Jedenasty dzień wojny w Ukrainie. "Mariupol jaki znaliśmy, już nie istnieje" [ZAPIS RELACJI]

Świat
Jedenasty dzień wojny w Ukrainie. "Mariupol jaki znaliśmy, już nie istnieje" [ZAPIS RELACJI]
PAP/Darek Delmanowicz
Uchodźcy, którzy w niedzielę przyjechali pociągiem specjalnym ze Lwowa na Dworzec Główny PKP w Przemyślu

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie "blokady humanitarnej" - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA. - Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna, ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają Obrońców Ukrainy i Ich Prezydenta - ocenił Duda.

aml/nb/grz / Polsatnews.pl / PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Piotr Müller przyznał w "Gościu Wydarzeń", że "dyskusja, co do wsparcia przez NATO Ukrainy się toczy, ale żadne decyzje nie zapadły". - Jeśli decyzje o przekazaniu samolotów Ukrainie miałby zapaść, to musi być zgodność w całym NATO - mówił.

- Nic nie słyszałem o żadnym zielonym świetle ze strony NATO co do takiej decyzji - odparł Müller. 

- Decyzje w zakresie potencjalnego przekazania samolotów na Ukrainę nie zapadły - podkreślił. 

Kreml tworzy kolejne absurdalne insynuacje przeciwko Ukrainie - ocenił w niedzielę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Moskwa twierdziła, że UA buduje broń atomową zagrażając Rosji" - stwierdził.

"A teraz oskarża Zachód i Kijów o tworzenie broni biologicznej do ataku na Rosję"- dodał we wpisie Żaryn. "Każdą bzdurę Rosja jest w stanie wykorzystać do ataków informacyjnych na UA" - ocenił odnosząc się do informacji przekazanych przez rosyjską agencję TASS. Pod wpisem umieścił zdjęcie depeszy, którą podał jako przykład ataku informacyjnego na Ukrainę.

Rzecznik prasowy Rumuńskiej Cerkwi Prawosławnej Vasil Banescu nazwał w niedzielę prezydenta Rosji Władimira Putina antychrystem w związku z prowadzoną przez Kreml "okropną i nieuzasadnioną" wojną przeciwko Ukrainie.

Skrytykował też patriarchę Moskwy i Wszechrusi Cyryla za brak potępienia przez niego rosyjskiej inwazji.

Banescu w niedzielę zamieścił też na swoim koncie na Instagramie zdjęcie Cyryla w towarzystwie Putina, nazywając hierarchę "bogatym patriarchą, który budzi chrześcijańskie zgorszenie przez swój cyniczny związek z morderczym politykiem oraz powiązania z najbardziej ohydnymi sprawami".

Prezydent Francji Emmanuel Macron omówił w niedzielę przez telefon z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim swoją wcześniejszą rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem m.in. na temat zapewnienia bezpieczeństwa ukraińskim elektrowniom atomowym w czasie trwającej rosyjskiej inwazji.

Jak przekazał w oświadczeniu Pałac Elizejski, francuski "prezydent omówił z prezydentem Zełenskim swoją wcześniejszą rozmowę z prezydentem Putinem, podczas której rosyjski przywódca zgodził się na wspólne prace, zgodnie z rekomendacjami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, w celu zapewnienia bezpieczeństwa elektrowni atomowych na Ukrainie".

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska opublikowała w niedzielę na Facebooku zdjęcia dzieci zabitych w wyniku rosyjskiej inwazji. Małżonka prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opisała ich historie, nawołując do umożliwienia stworzenia korytarzy humanitarnych w ostrzeliwanych miastach.

"Na Ukrainie zginęło już co najmniej 38 dzieci. A ta liczba może teraz jeszcze wzrosnąć (...)! Jeśli Rosjanie mówią, że nie prowadzą wojny z ludnością cywilną, to pokażcie im te zdjęcia! To są twarze dzieci, które nigdy nie dorosną" - napisała Zełenska.

Straż Graniczna: w niedzielę o godz. 20.00 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion.

Fundacja Kościuszkowska (KF) powiadomiła o zgromadzeniu 250 tys. dolarów dla kobiet i dzieci uciekających z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy. KF ponawia apel o dalsze datki na ten cel.

"W miarę nasilania bombardowań Ukrainy przez Rosję (…) teraz nie możemy się zatrzymać. Prosimy o podzielenie się tym apelem z innymi" – pisze nowojorska instytucja w oświadczeniu podpisanym przez prezesa Rady Powierniczej Alexa Storożyńskiego.

Rosjanie ściągnęli do miejscowości w okolicach Kijowa dużą liczbę wojsk, w następnych dniach najprawdopodobniej prezydent Rosji Władimir Putin podejmie próbę zajęcia stolicy Ukrainy - uważa doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany w niedzielę przez portal Ukrainska Prawda.

Według niego w najbliższych dniach odbędzie się kluczowa bitwa w rosyjsko-ukraińskiej wojnie.

"Na podejściach do Kijowa koncentruje się dosyć duża liczba rosyjskiego uzbrojenia i rosyjskich wojsk. Jesteśmy świadomi, że bitwa o Kijów to kluczowa bitwa następnych dni" - powiedział Denysenko.

W związku z nową ustawą o "fake newsach" w Rosji nie mamy innego wyboru, jak tylko zawiesić transmisje na żywo w tym kraju, a także publikację nowych nagrań - poinformował chiński portal społecznościowy TikTok w niedzielnym oświadczeniu.

"W czasie wstrzymania działalności w Rosji będziemy oceniać skutki prawne nowej ustawy, ponieważ bezpieczeństwo jest naszym najważniejszym priorytetem" - argumentowano. "Usługa umożliwiająca komunikację nie będzie dotknięta nową decyzją" - dodano.

Obywatele Ukrainy, którzy szukali schronienia w Polsce od 24 lutego, otrzymają legalny pobyt w naszym kraju z prawem do pracy - powiedziała w niedzielę w Polsat News szefowa resortu rodziny i polityki społecznej opisując projekt specustawy o pomocy Ukrainie, którym rząd zajmie się w poniedziałek.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła w Polsat News o specustawie dotyczącej pomocy Ukrainie, którą rząd rozpatrywać będzie w poniedziałek.

Lekarze w Buczy pod Kijowem apelują o korytarz umożliwiający ewakuację rannych dzieci; dwoje z nich jest po amputacji rąk - podała w niedzielę ukraińska redakcja BBC.

"Lekarze, którzy pojechali, by pomagać w jednym ze szpitali w Buczy, proszą o korytarz, najlepiej pod ochroną Czerwonego Krzyża, by wywieźć ranne dzieci, z których dwoje ma amputowane ręce" - podaje BBC.

Mer Buczy Anatolij Fedoruk informował o trwających w mieście starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów. 

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) napisał w oświadczeniu na Twitterze, że od dwóch dni próba ewakuacji około 200 tys. cywilów z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola jest niemożliwa ze względu na trwające działania wojenne.

"Dziś nasza ekipa zaczęła otwierać korytarz humanitarny z Mariupola przed wznowieniem działań wojennych. Pozostajemy w Mariupolu i jesteśmy gotowi pomóc w dalszych próbach (ewakuacji), jeśli strony dojdą do porozumienia, jakie tylko one mogą wdrożyć i uszanować" - poinformowano.

Od początku rosyjskiej inwazji zarejestrowano na Ukrainie prawie 4 tys. małżeństw oraz 4,3 tys. narodzin - poinformowało w niedzielę ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy.

"Nawet jeśli wróg chce nas zniszczyć i złamać, życie toczy się dalej. Pomimo wojny rodzą się nowe dzieci i powstają nowe rodziny" - napisał na Facebooku ukraiński resort.

Od 24 lutego, dnia rozpoczęcia inwazji, 3973 pary zdecydowały się połączyć swoje losy węzłem małżeńskim.

"Pomimo zbrojnej agresji Ukraińcy nie tracą ducha i siły wiary. Wróg zostanie zniszczony!" - zaznaczyło ministerstwo sprawiedliwości Ukrainy. 

