Wojna w Ukrainie. UE zgadza się na nowe sankcje wobec Rosji i Białorusi
Unia Europejska przyjęła nowe sankcje wymierzone w Białoruś i Rosję, które m.in. zakazują transakcji z bankiem centralnym Białorusi związanych z zarządzaniem rezerwami lub aktywami. Sankcje obejmą ponadto zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.
UE, w ramach nowego pakietu sankcji, wykluczyła z systemu SWIFT trzy białoruskie banki: Belagroprombank, Bank Dabrabyt i Banku Rozwoju Republiki Białorusi.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Nestle i Heineken wycofują się z Rosji
UE wprowadziła także sankcje zakazujące eksportu sprzętu nawigacji morskiej i technologii radiokomunikacyjnej do Rosji, a także w odniesieniu do wywozu towarów związanych z żeglugą morską do Rosji.
Nowe sankcje na Rosję i Białoruś. Są związane także z inwestycjami
Na mocy tej decyzji zabroniona będzie sprzedaż, dostarczanie, przekazywanie lub eksportowanie, bezpośrednio lub pośrednio, towarów i technologii żeglugi morskiej na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organu w Rosji, do użytku w Rosji lub w celu umieszczenia na pokładzie statku pływającego pod banderą rosyjską.
UE rozszerzyła również listę osób prawnych, podmiotów i organów objętych zakazami dotyczącymi usług inwestycyjnych, zbywalnych papierów wartościowych, instrumentów rynku pieniężnego i kredytów.
Zełenski: jesteśmy wdzięczni za nowe sankcje na Rosję
Na decyzję Unii zareagował ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Jesteśmy wdzięczni za kolejny pakiet sankcji przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisał na Twitterze, informując, że rozmawiał z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen.
ZOBACZ: Źródło UE: przywódcy krajów wspólnoty podzieleni w sprawie członkostwa Ukrainy w UE
Jak dodał, jego kraj i UE "zgadzają się co do potrzeby zapewnienia skutecznych tras ewakuacji ludności cywilnej". "Podnieśliśmy również kwestię kluczowego dla Ukrainy członkostwa w Unii Europejskiej" - dodał prezydent Ukrainy.