"The New York Times": Johnson & Johnson przestał produkować szczepionkę przeciw COVID-19
Zakład firmy Johnson & Johnson w holenderskiej Lejdzie przestał produkować szczepionki przeciw COVID-19. Był to jedyny aktywny punkt wytwarzający partie preparatu dla firmy - podał "The New York Times". Z informacji dziennika wynika, że obecnie fabryka zajmuje się "potencjalnie bardziej opłacalną produkcją szczepionki przeciw innemu wirusowi".
Klienci koncernu o wstrzymaniu produkcji dowiedzieli się od dziennikarzy. Do wygaszenia produkcji w Lejdzie miało dojść pod koniec zeszłego roku, bez rozgłosu.
Bardziej opłacalna szczepionka
O sprawie dziennikarze "The New York Times" dowiedzieli się od źródeł zaznajomionych z decyzją producenta.
"Zakład w holenderskim mieście Lejda zamiast tego produkuje eksperymentalną, ale potencjalnie bardziej opłacalną szczepionkę przeciw innemu wirusowi" - informuje dziennik.
ZOBACZ: Morawiecki: konsekwencje COVID-19 dotyczą nie tylko medycyny, stąd poszerzenie kompetencyjne Rady
Wstrzymanie produkcji jest prawdopodobnie tymczasowe. Z nieoficjalnych informacji wynika, że zakład ma wrócić do prac nad preparatem przeciw COVID-19 po kilku miesiącach przerwy.
Do produkcji szczepionek przedstawiciele firmy mieli wyznaczyć też inne punkty, ale te nie uzyskały jeszcze wszystkich potrzebnych zgód.
Ciągłość dostaw mają gwarantować preparaty zgromadzone w magazynach.
Może zabraknąć kilkuset milionów dawek
Dziennikarze wskazują jednak, że zachwianie procesem produkcji może doprowadzić do zmniejszenia liczby dostępnych dawek o kilkaset milionów.
"The New York Times" wskazuje, że Johnson&Johnson o decyzji nie poinformował swoich najważniejszych klientów: Unii Afrykańskiej oraz programu COVAX, którego celem jest zapewnienie dostępu do szczepionek dla wszystkich krajów na świecie.
ZOBACZ: WHO: od czasu odkrycia Omikronu doszło do pół miliona zgonów
O sprawie wstrzymania produkcji organizacje dowiedziały się od dziennikarzy.
"Kiedy ludzkie życia na całym świecie są zagrożone, to nie jest to odpowiedni czas na zmianę jakichkolwiek linii produkcyjnych" - powiedział dr Ayoade Alakija współprzewodniczący programu dostarczającego szczepionki w Unii Afrykańskiej.
Więcej na ten temat w Interii.
Czytaj więcej