W Melitopolu, na południowym wschodzie Ukrainy, Rosjanie zablokowali dostęp do internetu - poinformował mer okupowanego przez wojska rosyjskie miasta Iwan Fedorow.

"Od godz. 11 w mieście zablokowano internet. Zrobili to ci, którzy okupują miasto. Chcą zrobić tak, byśmy byli bez łączności, byśmy nie mogli wymieniać się informacjami. Ale jestem pewny, że nawet bez łączności mobilnej będziemy w stanie się komunikować" - powiedział mer, cytowany przez agencję Ukrinform.

W niedzielę w Melitopolu kilka tysięcy ludzi wzięło udział w manifestacji, aby pokazać, że jest to ukraińskie miasto - pisze agencja.

W piątek władze obwodu zaporoskiego przekazały, że rosyjscy wojskowi przejęli kontrolę nas wieżą telewizyjną w Melitopolu i zaczęli nadawać rosyjskie kanały telewizyjne. 

Zdjęcia mundurów galowych i odznaczeń, które mieli przy sobie rosyjscy wojskowi, wysłani walczyć na Ukrainę publikuje na Facebooku dowództwo Sił Operacji Specjalnych Ukrainy.

"Jechali zabijać nasze dzieci i niszczyć nasze domy, a potem zrobić defiladę na Chreszczatyku", głównej ulicy Kijowa – napisano na profilu dowództwa w sieci społecznościowej.

"Wzięli nawet mundury galowe z odznaczeniami. Ale coś poszło nie tak…" – dodano. 

W wielu regionach Ukrainy zawyły w niedzielę wieczorem alarmy przeciwlotnicze. W Czernihowie na północy kraju trwa ostrzał we wszystkich dzielnicach - podaje agencja Ukrinform.

Według Ukrinformu w ciągu ostatnich 10 minut alarm ogłoszono w 17 miastach Ukrainy.

Syreny zawyły m.in. w Kijowie, Charkowie, Czernihowie, w obwodzie sumskim, rówieńskim, wołyńskim, w Białej Cerkwi, obwodzie kirowohradzkim, w Humaniu.

Płonie budynek prokuratury obwodowej w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podał w niedzielę wieczorem portal telewizji Espreso. Z Rosji w stronę miasta lecą śmigłowce.

Według ukraińskich mediów Rosja może próbować wysadzić desant.

Dziennikarz specjalizujący się w tematyce militarnej Jurij Butusow uważa jednak, że Rosjanie nie mają szans na udane wysadzenie desantu w nocy w Charkowie. Według niego śmigłowce lecą po to, by znaleźć pilota samolotu szturmowego, zestrzelonego w niedzielę przez ukraińskie siły.

Mer podkijowskiej Buczy Anatolij Fedoruk doznał obrażeń z rąk kadyrowców – przekazała w Telegramie telewizja Ukraina 24. Wcześniej Fedoruk informował o trwających w mieście od kilku godzin starciach z siłami rosyjskimi oraz wejściu do miasta czeczeńskich pododdziałów.

Więcej szczegółów na temat okoliczności ranienia mera nie podano.

"Walki między Buczą i Worzelem trwają już czwartą godzinę. Do miasta weszli kadyrowcy – żołnierze wypierają ich" – informował wcześniej Fedoruk.

Mer mówił również, że w niedzielę nie przeprowadzano ewakuacji mieszkańców ze względu na trwające w mieście walki.

Papież wysyła do Ukrainy polskiego kardynała Konrada Krajewskiego.

- W Ukrainie płyną rzeki krwi i łez. Nie chodzi tylko o operację wojskową, ale o wojnę, która sieje śmierć, zniszczenie i nędzę - mówił papież Franciszek podczas krótkiego przemówienia po tradycyjnej niedzielnej modlitwie Anioł Pański.

"Ta przerażająca 500-kilogramowa rosyjska bomba spadła na budynek mieszkalny w Czernihowie i nie wybuchła" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. Podkreślił, że wiele kobiet, dzieci i mężczyzn nie miało takiego szczęścia i poniosło śmierć od takich ładunków. 

Przy tej okazji zaapelował o ochronę ukraińskiego nieba przed "rosyjskimi barbarzyńcami" i naciskał na dostarczenie samolotów bojowych. 

Władze Rosji przygotowują możliwy scenariusz ostrzelania swoich gęsto zaludnionych terenów przy granicy z Ukrainą, by następnie oskarżyć o to ukraińskie wojsko – ostrzega Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO)

Taką informację Centrum ds. Walki z Dezinformacją opublikowała na Twitterze RBNiO.

"Według planów kremlowskich władz będzie to wykorzystane jako podstawa do ogłoszenia powszechnej mobilizacji" – napisał z kolei Anton Heraszczenko, przedstawiciel ukraińskiego MSW

"Są warzywa ale w sklepach we Lwowie znika mąka, cukier, makaron. Ludzie wciąż nie wierzą, że tutaj mogą spaść bomby, ale przygotowują się na najgorsze" - napisał na Twitterze dziennikarz Polsat News Andrzej Wyrwiński.

Co najmniej 4816 osób w 59 rosyjskich miastach zostało w niedzielę zatrzymanych za udział w protestach przeciwko inwazji na Ukrainę - poinformował portal OWD-Info, monitorujący represje polityczne w Rosji.

Przedstawiona przez OWD-Info informacja dotyczy danych zebranych do godz. 18.48 w Polsce.

Do największej liczby zatrzymań doszło w Moskwie, gdzie objęły one 1868 osób.

Według portalu od 24 lutego, dnia rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę, za udział w antywojennych protestach zatrzymano w Rosji 13 158 osób.

Personel Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie dalej pracuje, jednak kierownictwo działa pod kierunkiem dowódcy sił rosyjskich, które zajęły elektrownię w zeszłym tygodniu - przekazała w niedzielę w oświadczeniu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

W komunikacie podano, że siły rosyjskie odcięły niektóre sieci komórkowe i internet, utrudniając tym samym kontakt z elektrownią.

"Kierownictwo i personel muszą mieć możliwość wykonywania swoich podstawowych zadań w stabilnych warunkach, bez nadmiernych ingerencji i nacisków z zewnątrz" - podkreślił w oświadczeniu szef MAEA Rafael Grossi.

Pomimo problemów komunikacyjnych personel elektrowni dostarczył informacje o stanie operacyjnym siłowni. Poziom promieniowania, podobnie jak zapewniano wcześniej, pozostaje w normie.

W rosyjskich ostrzałach w Irpieniu zginęło podczas ewakuacji w niedzielę ośmioro cywilów - poinformował mer tego miasteczka w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.

- Mieliśmy dzisiaj w mieście ewakuację. (...) Autobusami. Rosyjscy najeźdźcy ostrzelali cywilów, naszych miejscowych mieszkańców - powiedział mer w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

- Zginęła rodzina. Trafił (w nich) pocisk. Na moich oczach dwoje malutkich dzieci i dwoje dorosłych zginęło. Łącznie około ośmiu osób zginęło w czasie dzisiejszych ostrzałów - przekazał Markuszyn.

- Podkreślam: to byli cywile. (...) To potworność. Tak nie może być - alarmował. Zapewnił, że Irpień walczy i nie poddał się. Część miasteczka zajęli rosyjscy żołnierze, druga część walczy - wskazał.

W poniedziałek rano będzie kontynuowana ewakuacja mieszkańców - zapowiedział Markuszyn. 

Kilkusetosobowa demonstracja poparcia dla Ukrainy przeszła w niedzielę głównymi ulicami stolicy Serbii, Belgradu. Władze tego kraju wykluczyły wcześniej możliwość wprowadzenia sankcji przeciwko Rosji za trwającą od 24 lutego inwazję na Ukrainę.

Biorący udział w antywojennym marszu demonstranci wyrażali poparcie dla Ukraińców, Białorusinów oraz sprzeciwiających się wojnie Rosjan. Na transparentach widniały hasła: "Wolność Ukrainie" i "Putin to nie Rosja".

