne banki, oraz na prywatną firmę wojskową znaną jako grupa Wagnera - ogłosiła minister spraw zagranicznych Liz Truss.

Wśród objętych sankcjami są tzw. grupa Wagnera, której członkowie mają zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, największy prywatny bank w Rosji - Alfa Bank, powiązany z Gazpromem Gazprombank, prezes Sbierbanku German Grief, oligarcha Jewgenij Szwidler, oraz Polina Kowaliowa, pasierbica rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa.

Na północy Ukrainy zatrzymano i częściowo zniszczono kolumnę wojsk rosyjskich - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział dziennikowi "Washington Post", że Stany Zjednoczone powinny zrobić więcej, by pomóc Ukrainie. Wyraził opinię, że Niemcy, Francja i liczne inne kraje nie robią wystarczająco dużo. Szef rządu opowiedział się za tym, aby w Polsce była stała baza USA licząca 30-40 tys. żołnierzy.

W wywiadzie, który ukazał się w czwartek, szef polskiego rządu przekonywał, że trzeba pilnie dać Ukraińcom przynajmniej broń defensywną, by mogli bronić swoich domów, życia i rodzin.

Rosyjski okręt desantowy "Orsk", zniszczony przez siły ukraińskie w okupowanym przez Rosjan porcie Berdiańsk, był zdolny do przewożenia około 400 żołnierzy, 45 transporterów opancerzonych i 20 czołgów - przekazała w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

"Nasi wojskowi uderzyli w ważny rosyjski cel" - dodała wiceminister, cytowana przez agencję informacyjną UNIAN.

Polskie F-16 zapewniają integralność alianckiej przestrzeni powietrznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu w ramach wzmocnionej misji Air Policing. Wzdłuż wschodniej flanki NATO wzmocnił swoją postawę obronną we wschodniej części Sojuszu w odpowiedzi na inwazję Rosji na Ukrainę.

Transport 7,7 ton darów wyjechał z powiatu bielskiego do Ukrainy. To pomoc dla partnerskiego samorządu w Czerniowcach. Naczepa tira została wypełniona dzięki wsparciu powiatów pszczyńskiego, tarnogórskiego i wodzisławskiego – podało bielskie starostwo.

- Współpracujemy już ponad 20 lat. Od rosyjskiej agresji (…) jesteśmy w stałym kontakcie z władzami powiatu w Czerniowcach. Mamy tam też zaprzyjaźnionych polskich księży – powiedział starosta bielski Andrzej Płonka.

 

Niemiecka kolej przetransportowała do tej pory 10 000 ton żywności, napojów i artykułów higienicznych z Niemiec na Ukrainę tzw. mostem kolejowym, który ruszył dwa tygodnie temu - poinformował w czwartek minister transportu Volker Wissing w wywiadzie dla gazet grupy medialnej Funke.

Pociągi towarowe nie wjeżdżają do miast objętych walkami, ale w ich pobliże, a stamtąd pomoc humanitarna jest dostarczana ludziom, powiedział Wissing.

"Dziś mija miesiąc od rozpoczęcia przez Rosję barbarzyńskiej inwazji na Ukrainie. Ukraińcy wykazują ogromną odwagę, poświęcenie i determinację w obliczu brutalnej agresji. UE musi zrobić wszystko, co w jej mocy, aby pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom"

Ukraińcy wysadzili rosyjski zbiornik paliwa

Zostało złożonych ponad 2300 wniosków na 4400 osób, a ok. 1,5 mln złotych już dostało na ten cel wypłaconych – powiedziała w czwartek minister rodziny Marlena Maląg, pytana o wsparcie dla uchodźców w wysokości 300 zł na osobę.

Łącznie ponad 1,33 mln osób oraz 141 tys. środków transportu od początku wojny w Ukrainie do czwartku rano odprawili w obu kierunkach strażnicy graniczni z Podkarpacia. Do Polski przez podkarpackie przejścia przybyło łącznie już 1,16 mln osób, do Ukrainy - około 170 tys.

