Mariusz Błaszczak: Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams
Departament Stanu USA wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3 - poinformował w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.
"Bardzo ważna wiadomość dla bezpieczeństwa Polski. Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż 250 czołgów Abrams w najnowocześniejszej wersji M1A2 SEPv3. To niezwykle ważne wzmocnienie naszych zdolności obronnych i jeden z ważniejszych kontraktów zbrojeniowych w historii Polski" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej.
Chęć zakupienia 250 amerykańskich czołgów polski rząd zapowiedział już w ubiegłym roku, zaś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oświadczył, że pierwsza partia maszyn powinna trafić do Polski w 2022 r.
Czołgi są produkowane przez koncern General Dynamics w fabryce w Limie w stanie Ohio.
"Sprostanie obecnym i przyszłym zagrożeniom"
"Proponowana sprzedaż poprawi zdolność Polski do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom przez dostarczenie wiarygodnego narzędzia, zdolnego do odstraszania przeciwników i udziału w operacjach NATO. Polska bez trudu włączy ten sprzęt do swoich sił zbrojnych" - przekazała Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA).
Rząd Polski wystąpił również o zakup m.in. 250 systemów przeciwdziałania odpalanym zdalnie ładunkom wybuchowym IED AN/VLQ-12 CREW Duke, 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES, 276 karabinów maszynowych M2 i 500 karabinów maszynowych M240C. Całkowity szacowany koszt programu wynosi 6 mld dolarów.
ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. MON: nasze służby zostały obrzucone kamieniami
W proponowanej transakcji uwzględnione są również: sprzęt do komunikacji, odbiorniki GPS, amunicja, części zamienne i naprawcze oraz systemy szkolenia, w tym usługi personelu technicznego, inżynieryjnego i logistycznego rządu USA i wykonawców oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego - poinformowała DSCA.
Według tej agencji wdrożenie systemu będzie wymagało podróży do Polski na okres do pięciu lat 22 przedstawicieli rządu Stanów Zjednoczonych i 52 przedstawicieli wykonawców z USA w celu m.in. szkolenia.
List republikańskich kongresmenów
Pod koniec stycznia wiodący republikańscy kongresmeni z komisji ds. sił zbrojnych wezwali Pentagon do przyspieszenia zatwierdzenia sprzedaży Polsce czołgów Abrams. Jak stwierdzili w opublikowanym liście, szybsza decyzja w tej sprawie wysłałaby sygnał "zarówno NATO, jak i Kremlowi".
Autorami listu byli najwyżsi rangą Republikanie zasiadający w komisjach ds. sił zbrojnych oraz wywiadu, Mike Rogers i Mike Turner, a także kongresmenka Lisa McClain.
ZOBACZ: USA. Republikanie: przyspieszmy sprzedaż Abramsów Polsce
"Ten wniosek (o zatwierdzenie) zalega od lata 2021 r. i uważamy, że powinien zostać maksymalnie przyspieszony, by pomóc w odstraszeniu rosyjskiej agresji" - podkreślali wówczas Republikanie.
"Poza tym, wyposażenie Polski w czołgi M1A2 pomogłoby na wymianę sprzętu z sowieckiej epoki w strukturze polskich sił, tym samym wzmacniając interoperacyjność z siłami USA i NATO, a jednocześnie wzmacniając amerykańską bazę przemysłową" - napisali kongresmeni.
Czytaj więcej