W pobliżu demonstracji zebrała się niosąca flagi Rosji i tzw. Donieckiej Republiki Ludowej grupa zwolenników rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Ludzie ci próbowali zagłuszyć antywojenny marsz hasłami podkreślającymi jedność "serbskich i rosyjskich braci".

W ciągu niecałych 11 dni Siły Zbrojne Ukrainy unieszkodliwiły ok. 46 tys. wojskowych Rosji; obejmuje to zabitych, rannych i wziętych do niewoli - pisze w niedzielę portal NV.ua, powołując się na byłego ministra obrony Ukrainy Andrija Zahorodniuka. Unieszkodliwiono jedną trzecią zgromadzonego wojska - dodano.

Zahorodniuk, obecnie szef analitycznego Centrum Strategii Obronnych, przekazał, że na początku ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego wojsko rosyjskie liczyło 145 tys. ludzi. To 110 tys. żołnierzy wojsk lądowych i 35 tys. funkcjonariuszy sił policyjnych, takich jak OMON czy Rosgwardia.

Obecnie ugrupowanie zbrojnych sił Rosji na Ukrainie liczy do 100 tys. osób: 75 tys. żołnierzy i do 25 tys. funkcjonariuszy.

Rasizm na polsko-ukraińskiej granicy to rosyjska propaganda - powiedział w niedzielę w wywiadzie dla radia France Inter przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel, komentując doniesienia o dyskryminacji afrykańskich studentów uciekających z Ukrainy.

- Rosja uruchomiła wrogą propagandę, aby spróbować zaszczepić podejrzenia, wątpliwości w krajach afrykańskich w czasie, gdy prowadziliśmy dyplomatyczną batalię w ONZ przeciwko wojnie na Ukrainie - skomentował przewodniczący Rady Europejskiej.

Władze obwodu charkowskiego, na północnym wschodzie Ukrainy, poinformowały wieczorem w niedzielę o zestrzeleniu rosyjskiego myśliwca Su-25 nad miastem. Według portalu Hromadske rosyjska rakieta trafiła w wieżę telewizyjną w Charkowie.

Informację o zestrzeleniu rosyjskiego Su-25 przez siły Gwardii Narodowej Ukrainy potwierdził w Telegramie szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow. Pilot nie zdążył się katapultować; zginął na miejscu.

Rosja uniemożliwiła w niedzielę utworzenie humanitarnego korytarza z oblężonego Mariupola, na południowym wschodzie Ukrainy - powiedziała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

- Działania Rosjan rozczarowują: znowu uniemożliwili otwarcie humanitarnego korytarza - podkreśliła na briefingu.

Przekazała, że uzgodnienia w sprawie korytarza humanitarnego osiągnięto ostatniej nocy. Mieszkańcy, którzy chcieli się ewakuować, mieli zebrać się w godzinach 9-11.

- Niestety około 9.20 zaczął się ostrzał Gradami. I korytarz humanitarny nie zadziałał - powiedziała Wereszczuk.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę z premierem Włoch Mario Draghim. Tematem była rosyjska agresja na Ukrainie w tym zbrodnie na ludności cywilnej i terroryzm nuklearny.

Strona ukraińska informuje, że w ostrzale Irpina zginął aktor i prezenter telewizyjny Pasha Lee.

 

Leonardo DiCaprio przekazał Ukrainie 10 mln dolarów. Babcia aktora pochodziła z Odessy.

Brytyjski premier Boris Johnson omówił w niedzielę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim swój sześciopunktowy plan działań, który ma sprawić, że agresja Rosji skończy się porażką, a także potrzeby ukraińskiego wojska - przekazało biuro Johnsona.

"Przywódcy omówili rosnące zagrożenie, jakie barbarzyńskie ataki Rosji stanowią dla ukraińskiej ludności cywilnej, a premier podkreślił determinację Wielkiej Brytanii, aby doprowadzić do porażki (prezydenta Rosji Władimira) Putina. Premier przedstawił kroki, jakie Wielka Brytania podejmuje w celu wsparcia Ukrainy, a obaj przywódcy omówili sześciopunktowy plan premiera dotyczący działań międzynarodowych" - napisano w komunikacie Downing Street.

Polacy stają na wysokości zadania i pomagają, jak tylko mogą. Na dworcach pojawiają się wózki dla ukraińskich mam, którym udało się uciec z kraju. Mogą z nich skorzystać od razu po przyjeździe do Polski. 

Właśnie podpisałem oficjalny apel o zakończenie członkostwa Rosji i Białorusi w Międzynarodowym Funduszu Walutowym (MFW) i wszystkich organizacjach Banku Światowego - napisał w niedzielę w komunikatorze Telegram premier Ukrainy Denys Szmyhal.

Pismo skierowano do władz Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch oraz Japonii.

"Rosja i Białoruś złamały swoje zobowiązania i rozpoczęły wojnę. Żadne działanie nie jest tak sprzeczne z obowiązkiem utrzymania stabilności i dbania o relacje ekonomiczne jak wojna" - napisał ukraiński premier.

Rakiety, którymi zniszczono w niedzielę lotnisko w Winnicy, w środkowej Ukrainie, nie zostały wystrzelone z separatystycznego Naddniestrza w Mołdawii – poinformował ukraiński portal Europejska Prawda, powołując się na ministerstwo obrony w Kiszyniowie.

"Ministerstwo obrony Mołdawii zaprzecza, że doszło do wystrzelenia rakiet z terytorium Naddniestrza na terytorium Ukrainy" – przytacza portal oświadczenie resortu.

Inni rozmówcy Europejskiej Prawdy powiedzieli, że "na terytorium Naddniestrza nigdy nie było rakiet manewrujących, są natomiast systemy rakietowe Grad o zasięgu do 20 km". Według tych źródeł rakiety wystrzelono najprawdopodobniej z akwenu Morza Czarnego.

Prezydent Francji Emmanuel Macron wezwał w niedzielnej rozmowie prezydenta Rosji Władimira Putina do zakończenia "operacji militarnych" na Ukrainie, umożliwienia pomocy humanitarnej i zapewnienia ochrony ukraińskim elektrowniom jądrowym - poinformował Pałac Elizejski.

Jak przekazano, Macron rozmawiał telefonicznie z Putinem przez około dwie godziny.

Francuski prezydent nalegał na konieczność przestrzegania standardów bezpieczeństwa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w ukraińskich elektrowniach jądrowych. Powiedział Putinowi, że obiekty te nie mogą być celem rosyjskiej ofensywy.

W trakcie dyskusji rosyjski przywódca zgodził się na rozmowy między MAEA, Ukrainą i Rosją w celu zapewnienia bezpieczeństwa obiektom jądrowym. Trójstronne spotkanie ma zostać zorganizowane w najbliższych dniach - przekazał Pałac Elizejski.

Macron wyraził obawy dotyczące możliwego ataku sił rosyjskich na Odessę. Putin przekazał, że kampania wojenna na Ukrainie przebiega zgodnie z planem i nie zakończy się, dopóki Kijów nie przestanie walczyć.

Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców Filippo Grandi odwiedził polsko-ukraińskie przejście graniczne - poinformowała w niedzielę na Twitterze Krajowa Adminstracja Skarbowa, Grandi rozmawiał o sytuacji na granicy m.in. z dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witoldem Mrozkiem.

"Polsko-ukraińskie przejście graniczne odwiedził dziś Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi. O sytuacji na granicy rozmawiał między innymi z dyrektorem KAS Rzeszów i naczelnikiem Podkarpackiego UCS" - podała Krajowa Administracja Skarbowa.

Siły rosyjskie mają kłopoty z kontrolowaniem zajętych obszarów i zwalczaniem ukraińskiej Obrony Terytorialnej, stąd coraz brutalniej traktują ludność cywilną - uważają analitycy Ośrodka Studiów Wschodnich Andrzej Wilk i Piotr Żochowski.

Początkowe taktyczne sukcesy ukraińskie w dziesiątej dobie walk należy wiązać z prowadzonym wówczas przez siły rosyjskie przegrupowaniem; jeszcze poprzedniego dnia Rosjanie odeszli spod Charkowa, odblokowując miasto na trzech kierunkach - przekonują autorzy komentarza OSW.