Samorządowy przewoźnik Koleje Małopolskie zorganizował 39 pociągów specjalnych od początku wojny w Ukrainie. Przewieziono nimi do Krakowa 9720 uchodźców – przekazał w czwartek wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

Z powodu wojny na Ukrainie sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przedłuży o rok swoją kadencję na stanowisku szefa Sojuszu - poinformował w czwartek norweski nadawca TV2 i dziennik "Dagens Naeringsliv", powołując się na anonimowe źródła.

Obecna kadencja Norwega wygasa 1 października, a do końca 2022 roku miał on objąć stanowisko prezesa banku centralnego Norwegii.

Zapytany w środę, czy pozostanie w NATO, Stoltenberg powiedział, że podjęcie takiej decyzji należy do krajów członkowskich Sojuszu.

"Miesiąc od początku największej wojny XXI w. Ukraina nie została zdobyta w ciągu 3 dni. Ukraina nigdy nie zostanie podbita. Ukraińska armia zdemilitaryzuje rosyjskich najeźdźców. Przestępcy wojenni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wsparcie międzynarodowe będzie kontynuowane. Pokój zostanie przywrócony. Świat będzie bezpieczny. Chwała Ukrainie" - napisał minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikow

Centrum Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy w nocy ze środy na czwartek zostało zaatakowane rosyjskimi pociskami manewrującymi typu Kalibr. Wystrzelono je z okrętów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej operujących na wodach Morza Czarnego - przekazał w czwartek przewodniczący administracji wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

"W ciągu doby w Charkowie odnotowano łącznie 184 ostrzały z różnych rodzajów broni. W obecnych warunkach taką sytuację określamy już jako stabilną" - przekazał Syniehubow na antenie telewizji Rada, oficjalnego kanału telewizyjnego ukraińskiego parlamentu. Wypowiedź wojskowego cytuje portal Ukrainska Prawda.

"Białoruska prokuratura wysłała wniosek do Sądu Najwyższego o uznanie niezależnego białoruskiego portalu informacyjnego Nexta i wszystkich naszych kanałów za organizację terrorystyczną".

Komisja Europejska analizuje scenariusz całkowitego wstrzymania dostaw rosyjskiego gazu do UE przyszłej zimy - powiedział w czwartek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

"Dokonujemy ponownej oceny scenariuszy częściowego i całkowitego naruszenia przepisów dotyczących gazu przez Rosję podczas przyszłej zimy, aby pomóc państwom członkowskim zrewidować ich plany awaryjne dotyczące dostaw gazu" – powiedział Dombrovskis w Parlamencie Europejskim.

Po prawie miesiącu przerwy moskiewska giełda wznowiła w czwartek działalność, jednak w mocno ograniczonym zakresie. Dozwolono obrót akcjami 33 z 50 spółek, które wchodzą w skład moskiewskiego indeksu MOEX, akcji nie mogą jednak zbywać cudzoziemcy, zakazano też krótkiej sprzedaży - podała AP.

Wielka Brytania i jej sojusznicy będą na szczytach NATO i G7 zastanawiać się, jak wzmóc presję na prezydenta Rosji Władimira Putina, w tym, czy można go odciąć od rezerw złota - powiedział w czwartek rano, przed wylotem do Brukseli premier Boris Johnson.

Szef brytyjskiego rządu powiedział, że Putin już "przekroczył czerwoną linię" i powinien stanąć przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym.

- Musimy zrobić więcej, a więc musimy zrobić więcej pod względem gospodarczym. Czy możemy zrobić więcej, aby np. oprócz rezerw gotówkowych, powstrzymać go od wykorzystywania rezerw złota? Co możemy zrobić więcej w kwestii odcięcia od SWIFT? Musimy też zrobić więcej, aby udzielić Ukraińcom wsparcia militarnego - mówił Johnson w rozmowie z radiem LBC.

Ukraińscy żołnierze są gotowi na rosyjskie "ćwiczenia" 

Jest przeprowadzona kwerenda przedsiębiorstw, w których udziały mają obywatele Rosji mający jakieś kontakty z Kremlem; powstała lista nazwisk i w części została wysłana do Komisji Europejskiej z wnioskiem, aby objąć te osoby sankcjami z poziomu europejskiego - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Rosyjscy okupanci ponownie ostrzelali Ochtyrkę w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; rakiety uderzyły w gęsto zaludniony obszar, domy zostały zniszczone, zginęli ludzie - poinformował w czwartek mer tego 50-tysięcznego miasta Pawło Kuzmenko.

"Samoloty wroga ponownie dokonały podstępnego nalotu na ludność cywilną. Pociski trafiły w jedną z gęsto zaludnionych dzielnic miasta. Uderzyły w wysokie budynki, które zostały zniszczone. Niestety były ofiary śmiertelne" - powiedział w nagraniu Kuzmenko, nie precyzując liczby zabitych.

Od początku inwazji Rosja wystrzeliła dotąd w Ukrainę ponad 1200 pocisków i nadal dysponuje znaczącym arsenałem rakietowym - podał w czwartek amerykański portal sieci ABC News, powołując się na anonimowe źródło w ministerstwie obrony USA.

"Szacujemy, że Rosjanie nadal posiadają zdecydowaną większość zgromadzonych wcześniej pocisków ziemia-powietrze i pocisków manewrujących" - przekazało ABC News.

"Wojsko rosyjskie nadal posiada ponad 50 proc. przygotowanych do inwazji pocisków manewrujących" - wskazał cytowany przez portal amerykański urzędnik. "W swoim arsenale (Rosjanie) nadal mają również znaczną liczbę pocisków balistycznych krótkiego i średniego zasięgu" - dodał.

"Ten okres wojny, który rozpoczął się rosyjskim atakiem na Krym ponad 8 lat temu, przejdzie do historii jako miesiąc niezwyciężoności. Ukraińska armia i Ukraińcy wytrzymali cios, który mógł zniszczyć wielu. Ale nie nas" - przekazał minister obrony Ukrainy Oleksii Reznikow

Siedem korytarzy humanitarnych zaplanowano na czwartek w czterech rejonach Ukrainy, w tym z Berdiańska dla mieszkańców Mariupola – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk na Facebooku.

Korytarzem humanitarnym z Berdiańska mają zostać ewakuowani do Zaporoża mieszkańcy Mariupola w obwodzie donieckim. Do Zaporoża mają też pojechać autobusy z miast Połohy oraz Melitopol.

Western Union od dziś wstrzymuje transfery pieniędzy do Rosji i Białorusi

Program wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce będzie składał się z trzech części: politycznej, czyli rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, wojskowej - możliwego spotkania z amerykańskimi żołnierzami oraz humanitarnej - znaczenia wsparcia dla Ukrainy - poinformował wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

W tej chwili nie ma mowy o wymuszaniu przeniesienia siedziby ambasady Federacji Rosyjskiej - powiedział w czwartek szef BBN Paweł Soloch, pytany o możliwość podsłuchiwania rozmów w pobliskich budynkach KPRM i MON. Soloch zapewnił, że podjęto dodatkowe środki zapobiegające podsłuchom.

"Akcje rosyjskich spółek wzrosły po otwarciu moskiewskiej giełdy. Indeks giełdowy wzrósł do 10 proc."

"Jeśli którykolwiek kraj UE ulegnie upokarzającym żądaniom Putina, aby zapłacić za ropę i gaz w rublach, będzie to tak, jakby jedną ręką pomóc Ukrainie, a drugą zabić Ukraińców. Wzywam odpowiednie kraje do dokonania mądrego i odpowiedzialnego wyboru."

Blisko 13 tys. osób przekroczyło w środę polsko-ukraińską granicę w woj. lubelskim, najwięcej w Hrebennem - podał rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dariusz Sienicki.

Rzecznik NOSG poinformował, że minionej doby na przejściach granicznych odprawiono 12 719 osób, z czego najwięcej w Hrebennem - 4 532, następnie w Dorohusku - 4 470, Zosinie - 2 167 i Dołhobyczowie - 1 550.

Ok. 15,8 tys. żołnierzy, 108 samolotów i 124 śmigłowce straciły siły rosyjskie od rozpoczęcia agresji na Ukrainę – poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły ukraińskie zniszczyły dotąd 530 rosyjskich czołgów, 1597 transporterów opancerzonych, 280 systemów artyleryjskich, 82 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 47 systemów obrony przeciwlotniczej, 1033 samochody, cztery okręty, 72 cysterny z paliwem i 50 samolotów bezzałogowych.

