Granica z Białorusią. Straż Graniczna: Trwa budowa zapory
Trwa budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Obecnie stawiane są słupy, na których będą montowane przęsła – poinformowała we wtorek Straż Graniczna.
"Trwa budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej, usadawiane są słupy, na których będą montowane przęsła. W minionym tygodniu odebrano 3,5 tys. słupów, to ponad 1 tys. więcej niż przewidywał harmonogram budowy. Na place budowy dostarczono również pierwsze przęsła (1 tys.)" – przekazała Straż Graniczna na Twitterze.
Pod informacją dołączono nagranie wideo z prac budowlanych przy granicy z Białorusią, na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy.
Zapora będzie kosztowała 1,6 mld zł
25 stycznia rozpoczęła się budowa trwałej zapory wzdłuż granicy z Białorusią. Konstrukcja stanie na 186 km granicy i będzie mieć 5,5 metra wysokości. Budowa zapory trwa równocześnie na czterech odcinkach, rozpoczęła się od wiercenia i betonowania w ziemi pali. Następnie zaplanowano montaż stalowych słupów i przęseł. Na te elementy łącznie zużytych zostanie ponad 50 tysięcy ton stali.
ZOBACZ: Granica polsko-białoruska. Polskie wojsko przepuściło żubra przez zaporę, by mógł wrócić do stada
Zapora ma kosztować łącznie 1,6 mld zł. Zgodnie z ustawą o budowie zabezpieczenia granicy państwowej inwestycja ta jest celem publicznym. Nie są do niej stosowane przepisy odrębne, w tym m.in. prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska. Do zamówień związanych z inwestycją nie stosuje się też Prawa zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawuje CBA. Niejawne są informacje dotyczące konstrukcji, zabezpieczeń i parametrów technicznych zapory. Formalnym inwestorem jest komendant główny Straży Granicznej.