W krótkim czasie Ukraińcy utracili jednak inicjatywę, a wojsko rosyjskie przystąpiło do uderzenia na wszystkich kierunkach.

Rosjanie strzelali do mieszkańców wsi Jasnohorodka w obwodzie kijowskim, pięć osób zginęło - poinformowało w niedzielę MSW Ukrainy.

"Policja obwodu kijowskiego ustala okoliczności ostrzału punktu kontrolnego w rejonie fastowskim" - czytamy w komunikacie.

Jak dodano, w sobotę o godz. 18 Rosjanie przeprowadzili ostrzał mieszkańców wsi Jasnohorodka. Najprawdopodobniej wykorzystano karabin maszynowy. Wskutek ataku zginęło pięć osób, a jedna została ranna.

Policja apeluje do mieszkańców, by nie narażali się na niebezpieczeństwo i wstępowali do obrony terytorialnej. 

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała w niedzielę w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła zbrodnie wojenne na Ukrainie.

- Myślę, że w tej kwestii potrzebne jest intensywne i dokładne dochodzeni  - oświadczyła von der Leyen w wywiadzie.

Przewodnicząca KE poinformowała w piątek w oświadczeniu wydanym wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że w czasie gdy nasilają się rosyjskie bombardowania i ataki rakietowe na cele cywilne, Unia Europejska i Stany Zjednoczone będą dalej wspierać Ukrainę, zapewniając pomoc humanitarną oraz nakładając sankcje gospodarcze na Rosję.

"Rosja ma przygotowywać się do ostrzału rosyjskich miast przy granicy z Ukrainą, żeby oskarżyć Ukrainę o rzekome atakowanie Rosji i następnie ogłosić powszechną mobilizację" - podaje Ukrinform.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotka się we wtorek we Francji z prezydentem tego kraju Emmanuelem Macronem. Celem spotkania będzie dalsza koordynacja działań związanych z rozpoczętą 24 lutego przez Rosję inwazją na Ukrainę - poinformował w niedzielę rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price.

Straty Rosjan. "To zostało z rosyjskich okupantów w pobliżu Mikołajewa" - informują Ukraińskie Siły Zbrojne.

"Rosyjscy okupanci Putina 'wyzwalają' wiejski sklep z artykułami spożywczymi" - informuje NEXTA.

Na poniedziałek na godz. 12.00 zaplanowano posiedzenie Rady Ministrów dotyczące projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller.

Razem z naszymi sojusznikami prowadzimy "bardzo aktywne dyskusje" na temat możliwości wprowadzenia zakazu importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji - poinformował w niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken.

W Irpieniu, z którego cywile próbują uciekać pod bombami, rakieta trafiła w gazociąg

Miasteczko Irpień pod Kijowem zostało pozbawione dostaw gazu w związku z uszkodzeniem gazociągu przez rosyjski pocisk rakietowy – poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Sytuacja humanitarna w mieście jest katastrofalna, cywile próbują uciekać, choć trwają ataki bombowe.

"Już 964 tys. osób uciekających z Ukrainy do Polski odprawili na przejściach granicznych funkcjonariusze SG" - poinformowała SG na Twitterze.

Enerhoatom: personel elektrowni w Czarnobylu i Zaporożu terroryzowany

Na terenie ukraińskich elektrowni atomowych w Czarnobylu i Zaporożu są rosyjskie wojska, a personel jest terroryzowany - powiedział szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin, cytowany w niedzielę przez portal Suspilne.

- I na czarnobylskiej, i na zaporoskiej elektrowni atomowej przebywają obecnie rosyjscy najeźdźcy. Zajęli te dwa obiekty - powiedział Suspilnemu szef ukraińskiego koncernu obejmującego elektrownie jądrowe na Ukrainie.

"Konwój ewakuacyjny z miejscową ludnością nie mógł opuścić Mariupola. Rosjanie przegrupowali siły i rozpoczęli potężne ostrzelanie miasta" - poinformował szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Dodał, że "ewakuacja ludności cywilnej w takich warunkach jest niezwykle niebezpieczna".

"Po 10 dniach rosyjskiej inwazji armia ukraińska znajduje się w głębokiej defensywie"

Armia ukraińska znajduje się w głębokiej defensywie, doszło do zintensyfikowania walk na całym obszarze działań, jednostki rosyjskie ponownie wkroczyły do odbitych wcześniej przez Ukraińców Buczy i Irpienia koło Kijowa - tak sytuację po 10 dniach inwazji Rosji na Ukrainę przedstawia Ośrodek Studiów Wschodnich.

Żaryn: nie upubliczniajmy zdjęć, filmów i informacji o żołnierzach w Polsce 

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ponowił w niedzielę wezwania MON, by nie upubliczniać informacji o żołnierzach w Polsce, zarówno polskich jak i sojuszniczych sił.

"Nie przekazuj i nie upubliczniaj zdjęć, filmów i informacji: o miejscach pobytu lub transporcie żołnierzy; datach i godzinach przejazdów, wylotów i lądowań; liczbie i rodzajach wojsk; znakach i tablicach rejestracyjnych pojazdów wojskowych" – zaleca MON.

Czarnek: 2700 dzieci ukraińskich zapisało się do szkół w Polsce

Do szkół w całej Polsce zapisało się 2700 dzieci ukraińskich, które już są obejmowane opieką psychologiczną. Ukraińscy rodzice mogą zapisać dzieci do szkół w każdym momencie - powiedział w niedzielę szef MEiN Przemysław Czarnek.

Turcja. Minister obrony: zawieszenie broni na Ukrainie konieczne, aby ewakuować cywilów

Zawieszenie broni na Ukrainie, nawet na ograniczony czas, jest konieczne, aby bezpiecznie ewakuować cywilów ze strefy wojny i dostarczyć pomoc humanitarną - przekazał w niedzielę turecki minister obrony Hulusi Akar w rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w niedzielę w Berlinie z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen o trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę - podała agencja dpa.

Ponadto Scholz i von der Leyen mieli przedyskutować bieżące kwestie polityki europejskiej, z myślą o nieformalnym posiedzeniu Rady Europejskiej zaplanowanej na 10-11 marca.

Namalowana szubienica z napisem „Putin” pojawiła się w niedzielę na obelisku na poznańskiej Cytadeli. To już drugi w ostatnich dniach incydent w tym miejscu. Wcześniej gwiazda symbolizująca Armię Radziecką na obelisku została oblana czerwoną farbą.

Putin gotowy do rozmów z Ukrainą

Władimir Putin powiedział prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że jest gotowy na rozmowy trójstronne w formacie Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej - Rosja - Ukraina - poinformowała NEXTA. 

Spotkanie miałoby się odbyć za pośrednictwem wideokonferencji lub w kraju trzecim.

Nie idziemy na żadne ultimatum ze stroną rosyjską. Będziemy walczyć do końca. Ale prowadzimy też rozmowy, które mogą doprowadzić do powstania korytarzy humanitarnych, bo w tej chwili są takie potrzebne - przekazał w niedzielę ambasador Ukrainy w Polsce Andriej Deszczyca.

"Rosyjskie wojska strzelają z 'Gradów', rozstawionych w samym centrum gęsto zaludnionego miasteczka - podaje NEXTA. 

Zełenski: Rosjanie szykują się do zbombardowania Odessy

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że siły rosyjskie szykują się do zbombardowania Odessy, historycznego miasta i strategicznego portu nad Morzem Czarnym. Potępił potencjalną „historyczną zbrodnię” na tym mieście, gdzie obecnie gromadzą się uchodźcy.

 

 

Kijów: patrole wykrywają dywersantów. Mieszkańcy dbają o opuszczone zwierzęta

Chociaż obrońcy Kijowa nieustannie odbijają ataki rosyjskich wojsk, w niedzielę sytuacja w samym mieście pozostaje stabilna. W Kijowie działają patrole, które wykrywają dywersantów; zorganizowano też Zoopatrol, który zajmuje się pozostawionymi bez opieki zwierzętami.