Okręt desantowy "Orsk" należący do rosyjskiej floty czarnomorskiej został zniszczony w okupowanym porcie Berdiańsk - poinfofrmowała w czwartek na Facebooku Marynarka Wojenna Ukrainy.

Berdiańsk jest ponad 100-tysięcznym miastem portowym położonym nad Morzem Azowskim na południu Ukrainy. Jego mieszkańcy - jak podała agencja Ukrinform - zgłaszali nad ranem dwie silne eksplozje słyszane na obszarze całego miasta.

Troje nastolatków odniosło obrażenia w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy podczas zabawy ładunkiem wybuchowych, który eksplodował – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Do zdarzenia doszło w wiosce Obilne w rejonie melitopolskim. Cała trójka dzieci w wieku 13-15 lat została hospitalizowana, przy czym jedno jest na reanimacji.

Ukraińcy odpierają rosyjski atak

"Siły rosyjskie prawie na pewno poniosły tysiące ofiar podczas inwazji na Ukrainę. Rosja prawdopodobnie zamierza zmobilizować swoich rezerwistów i poborowych, a także prywatne firmy wojskowe i zagranicznych najemników, aby zastąpić te znaczne straty. Nie jest jasne, w jaki sposób grupy te zostaną zintegrowane z rosyjskimi siłami lądowymi na Ukrainie ani jaki będzie to miało wpływ na skuteczność bojową" - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

Musimy dążyć do tego, żeby Rosjanie, wreszcie się zdecydowali, czy nienawidzą ten Zachód, czy też snobują się na ten Zachód, aby tam jeździć na wakacje, mieć tam majątki, żeby nasze dzieci tam studiowały - powiedział w czwartek wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wykluczył w czwartek, przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu przywódców państw Sojuszu, wysłanie na Ukrainę natowskich żołnierzy i samolotów.

"Daliśmy jasno do zrozumienia, że nie wyślemy natowskich żołnierzy, ani samolotów. Postępujemy tak, bo ciąży na nas odpowiedzialność, by zapewnić, że ten konflikt nie będzie eskalował poza Ukrainę, bo spowodowałoby to jeszcze większe cierpienia, śmierć i zniszczenia" - oświadczył Stoltenberg na briefingu dla prasy.

Rosyjskie wojska zniszczyły już w Charkowie (północny wschód Ukrainy) 1143 obiekty infrastruktury, z czego prawie 1000 to domy mieszkalne – poinformował mer miasta Ihor Terechow na stronie rady miejskiej.

"Rosyjskie statki wojskowe palą się dobrze. Na przykład "Orsk” – ich duży statek desantowy w zajętym Berdyansku" - przekazał ukraiński dyplomata Olexander Scherba

 

"Kiedyś to był nasz plac zabaw", mówi ten człowiek. A potem dodaje: "Pierdol*** rosyjski świat" Siewierodonieck w Donbasie

"Na północy Ukrainy kolumna wsparcia rosyjskich okupantów została częściowo zniszczona i częściowo zajęta" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy 

Od rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę w kraju zginęło 128 dzieci, 172 zostało rannych - poinformowała w czwartek na Telegramie ukraińska prokuratura generalna.

W obwodzie kijowskim zginęło lub zostało rannych 64 dzieci, w obwodzie charkowskim - 43, czernichowskim - 32.

Dwie osoby poniosły śmierć w wyniku ostrzału wsi Stanisław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy – poinformował w czwartek wójt Iwan Samojłenko na Facebooku. Dodał, że jedną z tych osób był przebywający u rodziny mężczyzna ewakuowany z innej części Ukrainy.

- Bądźcie ostrożni, nie wypuszczajcie dzieci na ulicę, siedźcie w domach, bo sytuacja jest niespokojna – zaapelował.

 

"Prezydent Putin zrobił duży błąd, rozpętując wojnę przeciwko niepodległemu, suwerennemu państwu. Nie docenił siły i odwagi ukraińskiego narodu i sił zbrojnych. Napotkał na znacznie większy opór, niż się spodziewał" - powiedział w czwartek przed rozpoczęciem nadzwyczajnego spotkania przywódców państw NATO sekretarz generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg.

