Warszawa. Rolniczy protest AgroUnii. Michał Kołodziejczak: jesteśmy okradani z naszej pracy
- Ponad 200 traktorów dojechało do Warszawy - napisał na lider Agrounii Michał Kołodziejczak. Protest odbywa się pod hasłem "Godna płaca za ciężką pracę". Rolnicy oczekują spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i chcą wręczyć mu petycję. Nie chcemy żebyście nam coś dawali, tylko chcemy godnie zarabiać i nie być okradani, bo dziś jesteśmy okradani z naszej pracy - zaapelował Kołodziejczak.
Protest odbywa się pod hasłem "Godna płaca za ciężką pracę". Oprócz maszyn rolniczych do stolicy przyjechali autokarami demonstranci z prawie wszystkich województw – zapowiedział związek.
ZOBACZ: Lider Agrounii Michał Kołodziejczak przed senacką komisją ds. Pegasusa
Protest rozpoczął się około godz. 10:00. - Ponad 200 traktorów dojechało do Warszawy - napisał na Twitterze lider Agrounii Michał Kołodziejczak.
Traktory zostały zatrzymane przez policję w związku z obowiązującym prawem, bo ciągniki nie mogą się przemieszczać ulicami stolicy. W związku z tym protestujący zostali zabrani autokarami pod Pałac Kultury i Nauki.
Kołodziejczak: jesteśmy z naszej pracy okradani
Z doniesień reporterów Polsat News wiemy, że parę minut temu zblokowana była ul. Marszałkowska, a protestujący docierają powoli do Al. Ujazdowskich. - Protestujący idą do KPRM i zostaną dopóki nie porozmawiają z premierem i nie przedstawią mu swoich postulatów - relacjonuje dziennikarka Polsat News.
Przewodniczący Agrounii poinformował, ze postulaty, które chcą przedstawić premierowi, nie są związane z nakładami finansowymi, a z modernizacją rolnictwa. - Trzeba wprowadzić ustawę, która zabroni kupowania produktów rolnych poniżej koszów produkcji. To jest skandaliczne i mówimy nie dla zielonego ładu w takiej formie - powiedział na konferencji lider Agrounii Michał Kołodziejczak.
- Chcemy normalnego handlu i ciężko pracować, bo jesteśmy do tego stworzeni. Nie chcemy żebyście nam coś dawali, tylko chcemy godnie zarabiać i nie być okradani, bo dziś jesteśmy okradani z naszej pracy - zaapelował Kołodziejczak.
Plan protestu Agrounii
Wielkopolska Izba Rolnicza solidaryzuje się z rolnikami jadącymi na Warszawę.
O godz. 7.00 traktory miały wyjechać spod Sochaczewa, a o godz. 9.00 zaplanowana była konferencja prasowa na skrzyżowaniu ulic Kasprzaka i Ordona na zachodnim wjeździe do miasta.
Po godz. 10.00 piesza część manifestacji miała ruszyć sprzed Pałacu Kultury i Nauki w centrum w kierunku kancelarii premiera, a w południe rolnicy chcą przekazać tam petycję do premiera.
Wcześniej członkowie Agrounii informowali o sporym opóźnieniu. "Na Kasprzaka dojedziemy nie wcześniej niż o 10. Policja kontroluje wszystkie traktory z przyczepami" - informowali.
WIDEO: Protest rolników z Agrounii. Materiał Polsat News
Przed godziną siódmą stołeczna policja nie miała jeszcze sygnałów o większych grupach. Funkcjonariusze w związku z zapowiadanym protestem patrolują miasto – podał wydział prasowy stołecznej policji.
Organizatorzy protestu spodziewają się kilku tysięcy osób.
Utrudnienia w Warszawie. 23.02 zgłoszono trzy zgromadzenia publiczne
W środę zgłoszone zostały trzy zgromadzenia publiczne:
- w godz. 7.00 – 24.00 na pl. Defilad oraz przemarsz ulicami: Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – rondo gen. Ch. de Gaulle’a – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – J. Matejki;
- w godz. 9.00 – 18.00 na pl. Defilad od strony Pasażu W. Szymborskiej oraz przemarsz ulicami: Al. Jerozolimskie – rondo gen. Ch de Gaulle’a – Nowy Świat – pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie przed gmach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przy Al. Ujazdowskich 1/3, a następnie powrót tą samą trasą;
- w godz. 10.00 – 19.00 przed gmachem przy ul. Szucha 12A.
Możliwe są zmiany w kursowaniu pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego.
Czytaj więcej