Müller: premier Morawiecki będzie naciskał na zaostrzenie sankcji wobec Rosji

- Będziemy bardzo mocno naciskać, pan premier Mateusz Morawiecki będzie to podnosił, jako najważniejszy punkt, że te sankcje muszą iść dalej, bo inaczej Władimir Putin nie zatrzyma się na Ukrainie, tylko będzie pukał do bram Unii Europejskiej - powiedział rzecznik rządu.

Kułeba: Putin kontynuuje tchórzliwe i barbarzyńskie ataki rakietowe

"Osiem rosyjskich pocisków uderzyło w Winnicę, duże miasto z dala od linii frontu. Putin kontynuuje swoje tchórzliwe i barbarzyńskie ataki rakietowe, bombardowanie cywilów z powietrza" - napisał na Twitterze szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. 

Podobnie jak wcześniej w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, Kułeba zaapelował do krajów Zachodnich o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. "Zatrzymaj rosyjski terroryzm!" - napisał.

Paweł Jabłoński: wszyscy powinniśmy być jednością, powinniśmy bronić Ukrainy przed agresją Rosji i wspierać także nasze wewnętrzne systemy. O tym będziemy rozmawiać na Radzie Unii Europejskiej z Komisją Europejską, ministrami, rządami innych państw członkowskich. To wielki test dla UE, czy solidarność będzie rzeczywiście zachowana, czy będzie realna, czy nie ograniczy się tylko do deklaracji.

Chilijskie ministerstwo obrony wycofało zaproszenie rosyjskich przedsiębiorców do udziału w największych w Ameryce Łacińskiej targach zbrojeniowych - poinformowały w niedzielę lokalne media. Już wcześniej zarówno urzędujący prezydent, jak i prezydent elekt potępili agresję Rosji na Ukrainę.

Lotnisko blisko Winnicy po rosyjskim ataku 

Uchodźcy z Ukrainy w Niemczech 

Uchodźcy z Ukrainy są od niedzieli przewożeni autokarami z głównego dworca kolejowego w Berlinie do ośrodków zorganizowanych w innych krajach związkowych RFN – poinformował na Twitterze Departament Integracji, Pracy i Spraw Socjalnych władz Berlina.

W. Brytania. Dowódca sił zbrojnych: Rosja jest dziś mniej potężna niż przed inwazją na Ukrainę

Rosyjska inwazja na Ukrainę nie przebiega zgodnie z planem, a Rosja jest dziś mniej potężna niż była przed jej rozpoczęciem - ocenił w niedzielę dowódca brytyjskich sił zbrojnych admirał Tony Radakin.

Ukraina. Władze: Rosjanie ostrzelali bloki w Kramatorsku. Dwie osoby nie żyją, wielu rannych

Co najmniej dwie osoby zginęły, a wiele zostało rannych w rosyjskim ostrzale bloków mieszkalnych w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Wypadek w Moskwie. Samochód przewożący protestujących przeciwko wojnie, zderzył się z innym pojazdem.

Do Łodzi dotarł pierwszy pociąg z 300 uchodźcami z Ukrainy

Trzystu uchodźców z Ukrainy dotarło w niedzielę do Łodzi pociągiem specjalnym z Przemyśla. Na dworcu czekały autobusy, którymi część z nich udała się do przygotowanych miejsc noclegowych. Większość Ukraińców chciała jednak kontynuować podróż do Warszawy i dalej - na zachód Europy.

 

Do Łodzi dotarł pierwszy pociąg z 300 uchodźcami z Ukrainy

Trzystu uchodźców z Ukrainy dotarło w niedzielę do Łodzi pociągiem specjalnym z Przemyśla. Na dworcu czekały autobusy, którymi część z nich udała się do przygotowanych miejsc noclegowych. Większość Ukraińców chciała jednak kontynuować podróż do Warszawy i dalej - na zachód Europy.

 

Jabłoński: w dalszym ciągu będziemy apelować, rozmawiać i walczyć o to, żeby wprowadzono pełne sankcje na wszystkie rosyjskie węglowodory, pełne embargo. To jedyny sposób, żeby zatrzymać Putinowi dopływ pieniędzy.

W. Brytania. Media: rząd zwiększy wydatki na obronność i na pomoc wojskową dla Ukrainy

W reakcji na rosyjską inwazję na Ukrainę brytyjski rząd jeszcze w marcu zwiększy wydatki na obronę, w tym przeznaczy dodatkowe pieniądze w budżecie na pomoc wojskową dla tego kraju - podała w niedzielę stacja Sky News powołując się na źródła.

Dworczyk: na dwóch przejściach granicznych na granicy polski-ukraińskiej (Dorohusk-Jagodzin i Korczowa-Krakowiec) uproszczone zostały zasady transportu pomocy humanitarnej samochodami ciężarowymi.

- W ramach strony pomagamukrainie.gov.pl uruchamiamy centralną, rządową platformę koordynacji pomocy humanitarnej - poinformował szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. 

"W Charkowie wojska rosyjskie z wielu wyrzutni rakietowych ostrzelały Charkowski Instytut Fizyki i Techniki, w którym znajduje się obiekt jądrowy" - podaje Ukrinform, powołując się na Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skomentował osiem ataków rakietowych na Winnicę, miasto w Ukrainie i apeluje o zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Ukrainą - podaje NEXTA.

Przepisy Prawa budowlanego nie zakazują tymczasowego zakwaterowania uchodźców z Ukrainy w budynkach niemieszkalnych. Nie trzeba w związku z tym zgłaszać zmiany sposobu użytkowania do organów administracji architektoniczno-budowlanej - przekazał Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB).

"Rosjanie uszkodzili gazociąg między Donieckiem a Mariupolem pozbawiając mieszkańców dostaw gazu"

Wojska rosyjskie uszkodziły główny gazociąg Donieck-Mariupol, więc terytorium od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce pozostanie bez gazu - poinformował w niedzielę wczesnym popołudniem w serwisie Facebook szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

"We wszystkich osiedlach od Wuhłedaru do Berdiańska wkrótce zabraknie gazu - okupanci uszkodzili główny gazociąg Donieck-Mariupol. W celu wyeliminowania niekontrolowanego wycieku gazu (...) odcięto gazociąg w rejonie Wuhłedaru. Obecnie ciśnienie w rurociągu spada, gazu starczy na około trzy godziny. Potem miejscowości do Wuhłedaru do Berdiańska pozostaną bez gazu. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu" - napisał Kyryłenko

Kułeba: blisko 20 tys. ochotników z 52 krajów świata zgłosiło się, by walczyć po naszej stronie

Ochotnicy z 52 krajów świata jadą na Ukrainę, by wstąpić do Legionu Międzynarodowego; liczba zgłoszeń zbliża się do 20 tys. - poinformował w niedzielę minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, cytowany przez portal RBK.

W Mariupolu rosyjskie siły zakłóciły ewakuację ludności cywilnej, strzelając w korytarz humanitarny - podaje NEXTA

"Wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę"

Wojska rosyjskie przygotowują drugą falę ofensywy na wielką skalę - oświadczył w niedzielę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, apelując o gotowość i jedność.

Podkreślił, że dowództwo rosyjskich sił zbrojnych kieruje swoją główną uwagę na południe, próbując pozbawić Ukrainę dostępu do Morza Czarnego i Azowskiego, co ma stworzyć warunki do ekonomicznego stłumienia ukraińskiego oporu.

Ukraina. Sztab generalny: siły rosyjskie starają się pozbawić Ukrainę dostępu do morza

Siły rosyjskie kontynuują ofensywę, koncentrując się na zabiegach zmierzających do pozbawienia Ukrainy dostępu do morza – ocenił sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wydanym w niedzielę komunikacie.

Według sztabu wojsko rosyjskie próbuje otoczyć Kijów, Charków, Czernihów i Mikołajów, a także stworzyć korytarz lądowy miedzy obwodami ługańskim i donieckim a okupowanym Krymem.

NEXTA: masowe aresztowania na placu w Moskwie

Kreml: Putin w rozmowie z prezydentem Turcji Erdoganem stwierdził, że Rosja jest gotowa na dialog z Ukrainą i partnerami zagranicznymi. Dodał, że "operacja wojskowa" przebiega zgodnie z planem. Powiedział też, że zostanie zatrzymana tylko jeśli Ukraina przestanie walczyć - Reuters.

UNHCR: Ponad 1,5 mln uchodźców z Ukrainy w ciągu 10 dni

Ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy przedostało się do sąsiednich krajów w ciągu 10 dni; to najszybciej narastający kryzys uchodźczy w Europie od II wojny światowej - napisał w niedzielę Wysoki Komisarz ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi.

Zełenski: bombardowanie miast i ludności cywilnej było zaplanowane przez Rosjan

- Rosyjscy wojskowi, wzięci do niewoli przez naszych obrońców zaczęli mówić. Setki jeńców. Wśród nich są piloci samolotów, które bombardowały nasze miasta. Naszych spokojnych ludzi. Wysłuchaliśmy ich zeznań. Widzieliśmy dokumenty. Mapy. Plany. Nie z wczoraj. To nie jest improwizacja. Tak właśnie przygotowali tę inwazję - okrutnie, cynicznie. Świadomie łamiąc zasady wojny. (...) Tak to było zaplanowane. Ale nie zabije to w nas człowieczeństwa - zapewnił ukraiński prezydent

"Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 38 dzieci"- podaje Ukrinform.

W Ukrainie kolejne wiece przeciw rosyjskiej okupacji

Papież Franciszek: w Ukrainie płyną rzeki krwi i łez

Papież Franciszek powiedział w niedzielę, że "w Ukrainie płyną rzeki krwi i łez". - To nie jest tylko operacja militarna, to wojna, które sieje śmierć i zniszczenie - zaznaczył papież apelując o umożliwienie dostarczenia pomocy humanitarnej.

- Wojna to szaleństwo. Zatrzymajcie to okrucieństwo - podkreślił papież podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański w Watykanie.

W południe z Wawelu zabił dzwon Zygmunt dla Ukrainy

Blinken: jeżeli Polska przekaże myśliwce Ukrainie, USA rozważa wysłanie do Polski maszyn na ich miejsce

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w niedzielę podczas wizyty w stolicy Mołdawii Kiszyniowie, że USA rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie - poinformowała agencja Reutera.

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego uruchomił 2 mln zł z własnej rezerwy budżetowej z przeznaczeniem na pomoc walczącej Ukrainie i ukraińskim uchodźcom trafiającym do regionu. Przygotowywane jest też uruchomienie 4,5 mln euro ze środków unijnych na długofalowe wsparcie.

Zbiórki rzeczy i pieniędzy, akcje oddawania krwi, oferowanie transportu i dachu nad głową, to niektóre z form pomocy, które organizują funkcjonariusze Straży Więziennej dla uchodźców z Ukrainy - przekazało w niedzielę Ministerstwo Sprawiedliwości.

"W pobliżu Odessy rosyjskie statki przegrupowują się i przygotowują do ewentualnej ofensywy" - podaje Ukrinform.

Zełenski do Rosjan: nie milczcie!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował w niedzielę do Rosjan, by nie byli obojętni wobec agresji ich kraju na Ukrainę. Przekonywał w nagraniu opublikowanym w serwisie Facebook, że obecnie walka toczy się również o to, by zachować to, co było dobre w samej Rosji.

- Ta walka toczy się również o wasz kraj - o to, co było w nim dobre. (...) Jeśli będziecie milczeć teraz, to później będzie przemawiać tylko wasza nędza. A odpowiadać jej będą represje. Nie milczcie - zaapelował Zełenski.

"Lecące nad Kijowem rosyjskie rakiety zostały zniszczone" - podaje Ukraińska Prawda

Pod Mikołajowem rozbito grupę wojskową, składającą się głównie z byłych ukraińskich żołnierzy, którzy w 2014 r. przeszli na Krymie na stronę Rosji – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Mikołajów znów jest atakowany przez wojska rosyjskie.

Symbol inwazji na Ukrainę na kostiumie rosyjskiego sportowca

Rosja powinna być natychmiast wydalona ze wszystkich konkursów i z federacji sportowych - oświadczył w niedzielę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch w reakcji na prezentowanie przez jednego z rosyjskich sportowców litery "Z”, która symbolizuje inwazję na Ukrainę.

Rosyjski zawodnik Iwan Kuliak podczas Pucharu Świata w gimnastyce artystycznej w Katarze symbolicznie poparł agresję jego kraju na Ukrainę.

W. Brytania. Wicepremier: wojna na Ukrainie może potrwać miesiące, jeśli nie lata

Wojna na Ukrainie może potrwać miesiące, jeśli nie lata - powiedział w niedzielę wicepremier i minister sprawiedliwości Wielkiej Brytanii Dominic Raab. Wyraził też opinię, że nie ma takiej taktyki, do której prezydent Rosji Władimir Putin się nie ucieknie.

"Wiele autobusów wyjechało, aby ewakuować ludność cywilną z Mariupolu" - podaje dziennikarz BBC.

O godz. 11.00 czasu polskiego miała rozpocząć się ewakucja Mariupola. To kolejna próba zawieszenia broni w mieście.

Państwowa Straż Pożarna zaapelowała do firm transportowych i przewoźników o pomoc w transporcie uchodźców z Ukrainy z punktów przygranicznych do miejsc pobytu na terenie Polski. Koszty obsługi przez firmy transportowe zostaną pokryte przez PSP.

Żołnierze rosyjscy usiłują zająć miasto Izium w obwodzie charkowskim, ale siły ukraińskie stawiają im odpór – poinformował w niedzielę sztab ukraińskich sił zbrojnych działających na terenie Donbasu.

Mieszkańcy miasta w obwodzie mikołajowskim wyszli na ulice, żeby protestować przeciwko okupantom

WHO potwierdza ataki na ukraińskie placówki ochrony zdrowia

"Ataki na placówki ochrony zdrowia i personel medyczny łamią ich neutralność i są pogwałceniem międzynarodowego prawa humanitarnego" - zaznaczył szef WHO.

63 500 uciekających przed wojną osób z różnych regionów Ukrainy zakwaterowano w obwodzie lwowskim od początku rosyjskiej agresji – poinformowały władze obwodu.

Radio Swoboda: wojska rosyjskie miały strzelać do cywilów podczas ewakuacji 

Wojska rosyjskie miały otworzyć ogień do ludności cywilnej próbującej wydostać się z miasta Irpień w obwodzie kijowskim - podało w niedzielę na swojej stronie internetowej Radio Swoboda.

- Przy drodze wyjazdowej z miasta Irpień w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie otworzyły ogień do ludności cywilnej podczas próby ewakuacji - podało Radio, powołując się na swojego korespondenta na miejscu. Według niego zginęły co najmniej trzy osoby, w tym dwoje dzieci, a jeden z rannych jest w stanie krytycznym.

Ukraińskie władze negocjują zorganizowanie ewakuacji ludności z podkijowskich miasteczek Hostomel i Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki - poinformował w niedzielę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

Ostatniej doby przez podkarpackie przejścia graniczne do Polski uciekło przed wojną z terytorium Ukrainy 69,5 tys. osób. Od początku konfliktu z Rosją na Podkarpaciu granice przekroczyło 472,9 tys. uchodźców. 

Ewakuacja Mariupola ma odbyć się dzisiaj 

O godz. 12.00 czasu miejscowego (godz. 11.00 w Polsce) rozpocznie się zawieszenie broni z siłami rosyjskimi i ewakuacja ludności cywilnej z ukraińskiego miasta Mariupol nad Morzem Azowskim - poinformowała w niedzielę na komunikatorze Telegram rada miejska. Mariupol jest oblężony przez siły rosyjskie.

Łatuszka: Białorusini sprzeciwiają się wojnie przeciw Ukrainie i reżimowi na Białorusi 

- Proszę nie traktować Białorusinów jako narodu, który popiera agresję Rosji na Ukrainę, jesteśmy braterskim narodem dla Ukrainy i Polski, sprzeciwiamy się reżimowi na Białorusi jak i wojnie przeciw Ukrainie - podkreślił białoruski opozycjonista, były ambasador Białorusi w Polsce Paweł Łatuszka.

"10 dni, 4 godziny, 2o minut - Ukraina walczy o cały świat. Nadal odpieramy wroga. Rosyjscy okupanci nie mogli nas zniszczyć ani złamać. I nie zrobią tego. Dzisiaj Ukraina walczy o wolność całego świata!" - napisały Siły Zbrojne Ukrainy.

Kolejne 64 143 osób wjechało minionej doby z Ukrainy do Polski przez przejścia graniczne w województwie lubelskim. Najdłużej na wjazd do Polski oczekują podróżni w Dołhobyczowie.

"Technologie informatyczne najlepszą bronią przeciw czołgom"

Minister transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow opiera się na gigantach technologicznych, by bojkotować Rosję i nakłania hakerów do ataku na rosyjską infrastrukturę - cyfrową - pisze w niedzielę BBC. Nowoczesne technologie informatyczne są najlepszą bronią przeciwko czołgom - mówi Fedorow.

Za pośrednictwem Twittera namówił Elona Muska do udostępnienie Ukrainie terminali umożliwiających łączenie się z internetem przez satelity Starlink. Fedorow stworzył też fundusz kryptowalutowy na rzecz wsparcia Ukrainy, który w ciągu tygodnia zebrał 50 mln dol., i zorganizował ochotniczą armię hakerów do przeprowadzania cyberataków na rosyjską i białoruską infrastrukturę sieciową.

Protesty w Chile przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Atak rakietowy na lotnisko w Starokonstantynowie

Trzy osoby zostały ranne w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na lotnisko w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim – poinformowały w niedzielę władze obwodu na Facebooku.

Minister zdrowia Ukrainy: z powodu rosyjskich ataków nie pracują 34 szpitale

- Do dzisiaj wróg unieruchomił 34 szpitale w naszym kraju. To kolejne naruszenie Konwencji Genewskiej, która mówi, że pracownicy medyczni i instytucje medyczne nie mogą być wciągani w wojny i konflikty zbrojne. Okupanci to ignorują, celowo łamią wszystkie zapisy Konwencji i po raz kolejny pokazują, że to nie armia, a terroryści - oznajmił Wiktor Laszko.

Ponad 11 tys. żołnierzy rosyjskich zostało zabitych na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji – poinformował w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W podkijowskim miasteczku Bucza, gdzie od kilku dni trwają zacięte walki, Rosjanie mają plądrować sklepy i strzelać do domów, samochodów, a nawet dzieci - podała w niedzielę na swoim profilu w serwisie Facebook rada miejska tej miejscowości.

 

Państwowa Agencja Atomistyki nie notuje żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej systemu monitoringu radiacyjnego - poinformowała w niedzielę PAA.

Od początku wojny do Polski przyjechało 922 tys. Ukraińców - przekazała Straż Graniczna na Twitterze. 

Wojna nigdy nie jest odpowiednim sposobem rozwiązywania problemów międzynarodowych; jest zawsze klęską autentycznego humanizmu i porażką ludzkości - napisał w liście pasterskim odczytywanym w niedzielę w kościołach archidiecezji katowickiej arcybiskup Wiktor Skworc.

Wojska rosyjskie na Ukrainie atakują gęsto zaludnione tereny, by złamać morale ludności; to taktyka, którą Rosjanie stosowali wcześniej w Czeczenii i w Syrii - informuje w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony w aktualizacji wywiadowczej.

Jednak - jak przekazano w brytyjskim komunikacie - "skala oporu Ukraińców nadal zaskakuje Rosjan".

 

Siły rosyjskie atakują gęsto zaludnione obszary w wielu miejscach kraju, w tym w Charkowie, Czernihowie i Mariupolu - podkreślono.

 

"Rosja stosowała wcześniej podobną taktykę w Czeczenii w 1999 roku i w Syrii w 2016 roku, używając zarówno lotnictwa, jak i artylerii" - zaznaczyli brytyjscy wojskowi.

Władze: Rosja od kilku dni zrzuca na dzielnice mieszkaniowe w Czernihowie bomby burzące FAB-500

Rosjanie od kilku dni zrzucają na Czernihów niekierowane bomby burzące FAB-500 - poinformował w niedzielę szef administracji obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus na Telegramie.

Fot: PAP/DSNS

Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na miasto Korosteń w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowało Radio Swoboda, powołując się na Państwową Służbę ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.

Rosjanie wciąż bombardują Charków. Najbardziej ucierpiało osiedla Sałtiwka na północy miasta. Mieszkańcy tej gęsto zaludnionej dzielnicy opuszczają domy z powodu ciągłych ostrzałów - przekazały ukraińskie służby.

Noc z soboty na niedzielę była względnie spokojna w większości regionów kraju - powiedział w niedzielę rano doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal RBK.

Mimo to, wojska rosyjskie nadal ostrzeliwały Charków, Mariupol i Achtyrkę, a także plądrowały Trościaniec - zaznaczył Denysenko.

Rosjanie kontynuują gromadzenie znacznych ilości sprzętu na obrzeżach stolicy - powiedział Denysenko. 

Rada Bezpieczeństwa narodowego i Obrony Ukrainy stworzyła stronę internetową umożliwiającą odszukanie rosyjskich jeńców na Ukrainie. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zapowiedział otwarcie w kraju obozów jenieckich.

Za pośrednictwem strony krewni i bliscy jeńców mogą skontaktować się z przedstawicielami Ministerstwa Obrony Ukrainy. Podano na niej nazwiska prawie 200 jeńców, ale w przypadku ponad 50 innych brak takich danych. Czasem znany jest jedynie numer jednostki, w której służą lub data urodzenia.

Sondaż dla rp.pl: blisko połowa Polaków uważa, że sankcję mogą zatrzymać atak Rosji na Ukrainę

46,5 proc. badanych uważa, że sankcje gospodarcze mogą sprawić, że Rosja przerwie inwazję na Ukrainę, przeciwnego zdania jest 31,7 proc. ankietowanych, a zdania w tej sprawie nie ma 21,8 proc. - wynika z sondażu SW Research dla rp.pl.

Ankietowanym zadano pytanie, czy sankcje gospodarcze mogą skłonić Rosję do przerwania działań wojennych na Ukrainie?

Odpowiedzi "tak" udzieliło 46,5 proc. respondentów, przeciwnego zdania było 31,7 proc. ankietowanych, a zdania w tej kwestii nie miało 21,8 proc. respondentów.

"Od początku rosyjskiej inwazji do obrony terytorialnej przystąpiło 100 tys. Ukraińców" – czytamy w cytowanym komunikacie

"Jesteśmy dumni z takiej pomocy, razem do końca! Dziękujemy każdemu odważnemu Ukraińcowi i Ukraince, którzy wraz z nami pokazują nieugiętego ducha ukraińskiego wojownika!" - podkreśliła Gwardia Narodowa Ukrainy.

 

Podczas obrony miasta Czernihów przed okupantami 🇷🇺 zginęła załoga czołgu. Dowódca czołgu-starszy porucznik Maksym Bilokon, strzelec-młodszy sierżant Ivan Koval i mechanik-kierowca-młodszy sierżant Dmytro Kaplin.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa o zwiększenie pomocy humanitarnej dla jego kraju.

„Przeprowadziłem rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Zgodziliśmy się, że Rosja powinna natychmiast wstrzymać ogień i umożliwić otworzenie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji cywilów. Zaapelowałem do ONZ o zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy” – napisał Kułeba

Siły ukraińskie zestrzeliły od początku inwazji 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce – poinformowały w sobotę wieczorem siły powietrzne Ukrainy.

 

Wojna Rosja-Ukraina. Wojsko: zestrzelono dotąd 44 rosyjskie samoloty i 44 śmigłowce

Nie ma możliwości ewakuowanie ludzi z Buczy i Hostomla - podkijowskich miast, o które od kilku dni toczą się zacięte walki - poinformował w niedzielę szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. W miejscowościach tych położonych na północny zachód od ukraińskiej stolicy ma też dochodzić do rozstrzeliwania cywilów.

 

Ukraina: nie ma możliwości ewakuacji ludzi z Buczy i Hostomla. Są przypadki rozstrzeliwania cywilów

400 tys. mieszkańców ukraińskiego Mariupola pozostaje w rosyjskiej blokadzie po przerwaniu ewakuacji miasta – poinformował mer Mariupola Wadym Bojczenko w ukraińskiej telewizji. Sytuacja humanitarna w mieście jest fatalna, są problemy z dostępem do wody pitnej - alarmują Lekarze bez Granic.

Dziękuję ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi i Polakom za waszą hojność. Polska jest kluczowym sojusznikiem NATO i ważnym partnerem. Będziemy wspólnie reagować na agresję Rosji na Ukrainę i nieść pomoc narodowi ukraińskiemu - napisał na Twitterze sekretarz stanu Antony Blinken po zakończeniu wizyty w Polsce.

 

Szef dyplomacji USA Antony Blinken przebywał w sobotę z wizytą w Polsce; przed południem z sekretarzem stanu USA spotkali się m.in. szef polskiej dyplomacji oraz premier Mateusz Morawiecki.

Trasa Moskwa-Dubaj jest obecnie ruchliwa. Prywatne odrzutowce tam iz powrotem. Najwyraźniej rosyjscy potentaci ewakuują swoje źródła utrzymania - podejrzewa Olexander Scherba.

 

 

Dziesiątki wolontariuszy codziennie pakują kartony z pomocą dla ludności Ukrainy na dziedzińcu przed greckokatolicką bazyliką w Rzymie. Świątynia wspólnoty ukraińskiej stała się głównym punktem zbiórki i wysyłki darów dla ludności napadniętego przez Rosję kraju.

Z całego Wiecznego Miasta i regionu Lacjum do bazyliki świętej Zofii przy via Boccea przywożone są kartony z żywnością, środkami sanitarnymi, lekarstwami i odzieżą ze wspólnot mieszkaniowych, stowarzyszeń i parafii. Ich zbiórka trwa w całej stolicy; także w siłowniach, barach, sklepach. To tam również dary od papieża Franciszka przywiózł papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski.

 

Visa i Mastercard zawieszają swoją działalność w Rosji

 

Wojna Rosja-Ukraina. Mastercard i Visa zawieszają swoją działalność w Rosji

"Putin, to nie są bunkry, które bombardujesz. To są domy, ludzie. Ukraina nie była, nie jest i nigdy nie będzie częścią waszego imperium zła. Zwłaszcza po tym" - napisał ukraiński dyplomata Olexander Scherba. 

Rosyjskie bomby w Czernihowie

 

Rumuńska spółka kolejowa CFR zawarła w sobotę wieczorem porozumienie z Węgierskimi Kolejami Państwowymi (MAV) o zwolnieniu uchodźców z Ukrainy z opłat za bilety kolejowe w Rumunii i na Węgrzech.

 

Zgodnie z umową władz spółek CFR i MAV uciekinierzy wojenni nie będą płacić za podróż koleją z Ukrainy do Rumunii i dalej na Węgry.

Kanadyjski rząd zalecił Kanadyjczykom będącym w Rosji natychmiastowe opuszczenie tego kraju. Komunikat został opublikowany w sobotę późnym popołudniem czasu miejscowego. Ostrzeżono przed możliwością nagłego pogorszenia się sytuacji.

"Należy unikać wszelkich podróży do Rosji w związku ze skutkami zbrojnego konfliktu z Ukrainą, wśród których są ograniczone możliwości przelotu i restrykcje nałożone na transakcje finansowe. Jeśli jesteście w Rosji, powinniście natychmiast opuścić ten kraj, dopóki istnieją możliwości wykupienia podróży" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie rządu Kanady. Ostrzeżono też, że sytuacja może pogorszyć się w każdej chwili, a możliwości pomocy ze strony kanadyjskich służb konsularnych mogą zostać ograniczone.

Kanclerz Olaf Scholz "spotkał się dziś wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem. 90-minutowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyników sobotnich rozmów premiera z prezydentem Rosji Putinem w Moskwie - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Niemcy. Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w Berlinie z premierem Izraela

Szef delegacji Ukrainy uczestniczącej w rozmowach z Rosją Dawid Arakhamia wyraził nadzieję na rychłe utworzenie korytarza humanitarnego z Charkowa - podała niemiecka agencja prasowa DPA powołując się na komentarz ukraińskiego polityka na Facebooku.

 

"Jak Bóg da, będzie korytarz w niedzielę" - napisał Arakhamia na Facebooku w nocy z soboty na niedzielę w reakcji na wpis w mediach społecznościowych mieszkanki Charkowa, która napisała, że przeżyła "10 dni piekła" i prosi o porozumienie z Rosją w sprawie zawieszenia broni.

Cenne zabytki kultury i sztuki są we Lwowie przenoszone do schronów przeciwlotniczych ze względu na groźbę bombardowania. Do jednego ze schronów przetransportowano średniowieczną rzeźbę Jezusa Chrystusa z Katedry Ormiańskiej - informuje Ukraińska Prawda.

 

Decyzję o ochronie zabytków przed działaniami wojennymi podjęła Rada Miejska Lwowa. Zgodnie z nią zdemontowano drewnianą rzeźbę Jezusa Chrystusa z Katedry Ormiańskiej, najcenniejszą część średniowiecznego ołtarza, który przetrwał II Wojnę Światową, i przeniesiono ją do schronu przeciwlotniczego, gdzie będzie czekała na zakończenie działań wojennych.

 

Prezydent Joe Biden rozmawiał w sobotę wieczorem czasu lokalnego o sytuacji na Ukrainie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, poinformował Bialy Dom. Amerykański lider z zadowoleniem przyjął decyzje firm Visa i Mastercard o zawieszeniu działalności w Rosji.

Burmistrz Mariupola Wadym Bojczenko w wywiadzie udzielonym ukraińskiej telewizji stwierdził, że to położone na południu Ukrainy miasto portowe jest w stanie "blokady humanitarnej" - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

 

Jak twierdzi humanitarna organizacja Lekarze bez Granic (MSF), sytuacja w Mariupolu jest katastrofalna. Koordynator MSF na Ukrainie, Laurent Ligozat, powiedział w sobotę agencji informacyjnej AFP, że sytuacja w tym mieście "pogarsza się z dnia na dzień."

Wojna Rosja-Ukraina. Burmistrz Mariupola: miasto, jakie znaliśmy, już nie istnieje

"Rozmawiałem z (prezydentem Wołodymyrem Zełenskim). Dużo dzieje się na Ukrainie i Rosja jest brutalna, ale mogę zapewnić, że determinacja i duch bojowy nie opuszczają Obrońców Ukrainy i Ich Prezydenta. Morale mają mocne i żelazną wolę zwycięstwa. Dziękują za każde wsparcie i proszą o jeszcze!" - napisał prezydent Duda.

Izrael zamierza w przyszłym tygodniu otworzyć we Lwowie szpital polowy dla ukraińskich uchodźców, poinformował izraelski minister zdrowia Niccan Horowic.

Organizatorem szpitala polowego będzie Szpital Shiba, największy szpital w Izraelu. - To jest nasz osobisty, zawodowy i narodowy obowiązek wobec każdego człowieka - powiedział dyrektor Centrum Medycznego Szeba prof. Icchak Kreiss.

Są politycy, którzy nie tylko są zafascynowani pewną ideologią Władimira Putina, ale nie skrywają też swojej politycznej sympatii do niego, patrz Viktor Orban; to jest przykre, że nasz "bratanek" Węgier tak jednoznacznie ustawia się po stronie Putina - powiedział lider PO Donald Tusk.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie