Wojna w Ukrainie. Prezes ZUS: jesteśmy gotowi udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy
Jesteśmy gotowi udostępnić bazę lokalową ZUS uchodźcom z Ukrainy – zadeklarowała w poniedziałek prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska. ZUS na swojej stronie internetowej publikuje także informacje w języku ukraińskim.
"Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy pomóc uchodźcom z Ukrainy. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów z propozycją udostępnienia swojej bazy lokalowej dla uchodźców. Jesteśmy gotowi, gdyby wystąpiła taka potrzeba" – zapewniła prof. Uścińska.
ZUS dysponuje około 1400 miejscami w swoich ośrodkach szkoleniowych.
ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Zełenski: jestem wdzięczny prezydentowi Dudzie za wspólną owocną pracę
"Dodatkowo na naszej stronie internetowej ukazały się pierwsze informacje w języku ukraińskim. Staramy się dotrzeć z informacją do potrzebujących, gdzie i na jakich warunkach mogą uzyskać pomoc" – dodała szefowa Zakładu.
Pomoc po ukraińsku
W serwisie na stronie internetowej ZUS-u będą publikowane informacje o warunkach uzyskania świadczeń rodzinnych, ubezpieczenia zdrowotnego, świadczeń emerytalnych i rentowych.
Na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS zostanie udostępnione zakładanie profilu PUE w języku ukraińskim. "Pracujemy także nad innymi rozwiązaniami na rzecz uchodźców z Ukrainy. Będziemy o tym na bieżąco informować" – zapowiedziała prof. Uścińska.
ZOBACZ: Wojna. Wielka Brytania zakazuje transakcji z bankiem centralnym i ministerstwem finansów Rosji
W związku z wojną na Ukrainie część osób, które pobierały polską emeryturę lub rentę wypłacaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na rachunki bankowe na Ukrainie, może nie być w stanie pobierać tych świadczeń z uwagi na trwającą wojnę.
ZUS poinformował, że jeśli dana osoba nie może dalej pobierać polskiej emerytury lub renty na Ukrainie, a znajdzie się na terytorium Polski, może zwrócić się o pomoc do najbliższej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, która przyjmie zgłoszenie i przekaże je do Oddziału ZUS w Rzeszowie, odpowiadającego za wypłaty świadczeń na Ukrainę.
Oddział ZUS w Rzeszowie wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy w Polsce. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.
Wypłaty emerytur i rent
Jeśli dana osoba znajdzie się na terytorium innego państwa, np. Rumunii, Mołdawii, Słowacji, Czech czy Niemiec, może zgłosić się do odpowiedniej lokalnej instytucji lub kasy ubezpieczeń społecznych i przekazać informację o swoim problemie.
"Trzeba pamiętać, żeby wskazać, że otrzymywało się emeryturę lub rentę z polskiego ZUS i z powodu wojny nie można jej dalej pobierać. Lokalna instytucja przekaże sprawę do polskiego ZUS w celu udzielenia pomocy" – wyjaśnił Zakład.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Mateusz Morawiecki: skończyła się era pokoju i międzynarodowego porządku
Można od razu wskazać też nowy numer rachunku bankowego dla ZUS do otrzymywania świadczeń np. w Rumunii lub Mołdawii, Czechach, Słowacji. ZUS skontaktuje się z daną osobą i ustali dalszą wypłatę polskiej emerytury lub renty. ZUS wznowi wypłatę emerytury lub renty na nowy rachunek bankowy. Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać
Czytaj więcej