Rosyjskie wojska zrzuciły w nocy ze środy na czwartek bombę zapalającą na Rubiżne w obwodzie ługańskim, zabijając cztery osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.

Ostrzelano też inne miasta obwodu ługańskiego: Siewierodoieck, Lisiczańsk, Kreminne, Nowodrużewsk i Wojewodiwkę.

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rano przedstawi kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej, której celem jest ochrona Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny na Ukrainie - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Kolejną dobę służby ds. sytuacji nadzwyczajnych nie mogą dojechać do dużego pożaru, który wybuchł we wtorek w jednym z przedsiębiorstw w obwodzie sumskim z powodu ostrzałów i działań bojowych – poinformował szef władz obwodowych Dmytro Żywycki.

Dodał, że już trzecią dobę miejscem najbardziej zaciętych walk w obwodzie sumskim pozostaje Trościaniec. Jest on ostrzeliwany ogniem artyleryjskim z Hromady Boromlańskiej.

"Kronika 28 dni heroicznej konfrontacji narodu ukraińskiego z rosyjskim najeźdźcą" - przekazało Ministerstwo Obrony Ukrainy

"Berdansk. Rosjanie dobrze się palą" - przekazały Siły Zbrojne Ukrainy 

"Myśleli, że inwazja na Ukrainę to łatwy spacer, że zostaną tu przywitani kwiatami. Trzeciego dnia zaplanowaliśmy parady na głównych placach naszych miast. Jak bardzo się mylili!" 

Burmistrz Nowego Jorku Eric Adams uroczyście podniósł flagę Ukrainy na maszt w centrum miasta. Będzie tam wisieć, dopóki Ukraina nie wygra.

W gdańskim Centrum Edukacji Nauczycieli uruchomiono nowoczesne studio Pomorskiej Szkoły Hybrydowej. Prace w niej rozpoczną się od nagrań lekcji języka ukraińskiego dla nauczycieli, którzy mają pod opieką dzieci uchodźców.

Pomorska Szkoła Hybrydowa to profesjonalnie wyposażone studio do transmisji na żywo. W studiu nagrywane będą m.in. lekcje z różnych przedmiotów, w tym pokazy i doświadczenia z zakresu nauk przyrodniczych czy kompetencji społecznych, podcasty, WebQuesty. Dzięki systemowi greenbox możliwe będzie stworzenie dowolnej scenografii w przestrzeni wirtualnej.

Rosyjskie samoloty wykonały ubiegłej doby 250 przelotów nad Ukrainą, atakując infrastrukturę cywilną i wojskową przede wszystkim w obwodach kijowskim, czernichowskim i charkowskim; we wtorek Rosjanie wykonali 60 lotów mniej - poinformował w czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

"Zestrzeliliśmy w środę 11 wrogich celów powietrznych: 7 samolotów, jeden bezzałogowy statek powietrzny, jeden śmigłowiec i dwa pociski manewrujące" - podano

"Miesiąc niezwyciężoności!" - przekazują Siły Zbrojne Ukrainy

Wojska rosyjskie nie rezygnują z prób wznowienia natarcia w celu zajęcia Kijowa, Czernihowa, Sum, Charkowa i Mariupola; Białoruś rozmieściła przy granicy prawie 4 bataliony taktycznych grup zbrojnych – poinformował w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Według danych sztabu, w związku z ponoszeniem ogromnych strat przez wojska okupacyjne przeciwnik wciąż formuje i przemieszcza do granic Ukrainy dodatkowe pododdziały sił zbrojnych, m.in. angażując żołnierzy wracających z Syrii. Ponadto do przygranicznego rejonu obwodu homelskiego na Białorusi ściągają z Rosji pododdziały Wschodniego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrzno-desantowych.

Utrzymuje się również prawdopodobieństwo udziału sił zbrojnych Białorusi w rosyjskiej agresji. Według informacji sztabu w pobliżu ukraińskiej granicy przebywa do 4 batalionów taktycznych grup białoruskich sił zbrojnych.

