Wizyta szefa MSZ w Moskwie. Rozpoczęły się rozmowy Rau-Ławrow
Polska w roli przewodniczącego OBWE sformowała propozycję wznowienia dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego; głęboko ufam, że omówienie problemów przedłużających się konfliktów na obszarze OBWE, które destabilizują środowisko bezpieczeństwa europejskiego doprowadzi do dyplomatycznego rozwiązania w duch wzajemnego porozumienia i szacunku - powiedział w Moskwie szef MSZ Zbigniew Rau.
Minister Rau udał się do Moskwy w poniedziałek po południu, we wtorek spotkał się z Siergiejem Ławrowem.
Rau: poprzez dialog i dyplomację można osiągnąć wiele
- Nasze spotkanie rzeczywiście jest szczególnie ważne. Mamy przed sobą rozmowy o wielu sprawach z agendy OBWE. Polska w roli przewodniczącego organizacji sformułowała propozycje wznowienia dialogu na temat bezpieczeństwa europejskiego - oświadczył Rau przed oficjalnymi rozmowami.
Ocenił, że "poprzez dialog i dyplomację można osiągnąć wiele, nie tylko w Europie". Wyraził przekonanie, że wzmocnienie roli OBWE powinno przyczynić się do aktywnej współpracy na zasadach określonych w istotnych decyzjach Organizacji i najważniejszych dokumentach międzynarodowych, jak Karta Narodów Zjednoczonych, czy Akt Końcowy Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.
ZOBACZ: Rosja kontra Ukraina. Marlena Maląg o wsparciu dla uchodźców
- Ufamy, że omówienie problemów przedłużających się konfliktów na obszarze OBWE, które destabilizują środowisko bezpieczeństwa europejskiego doprowadzi do dyplomatycznego rozwiązania w duchu wzajemnego porozumienia i szacunku - powiedział polski minister.
- Moją i - jestem przekonany, że i pana - szczególną troską są problemy, z którymi mierzą się społeczności mieszkające w obszarach dotkniętych konfliktami. Jestem rad, że możemy się dzisiaj spotkać w Moskwie i rozmawiać - podsumował Rau.
Ławrow ocenił, że Polska przejęła przewodnictwo w OBWE w nienajlepszym czasie, bowiem "nagromadziło się zbyt wiele problemów".
Zadeklarował, że podczas rozmów Rosja postara się znaleźć punkty styczne w kwestii idei, które przedstawiła strona polska obejmując przewodnictwo w OBWE.
Rosyjskie wojska na granicy z Ukrainą
Od tygodni rosyjskie wojska koncentrują się przy granicy z Ukrainą. Działania te wywołują poważne obawy w krajach zachodnich, których przywódcy uważają, że istnieje ryzyko działań zbrojnych ze strony tego kraju. Moskwa twierdzi, że nie ma takich planów, jednocześnie żądając od USA i NATO gwarancji o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofaniu jego infrastruktury "od granic Rosji".
W związku ze zwiększeniem napięcia w regionie do opuszczenia Ukrainy i niepodróżowania do tego państwa swoich obywateli wezwały rządy Włoch, Holandii, Belgii, Szwecji i Hiszpanii. Podobne komunikaty już wcześniej wydały rządy m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Norwegii, Japonii, Kanady i Izraela.
ZOBACZ: Ukraina. Wojska USA pomogą w ewakuacji. Pentagon: do agresji może dojść szybko i bez ostrzeżenia
W sobotę po raz czwarty od początku kryzysu telefonicznie rozmawiali ze sobą prezydent USA Joe Biden oraz prezydent Rosji Władimir Putin. Amerykańska administracja poinformowała, że rozmowa była "rzeczowa i profesjonalna", ale "nie zmieniła fundamentalnej dynamiki sytuacji, jaką obserwujemy od kilku tygodni".
W niedzielnym wywiadzie dla CNN doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan podkreślił, że do ataku na Ukrainę może dojść w każdej chwili - zarówno w przyszłym tygodniu, jak i po trwających do 20 lutego igrzyskach olimpijskich.
Czytaj więcej