Wojna w Ukrainie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o przejmowaniu rosyjskiego mienia
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia i aktywów należących do państwa rosyjskiego i obywateli Rosji - poinformowała w czwartek Rada Najwyższa Ukrainy. Parlament przyjął ustawę tydzień wcześniej.
Nowe przepisy mają umożliwić nacjonalizację rosyjskiego majątku w zaatakowanym przez Rosję kraju.
"Przejmowanie mienia bez rekompensaty"
"Biorąc pod uwagę pełnowymiarową agresywną wojnę, którą Rosja wypowiedziała i prowadzi przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi, przejmowanie mienia Rosji i jej obywateli zgodnie z podpisaną ustawą ma odbywać się bez jakiejkolwiek rekompensaty" - głosi podpisane przez Wołodymyra Zełenskiego prawo.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Były szef rosyjskiego MSZ: "Nie można wykluczyć puczu"
Decyzję w sprawie przejęcia rosyjskich aktywów ma zgodnie z ustawą podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Nacjonalizacja "z nagłej potrzeby wojskowej"
Ustawę przyjął parlament - Rada Najwyższa Ukrainy - w czwartek 3 marca. Zezwala ona na przejmowanie na Ukrainie mienia lub aktywów należących do państwa rosyjskiego lub obywateli Rosji.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Anna Moskwa, minister klimatu: jesteśmy gotowi do rezygnacji z rosyjskich surowców
Według agencji Reutera, zgodnie z prawem rząd ukraiński może wskazać Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy, jakie aktywa należy skonfiskować, a RBNiO musi następnie wyrazić zgodę na przeniesienie ich własności na ukraińskie państwo.
Nacjonalizacja rosyjskiego majątku może nastąpić również z powodu nagłej potrzeby wojskowej - podała agencja Ukrinform.
Od 24 lutego trwa rosyjska inwazja na Ukrainę.
Czytaj więcej