W Brzuchowicach koło Lwowa od wybuchu wojny działa punkt przeładunkowy pomocy humanitarnej zorganizowany w Domu Pielgrzyma. Każdego dnia przyjeżdża tu około 17 tirów, głównie z Polski - przekazał biskup pomocniczy Edward Kawa z Lwowskiej Archidiecezji Kościoła Rzymskokatolickiego w Ukrainie.

Polska na szczycie UE w Brukseli będzie opowiadała się za dalszym zaostrzaniem sankcji wobec Rosji, w tym objęciem restrykcjami rosyjskiej ropy i rosyjskiego gazu oraz kolejnych banków – powiedział Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

Dziś w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt UE poświęcony agresji Rosji wobec Ukrainy. Polskę będzie reprezentował na nim premier Mateusz Morawiecki.

"Nie trać poczucia humoru i optymizmu! Przecież życie to życie, a ty chcesz żyć nim w radości - przekonuje słynny ukraiński ludowy artysta Borys Barski z Odessy" - podają Siły Zbrojne Ukrainy.

 

68 proc. badanych zadeklarowało, że stara się ograniczyć kupowanie produktów firm, które nadal działają w Rosji. Nie robi tego 21 proc., a prawie 11 proc. nie ma zdania w tej sprawie - wynika z sondażu United Surveys dla "DGP" i "RMF FM".

Z sondażu wynika również, że najbardziej skłonni do takiej formy wspierania Ukrainy są wyborcy opozycji. Robi to 77 proc., podczas gdy w przypadku wyborców obozu rządzącego – 61 proc. Z kolei - jak pisze "DGP" - najmniejsza skłonność do bojkotu jest wśród osób niezdecydowanych, na kogo oddać swój głos.

Moment eksplozji w porcie w Berdynasku

Niespodziewana skuteczność używanych przez wojska ukraińskie dronów Bayraktar pokazuje, jak ważnym elementem współczesnych konfliktów się stają bezzałogowe statki powietrzne - wskazał David Hambling, brytyjski ekspert ds. wojskowości zajmujący się dronami.

Wojna w Ukrainie przyśpieszy deglobalizację, spowoduje przebudowę sektora przemysłowego po to, żeby skrócić łańcuchy dostaw - ocenił główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak. Dodał, że na przemodelowaniu światowej gospodarki Polska może skorzystać.

Mariupol po miesiącu wojny

Jak podaje grupa Anonymous - w Rosji blokowana jest usługa Google News

"Większość pożarów w pobliżu elektrowni jądrowej w Czarnobylu została ugaszona. Informację przekazał Rusłan Silets, pełniący obowiązki Ministra Ochrony Środowiska i Zasobów Naturalnych w Ukrainie" - podaje Nexta

Ambasada USA w Moskwie otrzymała w środę od Kremla listę dyplomatów, których Rosja uznała za "persona non grata' - przekazał w nocy ze środy na czwartek rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA cytowany przez Reutersa.

Archiwa ukraińskich służb specjalnych to odpowiednik polskiego IPN. Zdradzają one tajniki działalności NKWD, KGB, metody operacyjne. Przejęcie tych archiwów byłoby wielkim zyskiem i sukcesem dla Rosjan – ocenił prof. Grzegorz Motyka, historyk, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Miesiąc od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę zmienił nasze państwo i cały świat - napisał w czwartek ukraiński premier Denys Szmyhal na Telegramie.

"Ten miesiąc zmienił nas na zawsze, zmienił nasz kraj i świat. Udowodniliśmy, że nie mamy nic wspólnego z rosyjskimi barbarzyńcami, którzy atakują sąsiednie kraje, niszczą miasta i zabijają cywilów. Wszyscy widzieli, że Ukraińcy to kochający wolność, dumny naród, który jest częścią narodów zjednoczonej Europy" - podkreślił Szmyhal.

"Dokładnie miesiąc temu rozpoczęła się inwazja na Ukrainę" - podaje Sztab Generalny Ukrainy

 

 

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

"Port Berdyansk płonie. Przypuszczalnie Rosjanie wysadzili w powietrze zbiorniki paliwa" - podaje Nexta

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500 plus uchodźcom z Ukrainy, którzy przybyli legalnie do Polski po 23 lutego 2022 r. Specjalny wniosek o 500 plus w języku ukraińskim będzie można składać elektronicznie od soboty.

"Szef MSZ Australii nie wykluczył możliwości wydalenia rosyjskich dyplomatów z Canaberry" - podaje niezależny białoruski portal informacyjny Nexta

Każdy rosyjski żołnierz zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za gwałty na ukraińskich kobietach i dziewczynach, jeśli przeżyje - powiedziała w środę Kateryna Pawliczenko, wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała w oświadczeniu opublikowanym w nocy ze środy na czwartek, że w Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia w pobliżu elektrowni jądrowej płoną lasy. "Jest to obszar, na którym w ostatnich latach obserwowano podobne pożary" - napisano.

MAEA zwróciła uwagę, że powołuje się na "ukraiński organ regulacyjny", który przekazał, iż strażacy próbują gasić pożary lasów. Ugasili cztery z nich, ale część wciąż płonie. "Lokalna remiza nie ma obecnie dostępu do sieci elektrycznej" - zaznaczono cytując ukraińskie władze.

W komunikacie podano, że komenda straży pożarnej korzysta z generatorów diesla dla energii elektrycznej, które napędzane są przez paliwo. Elektrownia jądrowa, w której znajdują się zakłady unieszkodliwiania odpadów radioaktywnych, dysponuje energią elektryczną spoza terenu obiektu.

Rada Bezpieczeństwa ONZ odrzuciła w środę projekt rosyjskiej rezolucji w sprawie "pomocy" i "ochrony" ludności cywilnej na Ukrainie ­ - podało brytyjskie przedstawicielstwo przy ONZ. Agencja Reuters podkreśla, że Moskwa w swojej rezolucji nie wspomniała o tym, że to ona jest sprawcą wojny na Ukrainie.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w czwartek, że zweryfikowała 64 przypadki ataków na obiekty służby zdrowia na Ukrainie między 24 lutego a 21 marca. W ich wyniku zginęło 15 osób, a 37 zostało rannych.

Według WHO blisko 7 milionów Ukraińców zostało wewnętrznie przesiedlonych w ciągu jednego miesiąca wojny, przy czym co trzeci cierpi na przewlekłą chorobę. Ukrainę opuściło 3,6 mln uchodźców.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył w środę, że armia białoruska nie chce walki i nie jest do niej gotowa. "Kijów bardzo wyraźnie dał do zrozumienia Białorusi, że jeśli jej siły zbrojne wkroczą na Ukrainę, zostaną zniszczone równie bezwzględnie jak wojska rosyjskie" - napisał Kułeba na Telegramie.

rezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wideo opublikowanym na Facebooku w nocy ze środy na czwartek ponownie wezwał NATO do większej pomocy w walce z Rosjanami. Wyraził także wdzięczność wszystkim ludziom na świecie, którzy wspierają Ukrainę. "Szczyty NATO, UE i G7 pokażą, kto jest przyjacielem" - mówił.

"Wszystkie sondaże pokazują, że narody Europy i Ameryki nas wspierają - mówił Zełenski - Jestem wam za to wdzięczny. Wdzięczny w imieniu Ukrainy. Wszystkim w Unii Europejskiej, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i innych krajach za wasze wsparcie".

"Ale politycy muszą także wspierać wolność - apelował ukraiński prezydent - Muszą wspierać walkę o życie. Czekamy na poważne kroki ze strony NATO, UE i G7. Na tych trzech szczytach zobaczymy kto jest przyjacielem i kto partnerem."

Hakerzy z grupy Anonymous poinformowali w czwartek na Twitterze, że włamali się do danych rosyjskiego Banku Centralnego i zagrozili ujawnieniem dziesiątek tysięcy tajnych akt.

"Zespół Anonymous rozbił Bank Centralny Rosji. Ponad 35 000 plików z tajnymi danymi zostanie opublikowanych w ciągu 48 godzin" - napisał grupa na Twitterze.

Jak pisze agencja Ukrinform, od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę hakerzy Anonymous zhakowali ponad 2500 oficjalnych rosyjskich i białoruskich stron internetowych i przeprowadzili bezprecedensowe ataki na oficjalne strony rosyjskiego rządu.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie