Koronawirus w Polsce. Mateusz Morawiecki i Adam Niedzielski: znosimy większość obostrzeń
Znosimy większość obostrzeń - oświadczył premier Mateusz Morawiecki. - Decyzja jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach - dodał minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu zdrowia dodał, że "od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym".
Po godz. 9:00 w środę rozpoczęła się wspólna konferencja premiera Mateusz Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w siedzibie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
ZOBACZ: Rzecznik rządu Piotr Müller: spotkanie Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego ws. Rosji
Na początku konferencji Mateusz Morawiecki przypomniał, że "pandemia COVID-19 towarzyszy nam już od 2 lat.". - Musieliśmy się zmierzyć z wyzwaniami jakich wcześniej nie doświadczyliśmy - powiedział premier. Dodał, że dziś "widzimy, że można zalecić daleko idące zmiany".
- Można znieść część ograniczeń, które towarzyszyły nam przez wiele miesięcy. - Zmiany są przedyskutowane z radą ds. COVID-19, w której znajdują się specjaliści w tej dziedzinie - zaznaczył premier.
Morawiecki: znosimy większość obostrzeń
- Znosimy większość obostrzeń - oświadczyli minister zdrowia Adam Niedzielski i premier Mateusz Morawiecki.
- Zostawiamy tylko te, które są najbardziej konieczne, ograniczamy obostrzenia, które do dzisiaj obowiązywały, nadal będzie obowiązywało tylko noszenie maseczek w miejscach publicznych, w szczególności w środkach komunikacji publicznej, w sklepach - tam gdzie rzeczywiście ten dystans między ludźmi jest bliski - powiedział premier Morawiecki.
WIDEO: Konferencja Adama Niedzielskiego i Mateusza Morawieckiego dotycząca obostrzeń
- Przywracamy również normalną pracę w urzędach. W urzędach obowiązywała praca zdalna, w firmach, przedsiębiorstwach zalecana była praca zdalna, dzisiaj znosimy to zalecenie, dzisiaj urzędy wracają do normalnego funkcjonowania - dodał szef rządu.
Premier przez całą swoją wypowiedź podkreślał, że etap dotyczący epidemii "wciąż nie jest zamknięty" i zaznaczał ważność szczepień. -
Dziś wraz z malejącym natężeniem epidemii z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość - zakończył premier.
W środę MZ odnotowało 20 456 nowych przypadków.
- Decyzja o zniesieniu większości obostrzeń jest oparta na wnikliwej analizie trendów epidemicznych i sytuacji w szpitalach, ale też innych informacjach, które braliśmy pod uwagę - podał minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że "trend spadkowy jest bardzo silny i to spowodowało, że bardzo szybko redukuje się liczba zakażeń".
Minister zdrowia: w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali co do pozostałych restrykcji
- Cała sytuacja dotycząca nowych zakażeń nie przekłada się na liczbę hospitalizacji - zaznaczył szef resortu zdrowia, informując, że w skali tygodnia mieliśmy około 2,5 tys. hospitalizacji mniej. - W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia ze spadkami nawet powyżej 30 proc. z tygodnia na tydzień i to spowodowało, że tak jak szybko osiągnęliśmy apogeum V fali, tak szybko redukuje się liczba zakażeń – powiedział szef MZ.
ZOBACZ: Omikron. Prof. Pyrć: zakażenie u zaszczepionych zmniejsza ryzyko infekcji innymi wariantami
Od 1 marca znosimy większość restrykcji, także o charakterze gospodarczym - powiedział minister zdrowia.
- W zasadzie zostają tylko te restrykcje – mówię o maseczkach, o izolacji, o kwarantannie – które mają charakter czysto epidemiczny, związany z utrzymaniem kryterium ograniczania transmisji wirusa – zaznaczył Niedzielski.
- To są oczywiście też restrykcje, które w perspektywie kolejnych tygodni czy miesięcy będziemy decydowali się znosić – zawsze konsultujemy te decyzje ze specjalistami, w tym przypadku chodzi o Radę ds. Covid, która działa w nowej formule. Wczoraj odbyło się spotkanie i dyskutowaliśmy m.in. na ten temat – poinformował.
Adam Niedzielski: jesteśmy na takim poziomie, jak bywa to w szczycie grypy
- Ostatnia fala, mimo tak dużej liczby zakażeń, była najmniej dotkliwa z punktu widzenia szpitalnictwa - powiedział Adam Niedzielski.
- Jeżeli chodzi o skalę zakażeń, to jesteśmy na takim poziomie, jak bywa to w szczycie grypy - stwierdził szef MZ. Dodał, ze "cały czas mamy większą liczbę hospitalizacji, w przypadku Covidu, ale ta postępująca immunizacja (obecność przeciwciał w organizmie - red.) jest elementem, który pozwoli nam w mniejszym stopniu zaburzać życie społeczno-gospodarcze" - powiedział minister zdrowia.
ZOBACZ: Wielka Brytania. Królowa Elżbieta II otrzymała pozytywny wynik na koronawirusa
Niedzielski podkreślił na konferencji, że "szczepienia odegrały ogromną rolę, jeśli chodzi o obronę przed hospitalizacją i obronę przed zgonami". - Priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia, bo odrabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez czas pandemii, będzie teraz na pewno priorytetem zdrowotnym - zakończył Minister Zdrowia.
ZOBACZ: Koronawirus w Polsce. Ile nowych przypadków? Waldemar Kraska podał liczbę zakażeń z 23 lutego
Nowe przypadki koronawirusa w Polsce
Mamy 20 456 nowych przypadków zakażeń koronawirusem. Zmarło 360 osób - przekazał w środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Oznacza to spadek zakażeń o blisko 30 proc. tydzień do tygodnia.
Wiceminister podkreślał, że dane pokazują, że "wariant Omikron zaraża krócej". - Dlatego wycofujemy się z pewnych zasad, bo nie mają teraz racji bytu - mówił.
Czytaj więcej