Wojna na Ukrainie. Kanada i Japonia nakładają kolejne sankcje na Rosję
Kanada nałożyła w środę kolejne sankcje na Rosję. Dotyczą 10 osób z dwóch firm rosyjskiego sektora energetycznego, Gazpromu i Rosnieftu – poinformowała szefowa MSZ Kanady Melanie Joly. - Japonia nakłada sankcje na cztery kolejne rosyjskie banki, aby dostosować swe restrykcje do kar, jakimi objęła Moskwę Unia Europejska - przekazał z kolei japoński minister finansów Shunichi Suzuki.
Najnowsze sankcje ze strony Kanady to zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia transakcji z osobami nimi objętymi. Decyzje zostały skoordynowane w międzynarodowymi partnerami i sojusznikami, a komunikat MSZ zapowiedział dalsze konsultacje "jeśli Rosja nadal będzie prowadzić agresywne działania wobec Ukrainy". "Każdy akt agresji ze strony Rosji spotka się z działaniami mającymi na celu osłabienie jej zdolności prowadzenia wojny" - podkreśliła cytowana w komunikacie Joly.
Od poniedziałku obowiązuje zakaz wpływania rosyjskich statków na kanadyjskie wody terytorialne i portów, a także zakaz transakcji z rosyjskim bankiem centralnym. Zamrożone zostały aktywa rosyjskich funduszy rządowych. Również w poniedziałek rząd Kanady zakazał importu rosyjskiej ropy przez kanadyjskie podmioty. W niedzielę Kanada zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów.
W ub. tyg. Kanada ogłosiła pakiet sankcji, w tym wobec prezydenta Rosji Władimira Putina oraz poparła wykluczenie Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń bankowych SWIFT. Wprowadziła też nowe sankcje wobec Białorusi jako państwa, które ułatwiło inwazję. Kanadyjski MSZ podsumował, że od czasu nielegalnego zajęcia Krymu przez Rosję w 2014 r. Kanada nałożyła sankcje na ponad 850 osób i podmiotów.
Japonia nakłada sankcje na rosyjskie banki
- Japonia wspiera decyzje Unii i "zdecydowanie wdroży sankcje wraz z innymi państwami G7" - powiedział dziennikarzom Suzuki i dodał, że Tokio będzie postępować tak, by sprawić, że wykluczenie Rosji z systemu płatności SWIFT będzie skuteczne.
W środę weszły w życie unijne sankcje, które objęły banki: Otkrytije, Nowikom, PSB, Bank Rossija, Sowkom, VEB i VTB.
Tokio nakłada w czwartek restrykcje na VEB, Otkrytije, Nowikom i Sowkom.
ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Zginęła pracownica OBWE. "Dostarczała rodzinie zapasy"
We wtorek Japonia zamroziła aktywa trzech innych rosyjskich banków, w tym banku centralnego oraz prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa MSZ Siergieja Ławrowa i innych osó z otoczenia Putina. Zakazała też transakcji z 49 rosyjskimi podmiotami.
Ponadto, Tokio przeznaczyło 100 mln dol. na pomoc humanitarną dla Ukrainy.