Wojna w Ukrainie. Firmy wycofują się z Rosji. Elon Musk przekazał Ukrainie sieć Starlink

Świat
Wojna w Ukrainie. Firmy wycofują się z Rosji. Elon Musk przekazał Ukrainie sieć Starlink
Disney/Materiały prasowe, Twitter/Mykhailo Fedorov
Disney wycofał dystrybucję filmów z Rosji, a Elon Musk przekazał Ukrainie dostęp do sieci Starlink

General Motors, Volvo, Volkswagen poinformowały, że zawieszają dostawy samochodów do Rosji. Przeciwny inwazji na Ukrainę jest też amerykański biznesmen i wynalazca Elon Musk, który dostarczył na Ukrainę terminale umożliwiające łączenie z internetem przez satelity Starlink. Z kolei Disney wstrzymał dystrybucję filmów w Rosji.

Ze względu na inwazję na Ukrainę również Grupa Mercedes-Benz bada prawne możliwości zbycia należących do niej 15 proc. udziałów w rosyjskiej firmie produkującej samochody ciężarowe i pojazdy opancerzone Kamaz - podał niemiecki dziennik "Handelsblatt".

 

ZOBACZ: Trzaskowski: będzie wniosek o zerwanie relacji Warszawy z Moskwą i Sankt Petersburgiem

 

Wcześniej w poniedziałek największy na świecie producent samochodów ciężarowych Daimler Truck zawiesił wszelką działalność biznesową w Rosji. Firma zerwała też współpracę z Kamazem.

Elon Musk przekazał Ukrainie dostęp do sieci Starlink

Z kolei Netflix poinformował, że z powodu agresji na Ukrainę nie doda do swej platformy państwowych rosyjskich kanałów telewizyjnych, mimo przepisu wprowadzonego przez rosyjskiego regulatora mediów Roskomnadzor, który wymaga od niego dołączenia takiej oferty od 1 marca.

 

Natomiast dostawę terminali internetowych zwrócił się na Twitterze do Muska wicepremier Ukrainy i minister transformacji cyfrowej Mychajło Fedorow, który w drugim dniu inwazji poinformował, że trwają ataki na infrastrukturę cyfrową kraju.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zapłakany chłopiec: Tata został w Kijowie i będzie pomagał naszym bohaterom

 

Sieć Starlink może zagwarantować łączność internetową regionom Ukrainy, które atakowane są przez rosyjską armię - pisze AFP.

 

Mastercard i Visa blokują transakcje rosyjskim instytucjom

Ze współpracy z Gazpromem wycofały się wcześniej koncerny petrochemiczne Shell i BP. Ponadto zarząd firmy Mastercard poinformował, że blokuje możliwość prowadzenia transakcji "licznym instytucjom" w ramach sankcji nakładanych na Rosję.

 

Wkrótce potem firma Visa podała, że zastosuje się do wytycznych ws. sankcji.

 

Mastercard zapowiedział też przeznaczenie 2 mln dol. na pomoc humanitarną dla Kijowa i oznajmił, że będzie blisko współpracował w najbliższych dniach z regulatorami rynków finansowych z uwagi na wdrażanie restrykcji wobec rosyjskich podmiotów - głosi oświadczenie firmy.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie